Reklama
Reklama

Za trójsku uncu odpustky, za dolár na Kryme dom…

Počet zobrazení: 3428


rubel.jpg

Ony povestné mlyny melú pomaly, ale spoľahlivo.

Putin dnes smeruje do Číny podpísať tridsaťročnú zmluvu o dodávkach plynu, pracuje na Dvojitej orlici – rezervnom rubli, krytom 0,02488 trójskej unce zlata (unca = asi 31g), teda cca 0,7737 gramu zlata (brettonwoodsky dolár, od ktorého odstúpila vláda Richarda Nixona krátko pred aférou Watergate, krylo ako medzinárodnú rezervnú menu cca 0,8885 g zlata).

Legendy o masívnom vymieňaní rubľa za doláre a eurá celoplošne na území Ruska sú asi naozaj legendy. Dolár dostáva na frak. Aj Austrália a Nový Zéland už s Čínou obchodujú v jüanoch…

Pred niekoľkými týždňami označilo ruské ministerstvo zahraničných vecí zablokovanie swiftových platieb ruskej poisťovacej spoločnosti Sogaz (realizovaných z ruskej ambasády v Kazachstane) americkou bankou JP Morgan Chase & Co za krok „neakceptovateľný, protizákonný a absurdný“. Zároveň ministerstvo vyhlásilo, že takéto počínanie „by mohlo mať dôsledky pre veľvyslanectvo a konzulárne úrady USA v Rusku“ (Reuters, 3. 4. 2014).1 Prerušenie diplomatických stykov na spadnutie?… Vyvedenie amerických krížnikov do Čierneho mora, týždeň pred začiatkom Olympijských hier 2014, totiž možno infantilne zdôvodňovať ako prevenciu pred teroristickým útokom na svetový šampionát – toto však nepotrebuje, vlastne vylučuje akékoľvek ďalšie vysvetlenia…

Historický kontext: Morganov Du PontDow Chemical mal v tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia zásadný podiel na rozbehnutí Hitlerovej stratégie chemického priemyslu v IG Farben, BASF a v AGFA2 – vraždiaci plyn Zyklon B z kuchyne koncernu je vraj len taká drobnosť typu: chybička se vloudí. Neslušné aj spomínať. A krajne netaktné je pripomínať nedávnu úlohu JP Morgan pri šírení vysoko infekčných hypoték z USA do sveta. Ak si dobre spomíname, za trest sa rozdeľovali zlaté padáky.

Podľa priebežného výskumu verejnej mienky ruského analytického portálu Levada Centre3 si v apríli roku 2013 v nasledujúcich voľbách (2018) želalo za kandidáta na prezidenta V. V. Putina 26 % respondentov. Ešte na začiatku marca tohto roka to bolo 32 %. Na konci apríla však 49 %. – Naopak, „kandidáta, ktorý by prišiel s inými riešeniami problémov Ruska než Putin“ si v apríli 2013 prialo 41 % Rusov a v apríli 2014 už len 22 %… Opačné garde – ako v šachu.

No nebude to také ľahké, drahá! Komentátor Maxim Sokolov k tomu dodáva (Isvestija, 16. 5. 2014):4

Pochopiteľne, všetci vieme, čo sa stalo tejto jari, a aj vplyv týchto udalostí na volebné preferencie je zrejmý. Na jednej strane, vrátenie Krymu pod ruský vplyv (pritom bez jediného výstrelu) to je čin, ktorý väčšina občanov Ruska bude považovať za štátnickú zásluhu – a nie malú. […] Tým sa, pravda, spustí mechanizmus »ajhľa, bratia, sláva nám pod vedením tatíčka Putina!« […] Na druhej strane, opozícia ponúkajúca »iné riešenia problémov Ruska«, povstala s vehemenciou až desivou. Nezmieriteľná opozícia, aby ani len za mak nelavírovala, ponúka plnú solidaritu s Kyjevom a mocnosťami, ktoré ho sponzorujú. Lenže Kyjev, a mocnosti, vyprodukovali takmer všetky nezmysly a podlosti, aké sú len možné – takže negatívny postoj ku Kyjevu nemohol napokon nezasiahnuť aj tých, ktorí na Kyjev pôvodne tak oddane prisahali. […] Čím upokojujúcejšie sú však dnešné výsledky sociologického výskumu (v zmysle konsolidácie moci), tým znepokojujúcejšia je otázka zajtrajška: Kto bude napokon za Rusko zodpovedný pred Bohom? – Budúcnosť je temná.

1 http://www.reuters.com/article/2014/04/03/russia-jpmorgan-chase-sanctions-idUSL5N0MV0Y120140403
2 Schuder – Hirsch: Der Gelbe Fleck. Berlin 1987. ISBN 3-352-00150-2 – s. 706
3 http://www.levada.ru/
4 http://izvestia.ru/news/570925#ixzz323KHwtuP

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#1
Peter Zajac-Vanka
19. máj 2014, 19:03

Od veci... a predsa k tomu istému "súboju titanov":

No veď sa pekne prizrime k tomu, ako sa záležitosti (matters, angl.) vyvíjajú s "oslobodených demokraciách" severnej Afriky, Iraku či Afganistane. Tam ale ozaj (a prečítal som množstvo prameňov) nemá Ruská federácia možnosť zasahovať.

Naopak všade tu zasiahli "mierové zbory NATO" a aha ho: Líbya je znova v plameni, iba potichu prebehla "povinná" správa, že vládne jednotky bombardujú líbyjské mesto Benghází ( ale, a to sa smie bez nevyhlásenej vojny?) a o deň neskôr, že povstalecké sily (čert vie prečo označované ako "arabskí fundamentalisti") zablokovali a už aj obsadili  líbyjský parlament. Toť dnešné správy.

A z minulosti niekoľkých týždňov - chronické atentáty a výbuchy v Iraku (počíta to ešte niekto?), nepokoje v Egypte, nepokojný Agfanistan....

a oni, naši euroatlantickí demokrati majú najväčšiu starosť o to, či si niektorí Krymskí Tatári ( mimochodom, spojenci Tretej Ríše počas bojov 2.svetovej vojny) môžu pospomínať na svojich padlých proti Červenej armáde na Krame a že "to je teda" diktatúra...

nuž, ako by povedal psychológ, svet je oukej, ja som oukej, ibaže je nejaký problém medzi nami....

Obrázok používateľa P.Guman
#2
Pavel Guman
19. máj 2014, 22:44

...."Rusko drží všetky tromfy. Petrodolár - jediný najvážnejší dnes existujúci faktor vo svetovej ekonomike - bez akýchloľvek pochybností. A Rusko ho drží za.... ruku a jedným poriadnym stlačením môže odpovedať tak, že to vyvolá krach (fondového indexu) Dow, aký história ešte nevidela."

"Rusi môžu postaviť americkú ekonomiku z nôh na hlavu, a môžu ju úplne zničiť."  - Jim Sinclair - americký obchodník prezývaný "mister gold" - povedal pred niekoľkými týždňami k súčasným udalostiam, ktoré sú spojené s možnými sankciami uvaľovanými na Rusko so strany natovcov.

- stále ešte platí, že sa nevypláca dávať dokopy s podvodníkmi.....

    

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#3
Peter Zajac-Vanka
21. máj 2014, 20:25

Postupne k veci:

Dobrý článok, mohlo by to tak byť, svedčí o tom aj fakt, že keď "nedá Európa", dohodne sa Rusko s Čínou.

Minimálne v strojárstve tým Slovensko príde "o gate". Pretože jediným argumentom proti výrobnej konkurencii z Číny na rusky hovoriacich trhoch do konca roka 2013 bolo, že i keď sú čínske výrobky lacnejšie, tie európske (a teda i "naše" slovenské, vyrábané vo firmách s nemeckou vlastníckou či kooperačnou štruktúrou) sú kvalitnejšie. A zrazu "im to nedáme" lebo to vraj NATO nedovolí.... a Putin si práve v Číne dohodol obrovský finančný balík objemu obchodov.... a máme "po ptákach", viac už naše strojárske výrobky nebudú zaujímavé i keď by ich sama Sklenaříková predávala....

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#4
Peter Zajac-Vanka
21. máj 2014, 20:42

Úplne k veci:

1. Najprv boli protesty na námestí Majdan v Kyjeve proti oligarchom. A Janukovyčovi. Lebo oni ( aj oligarchovia, aj Janukovyč) vedeli, že ak by sa Ukrajina zmluvne zaviazala k integrácii s EU, oligarchovia by prestali byť takí suveréni a do Ukajiny by vstúpil globálny kapitál a postupne by ich nahradil ( veď: bolo to azda po Mečiarovi na SLovensku iné?!.  Chyba je na nešikovnosti európskych vyjednávačov - na poslednú chvíľu vyplašili oligarchov i Janukovyča.

2. Keď sa do toho zastarali Američania a NATO, spustili udalosti na Majdane a spôsobili prevrat. Snaha legitimizovať prevrat doteraz zlyháva a už sa i západné krajiny presviedčajú ( kým ešte Majdan brali ako "janukovštinu" a po prevalení sa škandálu s do oboch strán strieľajúcimi ostreľovačmi im otrnulo, upálenie ľudí a použitie chemického arzenálu ( chloroform vo verejnej budove? hahah- kto ho tam dal?) v Odese i streľba do civilistov na východe Ukrajiny dostatočne presviedčajú, že režim v Kyjeve ozaj nemožno označiť za demokratický. Nám je jasné, že je to fašizmus.

A odrazu nie je západným demokraciám po vôli platiť tam tie ukrajinské dlhy a investovať tam svoje financie "len tak"....

3. Keď sa oligarchovia spamätali, snažia sa zachrániť reputáciu ukľudnením situácie a ukázaním západu, že si vedia poradiť. Lenže, ouha, medzitým im padá výroba, majú finančné straty, prichádzajú o svoj majetok ( Luganská i Donecká ľudové republiky chcú znárodniť práve ich majetok).

4. Z tohto gulášu snáh a ekonomického chaosu vyplýva, slovami kohosi múdreho (T.Spencerová) aji tu na Slove, že "kto kúpi Ukrajinu" bude strašne finančne krvácať - a a tu zrazu vidíme, že Putin zabrzdil a čaká..,čas hrá v jeho prospech

.. viete ako sa volá tá kartová hra, kde má hráč v rukách plnú sériu a každá ďalšia hodená karta súpera  sa mu započítava, kým protivník nemôže hru ani len uzavrieť? KANASTA!

Kto na to doplatí,m to sú ľudia, národy Ukrajiny. Ich generácie budú mať na čo spomínať, čo bolo v druhej dekáde 21.storočia...

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama