Reklama
Reklama

Proti Covidu-19 a za nás

Počet zobrazení: 2323

Tento rok bude rokom očkovania. Čím viac sa zvyšuje jeho potrebnosť, tým viac pribúda (dez)informácií. Vedci môžu argumentovať až do poslednej bodky, ale šarlatáni bez vzdelania majú často rozhodujúce slovo. Demokracia nie je demokraciou, diktatúra nie je diktatúrou a nevakcína je vakcínou. Je to ako keby  hluchí boli predsedami poroty hudobných festivalov a neprebudení hovorili v mene vedeckých tímov a ústavov.

Je mi smutno z celého toho cirkusu, ktorý sa spustil okolo očkovania. Pozorne sledujem vývoj v tejto oblasti a staviam sa k tomu s rešpektom. Je jasné, že očkovanie je cesta. Otázne však je, ako sa bude postupovať u detí a mladistvých, nie sú ešte zodpovedané viaceré otázky, napr. vzťah ku gravidite a podobne. Treba asi oddeliť pojem vakcinácia a sprievodné javy. Vakcína je normálny medicínsky prostriedok a v prípade vysoko infekčných a epidemiologicky sa šíriacich ochorení je aj najúčinnejší. Je to víťazstvo ľudského myslenia  a ducha nad chorobami ,smrťou. Jej benefit jednoznačne prevyšuje riziká. Je to nástroj individuálneho aj spoločenského prospechu.

Nežiaduce reakcie sú prirodzené ako pri každom lieku. Je tu aj analógia v doprave. Nikto nechce byť účastníkom dopravnej kolízie, ale nik nepopiera benefit dopravy. Treba si uvedomiť, hovoria odborníci, že v medicíne ani v živote nie je nič zadarmo, benefit bez rizika alebo vedľajších účinkov neexistuje. Treba si vždy stanoviť menšie zlo a brať do úvahy bezprostredný osoh. Je vždy na zvážení zvoliť si momentálny benefit s budúcou neistotou, alebo momentálne riziko, pričom budúcnosť je takisto neistá: Šachista by zvolil určite ten prvý variant. Podľa môjho názoru je to jediná šanca, ako sa dostať zo začarovaného kruhu, do ktorého nás dostala pandémia. Je to príspevok jednotlivca k  spoločnému dobru, čo je zase povinnosť vyplývajúca z toho, že sme občanmi nejakej spoločnosti a prijímame od nej dobrá rôzneho druhu.

Som presvedčený, že čím má človek viac reálnych a skutočných informácií o Covide, tým má väčší strach, ale aj väčší rešpekt. Z toho mi vyplýva veľmi poznatok, že skupina ľudí, hrdinov, čo vykrikujú, že nikto ich nepresvedčí, že Covid  je nebezpečný, má reálnych vedomostí úboho málo, úboho málo chápe realitu a ak si aj niečo prečíta, nevie tie informácie správne spracovať a vyhodnotiť. A ešte sú hrdí na to, akú osvetu medzi ľuďmi šíria. Je to tragédia.

Dnes nevieme, či COVID v budúcnosti neskráti celkovú dĺžku života všetkým. A o tú by nám predsa malo ísť. Aj z toho dôvodu je žiaduce zvýšiť dôveru pre očkovanie proti Covid-19, ale najmä zvýšiť rýchlosť očkovania s cieľom zabezpečiť efektívnu ochranu čo najväčšiemu počtu ľudí. A pri tom ešte viac dôverovať odborníkom. To neznamená akémukoľvek lekárovi, čo sa k očkovaniu vyjadrí, ale najmä tým špecialistom, ktorí sa témou očkovania zaoberajú mnohé roky a skutočne mu aj rozumejú. Samozrejme, a k očkovaniu pristupovať nielen s dôverou, ale aj s rešpektom.

Sledujem situáciu v Nemecku, a tam minister zdravotníctva je, myslím si, mimoriadne dôveryhodný, aj keď nemá odpovede na všetko. Je  svojprávny a, paradoxne, aj keď neoznamuje vždy dobré a pekné veci, v popularite preskočil aj Merkelovú. Z toho mi vychádza, že aj politika, ak sa robí úprimne a dôveryhodne, môže byť populárna.

Jednou z ciest, ako výrazne znížiť riziko infekcie a celkovo zlomiť krivku, je začať osvetu aj na poli posilnenia imunity a trpezlivého vysvetľovania ľuďom ohľadne významu stravovania, pohybu, dostatočného spánku a pravidelného príjmu vitamínov C, D a napr. stopového prvku Zn na zabezpečenie dobrej kondície našej imunity.

Úvodné foto: Pixabay.com

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama