Želám Európe menej rusofóbie

Počet zobrazení: 5910

Vedúci delegácie Národnej rady Slovenskej republiky v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PACE) Ľuboš Blaha rečnil v štrasburskom pléne v utorok 23.januára na tému ukrajinskej občianskej vojny. Do diskusie sa zapojili predovšetkým ukrajinskí poslanci, ktorí jednostranne kritizovali Rusko. Na Ľ. Blahu v pléne agresívne reagoval aj poslanec ukrajinského parlamentu Oleh Ľjaško, líder krajne pravicovej strany, ktorá sa zvykne označovať za fašistickú. Delegácia Ruskej federácie sa rokovaní nezúčastňuje po tom, čo jej v 2014 PACE odobrala hlasovacie práva.

Ľuboš Blaha v pléne predniesol prejav anglickom jazyku, toto je jeho preklad:
 

Za vojnu môže aj Kyjev
 

Veľmi ma mrzí, že ľudia na Ukrajine zomierajú a trpia kvôli vojne. Zomierajú a trpia predovšetkým v Donbase a práve tento región by mal mať našu silnú solidaritu.

Rád by som zdôraznil, že za túto vojnu sú zodpovedné konkrétne veľmoci a mne je veľmi ľúto, že nevinní ukrajinskí obyvatelia umierajú kvôli geopolitickému zápasu mocností.

Súhlasím s poslancom Andrejom Hunkom z frakcie Zjednotenej európskej ľavice, že zodpovednosť je aj na ukrajinskej strane – pokiaľ viem, tak ukrajinskí vojaci nezhadzujú na ciele v Dobasse kvetiny. Používajú zbrane proti vlastným občanom! Viniť z konfliktu iba Ruskú federáciu nie je objektívne. V Donbase žije mnoho autentických podporovateľov nezávislosti. Asi nikto nemôže veriť tomu, že všetci ľudia v Donbase sú ruskí agenti. Som presvedčený, že dialóg a diplomacia sú vždy lepšie ako vojnové prostriedky a tzv. protiteroristická rétorika zo strany štátnych autorít na Ukrajine.
 

Rusko nie je nepriateľ
 

Neverím na rozprávky o existencii anjelov a diablov v medzinárodných vzťahoch. Nepovažujem Ukrajinu ani Rusko za anjela či diabla. Slovensko má veľmi dobré vzťahy s oboma krajinami – s Ukrajinou aj Ruskom.

Robíme maximum pre to, aby sme humanitárne pomáhali Ukrajine a ja sám cítim úprimnú snahu bežných Slovákov pomáhať obetiam vojny v Donbase. Slovenská vláda dokonca pomohla ukrajinskej vláde s reverzným tokom plynu, keď pred časom došlo ku kríze s dodávkami. Máme radi Ukrajincov a chceme im pomáhať.

Ale rovnako platí, že Rusko nepovažujeme za nepriateľa. Nie, Rusko nás oslobodilo od fašizmu, Rusko je náš dôležitý európsky partner a mnohí ľudia na Slovensku ho rešpektujú a považujú za priateľa.
 

Odmietam sankcie proti Rusku
 

Samozrejme, odmietame porušenia medzinárodného práva, ale rovnako veríme v dialóg a diplomaciu, nie v sankcie a rusofóbiu. Mali by sme diskutovať s Rusmi kedykoľvek je to možné, vrátane tohto Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Nerozumiem, prečo boli prijaté sankcie voči ruskej delegácii. Nie preto, že by som nekriticky obhajoval Rusko, to vôbec nie – voči prezidentovi Putinovi som kritický. Ale verím v otvorenú diskusiu. Neverím v jednostranný lynč.

Bez otvorenej parlamentnej rozpravy s Rusmi nemôžem hlasovať za túto správu (správa o humanitárnych dôsledkoch vojny na Ukrajine – pozn. red.), pretože ju nemôžem považovať za výsledok demokratického procesu. V správe sa píše o jednom členskom štáte Rady Európy (Rusku) bez toho, aby tento členský štát dostal príležitosť o tejto správe hlasovať. To nie je fér.

Želám ľuďom na Ukrajine mier. A želám Európe menej rusofóbie.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984