Reklama
Reklama

Bolo by skvelé zrýchliť očkovaciu rýchlosť

Počet zobrazení: 1716

Žijeme ťažkú a neuveriteľnú dobu. Sme na tom zle v celej Európe, čo sa týka boja s COVID-19. Po dovoze vakcíny Sputnik V sa z nás namiesto zdravia ľudí riešia geopolitické problémy. A čo sa týka tých dodávok a pochybnostiach o nich, každá jedna dávka je v súčasnej situácii podľa môjho názoru prínosom. Keď ide o život, tak politiku by som ja osobne dával bokom. Bolo by skvelé zrýchliť očkovaciu rýchlosť. Prioritou musí byť dnes zabrániť ďalšej expanzii pandémie v slovenskej populácii. Neuznávam miešanie vedy a politiky, pretože to považujem za jeden z hlavných zdrojov kritickej situácie, ktorú dnes v nemocniciach sledujeme. Na politikárčenie bude čas, keď prekonáme túto krízu.

Nie som v tejto oblasti odborník, nie som virológ ani vakcinológ a  nevidím, čo sa deje za oponou. Ako nestranný pozorovateľ to vnímam tak, že myšlienka bola dobrá, realizácia možno menej kvalifikovaná. Možno je to šachová partia, kde my obyčajní ľudia (s prepáčením) nevidíme do myšlienkových pochodov oboch šachistov, aj jedna aj druhá strana môže ešte prekvapiť.

V každom prípade nie sú mi však ľahostajné osudy a zdravie ľudí. V tejto chvíli, keď ide o životy, sa silno politikárči a hrajú sa ideologické hry, čo je podľa môjho názoru neprofesionálne a tragické. Som presvedčený, že na Slovensku je istá časť verejnosti želajúca si vyváženejšiu politiku, aká sa v súčasnosti manifestuje. Ignorovať želanie a postoj tejto časti verejnosti, ba bojovať proti nemu, je veľmi nekvalifikované a v úplnom rozpore s ideou slobody, ku ktorej sa títo hlásia. A teraz, pri nákupe Sputnika, sa situácia ešte vyhrocuje.

Pri obzretí sa do minulosti zisťujeme, že za onoho času bola hlavným mestom Moskva, teraz je to Brusel. V poriadku, osobne roky tvrdím, že EÚ je dobrý projekt. Každému rozumne zmýšľajúcemu človeku musí byť jasné, že naše miesto je v západnej civilizácii a nik normálny sa nechce hlásiť k iným hodnotám. To však neznamená, že s inými civilizáciami by sme mali mať nepriateľské vzťahy vzhľadom na ich minulosť, kultúru či politiku. Ak sa niekto nedá očkovať vakcínou, ktorá nie je registrovaná, to nemá znamenať, že ľuďom, ktorí sa ňou chcú dať zaočkovať, to neumožníme. Samozrejme, že som za jeho registráciu. Ak Sputnik nebude registrovaný, bude mať nevýhodu, že očkovanie ním nebude EÚ akceptovať pri cestovaní do zahraničia.

Sputnik V je vakcína nová, tzv. vektorového typu. V Českej televízii to vysvetľoval popredný britský virológ a vakcinológ Jeffrey Almond z Oxfordskej univerzity. Prirovnal vírus k orechu. Kým terajšie vakcíny rozbíjajú, znefunkčňujú škrupinku orecha, Sputnik V ide aj na jadro vírusu. Almond hovorí, že takáto vakcína je s vysokou pravdepodobnosťou vysoko účinná.

Pokiaľ mám dobré informácie , tak v  rámci EÚ sa dohodlo, že vakcíny sa budú zaobstarávať jednotne. Ale súčasťou tejto dohody nie je žiadna „zmluva o exkluzivite“. Nevidím žiadny rozumný dôvod, aby si jednotlivé štáty podľa vlastného uváženia, vlastnou cestou a za vlastné peniaze nemohli zháňať aj iné vakcíny. Vie si niekto predstaviť, že by mu v Bille zrušili vernostnú kartu, keby sa dozvedeli, že bol nakupovať v Lidli?

Otázka by podľa môjho názoru laika mala znieť takto: Čo chceme, COVID-19 alebo vakcínu? Preto celkom nechápem necitlivé správanie niektorých politikov, ale aj novinárov k tejto téme. Mojím cieľom bolo napísať krátky článok informatívny článok bez zbytočných politických emócií.  Čím viac sa k tejto téme povie, tým viac možno budú ľudia nad tým premýšľať, a nie iba informácie konzumovať. Som znechutený zo všetkých politikov, ktorí z dovozu vakcíny urobili politikum. Neurobili to z nevedomosti. Dobre vedeli, že Sputnik V je kvalitná vakcína, veď britskí vedci to potvrdili.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama