Zoškrtať alebo zaškrtiť Grécko

Počet zobrazení: 5804

V rokoch 2010 – 2011 prišli nemecké a francúzske banky s obrovskými pôžičkami pre nesolventných gréckych klientov. Napriek tomu, že šlo o riskantný podnik, ktorý mal byť stopnutý, ECB a Európska komisia sa tvárili, že nič nevidia. Riskantnejšia investícia totiž ponúkala vyššie zisky než požičiavanie bežným klientom doma.

grecko_zachrana.jpgIlustrácia: Gwydion M. Williams / Creative Commons

Tým pádom sa zopakoval scenár lacných hypotekárnych úverov v USA, ktorý spustil krízu, a na rad opäť prišli tradiční záchrancovia – pomoc od zvyšných 90%. Slovenskí pravicoví populisti vtedy najhlasnejšie kričali, že s eur ovalom sa primárne nezachraňuje Grécko, ale nemecké banky, ktoré takto šli do vopred zaisteného terna. Trik je v tom, že títo populisti hlásali a hlásajú ten istý neoliberalizmus, ktorý tento stav spôsobil.

Daňoví poplatníci preto platia za zlyhania súkromných financií, keďže tie sami o sebe nedokážu napraviť trh, lebo by to znamenalo jeho obmedzenie a riadenie. Podľa súčasnej dominantnej ideológie súkromné financie nesmú byť regulované, takže zodpovednosť za neskoršie straty preberajú občania. Bežní Nemci sa mylne domnievajú, že zachraňovali gréckych dôchodcov, no v skutočnosti zachraňovali svoje a francúzske nenásytné banky, klasicky fungujúce podľa vzorca akumulácie kapitálu.

Prevládajúca neoliberálna ideológia, podľa ktorej sa predtým postupovalo v USA, a teraz Európskej únii, je tak hlboko zakorenená, že za ňu nedávno opäť hlasovali anglickí voliči. Jej súčasťou je aj presvedčenie nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho o expanzívnom efekte úsporných opatrení, čiže o predpoklade, že drastické zníženie vládnych výdajov posilní dane a spotrebu.

Grécko však ukázalo, že škrty priniesli opak: vyššiu nezamestnanosť, nárast dlhu a prepad na úroveň rozvojovej krajiny. Mladí ľudia podporujúci Syrizu svoj postoj k situácii vyjadrili plagátmi „Radšej chaos, ako ďalšie škrty“. ECB sa navyše zapojila do kvantitatívneho uvoľňovania, teda nakupovania zlých úverov od štátnych, ale predovšetkým súkromných bánk, pričom obišla grécke banky. Pochybnou sa tiež javí podpora MMF podozrivým nacionalistom na Ukrajine, ktorej bol znížený dlh a poskytnutá pôžička, zatiaľ čo je na ultrademokratickú vládu Syrizy vyvíjaný ďalší tlak.

Nemá však zmysel robiť si ilúzie o nejakom vážnejšom spojení Tsiprasa s Putinom – ide skôr o čisto pragmatické, obojstranné hľadanie podpory. Pre Grécko by bolo zrejme najlepšie opustiť euro, aby jeho krachom neutrpeli ostatné krajiny. Tak by sa Grékom zároveň dal priestor ísť si vlastnou cestou, a to i prípadným oživením hospodárstva prostredníctvom plánovanej ekonomiky. Napriek tomu, že takýto krok môže spustiť vlnu ďalších exitov, bola by to možnosť vymaniť sa zo zovretia Trojky a konečne sa môcť nadýchnuť.

Odkazy:

European Leaders in Emergency Meetting Over Greece. In:
https://www.youtube.com/watch?v=TJFLn79LmkI

Among Protests, Alexis Tsipras Deals Another Hand to EU Leaders Before Summit on Greece. In:
https://www.youtube.com/watch?v=wfoYlWubT6o

Euroval či bankový euroválov? In:
http://www.jetotak.sk/ekonomika/euroval-ci-bankovy-eurovalov-

Hey, Germany: You Got a Bailout, Too. In:
http://www.bloombergview.com/articles/2012-05-23/merkel-should-know-her-country-has-been-bailed-out-too

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984