Reklama
Reklama

Ohrozuje nás vírus hlúposti?

Počet zobrazení: 2393

Hlúpy Jano, ľudská hlúposť, hlúpe reči... O hlúposť zakopávame každý deň. Niekedy o tú vlastnú, len sa k nej nechceme priznávať, ale o to radšej si všímame a komentujeme tú cudziu. S hlúposťou sa rodíme, pretože inak by sme nepoznali jej protipól – múdrosť. Ak sa vedome snažíme o znižovanie hlúposti, prispievame tým k rozvoju našej spoločnosti. Ale stáva sa, že sme hlúposťou infikovaní nenápadne, nepripravení a v prípade, že podceníme prevenciu a následnej aj liečbu, už nás vírus hlúposti opantá so všetkou silou.

Podľa Viktora Nižňanského patríme k štátom s najväčšou mierou nedôvery, to môže byť dané aj historicky organizáciou našej spoločnosti, vidieckej, nezaujíma nás, čo hovoríme, ale kto to hovorí, kde sa tu zjavil, či je to muž alebo žena, veriaci – neveriaci... skrátka nie sme tolerantní a prístupní iným názorom a diskusii o nich. Vzďaľujeme sa tým príliš rýchlo od múdrosti.

Nechceme niesť zodpovednosť za svoje činy, priznať si chyby, omyly, vždy je zodpovedný niekto iný. Často sa nechávame dobrovoľne vodiť za nos. Necháme si nahovárať, že nejde o nič podstatné, upriamujú nás na maličkosti, a tak nám uniká to, čo je dôležité. Takéto konanie asi nepatrí k tým múdrym, má bližšie k hlúposti. Organizované menšiny (napríklad strany, združenia či iní hlasní krikľúni) vytrvalo ohlupujú väčšinu, používajú slová ako sociálny, korektný, ekologický... Ale sú to iba prázdne floskuly.

A urobia všetko pre to, aby sa neobnovili komunity, ktoré môžu mať aj iné hierarchie hodnôt. Preto nechcú obrátiť pyramídu vládnutia. A mnohé médiá im v tom výborne asistujú. Ak k tomu pripočítame, že pomocou peňazí dokázali zvýrazniť individualizmus, pričom iba menšia časť ľudí z toho profituje, tak sa netreba čudovať, že rastie „nešťastie“, nedobrá nálada, a čoraz viac ľudí prenáša svoje pocity na okolie.

Čo s tým? Teoreticky by som mohol povedať, že ak je problém obrovský, treba ho rozdeliť na viac menších, inými slovami, urobiť všetko pre vznik komunít, ktoré budú mať dostatok slobody na možnosť rozhodnúť sa, aké sú ich priority. Ale to musia chcieť tí, čo sa ich to týka a tým tu tlačia kaleráb do hlavy takmer všetci, ktorým dali svoj hlas vo voľbách. A musia chcieť vziať zodpovednosť do svojich rúk. Ľudská hlúposť sa totiž nedá zmenšiť iba obyčajným delením.

Praktický spôsob, ako riešiť súčasnú situáciu, je vytváranie ostrovčekov pozitívnej energie. Nesnažím sa hrať na utopistu ani na zberateľa karmy, ale myslím tým skutočné miesta, kde si ľudia dokážu dôverovať. A nemusí to pritom dopadnúť dobre už na prvý pokus. Často pre peniaze, alebo sa dovnútra inkorporujú ľudia, ktorí komunitu svojím správaním rozkladajú aj preto, že v nej aplikujú svoje hlúposti. No ak sa chceme približovať k múdrosti, tak potrebujeme záchytné body, a tými by mohli byť práve ostrovčeky pozitívnej energie.

Snažím sa vytvárať a šíriť protilátky cez svoju prácu a komentáre. Len naozaj neviem, či je to dosť a či to aspoň trochu bude účinné. Snažím sa aj šíriť protivírus kontaktným prenosom. Tam účinok trochu môžem sledovať. :-)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama