Zabili nám
Ferdinanda 2?

Počet zobrazení: 3901

Už je to vyše sto rokov, čo v Sarajeve zavraždili následníka rakúsko-uhorského trónu. Politici čakali niekoľko mesiacov a potom nastalo peklo – začala sa vojna, ktorá mala podľa nich trvať zopár týždňov. Trvala niekoľko rokov a stála desiatky miliónov obetí, pričom sa miestny konflikt stal svetovým a vojna neskôr dostala označenie – prvá svetová vojna.

sulejmani.jpg
Wikipedia.org / Autor: sayyed shahab-o- din vajedi

Sofistikovaná vražda iránskeho generála Kásema Sulejmáního, na snímke, má podobné parametre a mnoho variantov pokračovania. Ide o človeka z blízkeho okruhu iránskej mocenskej elity. Aké sú varianty pokračovania? To do určitej miery závisí od Spojených štátov.

Americký prezident robí od začiatku svojho pôsobenia v Bielom dome celkom jednoduchú a predvídateľnú zahraničnú politiku: vyberie si nejakého protihráča, tvrdo naňho „udrie“ a potom pomaly ustupuje. Tak to robia niektorí boxeri v ringu. Upokojí svojich jastrabov a následne aj prívržencov mieru a spolupráce vo svete.

Tentoraz však úder zašiel veľmi ďaleko, takže môže mať priveľa pokračovaní. Ide o vejár od nijakej reakcie až po otvorenú vojnu. Ešte šťastie, že Irán nemá momentálne k dispozícii jadrovú zbraň. Určite by nedorazila do Spojených štátov, ale na niektorých blízkych spojencov by dosiahla.

Takže čo sú varianty pokračovania? USA majú čo ponúknuť ako „odškodnenie“ – obmedzenie ekonomických sankcií. V takom prípade by sa problém utriasol aj bez ozbrojených síl.

Do tohto pokračovania môžu zasiahnuť bojové skupiny aj bez vedomia Iránu – jednoducho sa zaktivizujú a formou samovražedných útokov, prípadne s použitím jednoduchých ručných zbraní zaútočia na občanov, sídla amerického obchodu či priamo na ambasády. To znamená, že nepôjde o územie USA, ale napríklad o Európu, alebo turistické strediská a Arábii. Proti tomuto variantu neexistuje úplná ochrana, iba pozorné vnímanie prostredia.

Irán môže spôsobiť škody na amerických obchodných lodiach na moriach. Tie sa nevedia brániť, takže ide o ďalší mäkký cieľ. Lode možno unášať, poškodzovať alebo aj potápať. Možno uniesť tovar či posádku.

Mohlo by dôjsť k pokusu o útok na vojnovú loď, to si však vyžaduje veľmi premyslenú akciu a vhodné zbrane. Útok by bol mediálne efektný, no veľmi zložitý.

Najhorším variantom je útok na americkú vojenskú základňu alebo špičkových politikov či vládnu budovu na území USA.

Ide tu však aj o domáce iránske reakcie. Opatrná liberalizácia spoločenského života sa na nejaký čas zastavila. Bol to zámer USA? Liberálnejší iránsky režim by mohol byť prijateľnejší pre okolitý svet a Irán by mohol silnejšie ašpirovať na postavenie regionálnej veľmoci.

Teraz ide o to, čo urobia Američania. No v žiadnom prípade nemôžu iba pozorovať odvetu Iránu. Má Trump už pripravený plán ďalšieho kroku? Myslím si, že má. Potreboval by nejakú zámienku pre pokus o zvrhnutie aktuálneho iránskeho režimu. Útok na americkú ambasádu, odvetný vražedný útok na člena vlády či generála, by takouto zámienkou mohol byť, aj napriek tomu, že americká armáda nemá také postavenie v americkej politike, ako je tomu v prípade Iránu, takže nie je generál ako generál.

Zreteľné je, že atentát na iránskeho generála bude mať dva dôsledky na vnútornú politiku štátu: jednak bude pritvrdený režim a liberalizácia sa zastaví a zároveň sa vláda bude usilovať naozaj získať jadrovú zbraň – dôvod je jasný, ohrozenie suverenity zo strany jadrovej veľmoci.

Otázne je, odkiaľ Američania vedeli o ceste generála. Kde letí, kedy tam bude a aké autá ďalej použije. Musel im to vyzradiť niekto, kto o tom vedel – bolo to priamo z Teheránu? Nešlo o to odstrániť generála z mocenskej elity? To sa nikdy nedozvieme, akékoľvek „informácie“ budú vedome skresľované.

Možnému vzájomnému fackovaniu Iránu a USA sa hovorí: oko za oko a zub za zub. Je to stará mezopotámska zásada. Ide o to, kedy sa ciele začnú zvyšovať – ty mne jeden zub, ja tebe dva, atď. Takto sa začína veľký konflikt, ktorý nemusí mať regionálny charakter. Tu by sa mali angažovať – nie Japonsko a EÚ, lebo nič nevyriešia – ale Rusko a Turecko. Američania, ak naozaj nechcú svetovú vojnu, tak by mali niečo podstatné Iráncom ponúknuť. Irán by mal držať na uzde svoje paravojenské organizácie v zahraničí. No a odškodniť treba ešte aj Irak – na jeho letisku možno vraždiť?

Už americký vedec G. Friedman napísal, že Američania stvorili Terminátora, ktorý je schopný zničiť kohokoľvek na svete, no nie je programovaný na tvorbu, takže nič nevytvorí, zanecháva iba ruiny. Takže ide aj o odškodnenie a ospravedlnenie sa Iraku. Otázka cudzích armád na jeho území úzko súvisí s ochranou Európskej únie, takže atentát poškodil Európsku úniu vo viacerých oblastiach.

Američania musia bagatelizovať problém Iraku a asi ho prenechajú regionálnym ambicióznym veľmociam. To nastolí iný druh chaosu na Blízkom východe.

Nebezpečenstvo svetovej vojny je stále prítomné, potrebné je opatrne tancovať medzi nástrahami. Uvidíme, ktoré kroky si obidve strany vyberú a či budú schopné sa nejako dohodnúť.    

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984