Zabúdanie je neprijateľné

Počet zobrazení: 2591

V noci z 29. na 30. marca 1945 dospela do tragického finále jedna z mnohých krutostí fašizmu na našom území – fyzická likvidácia väzňov koncentračného tábora v Petržalke. Do oslobodenia Petržalky chýbalo už len 5 dní!

Petržalka je od októbra 1938 súčasťou Hitlerovej Tretej ríše. Jej okupácia je priamym výsledkom Mníchovskej dohody. Spolu s Devínom sú odtrhnuté od Česko-Slovenska takmer mesiac pred okupáciou južného Slovenska posvätenej Viedenskou arbitrážou. Ako to vtedy vyzeralo, spomína Bohuslav Chňoupek v knihe Pogrom. Ku koncu roka 1944 Nemci zriadili v Petržalke židovský „pracovný“ tábor. Ako sa zhodujú odborníci, ten svojimi podmienkami zodpovedal koncentračnému táboru. Deportovali sem 800 – 1 600 Židov z územia vtedajšieho Maďarska, ktoré zahrňovalo aj okupované územia Česko-Slovenska a Rumunska. Sovietsky front sa rýchlo približoval a väčšinu tých, ktorí prežili krutú zimu a neľudské táborové podmienky v noci na 30. marca 1945 (bol práve Veľký piatok) postrieľali v okolí dnešnej Kopčianskej ulice. Zvyšných asi 200 väzňov hnali pochodom smrti do Bad Deutsch Altenburgu a loďou deportovali do Mauthausenu. Všetci, až na troch, zahynuli. Hneď po oslobodení sa našlo v priestoroch petržalského cintorína 5 masových hrobov so 460 telami. Veľmi málo sa ich podarilo identifikovať. V roku 1958 hroby pietne upravili a vybudovali skromný pamätník, ktorý pripomína tragédiu Židov z Maďarska, je to jeden z najväčších masových hrobov na Slovensku. Z textu na pamätníku sa dozviete, že tam leží 497 nevinných obetí.

petrzalka1.jpgpetrzalka2_843.jpg


Foto: Jozef Schwarz

petrzalka_3.jpg

Od roku 2000 organizujú oficiálnu spomienkovú slávnosť na toto výročie viaceré inštitúcie. My petržalskí matičiari a ďalší priatelia petržalskej histórie pravidelne takmer desať rokov si v rámci petržalského matičného roka pripomíname pamiatku tragédie stretnutím na petržalskom cintoríne a položením kvetiny, venca či kamienka. O nich informujeme aj na webových stránkach Slova. Tak sme urobili aj v tomto roku. Tragické udalosti z konca marca 1945 v Petržalke patria do našej národnej pamäti. Pamäť národa je súčasťou pamäti ľudstva. Pamätajme si na všetky zmarené životy. Zabúdanie je neprijateľné.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984