Vykročia kiskovci z Kiskovho tieňa?

Počet zobrazení: 3749

Podľa politológa Radoslava Štefančíka „Andrej Kiska urobil fatálnu chybu, keď nespojil svoju stranu Za ľudí pred voľbami s koalíciou Progresívne Slovensko/Spolu.“ (spravy.pravda.sk, 27. 7. 2020) V prípade, že by Andrej Kiska naplnil politológovu predstavu, nepočúvali by sme dodnes o Michalovi Trubanovi (PS) a Miroslavovi Beblavom (Spolu), že ho stiahli z politických nebies do mimoparlamentného očistca? Sedliacky rozum našepkáva posivenému svedkovi, že Andrej Kiska najväčšmi pochybil daňovým a pozemkovým prešľapom. Naplno to vykričal predvolebne rozplamenený Igor Matovič (OĽaNO). „Pre mňa je jedno, či je zlodej červený, zelený, či je to Fico alebo Kiska.“ (spravy.pravda.sk, 16. 1. 2020) Cestičku mu neofukovala ani prezidentka Zuzana Čaputová. „Ak bude Andrej Kiska čeliť po voľbách trestnému stíhaniu, premiérom sa nestane. Rozlúčiť sa v takom prípade môže aj s ministrom vnútra.“ (Tamtiež, 26. 1. 2020) Podobné vysvedčenie Andrejovi Kiskovi vystavil predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). „Nepočul som ho (Juraja Šeligu – pozn. aut.) stáť na námestiach a kričať, že má za predsedu strany človeka, ktorý je daňový podvodník.“ (slovensko.hnonline.sk, 7. 7. 2020) Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Pavol Forisch v týchto dňoch podal trestné oznámenie na Andreja Kisku ako „na daňového podvodníka, zlodeja pozemkov, zneužívateľa vládneho lietadla, údajného pašeráka zbraní, priateľa fašistu Porošenka...“ (picuscapital.sk, 1. 8. 2020)

Dokedy chcú funkcionári Za ľudí prekrývať Kiskove defekty prípoviedkou o Ficovej pomste napríklad za porážku v prezidentských voľbách? Dá sa s kiskovským maslom na hlave bojovať proti zlodejom a podvodníkom? Ako chcú stopnúť zhubný vplyv oligarchie na politiku, keď ich šéf „si pred voľbami od svojich priateľov a starých obchodných partnerov požičal viac ako 3 milióny eur“? (aktuality.sk, 6. 7. 2020) Keď sú presvedčení o Kiskovej čistote, prečo akceptovali tabu na ministerstvo vnútra? Nezväzuje im Kiska ruky? Nad všeličím v koalícii sa zásadovo pohoršujú; trebárs nad plagiátmi diplomových prác či nad odhaleným tajným agentom na kandidátke OĽaNO, ale všemocný a samoľúby premiér sa len blahosklonne usmieva. Veď oni „napokon stiahnu chvost.“ (aktuality.sk, 6. 7. 2020) Môže sa im vycierať do kamier, kedykoľvek utiahne koaličný obojok, lebo pre kiskovcov je to očividne znesiteľnejšie ako Matovičov možný odkaz „zlodejovi Kiskovi“, aby ako Fico „šúchal nohami a čakal, kedy mu NAKA zaklope na dverách“. (slovensko.hnonline.sk, 30. 4. 2020)

Michal Luciak, podpredseda Za ľudí a štátny tajomník na ministerstve spravodlivosti zosun strany pod hranicu zvoliteľnosti zdôvodňuje tým, že „rezorty, ktoré strana po voľbách obsadila Veronikou Remišovou a Máriou Kolíkovou, neboli v období pandémie natoľko viditeľné.“ (topky.sk, 30. 7. 2020) Ako inak, namiesto pokusu o sebareflexiu – okamžitá odpoveď! Bližšie k realite sa javí vyjadrenie Luciakovho spolustraníka Jána Benčíka. „Kritizujte dnešného premiéra, a hneď je z vás v očiach jeho fanúšikov človek, ktorý podporuje mafiu.“ (dennikn.sk, 29. 7. 2020) Hovorí síce o atmosfére v koalícii, ale v čase vrcholiaceho boja za slušnejšie Slovensko, keď sa vyžaduje ostražitosť a zocelenie, nebude inakšia ani v jednotlivých stranách. Raz darmo, keď rinčia zbrane, mlčia aj interné bremená, lebo na mudrovanie nie je čas. Nedotknuteľnosť dosluhujúceho lídra potvrdila Veronika Remišová. O Miroslavovi Kollárovi, s ktorým súperí o predsednícke kreslo, vyhlásila, že „to, čo predstavuje, nie je vízia, s ktorou Kiska stranu zakladal.“ (topky.sk, 1. 8. 2020) Posivenému svedkovi sa však zdá, že jediný, kto „Kiskovu víziu“ správne prečítal, bol Igor Matovič. „Ministerstvo vnútra pre Kisku? Neblbnime, to je politika našich ľudí!“ (spravy.pravda.sk, 16. 1. 2020)

Michal Luciak si však nemyslí, že „dôjde k nejakému hodnotovému sporu.“ (topky.sk, 30. 7. 2020) Nuž, nik ani nečaká, že sa na augustovom sneme vynorí stranícky „Chruščov“ a upozorní na hrozbu vodcovho tieňa nad stranou. Isteže, netreba fantazírovať o akomsi XX. zjazde kiskovcov, ba ani o rozprávke Cisárove nové šaty so známou pointou. Posivený svedok len dúfa, že nové vedenie strany a spriatelené médiá to neoznačia za víťazstvo Slovenska, keď budú jasať nad potvrdením kontinuity kiskovskej línie. Zrejme pod dohľadom čestného predsedu Andreja Kisku.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984