Reklama
Reklama

Za Milanom Ftáčnikom

Počet zobrazení: 1670

m._ftacnik_2.jpgPoznali sme sa roky. Ešte zo štúdií na našej alma mater. On na „matfyze“, ja na svojej „filozofii“. Pre študentov so záujmom o život a dianie okolo nebol problém stretávať sa. Diskutovať a aj pokúšať sa niečo robiť pre svojich konškolákov. Neformálne, hoci aj cez formálne štruktúry. Rozumeli sme si v mnohom.

Potom v našich „Kristových rokoch“ sa Milan vydal na cestu, ktorá nemala s jeho študijným odborom veľa spoločného. Ja som zostal pri svojej filozofii. Keď sme sa stretli – znova len neformálne –, vymenili sme si pár viet, názorov, skúseností. A porozumeli sme si, čo a prečo každý z nás robí.

Milan, hoci informatik, mal prirodzený politický talent. Mal na to aj iné predpoklady, vzdelanie, charakter, výzor. A najmä brilantný mozog a rovnako srdce na pravom mieste – tom ľavicovom, ktoré ho isto do politiky priviedlo. Keby nebol išiel do politiky, určite by bol urobil aspoň takú kariéru vo svojom odbore, akú urobil v politike. Milan bol kooperatívny, integratívny typ politika, nemusel vyčnievať, ale ak vyčnieval, tak len vďaka svojej prirodzenej inteligencii a schopnostiam.

Ďalšie naše stretnutia už po rokoch boli na tému „vysoké školstvo“. Musel som mu vyčítať „jeho“ vysokoškolský zákon, ale on počúval. Mnohé prijal a znovu sme si porozumeli. I keď nie vo všetkom, tak aspoň v tom podstatnom. Naposledy pred pár rokmi pri ministerskom dokumente Učiace sa Slovensko.

Odvtedy sme zasa išli každý svojou cestou. Milan sa ešte pokúsil o návrat do komunálnej politiky, ale už nedokázal čeliť praktikám, aké sa u nás v politike rozmohli. Bral to športovo. Tak sme sa stretli už len na pôde našej alma mater. Párkrát a neformálne.

Netušil som, s čím bojuje. A, samozrejme, som si myslel, že sa zasa stretneme, skôr či neskôr, a preberieme si v pokoji vysoké školy i politiku. A možno aj život našej „preskočenej“ generácie.

Milan, prežil si plodný život! Život činu. Viac na očiach a na prospech verejnosti než vo svojej akademickej pracovni či prednáškovej miestnosti. Vedel si však dávať dokopy teoretický rozum s praktickým, vedu s politikou, intelekt s citom, osobné presvedčenie s hľadaním spoločenského konsenzu na prospech všetkým. Ako veľmi je potrebné, aby Tvoj politický i odborný odkaz nasledovali ďalšie generácie!

Klaniam sa Tvojej pamiatke!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama