Reklama
Reklama

Zrušenie odvodov obchodných reťazcov je dôkazom vplyvu a moci oligarchie

Počet zobrazení: 2993

Obchodné reťazce ešte nestihli zaplatiť ani prvý odvod 2,5 percenta zo svojho čistého obratu do štátneho rozpočtu a už bol zákon, ktorý im to stanovoval, zrušený. Občania názorne vidia, že politici môžu napínať svaly koľko chcú, ale nie oni určujú ekonomickú politiku a pravidlá na Slovensku.

Zákon so správnym zámerom – aby tí najziskovejší a najviac ťažiaci z obchodného obratu prispeli do štátnej kasy trocha viac, sa ukázal nevýhodný pre skupiny vlastníkov reťazcov. Tí svojím vplyvom a svojou mocou dokázali dosiahnuť, že účinnosť zákona bola pozastavená Európskou komisiou. Teda orgánom Európskej únie, ktorý nikto z občanov nevolil a ktorý sa občanom nijako nezodpovedá.

Treba pripomenúť, že práve obchodné reťazce konkurenčne zlikvidovali tisícky malých predajní a predajničiek v obciach a mestách Slovenska po novembri 1989. Obchodné reťazce tlačili a tlačia našich poľnohospodárov a potravinárov predávať im svoje produkty za čo najnižšie ceny, niekedy až na hranici výrobných nákladov. Obchodné reťazce takouto politikou nepriamo zlikvidovali mnohých poľnohospodárov, pestovateľov, chovateľov a potravinárov, pretože začali dovážať poľnohospodárske a potravinárske produkty zo zahraničia za nižšie ceny. Aj keď mnohokrát skryto dampingové. A teraz, kedy by cez štátnu pokladňu mali prispieť na zvýšenie životnej úrovne občanov Slovenska, sú schopné urobiť všetko, aby sa tak nestalo, pretože ich zisky by sa znížili.

Nuž, treba sa pozrieť pravde do očí. Ak je ohrozený zisk boháčov, vlastníkov a spoluvlastníkov nadnárodných monopolov a spoločností, ktoré bohatnú z občanov Slovenska, vychádza najavo, kto určuje „pravidlá hry“ a „kto je tuná pánom...“. Aj politici, ktorí sa verbálne tvária ako vlastenci, „sa stiahli“ a cúvli, sú ochotní k ústretovosti voči zahraničným podnikateľom.

Tu sa potvrdzuje to, čo niektorí už zabudli, niektorí si to ani nikdy nechceli pripustiť. Politika je koncentrovaná ekonomika. Vyjadruje a presadzuje ekonomické záujmy tej triedy, ktorá je pri moci. Funguje tak, aby uspokojila ekonomické záujmy vládnucej moci. V tomto prípade určite nejde o ekonomické záujmy občanov Slovenska.

(Autor je podpredseda KSS)

Úvodné ilustračné foto: Hyper nova / Creative Commnos

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama