Zdravica ako zamyslenie

Počet zobrazení: 4793

Ilona Švihlíková pripomenula prvého pol roka vychádzania analyticko-komentátorského webu !Argument. Polročné jubileum nie je zvykom oslavovať, v tomto prípade treba vysloviť uznanie, že projekt bol úspešný a jeho zakladatelia vytrvali. Boli a sú traja – spolu s docentkou Švihlíkovou Veronika Sušová-Salminen a Adam Votruba. Ani pre jedného z nich nie je redakčná práca hlavným zamestnaním. Zámerom je vytvoriť novú platformu pre české a slovenské prostredie, webový časopis Argument má ambíciu byť mediálnou súčasťou občianskej spoločnosti v obidvoch krajinách. Zakladatelia majú pravdu v tom, že žiadne naozaj nezávislé médium nemôže fungovať bez participácie zdola, teda od čitateľov-občanov pre čitateľov-občanov. Časopis neprijíma inštitucionálnu podporu ani granty tzv. nezávislej žurnalistiky.  Čitatelia môžu posúdiť, že časopisu sa darí klásť dôraz na analytické materiály, na rozdiel od Slova rýchlejšie reaguje na aktuálne témy a udalosti.

Šéfredaktor Emil Polák pripomenul, že je tomu práve päť rokov, čo výbor Klubu Nového slova u Jožka Lysého preberal možnosť, ako Slovo „modernizovať“, aby ho mohol sám editovať a aby bolo samofinancovateľné. Tak sa podarilo Slovo zachovať a dnes má v slovenskom mediálnom priestore svoje miesto tým, že nepodlieha mainstreamu. Kuvičie hlasy Slovo zaradili medzi tzv. konšpiračné weby, no tam patria skôr periodiká, ktoré nekriticky preberajú všetko, čo im politici alebo lobisti v pozadí naservírujú. Uvediem jeden aktuálny príklad zásadného článku v Slove, ktorý má širší dosah.

V mainstreamových médiách by sme márne čakali na kvalifikovanú reakciu právnika ohľadom nedávno zrušených amnestií. Ústavní právnici, keď už sa vyjadrili, v podstate iba konštatovali, že čakajú na vyjadrenie Ústavného súdu. Článok Branislava Fábryho objasňuje širší kontext. Sám som mal určité pochybnosti, či najmä vo vzťahu k Radbruchovej formule sa neotvára Pandorina skrinka.  Ja nie som právnik, filozofiou práva som sa zaoberal s inou orientáciou na teórie spravodlivosti. Pán Fábry potvrdil, že sa tak naozaj stalo, vytvoril sa precedens, ktorý by mohol v budúcnosti viesť k revolučnému spochybňovaniu ústavného poriadku. Nerobme si ilúzie, úplnú pravdu sa pravdepodobne nedozvieme. Ani o kauze podvodu vo vzťahu Technopolu, nemecký súd rozhodol iba o zastavení trestného stíhania, čo nie je definitívne. Udelenie milosti ostatným podozrivým z podvodu v kauze Technopol prezidentom Kováčom zrušené nebolo.  Vtedy v SR vládli také pomery, že okrem tajnej služby podriadenej vláde, resp. priamo jej predsedovi, existovalo neoficiálne zoskupenie spravodajcov-odborníkov, ktorí dodávali informácie prezidentovi. Film „Únos“ líči iba jednu stránku udalostí, zavlečenie M. K. ml. do cudziny. A naznačuje niektoré okolnosti okolo vraždy bývalého policajta R. Remiáša. Myslím, že nemožno spochybniť, že išlo o manipuláciu alebo nástražný výbušný systém v aute a teda vraždu. Kto vtedy inicioval spravodajskú hru v niektorých médiách, že išlo o „neštastnú náhodu“?  Na druhej strane ostávajú neobjasnené údajné vzťahy R. R. s albánskou drogovou mafiou, ktorá vtedy v Bratislave pôsobila. Faktom je, že tajné služby využívajú kontakty s podsvetím nielen na získavanie informácií, ale aj na „špinavú prácu“. Pravda býva zamaskovaná spravodajskými hrami. Dokedy ešte, uvidíme. Aj reportáž v STV ponúkla iba to, čo bolo k dispozícii: domnienky a konštatovania.

Samozrejme, v oboch periodikách je dôraz na analytické materiály, nie na vyhľadávanie tzv. senzačných odhalení, a je dobre, že je tomu tak. Myslím, že je dosť dôvodov sfúknuť sviečky na torte tak pre Argument! ako aj pre Slovo, ktoré má detské roky už za sebou.

Poznámka redakcie: Slovo je na internete od prvého čísla z februára 1999, kedy začalo vychádzať ako tlačený týždenník. Posledné číslo v printovej verzii vyšlo v júli 2010. Odvtedy Slovo vychádza ako internetový magazín.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984