Vznikla nová stranícka chobotnica

Počet zobrazení: 3631

Dnešní vládnuci politici pred voľbami veľmi často používali pojmy ako čestnosť, pravda, demokracia, antikorupcia. Ľud pospolitý vie, že ak sa niekto veľmi oháňa morálkou, tak buď klame, alebo už nemôže zhrešiť. Skrátka, niečo na ňom nie je v poriadku.

Predseda vlády nám na tlačovej besede predviedol úžasný logický nezmysel, ako najnovší eskamotérsky kúsok – zázrak. Rozhodol sa, že skutočne odpolitizuje verejnú správu – a to tak, že ju extrémne spolitizuje. Nuž ak stranícky klub vyberá štátnych úradníkov, tak je to v Európe už naozaj rarita. Okresné úrady budú viesť stranou vybraní úradníci – dostanú aj stranícku príručku? Vždy po voľbách v „demokraciách“ nastáva rozdeľovanie koristi, no deje sa tak pomerne skromne a utajene, netára sa o tom na verejnosti.

octopus_ralph_hogaboom.jpg
Ilustrácia: Ralph Hogaboom / Flickr

Po počiatočných čistkách na vysokých miestach štátnej správy nastal aj komplexný úkaz „verejnej“ straníckej čistky, ktorá je drzo prezentovaná ako vrchol demokracie.

Zreteľné je, že nám vznikla nová chobotnica – OĽANO. Táto strana si prostredníctvom svojho predsedu uzurpovala právo robiť si v štáte, čo len chce. Výrazne sa zhliadla v extrémnych aktivitách KSČ, ktorá mala obdobia tvrdých kádrových opatrení, ale aj súdnych represií. Akoby vznikali ľudové súdy – stranícke kluby OĽANO sa zídu a vyberajú vhodných administrátorov pre okresy, tí asi budú postupovať rovnako a vyberú si vhodných spolubojovníkov.

Predseda vlády oznámil, že základným kritériom pre prvotný výber je dôvera straníckeho klubu, druhým je dôvera riadiaceho pracovníka, napríklad ministra. To ale platí všeobecne a tak si majú podobne povyberať aj novo menovaní stranícki, pardon – štátni, funkcionári. Odbornosť posudzujú straníci, a nie odborníci na štátnu správu, alebo naozaj nastal ten fenomenálny úkaz: komu Boh dal funkciu, dal mu aj rozum? No ono to vyzerá, že Pánboh si splnil iba prvú časť úlohy, druhá zostala prázdna.

Podobne sa postupovalo aj v policajných výšinách – vláda nedôverovala policajnému prezidentovi, a tak ho priviedla k „slobodnej“ rezignácii. Navyše sa premiér vyjadril, že minister je zodpovedný za chod polície a tak si musí mať právo vybrať jej šéfov. Asi by si mali policajti zmeniť krédo napísané na dverách svojich áut, napríklad na: poslušnosť vláde až za hrob, alebo slúžime OĽANO.

Fascinujúce je to, že sa novinári nedokázali vecne opýtať premiéra na jeho chápanie demokracie. Je demokracia iba to, čo si praje vládnuca koalícia a v nej jadro: stranička OĽANO?

Asi je zbytočné poučovať Matoviča o podstate aj o funkciách a praxi demokracie – to by nepochopil. Možno, keby mu to naznačil jeho „dunčo“, tak by niečo vytušil.

V nečakane podlízavom rozhovore v jedných novinách predviedol aj svoje chápanie vládnych úspor – zrušil druhé auto pre seba! No druhé auto je záloha, keby sa vozidlu s premiérom niečo stalo: napríklad defekt. Potom by si musel predseda vlády sadnúť do trávičky a čakať kým šofér vymení koleso. Čo ak by to bola pasca? Záložné vozidlo je pravidlom presunu vrcholových politikov v celom, aj demokratickom svete. Nezmienil sa však o „úsporách“ pri vytváraní vládnych splnomocnencov. Ozaj: čo teraz robí pani Krištúfková? A čo nové ministerstvo: ako rastú počty pracovníkov a nepotrebujú nové budovy? Majú dosť prostriedkov, alebo sa im máme zložiť zbierkou?

Chobotnica sa nám teda rozrastá, svoje chápadlá strká aj do vládnych spojencov: ak nebudú poslúchať, niečo sa im stane, ale najlepšie „ak stiahnu chvost“ – to je nový prístup a nová rétorika hlavy chobotnice.

No už to tu raz bolo, keď kedysi vrcholový politik povedal, „nech odpadne, čo je zhnité“, ale povestný je aj výrok o osamelom kole v plote. Zdá sa mi, že aj premiér vyslovuje veľké myšlienky, napríklad „blb zostane blbom“, alebo ak niekto nepozná históriu, tak je nútený ju opakovať. Žeby sebakritika? No neviem, či je Igor Matovič schopný sebakritiky.

Náznaky smerovania chápadiel chobotnice boli ukázala aj vôľa preskúmavať diplomy všetkých občanov a rušiť ich v masovom meradle. Asi by sa opäť mal zísť stranícky klub a definovať, čo je podvod a čo nevinné opisovanie, takpovediac šikovnosť.

Svoje chápadlá ukazuje aj pri hľadaní výhybiek pri výbere generálneho prokurátora, veď je pre OĽANO jasné, že ním môže byť v podstate ktokoľvek, kto má dôveru klubu. Podobne ma zarazilo, že sa podpredseda parlamentu, aj člen vlády vyjadrili odmietavo k rozhodnutiu súdu, išlo o prepustenie na slobodu. Môžem si myslieť o tom svoje, ale je nepatričné, aby predstavitelia rôznych druhov moci takto zasahovali a spochybňovali rozhodnutia – majú sa sudcovia báť chobotnice?

Stále očakávam vyjadrenie pani prezidentky: ona výrazne podporovala vtedy opozičné strany v ich úsilí o transparentnosť, čestnosť a odbornosť. Stratila súdnosť, alebo ju to už nezaujíma? Verím, že ju to zaujíma a vyjadrí svoj názor na fungovanie demokracie u nás. No nie vo všeobecnosti, ale v konkrétnych krokoch.

Nuž zatiaľ sa chobotnici darí, prosperuje a hľadá nové uplatnenia. Zreteľné je, že jej nemá kto zabrániť v deštrukcii demokracie, to by mohli urobiť iba predčasné voľby a nové rozdelenie kariet – ale na to sú potrební aj noví uchádzači o hru, noví budúci hráči.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984