Z dažďa pod Lipšica?

Počet zobrazení: 3579

Posivený svedok zrazu nevie, čo je pre právo a spravodlivosť na Slovensku nebezpečnejšie. Či niekoľko sudcov a prokurátorov pod čiastkovým vplyvom Mariana Kočnera, alebo sudcovia a prokurátori pod celoplošným vplyvom „oligarchických médií“, ako ich nazval rozčúlený premiér Igor Matovič. (Denník S, 18. 4. 2020) Teda pod vplyvom Penty, J&T, ESET-u, Ivana Kmotríka, Petra Kellnera, ale aj Borisa Kollára... Aby chudobná verejnoprávna RTVdvojbodka v hanbe neostala, aj jej štáby lietajú do Pezinka, dlho do noci bdejú pred budovou Špecializovaného trestného súdu a kamerami i mikrofónmi mieria na rozsvietené okná. Bodaj by sudca pred nastúpenou mediálnou čatou neposlal hriešnika do vyšetrovacej väzby! Verejnoprávnej televízii by v takých prípadoch väčšmi pristalo, keby nám pokojným a vecným tónom podala správu štátneho TASR-u. Azda by ju istý nadhľad neponížil, keď sa v počiatkoch Kočnerovej Threemy neštítila odvolávok na „oligarchický“ Denník N.

Vo vypuknutej pandémii vyšetrovacích väzieb sa nakazili aj kandidáti na post špeciálneho prokurátora. Lebo namiesto toho, aby sa obrnili stavovskou zdržanlivosťou a hrdosťou, rozdávali verejnosti domnienky a chodbové reči z ÚŠP (Úradu špecializovanej prokuratúry) o zadržanom Kováčikovi. Na skandovanie Ukrižuj ho! neodkázali davu, že na ňom – zatiaľ! – vinu nenachádzajú. Zato sa posťažovali, ako bývalý šéf ÚŠP pošpinil povesť profesie. Ako inak, dosiaľ o tom mlčali. Kandidát Peter Kysel to zdôvodnil, že „nepovažoval za šťastné vystavovať na pranier seba a svoju rodinu. S tými veternými mlynmi bolo ťažké bojovať“. (cas.sk, 2. 2. 2021) Keby kandidáti nepopreli prezumpciu neviny pri „zlom“ Kováčikovi, mohol by posivený svedok zapochybovať o ich odbornej a charakterovej pevnosti? Keby kandidáti poslali koaličné stranícke centrály a ich priaznivcov tri kroky od tela, nemuseli by sa búšiť do pŕs ako advokát Daniel Lipšic. „Ak by ktokoľvek zo súčasnej vlády naplnil zákonné znaky trestného činu, tak by som začal voči nemu trestného stíhanie.“ (teraz.sk, 4. 2. 2021) Keby kandidáti...

Daniel Lipšic chcel vyhupnúť zo straníckych vôd, ale ešte hlbšie do nich klesol. Stiahli ho tí, ktorí ho zvolili. Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽaNO) oznámil, že koaliční poslanci budú môcť voliť podľa svojho svedomia a presvedčenia, lebo „všetci štyria kandidáti sú mimoriadne kvalitní“. (TA3, 2. 2. 2021) No podľa Jozefa Pročka (OĽaNO) „si poslanci na klube uvedomili, že smeráci sa Lipšica boja najviac“. (dennikn.sk, 5. 2. 2021) Hovorí sa aj o možnom kšefte v rámci koalície. „My sme vám zvolili Žilinku, a vy nám zvolíte Lipšica.“ (Pravda.sk, 6. 2. 2021) Problém v advokátovi Danielovi Lipšicovi videla prezidentka už pred voľbou generálneho prokurátora. „Zmena zákona kvôli jednému kandidátovi môže zaváňať účelovosťou. Kandidátom na post generálneho prokurátora by mal byť prokurátor.“ (Trend.sk, 27. 5. 2020) Pred prezidentkou sa v rovnakom duchu vyjadrila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. (cas.sk, 16. 5. 2020) Rada prokurátorov SR vtedy vyhlásila: „Generálny prokurátor už pri svojom nástupe do funkcie nesmie vzbudzovať podozrenia týkajúce sa možného konfliktu záujmov vzhľadom na jeho minulosť. Sme presvedčení, že prokuratúra takými osobnosťami disponuje.“ (Tamtiež) Po zvolení advokáta a bývalého politika za šéfa ÚŠP prezidentka, ministerka spravodlivosti a rada prokurátorov mlčia. Možno niečo hovoria, len to zaniká v jasote parlamentnej väčšiny, ako Ficovi a Pellemu od strachu stiahlo...

Ktovie, či sa posivenému svedkovi len nezamarilo, že bohyňa spravodlivosti Justícia nad sebou trpko povzdychla. Ruku na srdce, môže zaradiť medzi svoje úspechy jednu dokonanú a jednu nedokonanú samovraždu vo vyšetrovacej väzbe? Alebo výzvu „slovenských právnikov proti sústavnému porušovaniu princípov právneho štátu. Namiesto odbornej verejnej diskusie odpoveďou je naopak mlčanie, v niektorých prípadoch dokonca zastrašovanie, či osobné invektívy“? (noveslovo.sk, 22. 1. 2021) O čomsi podobnom vypovedá list generálneho prokurátora, ktorým požiadal ministerku spravodlivosti „o zvolanie odborného stola k navrhovanej reforme súdnej mapy. Som presvedčený, že len takáto odborná diskusia môže prispieť k dosiahnutiu cieľov reformy.“ (www.trend.sk, 5. 2. 2021) Potešujúce nie je ani konštatovanie, že „k 31. decembru 2020 odišlo z radov polície 1 500 príslušníkov, čo je dvojnásobok počtu, ktorý odišiel pred rokom. NAKA príde koncom januára 2021 takmer o 10 percent príslušníkov.“ (christianitas.sk, 24. 1. 2021) Nebodaj dôsledok vojny policajtov?

Útechou pre Justíciu nemôže byť ani prípadný konflikt medzi premiérom a „Kiskovou“ stranou Za ľudí, pri ktorom si premiér možno spomenie, že „pre mňa je jedno, či je zlodej červený, zelený, či je to Fico alebo Kiska“. (spravy.pravda.sk, 16. 1. 2020) A nový šéf ÚŠP Daniel Lipšic udrie. Padni, komu padni! Veď nám to sľúbil, nie?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984