Vysvedčenie od jeho veličenstva – voliča

Počet zobrazení: 5819

Musím otvorene priznať, že výsledky prvého kola prezidentských volieb boli pre mňa malým šokom. Ani nie tak poradím jednotlivých kandidátov, ale dominanciou prakticky ešte stále neznámej kandidátky s podporou viac-menej neznámej, resp. začínajúcej politickej strany. Sám som sa nad preferenciami niektorých predvolebných prieskumov len pousmial. Realita mi  úsmev zmrazila. Takú drvivú porážku kandidátov, ktorí reprezentovali parlamentné strany, som nečakal. Veď kandidáti strán SMER-SD, ĽS NS, Sme-rodina a Most-Híd, získali dokopy menej ako p. Čaputová. Nedá sa to nazvať inak, ako totálne zlyhanie politiky parlamentných strán a pre mňa osobne aj zlyhanie politiky vládnej koalície.

prezibezci843.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Už koncoročné komunálne voľby veľa naznačili a prvé kolo prezidentských volieb len potvrdilo tento trend. Ľudia sú jednoducho nielen sklamaní, ale doslova frustrovaní, čo v poslednom období predvádzajú politické strany. Predovšetkým vládna koalícia sa otriasa v základoch. Či sa nám to páči, alebo nie, voľby sú vždy akýmsi vysvedčením ich politickej činnosti. Som zvedavý na to, ako centrály parlamentných strán budú tieto voľby hodnotiť. Či konečne naozaj začne u nich malé zemetrasenie, alebo nám opäť predložia nejaké grafy, ktoré zmiernia, alebo dokonca vyvrátia ich neúspech. Samozrejme, najviac ma bude zaujímať reakcia vedenia SMERu. Môžu síce zareagovať tak, že prakticky oni voľby vyhrali, lebo ich kandidát získal spomedzi kandidátov parlamentných strán najviac hlasov. Presne tak, ako to bolo po voľbách komunálnych. Na základe toho, môžu naďalej tvrdiť, že sú stále najsilnejšou politickou stranou a jedinou alternatívou vládnutia. To všetko, samozrejme, môžu a tým aj doslova ignorovať odkaz voličov. Odkaz jeho veličenstva voliča je však jasný a tvrdý. Kto ho aj po tomto prvom kole nedokáže prečítať, rešpektovať a urobiť sebareflexiu, do slovenskej politiky už asi nepatrí. Ešte šťastie, že do blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu, môžu kandidovať len politické strany. V opačnom prípade, by ich zrejme aj tu čakalo politické fiasko.

Sme v polčase, ideme do druhého kola. Po tom prvom to vypadá takmer na hodenie uteráka do politického ringu. Zatiaľ čo p. Čaputová ide do neho skôr ako občianska kandidátka, p. Šefčovič ako kandidát najsilnejšej koaličnej strany, aj keď sa snaží pôsobiť ako nezávislý. Podpisy poslancov SMER-u pod jeho kandidatúrou, účasť na mega-oslavách MDŽ pod hlavičkou SMER-u v predvolebnej kampani, vystúpenie premiéra v STV tesne pred volebným moratóriom a mnohé ďalšie vec, hovoria jasne ako o straníckom kandidátovi. Ešte pred pár rokmi pri komunálnych či župných voľbách mať za menom značku SMER-SD znamenalo takmer istý úspech. Dnes je to už skôr naopak. V druhom kole. a to zrejme p. Šefčovič dobre vie, sa musí spoľahnúť hlavne sám na seba. Vedenie a predstavitelia SMER-u by mali do jeho kampane v druhom kole minimálne zasahovať. Dnes už viem, prečo p. Lajčiak odmietol ponuku SMERu kandidovať na prezidenta SR. Dopadol by rovnako.

Karty, ktoré namiešali voliči, sú rozdané. Na prvý pohľad sa zdá, že to druhé kolo bude už len formalitou či spečatením výsledkov kola prvého. V živote, a v politike zvlášť, platí:„Nikdy nehovor nikdy“ Rovnako ako to, že rozhodnutie voličov sa  nespochybňuje, ale rešpektuje.   

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984