Reklama
Reklama

Mafiánsky štát
a Karel Kryl

Počet zobrazení: 1505

Zaujímáme postoje, místo abychom stáli...

To je z piesne Demokracie. Aký je rozdiel medzi „postojom“ a „státím“? Každý môže mať svoj názor. Môj je ten, že zatiaľ čo v „postoji“ sa opieram o „svojich“ ľudí a uvažujem ako ich fanúšik (= iba súper fauluje, my hráme čisto), ak stojím, mam vlastný názor a viem odpovedať na otázku: „Prečo?“

Politici, zdá sa, počítajú s tým, že budeme ich fanúšikmi a nebudeme „stáť“. Pán Ondruš napísal úvahu o postupoch a výrokoch ministra Naďa, v ktorých ma zaujala Naďova arogancia zoči voči veteránovi SNP pánu Strmeňoví. Bolo mi z toho zle. Môj otec sa tiež aktívne zúčastnil Povstania a aj keď už nie je medzi nami, som naň veľmi hrdý.

Ale nielen na neho a nielen ja. Môj a náš obdiv a vďačnosť zaiste patria aj pánu Vladimírovi Strmeňoví. Ako každý hlupák aj pán Naď svojou aroganciou uškodil vlastnej „strane a vláde“. Prakticky každý súčasný slovenský vládny činiteľ ako aj člen koalície spolu so spriatelenými médiami opakuje tu istú mantru: Ak my padneme, nastúpi „vláda mafie“.

Ibaže po demonštrácii neuveriteľnej bezočivosti ministra Naďa, ľudia „stojaci“, užívajúci svoj rozum a nie naučené „postoje“, si povedia: „Než vláda s takýmito ministrami, tak to už potom radšej ,vláda mafie‘“. Ľudia zaťažení postojmi fanúšika majú dojem, že neurčitosti typu „vláda mafie“ niečo znamenajú. Podobne je to s výrazom „temné sily“.

Porovnajme to s jazykom Kataríny Konečnej, ktorá sa vyjadrila k volebnému neúspechu KSČM: „KSČM rozhodně nekončí v propadlišti dějin a každý tunelář, asociál nebo nadnárodní korporace o ní ještě uslyší!“ Vidíte ten rozdiel oproti slovníku „matovičovcov“? Žiadne nič nehovoriace pojmy ako „mafiánsky štát“ „temné sily“ a podobne. Konkrétne, jasné pomenovania. Ona hrá na riešenie problémov, „matovičovci“ na ľudskú závisť a lenivosť v uvažovaní.

Mam za to, že kto „stojí“ na vlastnej schopnosti úsudku, cíti ten rozdiel. Nakoniec „očisťovač“ Matovič to nedávno pekne demonštroval opäť vo veci „Počiatkovej vily“. Ak ste ho počúvali, museli ste mať dojem, že problém nie je v tom, že by bývalý minister robil niečo zlé, problém je, že má vilu a teda určite robil niečo nezákonné. A nielen on a nielen vo Francúzku: ľudia majú veľké domy, musíme ich „riešiť“. Ibaže práve takto uvažovala mafia v Chicagu: máš veľký majetok, budeš platiť výpalné. Kto ma poučí definíciou „mafiánskeho štátu“?

(Autor žije v USA, Issaquah, WA)

Úvodné foto
TA3
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama