Reklama
Reklama

Zabúdanie je neprijateľné

Počet zobrazení: 1669

V noci z 29. na 30. marca 1945 dospela do tragického finále jedna z mnohých krutostí fašizmu na našom území – fyzická likvidácia väzňov koncentračného tábora v Petržalke. Do oslobodenia Petržalky chýbalo už len 5 dní!

Petržalka je od októbra 1938 súčasťou Hitlerovej Tretej ríše. Jej okupácia je priamym výsledkom Mníchovskej dohody. Spolu s Devínom sú odtrhnuté od Česko-Slovenska takmer mesiac pred okupáciou južného Slovenska posvätenej Viedenskou arbitrážou. Ako to vtedy vyzeralo, spomína Bohuslav Chňoupek v knihe Pogrom. Ku koncu roka 1944 Nemci zriadili v Petržalke židovský „pracovný“ tábor. Ako sa zhodujú odborníci, ten svojimi podmienkami zodpovedal koncentračnému táboru. Deportovali sem 800 – 1 600 Židov z územia vtedajšieho Maďarska, ktoré zahrňovalo aj okupované územia Česko-Slovenska a Rumunska. Sovietsky front sa rýchlo približoval a väčšinu tých, ktorí prežili krutú zimu a neľudské táborové podmienky v noci na 30. marca 1945 (bol práve Veľký piatok) postrieľali v okolí dnešnej Kopčianskej ulice. Zvyšných asi 200 väzňov hnali pochodom smrti do Bad Deutsch Altenburgu a loďou deportovali do Mauthausenu. Všetci, až na troch, zahynuli. Hneď po oslobodení sa našlo v priestoroch petržalského cintorína 5 masových hrobov so 460 telami. Veľmi málo sa ich podarilo identifikovať. V roku 1958 hroby pietne upravili a vybudovali skromný pamätník, ktorý pripomína tragédiu Židov z Maďarska, je to jeden z najväčších masových hrobov na Slovensku. Z textu na pamätníku sa dozviete, že tam leží 497 nevinných obetí.

petrzalka1.jpgpetrzalka2_843.jpg


Foto: Jozef Schwarz

petrzalka_3.jpg

Od roku 2000 organizujú oficiálnu spomienkovú slávnosť na toto výročie viaceré inštitúcie. My petržalskí matičiari a ďalší priatelia petržalskej histórie pravidelne takmer desať rokov si v rámci petržalského matičného roka pripomíname pamiatku tragédie stretnutím na petržalskom cintoríne a položením kvetiny, venca či kamienka. O nich informujeme aj na webových stránkach Slova. Tak sme urobili aj v tomto roku. Tragické udalosti z konca marca 1945 v Petržalke patria do našej národnej pamäti. Pamäť národa je súčasťou pamäti ľudstva. Pamätajme si na všetky zmarené životy. Zabúdanie je neprijateľné.

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama