Zabezpečujú obranu a bezpečnosť Slovenska, alebo provokujú?

Počet zobrazení: 3570

Otrubk_legacy.jpgtázka sa týka činnosti vojakov Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorí sa v prvej polovici júna zúčastnili vojenského cvičenia v Poľsku. Ide o cvičenie Tobruq Legacy, ktoré precvičovalo protiraketovú a protivzdušnú obranu. Do cvičenia sa zapojili americkí, rumunskí, britskí, maďarskí a slovenskí vojaci v celkovom počte 4 800. V júli sa tam uskutoční ešte väčšie cvičenie, do ktorého bude zapojených 18 tisíc vojakov NATO.

Stojí za pozornosť, že terajšie vojenské cvičenia sa uskutočňujú pozdĺž celých západných hraníc Ruskej federácie. V danom okamžiku prebiehajú cvičenia v Baltickom mori pod názvom Baltops /Baltic Operations/, na ktorom sa zúčastňujú lode a letectvo 18 krajín NATO v počte okolo 12 tisíc osôb.

V Rumunsku sa uskutočňuje medzinárodné cvičenie Saber Guardian 2019 na ktorom sa zúčastňuje 8 tisíc vojakov z USA, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Maďarska a Rumunska. Riadia ho Američania, ktorí trénujú spojencov nanášať údery na protivníka na širokom fronte. Samozrejme, tým protivníkom je Rusko.

Podľa vojenských odborníkov z takejto činnosti je možné naniesť prvý reálny úder na hociktorom smere. V prípade reálneho konfliktu je pravdepodobné, že NATO udrie v prvom rade na Kaliningrad. Odtiaľ Ruská federácia kontroluje Baltik a značnú časť teritória, ktorá patrí do Severoatlantickej aliancie. Preto sa najskôr pokúsia zničiť Baltickú flotilu a umlčať systém protivzdušnej a protiraketovej obrany, aby zablokovali Kaliningrad a prevzali ho pod svoju kontrolu. Na tento účel USA v minulom roku vytvorili svoju Druhú flotilu.

Všetky cvičenia v blízkosti ruských hraníc sú organizované za účelom, aby si európska verejnosť zvykala na sústavnú prítomnosť vojakov a bojovej techniky na územiach pozdĺž ruských hraníc. A aby vojaci z európskych krajín NATO boli „mäsom pre delá“, ktorí pôjdu prví útočiť na ruské teritóriá. Pritom, samozrejme, už roky a desaťročia propaganda NATO masíruje verejnú mienku „ruskou hrozbou“ a výmyslami o príprave „na ruský útok“.

Američania presviedčajú svojich spojencov, že v prípade ruského útoku NATO samozrejme zvíťazí. Podľa National Interest veliteľ Európskeho veliteľstva ozbrojených síl USA a hlavný veliteľ Spojených ozbrojených síl NATO v Európe generál Curtis Scaparrotti pri vystúpení v Senáte vyhlásil, že aliancia „disponuje silou 29 krajín“. Ešte v roku 2016 generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že státisíce vojakov aliancie budú uvedené do vyššej bojovej pripravenosti. Aby „zdržali agresiu Ruska“ chce vedenie NATO pripraviť „značné pozemné sily“.

Nevedno, kde vidia reálne uvažujúci občania Slovenska hrozbu z Ruska. Aké kroky uskutočňuje Rusko proti nám, ktoré by boli dôkazom či náznakom na chystanú agresiu? Prečo sa teda slovenskí vojaci zapájajú do opatrení a akcií, ktoré sú zreteľným signálom prípravy na agresívne kroky, hoci ako súčasti vojenskej aliancie NATO? Nestačí nám poučenie z histórie, kedy boli slovenskí vojaci poslaní bojovať do Ruska proti jeho občanom? Tiež so „zdôvodnenými“ cieľmi a poslaním. Až keď išlo „do tuhého“, tak zistili, že sa ocitli na zlej strane.

Prečo sa opäť nechávame zavliecť do provokatívnych akcií, ktoré nie sú v prospech našej krajiny ani našich mierumilovných občanov?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984