Volodymyr Zelenskyj – ašpirant na Oscara

Počet zobrazení: 3135

Vystupovanie Volodymyra Zelenského je fascinujúce – úžasne hrá svoje roly. Pôvodne herec, ktorý hrával aj v ruských filmoch, sa stal prezidentom veľkej krajiny. Hneď po svojom nástupe do politickej funkcie vyhlásil, že sa chce dohodnúť s ruským prezidentom. Bolo to trochu nečakané a odvážne. Po krátkom čase zmenil rétoriku a už bol výrazne protiruským politikom. Navážal sa do Putina a viditeľne zbieral body v západnej cudzine.

zelensky_front_donbas_april_2021_flickr.jpg
Volodymyr Zelenskyj na frontovej línii s Donbasom, apríl 2021.
Foto: Flickr / Autor: manhhai

V tomto roku prišla nečakaná (?) pohroma v podobe ruskej invázie do časti Ukrajiny. Najprv to vyzeralo, že Zelenskyj chce sa stretnúť s Putinom a uzavrieť nejakú dohodu, no vzápätí sa stal veľkým bojovníkom za práva svojho ľudu (no nielen jeho). Neubránil svoju obrovskú armádu a nechal si zničiť letectvo (asi 200 lietadiel mala Ukrajina pred vojnou, teraz žobre o pár kusov z Poľska).

No nezostalo iba pri slovných výpadoch na východ, tieto boli okorenené tvrdými výpadmi na západ a neustále sa stupňujú. Zelenskyj na jednej strane prosil o humanitárnu pomoc, ale zároveň žiadal a stále žiada o ďalšie zbrane, dokonca aj o vojakov. Dokáže útočiť na rôzne národné parlamenty a žiadať od nich tvrdé zásahy proti Rusku. Naváža sa do Nemecka, USA, Maďarska a najnovšie do celej Európskej únie, ktorej sa pýta, či je ešte stále riadená z Moskvy. Toľko drzosti si nedovolil žiadny kritik Bruselu – a nikto neodpovedal!! Takže z bruselskej strany ide o zbabelosť, neschopnosť brániť vlastnú organizáciu, alebo nebodaj má Zelenskyj pravdu?

Herecké umenie Zelenského má blízko k dokonalosti. Vieme, že herci málokedy sú autormi textov, skoro vždy existujú nejakí autori a herci sa snažia elegantne a presvedčivo deklamovať čosi. Kto píše roly pre Zelenského?

Viditeľne ide o útoky na Európu – tá na vojnu doplatí mohutne, a kto má takýto zámer? Nuž sú tu dvaja adepti – obidve súperiace veľmoci (Rusko a USA), možno obidvaja prispievajú svojou trochou do mlyna, pričom využívajú intelektuálnu, aj organizačnú neschopnosť vedenia EÚ.

Občas mám dojem, akoby sa Zelenskyj dohodol aj s Putinom – ako povedal český generál Šedivý: keby Putin chcel zabiť Zelenského, už by ten dávno nežil. No nič sa jemu osobne nedeje, dokonca prijal zahraničné vysoké návštevy z Poľska, Česka a Slovinska a poslal dvoch členov vlády do Poľska. mestá sú dlhé týždne v obkľúčení a vojna pokračuje presne v opačnom slogane, ako to popísal Erich Maria Remarque: na východnom fronte nič nové. Pod Putinom sa kýva stolička, ale sa nerozpadá, o ekonomike EÚ už dávno nič nepočuť a o obnove Ukrajiny sa vedú iba detské reči. Existujúca situácia veľmi nahráva rétorike Zelenského, ktorý z pohodlia svojej kancelárie (?) diktuje svetu. Tak, ako on znevažuje a kritizuje politikov EÚ a USA, sa správali aj pápeži v stredoveku. Oni nielenže kritizovali neposlušných panovníkov, ale boli schopní na nich uvaliť vysoké sankcie, aj zorganizovať vojny. 

Jediný viditeľný „pokrok“ spočíva v militarizácii „východného valu“ NATO a v podstatnom zvyšovaní zbrojných rozpočtov. No aj diplomatická reč má svoje novinky – môže sa používať spojenie diktátor, vojnový zločinec, vrah a mäsiar v súvislosti s Putinom. Na druhej strane však sa nesmú označovať slovenskí politici hanlivými a možno správnymi prívlastkami – neprajú si to vládni politici, ani „objektívne súdy“.

Takže kým Zelenský spočiatku pripomínal akéhosi novodobého žobravého mnícha, teraz už vystupuje podobne ako švédska Grétka – zdrvujúco kritizuje „nečinnosť“ iných vlád a v podstate žiada zásadnú zmenu ich politiky. Chce sa stať ďalším šéfom EÚ? Vyzerá to tak.

Politika členských štátov EÚ mu v tom pomáha – správa sa podľa jeho pokynov. Posiela peniaze, zbrane, humanitárnu pomoc – to všetko bez kontroly množstva a použitia, dokonca uvažujú viacerí politici o vojenskom zásahu – veď je to blízko a proti Rusku sa teraz môže čokoľvek, aj keď to bude mať katastrofálne dôsledky pre vlastné obyvateľstvo – teda pre nás.

Zelenský sa tiež vyhráža, žeby mohol vyvolať atómový konflikt, ak ho všetci nebudeme poslúchať. Toto vydieranie je veľmi nebezpečným slovným aktom.

Donedávna bol český predseda vlády človekom uvážlivým, no v posledných dňoch sa prelaďuje (alebo ho prelaďujú) na militantnú nôtu, vyhlásil, že je potrebné pristúpiť na ďalšie sankcie – pripomínam, že veľkú časť z nich nikto nezverejnil, takže to vyzerá, akoby išlo o zhabanie jácht miliardárom a dosť – no Fiala sa vyslovil za zákaz udeľovania víz akýmkoľvek občanom Ruska; to sa robí ako predposledný krok pred vojnou! Slovenský premiér zase chce zakázať dovážať ropu a plyn z Ruska – tu sa prejavuje jeho intelektuálna úroveň a stupeň závislosti, ale na kom?

Vyhrážanie sa atómovou vojnou je vážny krok, Američania ju nechcú, hoci je zrejmé, žeby bola zničená Európa, a nie severná Amerika. Kto však prinúti rozmýšľať politikov EÚ? Ako povedal nedávno jeden český geopolitik: Brusel má samých úradníkov, ale žiadnych politikov.

Takže vystupovanie Volodymyra Zelenského na doskách divadla, ktoré sa volá SVET, pokračuje. Jeho premeny a akcent na obsah textu to je fascinujúce, aspoň pre časť verejnosti EÚ, odporúčam nejakého Oscara, zaslúži si ho podobne ako vysoké ocenenie švédska Grétka, no ale Nobelovu cenu za mier by som nikomu neudeľoval. Iba treba rozhodnúť, či ide o herecký výkon v hlavnej, alebo vo vedľajšej úlohe.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984