Vybrané slová spolukomentátorov

Počet zobrazení: 3312

Sledovanie priamych televíznych prenosov je najčastejším aktívnym športovaním mnohých nás – televíznych divákov. Nemyslite si, že sledovať štyri hodiny skoro ráno športové zápolenie pod olympijskými kruhmi – bruchom hore na gauči – nie je náročné... A prenosy prinášajú nielen zážitok zo zážitku, ale aj prežívanie množstva rôznych emócii: radosť, nadšenie, hrdosť – ak sa „našim“ darí a nebodaj vybojujú medailu, či ak slovenskí športovci dosiahnu skvelé umiestnenie. Známe sú ale i pocity sklamania, horkosť z prehry, beznádej, zúfalstvo – vtedy ak sa naše očakávania nestretnú s realitou.

Ale pozoruhodné sú aj postrehy a diskusie hokejových fanúšikov v skoré nedeľné ráno. Napríklad o vyrovnanosti, o prekvapeniach na hokejovom turnaji bez hviezd z NHL. Aj o tom, že jedinú prehru finálovej ruskej „Red Machine“ uštedrili v šiestich zápasoch práve naši slovenskí reprezentanti! No aj o tom, ako sa do súkolia favorizovaného a napokon zlatého tímu Olympijských športovcov z Ruska dostal vo veľkom finále „nemecký piesok“. (ako málo, máličko chýbalo zverencom trénera Sturma, ktorí boli senzáciou olympijského turnaja, aby Nemecko zažilo svoje veľké olympijské Nagano? Vlastne aby Merkelová porazila Putina!). Napokon to dopadlo inak a ruskí hokejisti zaslúžene vybojovali –aj bez očakávaného uragánu – po dlhých 16-tich rokoch zlaté medaile.

Veru, aj pri športe poteší akýkoľvek humorný moment z televíznej obrazovky, ktorý udrží driemajúceho konzumenta televízneho športového programu v bdelom stave. V ére častých spolukomentátorov sa „zaknihovalo“ už niekoľko nezabudnuteľných výrokov hokejových osobností . Autorstvo prvého zápisu nesporne patrí našej hokejovej legende s číslom 9 s prezývkou „Žiletka“ Jozefovi Golonkovi. Nezabudnuteľný bojovník, búrlivák, dravý útočný center Slovana s nosom na góly a verný i obetavý reprezentant ČSSR. V reprezentačnom drese odohral 134 zápasov, v ktorých strelil 82 gólov a vybojoval strieborné aj bronzové olympijské medaily a ďalšie na svetových šampionátoch. V závere aktívneho pôsobenia v sezóne 1996/97 sa Golonka postavil na trénerskú lavičku slovenskej hokejovej reprezentácie. V hokejových prenosoch zo zápasov nášho národného tímu iritoval slovenských divákov vo vysielaní STV svojím typickým, neustále opakovaným  výrazom : „bránka“... On ním však nemyslel brankársku svätyňu, ale dosiahnutý herný úspech – teda gól! A tak sme boli svedkami toho, ako „Kanaďania vsietili bránku do našej brány (alebo do našej siete)...“   

Potom sa s príchodom milénia pri komentátorskom pultíku (najskôr vo vysielaní súkromnej  televízie Markíza) objavila zámorská emigrantská hviezda z najslávnejšej bratskej hokejovej trojice – Peter Šťastný. Svetový unikát, ktorý hral hokej až za tri krajiny sveta (ČSSR, Kanada, Slovensko). Fenomenálny center bratislavského Slovana i rekordér NHL v drese Quebec Nordiques, New Jersey Devils a St. Louis Blues hrával s číslom 26, ale televízni diváci si ho viac zapamätali ako spolukomentátora, obohatiaceho slovník nášho materinského jazyka o výraz „plajaf“. Komická výslovnosť anglického odborného výrazu play off pre vyraďovaciu fázu dlhodobej súťaže alebo hokejového turnaja zarezonovala u niektorých divákov viac ako zásluhy „Šťaváka“ v kapitánskom drese pri postupe hokejového národného tímu do A kategórie MS.

Najčerstvejším spolukomentátorom počas tohtoročných zimných olympijských hier v televíznych hokejových prenosoch s lingvistickými ambíciami bol Rastislav Staňa. Nezabudnuteľný košický brankár s mládežníckou prezývkou „Cico“, neskôr gólman NHL v tíme Washington Capitals s prezývkou „Rat“, ktorý však štartoval aj v ruskej KHL v drese CSKA Moskva i vo viacerých ďalších zámorských aj európskych tímoch. Ale Staňa bol predovšetkým úspešný brankár slovenskej hokejovej reprezentácie, ktorý od roku 2001 plnil úlohu spoľahlivej brankárskej dvojky s číslom 31. Celkom na siedmich majstrovstvách sveta a k tomu ešte na ZOH v Salt Lake City (2002) a vo Vancouveri (2010). V národnom drese s dvojkrížom na hrudi získal „Snehuliak“ pre Slovensko zlato i bronz. Rasťovým slovným perpetuum mobile bol teraz – počas poslednej ZOH 2018 v Pchjongčchangu – výraz „momentum“ zápasu.

Veru tak, športový, spoločenský aj mediálny život a svet sa skladá z množstva kadejakých okamihov, okolností, súvislostí aj viac či menej významných udalostí. Dôležité ale je, aby sme sa vedeli zasmiať, keď je príležitosť, no ešte viac – aby sme nikdy nezabúdali na vzácne osobnosti s ich pestrých osudom s konkrétnymi činmi a cennými výsledkami. „Komu česť, tomu česť –pastierovi trúba!“ a veď nie nadarmo sa vraví: „reči sa hovoria, no žijeme z chleba“...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984