eHealth a čo po ňom?

Počet zobrazení: 4003

Ešte v dobách predvolebného kydania politického hnoja niečo sa ušlo aj príprave programu eHealth, po slovensky elektronizácia zdravotníctva. Že sa omeškáva, že výstupy pre praktické použitie v zdravotníctve sú v nedohľadne a ako vždy, došlo aj na financie, že už teraz je drahší o 190 miliónov eur.

Program by mal podľa deklarovaných zámerov odbremeniť občanov i lekárov od zapisovania výsledkov jeho vyšetrenia a posielania pacientov so zalepenými obálkami po rôznych špeciálnych ambulanciách a zdravotné  sestry od hľadania zdravotných kariet vo veľkoobjemových plechových skriniach. Ich počet a obsah vždy určoval koľko pacientov má náš lekár.

velky_brat_sa_pozera.jpg Foto: Nicole Bratt / Flickr

Všetko bude zaznamenávané elektronicky a keď pacient príde do ktoréhokoľvek zdravotníckeho zariadenia a povie svoje meno, alebo sa preukáže svojím štítkom s údajmi, lekár len naťuká do klávesnice jeho kód a na obrazovke sa zobrazia hodnoty všetkých predchádzajúcich vyšetrení a tým obraz o jeho zdravotnom stave. Toľko tá najhumánnejšia forma informácie o nás, o našom zdraví.

Iste to však nebude všetko... Bolo naivné si myslieť, že údaje o nás nebudú zhromažďované aj inými, hlavne bezpečnostnými zložkami štátu. Čo robíme, keď robíme, kam chodíme, s kým sa stretávame, aké sú naše politické názory v pohostinstve, kde sme boli na dovolenke, ako rastie náš majetok až po správanie sa voči verejnému poriadku, či separujeme domový odpad a aké je naše občianske spolužitie, ak nemáme vilu na vidieku oddelenú vysokým a neprehľadným plotom.

Už pôjde len o to, kto takú masu informácií a jej hodnotu bude pre orgány štátu zhromažďovať, aby nová totalita nebola opäť bitá.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984