Výročie SNP – a maniere vládnych strán

Počet zobrazení: 3821

Osobne si s rodinou a priateľmi pripomínam 76. výročie SNP, najsvetlejšej stránky novodobej histórie nášho krásneho Slovenska, cez dotyky s históriou, návštevou viacerých pamätníkov SNP v širokom okolí.
 

cetuna_846.jpgPamätník partizánskej skupiny kpt. Miloša Uhra v obci Cetuna.

Z môjho pohľadu žiadna historická udalosť v dejinách Slovenska nebola významnejšia, ako SNP. Občania našej malej krajiny v srdci Európy sa rozhodli rázne postaviť proti zlu, zabíjaniu a zotročeniu národov, ktoré spôsobila zatiaľ najstrašnejšia udalosť v ľudských dejinách, 2. svetová vojna. Ako občan tejto krajiny som patrične hrdý na našich otcov, aj toho môjho a môjho svokra, a starých otcov, ktorí sa postavili so zbraňou v ruke nielen proti tomuto nezmyselnému zabíjaniu nevinných ľudí, ale aj proti mnohonásobnej presile fašistických vojsk. Z nasadením toho najcennejšieho, vlastného života, s obrovským odhodlaním a vierou v lepšiu a krajšiu budúcnosť nám zanechali odkaz nielen o svojej odvahe a vlastenectve, ale hlavne odkaz pre budúce generácie, aby sme si vždy vážili to, čo nám oni vydobyli. Odkaz o viere v lepšiu budúcnosť, jednote, spolupatričnosti a priateľstve. Odkaz o mieri a slobodnom živote v demokratickej spoločnosti, ktorý by mal byť nielen v historických kronikách, literárnych a umeleckých dielach, ale aj v našich mysliach a srdciach večne živý.
 

Spolitizovanie SNP je našou spoločnou hanbou

Som naozaj úprimne rád, že aj po 76 rokoch si v našich obciach i mestách pripomíname túto pre Slovensko nesmierne významnú udalosť. Udalosť, ktorá by sa nikdy nemala spolitizovať, ani by si ju nemal nikto privlastňovať. Oslava SNP patrí jednoznačne nám všetkým. Preto je dosť smutné, že aj v dnešnej dobe sa ju niekto snaží spolitizovať, sprivatizovať, či vytĺcť z nej politický kapitál. Je to neúcta ku všetkým účastníkom, hrdinom SNP. Práve odkaz SNP by nás mal spájať, a nie rozdeľovať. To predsa nie je história pre politické strany a hnutia, pre koalíciu, ani opozíciu. To je história každého občana Slovenska a odkaz SNP je záväzný pre nás všetkých. Ak nás ešte aj takýto sviatok dokáže deliť, tak je to nielen na zamyslenie, ale je to aj našou spoločnou hanbou.
 

Vláda proti opozícii a naopak

Pri tomto výročí sa zavádzajú akési čudné maniere. Oslavovať ho budú len vládne strany, ktoré sa o SNP doteraz nikdy nezaujímali, či ho neraz, kvôli komunistom v jeho vedení, spochybňovali a znevažovali. Zmenili azda názor? Myslím že nie, len sa aj pri tejto príležitosti chcú zapáčiť ľuďom. Občan však iste rozozná faloš na tvárach politikov, ktorí sa osláv zúčastnia z povinnosti, či dokonca budú viesť slávnostné, nič nehovoriace pekné reči.

Časť opozície, Smer-SD sa sám vzdal účasti na oslavách a bude klásť vence separátne, pri iných pamätníkoch SNP. Ďalší, ako ĽSNS nikdy, tak ako i teraz o SNP nejaví záujem.
 

Arogancia vládnych organizátorov

Mimoparlamentné strany, osobitne KSS a ďalšie ľavicové strany ako Socialisti.sk, VZDOR..., organizátori vyšachovali s odkazom, že ide o apolitickú akciu a je „málo miesta“. Preto všetci títo a ďalší, budú organizovať alternatívne oslavy a kladenia vencov k rôznym pamätníkom SNP v Banskej Bystrici a jej okolí. Apolitické by oslavy SNP mohli teoreticky byť, ak by sa osláv nezúčastňovali len politické vládne strany. Navyše, či chceme alebo nie, SNP bolo nie len občianskym, ale i výsostne politickým vystúpením, ktoré organizovali vtedajšie politické strany.

Okrem toho je smutné, že pri výročiach SNP a oslobodenia našej vlasti sa stále viac potláča historicky nespochybniteľná zásluha Červenej armády. Dejiny sa čoraz viac deformujú, prekrúcajú a hrubým spôsobom manipulujú. Vyzdvihuje sa nepodstatná úloha USA v SNP a potláča obrovský prínos Sovietskeho zväzu vo vojenskej, materiálnej a personálnej pomoci SNP, ako i historická zásluha pri oslobodzovaní Slovenska. Odstraňujú sa sochy, premenúvajú ulice a námestia, čoho čiernym príkladom je najmä Bratislava. Na oslavy sú pozývaní predstavitelia USA, Veľkej Británie, či pri vylodení spojencov v Normandii i Nemecka. Na Rusov, Bielorusov, Ukrajincov, ktorí majú rozhodujúcu zásluhu na porážke fašizmu, sa akosi zabúda

Bolo by preto potrebné osviežiť si pamäť a zjednotiť sa aspoň pri takýchto historických udalostiach. Odpovedať si na otázku, kedy politici zahodia stranícke tričká a začnú spolupracovať v mene lepšieho života občanov, a nie ako vždy doteraz, len toho svojho.
 

Čo dodať...

SNP bolo predovšetkým o morálno-vôľových vlastnostiach ľudí, ktoré práve mnohým súčasným politikom chýbajú. Preto Slovensko vyzerá tak, ako to vnímavý občan dnes vidí.

Hovorí sa, že ak nevieš, kam kráčaš, obzri sa, odkiaľ prichádzaš. To obzretie späť je v práve v tejto dobe pre slovenský národ veľmi potrebné. Môžeme totiž aj dnes z našej histórie veľa čerpať a veľa pre dnešný život aj využiť. Sme malým národom v srdci Európy. Naša sila pramení z našej histórie, je v spolupráci, v jednote a solidarite. Nezabúdajme...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984