Vykľul sa rasizmus z pandémie

Počet zobrazení: 3108

Novopečenému premiérovi Igorovi Matovičovi neprekážalo, že za jeho predchodcu putovali do karantény v štátnych zariadeniach len repatrianti, ktorých pozvážal štát. Matovič rešpektoval, že repatrianti po vlastnej osi absolvujú domácu karanténu, len ich dal sledovať prostredníctvom mobilných telefónov. Ak by huncútov náhodou od túlačiek neodradili mastné pokuty, ktoré stanovili ešte pellegriniovci. Rozdiel medzi dovezenými skupinami a samostatnými navrátilcami sa zotrel 6. apríla, odkedy sa štátnej protivírusovej záchytke nevyhne nikto.

O to väčšmi šokovalo Matovičovo najnovšie tvrdenie, že „Pellegrini mohol spolu s ministerkou Denisou Sakovou spáchať trestný čin týkajúci sa ohrozenia verejného zdravia, pretože nenariadil povinnú karanténu pre Rómov, vracajúcich sa zo zahraničia.“ (Pravda.sk, 9. 4. 2020) Žiaľ, premiér ani nenaznačil, podľa čoho by policajti na hraniciach do 6. apríla selektovali posádky osobných áut. Podľa farby pleti? Bieli do domácej karantény a tí počernejší do štátnej? Keby takú výčitku Pellegrinimu adresovali kotlebovci, mediálne protirasistické a antifašistické manévre by prehlušili aj rozkolísané nedeľné zvony a Aleluja! Isteže, bývalý vládny splnomocnenec pre menšiny a súčasný europoslanec Peter Pollák (OĽaNO) robí, čo môže, sprevádza premiéra ako tieň, ale zrejme to nestačí. Mal by svojho straníckeho lídra preškoliť po vzore ministra obrany. Jaroslav Naď už dal Matovičovi niekoľko lekcií, a kde sú jeho výkriky, že Spojené štáty americké „rozvracajú svet vojnami a šíria demokraciu dynamitom.“ (https://www.hlavnespravy.sk, 1. 3. 2019) Zato nadstranícke konzílium špičkových odborníkov povedalo to, čo premiér chcel a momentálne potreboval počuť. Hoci to isté by mu povedal aj posivený laik: ak sa občania rozbehnú krížom-krážom po Slovensku, aby so šibákmi a vedrami chodili po mestách či dedinách, šance neviditeľného a zákerného nepriateľa určite stúpnu. Posivený laik by sa navyše opýtal, či kontroly na okresných hraniciach budú aj vo vlakoch a medzimestských autobusoch...

Raz darmo, kto chce svojho predchodcu biť, odborníkov, armádu aj Rómov si nájde! Premiér nás aspoň potešil, že tieto veľkonočné sviatky budú „zbavené všetkých nánosov, ktoré pridali ľudia. Pripravené na to, aby sme pochopili ich podstatu.“ (RTVS, 7. 4. 2020) Chápeme. Ako vždy, po najbližšiu tlačovku na Úrade vlády SR.  

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984