Reklama
Reklama

Ostrov slobody – krásny, hrdý, ale i boľavý

Počet zobrazení: 2354

kuba_protest.pngV sobotu sa nie náhodou zúčastním na Proteste za ukončenie blokády Kuby pred americkou ambasádou v Bratislave. Kuba je totiž od mladosti moja srdcovka.

Ekonomický banditizmus USA v podobe 60 rokov trvajúcej blokády Kuby stál malý karibský štát, známy aj ako Ostrov slobody, už neuveriteľných 144 miliárd 413 miliónov dolárov. Socializmus tam v istej podobe napriek tomu žije.

Ľavicový Dávid stále odoláva neoliberálnemu Goliášovi a najväčšiemu svetovému agresorovi, USA, a všemožne sa snaží upozorňovať na nespravodlivosť a neúčinnosť embarga. Vojenská, politická, ani ekonomická blokáda USA nezlomila tento národ počas vlády Fidela Castra a nedarí sa jej to ani dnes.

Pri tejto príležitosti som sa zamyslel nad mojimi zážitkami, ktoré som získal na XI. svetovom festivale mládeže a študentstva (SFMŠ) v roku 1978 práve na revolučnej a nikdy nepokorenej Kube.

Festival mládeže sa niesol pod heslom Za antiimperialistickú solidaritu, mier a priateľstvo. Ako delegát z ČSSR som mal možnosť vypočuť si burcujúci dva a pol hodinový prejav hádam najznámejšieho ľavicového revolucionára Fidela Castra na rozpálenom námestí Che Guevaru.

Poznali sme starobylú Havanu, pôsobisko Ernesta Hemingwaya s jeho slávnym románom Komu zvonia do hrobu, ale i cementárenskú fabriku či farmu na chov krokodílov. Nezabudnuteľnou bola i návšteva výrobne legendárnych kubánskych cigár a, samozrejme, i najkrajšej pláže sveta Varadero s bielym pieskom a azúrovým morom.

Úchvatný bol aj večerný program na športovom štadióne za účasti niekoľko tisíc delegátov festivalu so živými obrazcami symbolov Kuby a ich poprednými umelcami.

sfms1.jpgmb-kuba.jpg
Fotografie blednú, no spomienky ostávajú.

Po celodennom programe sme po večeroch boli na vystúpení Heleny Vondráčkovej a pohostení v prekrásnom Parku V. I. Lenina s grilovanými kurčatami, melónmi i pohárikom kubánskeho rumu. No kto by odolal týmto špecialitám?

Bol som uchvátený nielen prírodou, ale najmä revolučným elánom, neskonalou hrdosťou, a zároveň i skromnosťou a priateľstvom kubánskej mládeže. Poznal som tam množstvo mladých ľudí z rôznych krajín sveta, no Kubánci mi boli najbližší a s niektorými, čo študovali jazykovú prípravku práve v Senci a potom i vysokú školu v Bratislave, sme hovorili o živote, zábave či športe.

Nadobudol som presvedčenie, že týchto ľudí nezlomí nič, čo sa potvrdilo i počas 60-ročnej blokády USA!

Držím vám i dnes palce priatelia – Venceremos!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama