Reklama
Reklama

Vojna je blízko. Na dostrel

Počet zobrazení: 11441


vojaci.jpg

Kyjevský Majdan sa búra, lebo už splnil úlohu. Boj nahnevaných proti oligarchom sa skončil. Oligarcha Porošenko je prezidentom. Na Ukrajine je občianska vojna a oligarcha Kolomojskyj v nej má svoju armádu. Ľudia na východe, kde sa strašne čudovali, čo to tí „západníci“ vystrájajú, kým oni fárajú do baní, umierajú. A my sa bezmocne dívame, ako nás jastrabi postrkujú k tragédii.

Slobodne zvolený prezident Janukovyč ľudí nahneval. Bol to zlodej a ešte aj zbabelý politik. V rozhodujúcej chvíli ušiel. Pripusťme – možno mu šlo o život. Ale hrdina nesmie zdrhnúť. Aj keď vie, že nevydal rozkaz strieľať do ľudí. Lenže ľudia tam umierali. Lial sa na nich oheň a síra. Niekto zabíjal. Dôkazy, kto tú „nebeskú sotňu“ na Majdane tak hrdinsky zlikvidoval, možno raz vyplávajú na povrch. Stromy zo stopami striel dali víťazi „revolúcie“ síce spíliť, ale iste sú aj iné. A prinajmenšom o nich vedia aktéri tragédie.

Tak kto to celé začal?
Ešte si spomenieme na „reportáže“ P. Procházkovej? Publikovala ich v Lidových novinách a Sme. A dnes v tých istých Lidovkách a Sme čítame rozhovor s ukrajinským majorom, ktorý teraz bojuje na východe Ukrajiny:

„Čo ste robili predtým, ako vás poslali bojovať na Donbas?

– Stál som na Majdane. Ale nie na strane demonštrantov, mal som ich rozháňať. A škoda, že sme nedostali pokyn to včas urobiť. Nebolo by žiadne krviprelievanie ani žiadna vojna a neukradli by nám Krym. Nikdy som nebol obdivovateľom prezidenta Janukovyča, ale som zástancom legálnych metód boja a nie revolúcií. Ľudia si ho zvolili a v nasledujúcich voľbách si mali zvoliť niekoho iného. Nie urobiť puč a vyprovokovať Rusov, aby sa zmocnili Krymu a teraz sa nám pokúšali zobrať aj Donbas.

„Na Majdane ste nedostali pokyn likvidovať demonštrantov?“

– Vôbec nie. Naopak, ja som za tú dobu, čo boli v Kyjeve nepokoje, stratil 117 kolegov. A tí údajní ostreľovači, to rozhodne neboli ľudia od nás, ani od iných štátnych zložiek. Veď my sme na Majdane vôbec nemali zbrane, len sme robili živé štíty. Na nás mohli hádzať Molotovove koktaily, ale my sme sa nemohli ani pohnúť.“

V Sme ten Procházkovej rozhovor oproti Lidovým novinám jemne scenzurovali. Vypadla napríklad veta: „Takže všetko nebolo také mierumilovné, ako píšete vy, v Európe.“

Propagandistická vojna síce nezabíja, ale ničí duše.

Keď Ukrajina dovolila lietať civilným lietadlám nad vojnovým územím a zo zatiaľ nevyšetrených príčin tam spadlo malajzijské lietadlo, Obama a Porošenko vedeli okamžite, čo sa stalo a aj kto to zavinil. Ak sa zrazia dva bicykle, nikto si netrúfne okamžite vyrieknuť ortieľ. A ajhľa, experti prezidenti! We can! Len – cui prodest? (A čo tí obyčajní experti, ktorí konečne po dvoch týždňoch mohli prísť na miesto tragédie, naplnia objednávku prezidentov?)

Stany na Majdane teda zhodili. Bágre odstraňujú stopy „revolúcie“. Kam sa však podeli nahnevaní ľudia? Aj oni – tak ako nevolená kyjevská vláda – si myslia, že dosiahli víťazstvo? Ukrajina je zničená na dlhé roky. A čo bude ďalej? Odborník na Rusko Alexander Duleba (ktorý tiež vie aj bez vyšetrovania, kto zostrelil malajzijské lietadlo) povedal jasne: Bude vojna! Zdá sa, že Ukrajina zohrala úlohu casus belli. A na vine je, pravdaže, Putin, ktorý chce ukradnúť nielen Krym, ale aj Donbas.

Bývalý náčelník generálneho štábu ČR armádny generál Jiří Šedivý v rozhovore pre Parlamentní listy pripomína: „Moskva od začiatku, a ruský prezident Vladimir Putin to mimochodom povedal, nepočítala s tým, že bude intervenovať na východnej Ukrajine. To ale neznamenalo, že by povstalcov nepodporovali v nejakom zodpovedajúcom rozsahu, pretože nie je možné si myslieť, že Putin ako predstaviteľ Ruska a ruského národa nechá na holičkách ruskú menšinu, na ktorú strieľa ukrajinská armáda z raketometov. Čo ja vidím ako problém, je otázka, čo bude Porošenko po tom excesívnom používaní ozbrojených síl a niekedy i brutálnych útokoch robiť s východnou Ukrajinou.“

Hosť kyjevskej tv Hromadska (verejnoprávna) to vie: „Na východe Ukrajiny žije celkom zbytočne milión až milión a pol obyvateľov, ktorých treba pozabíjať...“ A nikto ho nepreruší. (Už vieme, ako mohol vzniknúť holokaust?)

Alexander Duleba ustarostene lká, že bude vojna, lebo Strelkov. Vojenský pes, ktorý velí povstalcom a nikoho neposlúcha.

Konzervatívny komentátor Tom Jenkins v The Guardien má iný názor: „Toto je chvíľa, kedy nám Konfucius radí, aby sme nepriateľovi poskytli most, po ktorom by mohol ustúpiť. Namiesto toho sa západní jastrabi vyžívajú vo svojej hodinke nenávisti: vysmievajú sa Putinovej paranoji, ako by ho chceli vyprovokovať, aby urobil niečo horšieho.“

A dodáva dosť podstatnú myšlienku: „Keď som navštívil Rusko v deväťdesiatych rokoch, po jeho ponížení v studenej vojne, zistil som, že je to smutná a nebezpečná krajina, veľmi podobná Nemecku po jeho porážke v roku 1918. Napriek tomu, akoby si žiadny západný diplomat neprečítal zmluvu z Versailles a nepovšimol si Keynesovo varovanie pred následkami. Urobilo sa veľa, aby boli vybudované hospodárske väzby medzi východom a západom. Energie, investície a kontakty plynuli oboma smermi. Západné firmy vyčíňali s oligarchami a kleptokratmi. Peniaze, ukradnuté ruskému ľudu, prýštili do neregulovaných bánk na Cypre a v Londýne a na švajčiarske a britské trhy s realitami. Londýn sa iste stal najvýznamnejším priekupníkom ukradnutého majetku všetkých dôb.“

Na vojnu treba peniaze, peníze, peneži. Ukrajina je vybrakovaná, Jaceňuk tvrdí, že pred bankrotom, a predsa sa v nej rozhorela strašná bratovražedná vojna. Kto ju zaplatí?

Vojnu vraj nechce nikto. Vojna je najväčšie zlo. Tak sme boli vychovávaní.

A čo ak nie? Čo ak je pre niekoho veľkou príležitosťou? Čo ak sa účet za ňu zmaže veľkou svetovou katastrofou? Veď aj pred prvou svetovou tvrdili všetci, že vojnu nechcú. A potom...

Vidím ju blízko. Na dostrel. Nech som zlý prorok.

Na snímke: Ukrajinskí vojaci, ktorí odmietli bojovať.
Foto: Zdroj Pervyj kanal

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa P.Guman
#1
Pavel Guman
06. august 2014, 19:45

2 hlavné heslá neustále znejú z úst ľudí (nie Čečenci, nie teroristi) na Donbase - inžinierov, vedcov, programátorov, baníkov, poľnohospodárov,... aj šesťdesiatnikov, aj stredoškolákov, ktorí zobrali do rúk zbrane, o.i. aj z čias 2. svetovej vojny (nie dodávané z Ruska), aby ochránili svoju zem, svoj domov, svoje ženy, deti, starenky, starčekov od každodenného vyčíňania fašizmu:

-  známe heslo z plagátu z čias Veľkej vlasteneckej vojny, na ktorom je zobrazený generalissimus J.V. Stalin - "Pravda je na našej strane, zvíťazíme."

-  "fašizmus neprejde" alebo "no pasarán!"  -  v boji proti natovsko-fašistickej chunte pomáhajú aj ľudia zo Španielska, Srbska, Česka....(nie za peniezaze, ale za ideu)

 

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#2
Peter Zajac-Vanka
06. august 2014, 20:30

Súhlasím s tým, že vojna je nebezpečne blízko, Gabika. A ďakujem za článok, myslím, že začíname pomaly dvíhať hlavy po tom neoliberálnom masmediálnom "masakrovaní" slovenskej mysle za ostatné roky.

K postojom a dôvere k ruskému naturelu: Odvážnejšie, prosím... aj história nás naučila, že ruská duša je v slovanskej podstate ozaj dobrosrdečná a dá sa na nej "štiepať drevo" a to robili západné národy veľmi rady a veľmi pravidelne: nielen staropoľské výboje dolu na Kyjevskú Rus, nielen Francúzi až po Borodino a Moskvu, nielen intervenčné prápory spolu s "bielymi" od západu, juhu až po Vladivostok, naposledy to boli Germáni až po Stalingrad a takmer pod Moskvou. Nie Rusi sú tými agresormi, ktorí chniapu po cudzích majetkoch...aj keď sa isteže sovietskemu Polytbyru na čele s Brežnevom tá noha na Československo šmykla...

Lenže, kto dnes ovláda ruštinu, vníma diametrálne odlišné správy a fakty, ako ich interpretuje "demokratický západ" a najpravdivejšie aj vo veci "hrozby agresie Ruska do Ukrajiny" to dnes napísal do diskusie pod článok v Pravde nick "eerosvelt":

"Prepacte, ale na co by bola Rusom rozvratena, bankrotujuca Ukrajina s nepriatelsky naladenym obyvatelstvom?"

a ak si TOTO uvedomíme, svitne nám aj v tom, že tu niekomu na niečo bude rozhádaná Európa, financujúca "čiernu dieru" ukrajinskej ekonomiky z vlastných EUR-fondov, že tu už dnes boli "odpálené" nálože s časovým dopadom na zimu 2014 a na roky 2015-2016 vďaka debilným sankciám, ktoré porania predovšetkým európske ekonomiky a spôsobia vlnu nezamestnanosti i úpadku, akú ešte EU nezažila... a amíci budú inkasovať a pomáhať...

VOJNA NEBUDE, Gabika. Ozaj by bola drahá a nebezpečná aj pre Washington. Ale táto vleklá a otvorená kríza a blčiace rany stačia k tomu, aby sa upadajúca veľmoc USA mohla hojiť na európeskom teritóriu.

Ak Rusi vstúpia na Novorussiju, bude obrovský krik ako v pavilóne paviánov, budú lietať i papeky... ale cieľ už dnes bol za oceánom splnený...

...a nakoniec, ukážte mi krajinu a ekonomiku, ktorá by mohla tak rozsiahle škody, aké vznikli na časti juhovýchodnej Urajiny, dať organizované a efektívne tak do poriadku, ako to urobí Ruská federácia.

Pevne dúfam, že záchrana pre Donbas príde z Ruska... ak by som bol politikom, poslal by som im pozývací list, nech už je tam kľud zbraní a nech konečne vlčia papuľa sklapne.Lebo nech sú sprisahanecké teórie akékoľvek, v skutočnosti tam už vraždí iba žoldnierska armáda oligarchu a dnepropetrovského gubernátora Kolomojkeho a už ani pôvodný guberátor a oligarcha Rinat Achmetov nemá síl... a kyjev je ďaleko a 150 amerických poradcov sedí v Kyjeve a nie v Slavjansku.Teraz ešte Rusi môťu... o pár týždňov už nie... to už by bola vojna.

 

Obrázok používateľa anton b.
#3
anton braxatoris
08. august 2014, 09:23

Smutna realita, vojna, masakre civilneho obyvatelstva a a este smutnejsi je sposob, akym je o tejto realite nasimi mediami informovane. Dve videoscenky zo vcerajska:

1. Kdesi v americkom narodnom parku, na vrchole skalnateho kopca, francuzsky turista nalaka k sebe vevericku na kusok chleba alebo mozno keksov (ako Victoria Nulandova kyjevcanov na Majdane) a ked sa vevericka priblizi, tak ju elegantne nakopne. Toto video vyvolalo zdesenie na socialnych sietach a okamzite zacalo velke medzinarodne patranie po tom, kto bol pachatel...

2. Priblizne v tom istom case dopadaju velkokalibrove minometne strely na ukryt rodiny v Pervomajsku, pravdepodobne sedia v pivnici rodinneho domy, mina prerazi strechu a dreveny strom a v jednej a tej istej chvili zabije celu 5 clennu rodinu...

http://www.cassad.net/tv/videos/671/05-08-2014/

Kym o vevericke sa skrze socialne siete a televizne kanaly dozvie skoro cely svet, tragedia rodiny v Pervomajsku ostava pre svet celkom neznama, zamlcana. Ako hovori Shakespeare - Je nieco hnile v tomto nasom kapitalistickom anglosaskom kralovstve...

 

 

 

Obrázok používateľa Juraj Janošovský
#4
Juraj Janošovský
11. august 2014, 21:14

Vojna na dostrel? Alebo my na dostrel?

Veci sa pohli nezastaviteľným spádom... A už niet dosť času zaspomínať, že na začiatku bola Juhoslávia ( a naše - slovenské- mlčanie či podpora  "humanitárneho" bombardovania). Slovenskí intelektuáli mlčali, keď kosovská mafia krájala srbských zajatcov pre západné kliniky. Apropó kdo sa dnes opýta západných ambasád , kdo kupoval vyrezané obličky, srdcia ? Komu by  ich hrdlorezy predávali ak by ich "bohatý" Západ nekupoval. Afganistan, Irak, Palestína, Sýria ... Len dobové pokračovanie  nasledovníkov vrahov Patrica Lubumbu... A nikdy neboli "intelektuáli" takí loajálni. Srbov kúpali v krvi a Slovač chodila  k moru do Chorvátska...

Je mi úprimne ľúto, že veci dospeli až sem...

Uvažujem prečo nestál pred Norimberským tribunálom ani jeden novinár? Veď bez propagandy by ostal A.H. marginálnym excentrikom. ( A každý novinár by si uvedomil zodpovednosť za to činí - neboli by tendenčné správy, nehanebné excesy českých  na Ukrajinu vyslaných reportérov, mainstreamové masírovanie neudržateľnými konštrukciami)

Alebo kto odsúdil žurnalistov, ktorí rozpútali I. svetovú vojnu ( paradoxne - o tridsať rokov-obesili len B. Mussoliniho, ktorý vtedy na protest proti militantnému nacionalizmu vystúpil z talianskej socdem) 

Nemám radosť, nemám uspokojenie z kontúr presvitajúcich  nehanebnou slovenskou politikou. Nevidel som protesty pred izraelskou ambasádov keď Netanjahu vraždil deti v Gaze, armáda ničila školy a nemocnicea osadníci pri káviče s veselím sledovali výbuchy v Gaze.... Na Slovensku si stále myslíme, že stačí "včas" prebehnúť k víťazom ( preboha len to neuspechať...)

Ako v Zemanovom kreslenom filme o tridsaťročnej vojne korúhvičky sa otáčajú tak treba manifestovať "zásadové" postoje...

Nechcel by som spájať vyslovené s autorkinými postojmi, G. Rothmayerová vždy cítila s dobou a v eseji len koloruje dobu. Chcel som jej úvahu doviesť k záveru, že sme zmeškali dobu a neodvratné sankcie nás postihnú za "naše" politické hriechy. S rizikom, že čo môže byť pre veľký národ trpkým poučením, pre malý môže byť koncom existencie... 

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#5
Peter Zajac-Vanka
11. august 2014, 23:12

Juraj, som paradoxne rád, že Ťa tu čítam...

Novinárske "remeslo" už dávno stratilo svoj "fortieľ" šíriteľa informovanosti a osvety. Minimálne od čias, keď sa faxom, potom mailom, dnes sieťami ako Facebook či zdieľanými webstránkami dá byť na pulze doby "hodinu za hodinou"...a ešte máme mobilné telefóny a videokamery v každom mobile...nič  sa neutají.

A to je obrovská sila a zmena: Nás starších síce rozčuľujú tie masmediálne zločiny "nadržiavania silnejšiemu a tomu, čo je práve pri moci", ale nové generácie si z týchto pisálkov a reporteríčkov už ťažkú hlavu nerobia... tvrdia, že tí si robia svoj platený "džob" podobne ako šlapky pri cestách... lebo dnešná informačná spoločnosť a osveta plynie práve z nových médií, zo sociálnych sietí, z mailov, z mobilnej komunikácie...a to je dobre:

predstavme si, ako by vyzerali hitlerovské marše do Prahy a útok na Poľsko ak by ich boli natáčali na mobilné videá a ak by svet mal popri novinách a filmových žurnáloch či rozhlase vtedy internet: nič sa neutají a všetko dnes vyjde najavo...

Iné je to v oficiálnej politike: nechápem slovenský "ľud poslanecký" a politické strany: to, čo sa odohráva v Kyjeve je totiž nákaza horšia ako ebola a varovanie, že sa bohatí magnáti môži spojiť s extrémnou fašizujúcou pravicou a tá zhurtuje na námestia neprispôsobivé a bezdomovecké skupiny, ktoré kedykoľvek pri akejkoľvek vlne umelovyvolanej nespokojnosti môžu i na námestí SNP v Bratislave rovnako ako na námestiach v Bystrici či v Košiciach vyvolať "majdanskú revoltu", to ako keby sa nás netýkalo, ako keby Kyjev a udalosti v Kramatorsku, Slavjansku, Luhansku či Donecku sa odohrávali na inej planéte.

Nakoniec, pochopil som rýchly zánik Veľkomoravskej ríše po roku 903 - ak sa na územie Veľkej Moravy dorútili krutí kočovníci schopní vraždiť a ničiť všetko, asi slovanski veľmoži sklonili hlavu a pridali sa k víťazom - tak ako to vidíme dnes vo vzťahu našich politikov k tomu vyčíňaniu na Ukrajine. Nik nenájde odvahu spoň si priznať, že to, čo sa tam deje, je v rozpore s deklarovanými princípmi západnej demokracie a humanizmu. A mlčky necháme, nech oficiálne spravodajstvo púšťa ďalej klamstvá a prekrúca realitu - doteraz sa aspoň naša politická reprezentácia utešivala, že ak nič nepovieme, nič sa nám nestane...

...až prišli sankcie a z nich odvodené hrozby, ktoré slovenská spoločnosť pocíti najskôr na jeseň a potom asi dlhé roky po 2014...

...a ľavicový premiér Robert Fico zrazu zistil, že v proteste zostal osamelý...dokonca ani strana Smer si nie je istá, či má masovo podporiť svojho predsedu....smutné

 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama