Reklama
Reklama

Ach, tie rituály...

Počet zobrazení: 1194

Veľmi dobre si pamätám, ako som prvýkrát videl Lionela Messiho vstupovať zo šatní na trávnik. Hneď prvý dotyk jeho kopačky s posvätnou trávou mu neodkladne zavelil ísť do predklonu, aby si na ňu mohol rukou siahnuť a vzápätí sa aj trikrát prežehnať, roztiahnuť ruky a vzhliadnuť k nebu. Zarezonovalo to vo mne, no nevenoval som tomu prílišnú pozornosť, až kým... 

Až kým sa z toho nestalo nóvum – akási forma kultu osobnosti či skôr obdobnosti. Zo dňa na deň mal futbal viac veriacich ako samotných futbalistov, teda aspoň to tak pôsobilo. Zrazu sa všetci a „povinne” dotýkali zeleného koberca, privierali oči a ako na rozkaz vzpínali hlavy a obidva ukazováky k nebu. Mám pocit, že sa tento úkaz stal povinnou, neoddeliteľnou súčasťou predzápasovej rozcvičky. Aj keď ma to čiastočne zaskočilo, naivne som očakával, že sa to pokánie v pozitívnom svetle prenesie aj do samotného diania na ihrisku. Zostalo to však len v rovine zbožného želania. Kedy konečne pochopia, že keď niečo chcú, musia športu aj voľačo dať? Nárokovať alebo žiadať o blahoskonnosť u „najvyššieho”, šancu a pritom nehrať podľa pravidiel, na to je potrebná poriadna dávka drzosti.

Väčšina aktérov rýchlo pozabudla na pakt s futbalovým bohom a veselo sa i naďalej utiekala k faulom, nadávkam, škaredým gestám, simulovaniu, štípancom, lakťovkám, „pasovej kontrole”, za ktorú by im normálne hrozil kriminál... Pokora spred začiatku zápasu, ktorá o sebe 90 minút nedala vedieť, sa zázračne vrátila späť so záverečným hvizdom. Prežehnanie a dotyk trávy obohatili pozápasové objatia spoluhráčov i súperov. 

Neviem ako, nakoľko a či vôbec sú vypočuté modlitby hráčov, opakujúcich či nasledujúcich fenomén zvaný Messi. Tak veľmi sa mu chcú podobať, že v istej viere kopírujú jeho správanie. Radi by mali jeho postavenie vo svete futbalu, slávu i príjmy. Neviem, či mám zvolať tlačovku a prezradiť im, že opakovanie toho, čo vidia, je len čriepkom celkovej mozaiky Messiho dokonalosti? Verím totiž, že „La Pulga – Blcha” nezostáva len pri modlení.

(Autor je futbalový tréner a mentor, žije na Sunshine coast, Queensland, Austrália.)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama