Vyženú Donalda Trumpa z Bieleho domu vojaci?

Počet zobrazení: 2018

Ak si myslíte, že titulok je nepravdivý, tak sa mýlite. Taký Al Gore, bývalý US viceprezident po boku prezidenta Billa Clintona, sa nechal v týchto dňoch počuť nasledovne. „If Trump refutes to concede , the military would run him out“, v ľúbozvučnej slovenčine teda, „Ak Trump odmietne uznať volebnú prehru,  potom ho z Bieleho domu vyvedú vojaci“.

Nuž, musíte uznať, že ak by sa niečo také naozaj prihodilo, išlo by o poriadnu, ak už nie rovno aj o smrteľnú ranu pre americkú demokraciu... Ako môžu predsa v Amerike zvrhnúť prezidenta vojaci? môže nechápavo krútiť hlavou už aj slovenský tínedžer bohato nasiaknutý americkou soft power, mäkkou silou, podávanou v jednom balíčku s hamburgerom a coca-colou, a s pribalenými džínsami (po slovensky rifľe) a o hrdinských filmoch a chytľavej muzike ani nehovoriac. Ach tá lady Gaga... Nezdalo sa to ani mne, aj keď stále a dosť podrobne sledujem dianie za oceánom. A tak som sa na to pozrel z viacerých uhlov a scenár tej, the millitary action, sa mi zdal dosť priehľadný. Spomínaný Al Gore (po boku Billa už tiež v klube sedemdesiatnikov),pravdaže aj ďalší, a stále mimoriadne vplyvní veteráni Demokratickej strany, napr. známe to eso, pani Hillary, bývalá prvá dáma, ale aj Barack Obama a  aj samotný hlavný kandidát demokratov Joe Biden, sú si takmer na sto percent istí, že tretieho novembra vo voľbách vyhrajú. Vychádzajú z prieskumov, podľa ktorých Joe stále vedie, no je dobré si aspoň občas uvedomiť, že v Amerike sú prieskumy pre masu voličov nedotknuteľným božstvom. Niekedy si myslím, že by si tento vynález mohli prihodiť k ústave ako ďalší dodatok. Lebo ak sa už ani len ten najobyčajnejší Američan nedokáže v súčasnom chaose, aký Amerika prežíva, sám zorientovať a nevie si nijako pomôcť, tak mu nepomôže ani pohľad do lekárničky, ani návšteva psychológa či psychiatra, ale jedine a najmä televízne siahnutie po najnovšej štatistike, a to, prosím, nejde iba o voľby. Prieskumné agentúry Američanovi predsa poradia, aj to čo ,sa práve najviac konzumuje či aké sneakersky (tenisky) najviac letia... no najmä, aby sme nezabúdali na americký sen, kto najviac za posledný týždeň zbohatol, či nebodaj nejakým zázrakom zarobil...


trumpmask843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

No tak, však dobre. No mne sa všetko javí ako šikovne vymyslený propagandistický scenár namierený jednoducho proti Donaldovi! Demokrati síce veria novembrovej výhre a možno si už pomaly delia aj ministerské kreslá, ale predsa len, veď to poznáte ,ten nepatrný, no kdesi vzadu dobre zakuklený a istotu nahlodávajúci červíček neistoty. Síce vedú o nejaké percentá, no teraz aj po skončenom nominačnom zjazde republikánov trochu stratili, ale burcujú Ameriku na svoju, vraj jedine správnu stranu. Je jasné, že by potrebovali nejaké percentá prihodiť, lebo november je už za dverami, a tak sa rozhodli na útok, ktorým by mohli zahnať do kúta každého pochybovača o ich víťazstve. Potrebovali by prihodiť pár percent, povedzme, čo ja viem, aspoň päť alebo aj šesť, tak by sa to lepšie rátalo a aj spánok na ostávajúce dva mesiace by mohol byť pokojnejší. Ak by sa, a budem strieľať odboku, napríklad zverejnilo, že vedú, a to už preženiem, o dvadsať percent, to by už bola paráda. Lenže, až zasa také jednoduché to nie je. Trump má predsa len stále za sebou povestnú základňu. Je to síce neuveriteľné – keďže ide o miliardára –, ale takmer väčšinu americkej robotníckej triedy (aj keď toto spojenie na Ameriku veľmi nesedí, a preto sa používa krajší politologický výraz, že working class (teda pracujúca trieda) a desiatky miliónov farmárov na rozľahlom stredozápade. A najmä prevažnú väčšinu ľudskej masy, teda rednecks (červené krky, alias belošskí robotníci na farmách – aj keď ide o prenesený výraz pochádzajúci od hanlivej prezývky na adresu už dávno odpísaného spoločenstva Indiánov – to by už ani Winnetou neprežil). No, ale aj slušné počty tzv. supermacists to je masa veľmi hlučných bielych rasistov a nielen z juhu USA, no a pravdaže, a nie v neposlednom rade zástupy rôznych náboženských komunít, napr. evangelikánov najmä pre ktorých Trump, ako sa pred časom zmienil vraj zmenil Izraelu hlavné mesto z Tel Avivu na Jeruzalem, ale to už dosť odbieham.

A demokrati teda prišli so šokujúcimi vyhláseniami, že aj keď voľby vyhrajú, Donald Trump víťazstvo neuzná a teda hneď, už v prvú minútu na pravé poludnie dvadsiateho januára budúceho roku, keď sa nový prezident tradične ujíma moci a v tomto prípade to má byť Joe Biden, vojaci vyvedú Donalda  Trumpa z Bieleho domu (zrejme aj s manželkou Melániou a so synom Barronom, ten síce aj tak častejšie žije pre istotu v New Yorku a len na okraj dodávam, že na nominačnom zjazde svojho otca sa blysol najnovším hitom tenisiek, teda sneakers, a volajú sa New Balance 574 Core a v súčasnosti sú snom každého US tínedžera, ak si ich pravda môže finančne dovoliť).

Demokrati teda Ameriku strašia. A to vám poviem, že je to teda strašenie na najvyššej možnej úrovni a jeho jediným cieľom je prihratie nejakých pár percent navyše, než sú im schopné pripísať prieskumné agentúry. Ale aj ak by to malo pomôcť, demokrati tvrdia, že Donald ich víťazstvo neuzná a teda budú musieť zasiahnuť vojaci a dostať ho z Bieleho domu násilím. To by teda bola riadna bomba.

Dosiaľ sa niečo dosť podobné odohralo iba v roku 1814 keď ešte britskí vojaci ako pozostatok vlády kráľovskej koruny na britskými kolóniami v Amerike nielenže Biely dom podpálili, ale z budovy musel utiecť prezident James Madison aj s manželkou Dolley – tá ešte stihla v rýchlosti aspoň zvesiť namaľovaný portrét prezidenta Georga Washingtona a uchrániť ho tak pre dejiny. (Obaja ušli do úkrytu v Marylande,  ale to bola predsa len súčasť vtedajšej krutej histórie.)

Ale teraz v čase smartfónov a umelej inteligencie?

Lenže, pozor: aby som spomenul aj stanovisko druhej strany. Aj keď možnú šokujúcu akciu pripomínajúcu až akýsi vojenský puč, naopak, vymysleli síce demokrati, no inšpiráciu našli v Donaldových poznámkach nielen v prejavoch počas predvolebnej kampane, ale najmä v jeho odkazoch cez miláčika – twitera... Donald už dlhšie vypisuje, že keďže sa voľby budú konať kvôli coronavírusu z veľkej väčšiny odosielaním hlasovacích lístkov poštou, a to má ísť o desiatky a desiatky miliónov (veď Amerika má v súčasnosti odhadom tristo tridsať miliónov obyvateľov), demokrati sú vraj schopní dať vytlačiť neprehľadné množstvo hlasovacích lístkov v zahraničí a tým majú vo voľbách zvíťaziť...Išlo by teda o bohapusté falšovanie.

(No Mister Trump, preboha, brzdite. Falšovanie volieb v Amerike? To je už zasa čo? Čo už aj vy žijete v  banánovej republike?)

Lenže Donald to naozaj myslí vážne, aj keď mňa trápi v tejto súvislosti jedna vec. Dobre, ale kde si nechajú demokrati toľko falošných lístkov vytlačiť, v ktorej krajine?

Putin im na to určite neskočí.

Žeby... Peking?

Neviem, neviem, ale naozaj neviem, alebo majú veľkú tlačiareň zašitú niekde v Rocky Mounties, Skalistých horách a tam budú aj lepiť známky na obálky a odosielať ,čo ja viem, rovno z coloradského Denveru. Alebo iná skupina odskočí do Las Vegas a tam narýchlo nalepí známky a šup s listami na poštu a nechajú to ofrankovať prvou triedou, aby zásielky boli do tretieho novembra v ústrednej centrále.

Lenže Donald sa teda zastrája, že víťazstvo demokratov neuzná a zostane naďalej v úrade. No a potom nadíde tá historická minúta pravdy, rovno na pravé poludnie dvadsiateho januára. Nad The White House, adresa Pensylvania Avenue, sa vznesú presne navigované tmavé vrtuľníky, z nich sa po pevných lanách spustia na rozkývanú vládnu zem muži špeciálnych jednotiek, možno až obávanej Delta Force. (Ale tí asi nie, veď ich pôsobisko je ďaleký svet). Tak dobre, do budovy môžu teda vtrhnúť  policajti (veď  tí sú napokon známi svojou krutosťou, čo v ostatných týždňoch tak oslnivo až svetoborne predvádzajú), no najmä tam môžu vtrhnúť predsa tí obávaní vojaci, the military, ako hovorí Al Gore.

Ale ja som si nie priveľmi istý ani tým.

Akí vojaci?

Že by US Marines (námorná pechota – jej príslušníci  zvyknú strážiť vládne budovy vrátane Bieleho domu, ale aj budovy US ambasád vo svete). A teda Národná garda Kolumbijského distriktu, na ploche ktorého hlavné mesto Washington stojí? To by asi šlo. US Army by sa asi nezapojila, veď jej státisícový kontingent pôsobiaci ďaleko za hranicami má plné ruky práce so šírením americkej demokracie. Toto si teda osobne neviem dosť dobre predstaviť. Možno by sa odohralo niečo na spôsob známeho  akčného filmového thrilleru Pád Bieleho domu, v ktorom severokórejskí vojaci z ničoho nič prepadávajú Washington a vrhajú sa do útrob do Bieleho domu, a zmocnia sa prezidenta Benjamina Ashrea, teda s vypožičaným menom (hrá ho preslávený typ na tieto úlohy Aaron Eckhart) a takmer sa im podarí nastoliť v krajine tvrdú diktatúru. No, neviem, neviem, mohla by sa z toho  všetkého vykľuť napokon pekná kuca paca. Ale, ak by sa to stalo, tak je nad slnko jasnejšie, že v tom strašnom zmätku, keď by svet tú neuveriteľnú drámu a hanbu zároveň s napätím sledoval, napokon by určite zniekadiaľ vyliezol síce poriadne doráňaný a na smrť unavený (nie však vystrašený), ale neochvejný a neoblomný americký hrdina a vrátil by všetko do pôvodných koľají. A takto sa to mohlo všetko pekne krásne odohrať.

Lenže v uplynulý piatok vstúpil do chystanej drámy jeden z najmocnejších amerických generálov, ktorý, čo sa týka autority, má vraj po samotnom prezidentovi, ktorý je hlavným veliteľom všetkých amerických ozbrojených síl, najviac moci na vydávanie rozkazov. Volá sa Mark Milley a je predsedom Zboru náčelníkov štábov všetkých zložiek americkej vojenskej sily. To je teda džob či flek ako hrom. Mať pod rukou skoro trojmiliónovú armádu a to len bez záložníkov, tak to ma podržte. A úplne mi odľahlo, keď som sa dozvedel, že tento štvorhviezdičkový generál, ktorému sedí uniforma lepšie než Georgeovi Cloonymu ,jednoducho buchol mohutnou päsťou do stola. Chápem, mal toho akurát dosť. Zrejme už ani on nedokázal udržať aj keď zvlášť pevné nervy na uzde. O možnosti vojenského zásahu v Bielom dome utrúsil totiž pár slov aj samotný prezidentský nominant demokratov Joe Biden! A tak generál, nabudeným civilistom, odkázal, že „americké ozbrojené sily nezohrajú žiadnu úlohu vo volebnom procese a nebudú ani zasahovať do volebného sporu“.A svoje vyjadrenie zaklincoval priam vojensky presnou vetou: „I believe deeply in the principle of an apolitical U.S.military.“(Hlboko verím v zásadu apolitickosti americkej vojenskej sily či vojenstva.)

A tak teda bodka, hotovo, vybavené.

Lenže toto všetko si zaslúži ešte niekoľko poznámok. Dobre, Al Gore je mladší než Joe Biden a vo voľbách pred dvadsiatimi rokmi , keď sa zdalo, že zvíťazil no napokon keď sa aj ručne prepočítavali hlasy na Floride, lebo vzniklo veľa nejasností a o víťazovi v podstate rozhodoval Najvyšší súd a do úradu nastúpil George Bush junior, tak sa poddal a rozhodnutie uznal a vyslúžil sa za postoj aj pochvalu. Terajšia situácia je však odlišná, a tak neviem, neviem. A tak aj mňa, a nielen predsedu Zboru náčelníkov poriadne zaskočil práve Joe Biden. Prečo? Nuž ide predsa o  muža, ktorý žije v americkej politike skoro pol storočia,/bol aj osem  rokov viceprezidentom po boku Baracka Obamu/ a teda mal by mať US ústavu v najmenšom malíčku , a ovládať  aj najtajomnejšie zákutia a zásady americkej politiky. Napríklad aj to, že armáda, pravdaže čo sa týka jej činnosti na území USA, je apolitická...  

Nuž, takže neviem, čo teraz demokrati podniknú. V januári tohto roku tesne pred vírusom im nevyšiel  proces odvolania Trumpa v Kongrese / povestný impeachment/, kde hlavným bodom obžaloby mal byť fakt, že mu vo voľbách nejakým spôsobom/ja dosiaľ neviem ako sa to dalo/ pomohol Vladimír Vladimírovič... Nemali na odvolanie dostatok hlasov. No a teraz im mocný generál, inak už na prvý pohľad vyzerajúci až priveľmi tvrdo/ pozrite si jeho fotku/ odkázal, že vojakov do Bieleho domu na vyhnanie Donalda Trumpa nepošle!!! 

Lenže ten hlboko zavŕtaný červík našepkáva ešte niečo.

A čo ak voľby predsa len znovu vyhrá Donald Trump....

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984