Reklama
Reklama

Niečo z Bieloruska

Počet zobrazení: 1945

V Pravde profesorka Iveta Radičová odkázala slovenským politikom: „... neverte bublinám sociálnych sietí, pretože sú uzavreté a vytvárajú ozvenový efekt. Preto sú dôležité výskumy verejnej mienky, aby mali politici spätnú väzbu...“ [1]

Ak to má platiť aj na ťažko skúšanom Slovensku, ktoré sa v Indexe demokracie 2020[2] prepadá a prepadá, potom iste neuškodí niekoľko informácii z ostatného – dôležitého – výskumu verejnej mienky v Bielorusku, o čom slovenské média spoločne mlčia a čo by si mali všimnúť, ak už nie všetci, tak aspoň jeden minister tejto akože slovenskej vlády. Takže podľa tohto výskumu verejnej mienky[3], napriek slovenským prijatiam v protokolárnych teniskách:

  • prezidentovi A. Lukašenkovi v krajine aktuálne dôveruje 66,5 % Bielorusov;
  • bieloruskej armáde dôveruje 69,2 % respondentov;
  • pravoslávna cirkev má dôveru 66,8 %;
  • súčasná vláda má dôveru na hladine 57 %;
  • no a orgánom činným v trestnom konaní dôveruje 51,9 % respondentov.

Ďalej z toho inak unikátneho prieskumu vyplýva, že bieloruskej opozícii nedôveruje 63,4 % (jej dôvera je na úrovni celkom 17,2 %).

No a cca 60,01 % Bielorusov považuje súčasnú Ústavu Bieloruska za aktuálne dostatočnú.

k_bielorusku_stupavsky.jpg

Pre poriadok, prieskum urobilo Analytické centrum Ecoom (za účasti Nadácie Украинская политика) v období od 12. 1. do 8. 2. 2021 na vzorke 9 896 respondentov zo 108 zberných bodov v rámci celého Bieloruska.

O prieskum požiadala, resp. si ho objednala agentúra БЕЛТА, odtiaľ je aj uverejnená snímka, a jeho autori predpokladajú štatistickú chybu +/- 2,5 %.

Samozrejme, že kritický čitateľ nemusí (ale môže) uvedenému prieskumu veriť. Dôležité je však o ňom vedieť a spraviť si svoj a možno objektívnejší pohľad na dnešné Bielorusko.

A to najmä a napriek tomu, čo nám v pokluse a s akože nepotopiteľnou korkovou vrstvou denne ponúka slovenská proamerická a protislovanská propaganda.

(Autor je dôchodca)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Odporúčame

Miroslav Pavel: Nový koncert velmocí?
Jozef Sedlák: Pôstna hostina
Ivan Hoffman: Smrť miliardára
Silvia Porubänová: Vyčerpanie
Svetozár Krno: Predčasný apríl
Reklama
Reklama
Reklama