Vládny stendapista

Prvoaprílový fejtón
Počet zobrazení: 4222

Tohtoročný deň vtákov je ozaj unikátny! Aj 1.apríla 2020 zvolal jeden z najväčších tlačovú besedu, aby pred desiatimi vlajkami Slovenskej republiky a 10 zástavami Európskej únie vyhlásil, že na úrade vlády zakladá Fond vzájomnej pomoci! Lebo veď „štát nemôže legislatívou, zákonnými opatreniami  a nariadeniami riešiť situáciu a problémy každého občana jednotlivo...“. V prítomnosti  predsedu parlamentu Borisa Kollára i šéfov poslaneckých klubov OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí sa podelili s predstavou, že fond budú jaternicovým spôsobom plniť dobrovoľne financiami ministri koronovanej vlády aj koaliční poslanci. A vyzvali aj ostatných poslancov, šéfov štátnych podnikov (posledných troch), aby sa zo svojich vysokých platov podelili s chudobou. Ako sa na zručného marketéra patrí, Matovič udal tón a oznámil, že ako premiér vlády bude do ukončenia pandémie dávať do fondu celý svoj plat. Teda on sám 5 tisíc eur mesačne. Ak by bol v sále kreslený zbojník Jurošík so šatkou na tvári, isto by nevydržal a s bambitkami v rukách úprimne zrúkol: „Tisíc hrmených!“ Bruchatý vyfintený barón s ryšavou parochňou by sa hanblivo obrátil chrbtom a držiac sa za hlavu plačlivo by zabedákal: „Óooo..., jaaaá neštastný zemepán!“ A čo pandúr Pišta? Poškrabal by sa za uchom a nechápavo pokrčil ramená: „Azaňát..., šak to je šedesát tysíc a tým potvorám novinárskym dal desat milón dukátof!“ Nenapodobiteľné postavičky kresleného seriálu Mariána Vaneka tam však neboli, no čudovať sa nestačili ani tí niekoľkí zástupcovia slovenských médií. Keďže žiadne podrobnosti o štatúte, fungovaní ani o princípoch rozdeľovania pomoci z fondu neboli k dispozícii, skeptik s kritickým myslením polohlasne zahmkal... Preblyslo mu mysľou, či týmto fondom Matovič s Kollárom, so Šeligom a s Remišovou nevymysleli ako vypočuť zúfalé volanie hladujúcich hercov? No okamžite sa podrobil súdružskej sebakritike a takýto zvrátený nápad ihneď zavrhol a hodil spolu s Pellegriniho rýchlotestmi aj s Ficovým respirátorom do Dunaja. Veď toto je predsa spravodlivá, transparentná a pravdovravná vláda – vláda zmeny...

fond_pomoci.jpg
Fotozdroj: ta3.com

A vôbec – celá tlačová konferencia sa niesla vo veselom tóne s prvoaprílovým korením. Zrejme nejaká „nová hviezda“ tlačového odboru a moderátorka brífingu opakovane vyzývala prítomných novinárov, či majú ešte otázky k téme na prítomných „vzácnych“ hostí?! Všímavý pozorovateľ politickej scény isto postrehol, že na tomto kabaretnom prvoaprílovom vystúpení premiéra Igora Matoviča chýbal jeden skúsený sólista. Kúzelník Richard Sulík, vyťahujúci s obľubou bielych ekonomických zajacov z cylindra si zrejme svoje vystúpenie „na stojáka“ pripravuje zvlášť. Asi nechcel, aby televízne kamery v priamom prenose zaznamenali čaro nechceného. Keď sa huňatí a vypasení ušiaci v jeho ruke menia na odlietajúce holubice... Možno však Sulík neprišiel preto, aby nemusel obyčajnému Igorovi z Trnavy na verejnosti stručne a jasne vyargumentovať, že každý normálny politik (a predseda vlády zvlášť), má mať svojho hovorcu či výrečného šéfa komunikačného útvaru, ktorý bude novinárov informovať, zabávať aj rozčuľovať. Tak ako má Zeman v Čechách svojho Ovčáčka, Čaputová v Grasalkovičovom paláci svojho Strižinca, popradský Kiska svoju bratislavskú Remišovú... Lebo potom by mal „človák“ sediaci v kresle riaditeľa štátu viac času sedieť na dôležitých rokovaniach s relevantnými ekonomickými a sociálnymi partnermi, s predstaviteľmi bánk alebo aj premiérmi iných krajín.  

To by sa však obyčajný milionár z Malého Ríma nesmel báť mohutného uja Sotáka z Podbrezovských železiarní. Zotrval preto radšej a jeho stand up sa po čase zmenil na talk show. Novinári – lační po informáciách aj po ďalších premiérových prešľapoch – sa, samozrejme, pýtali aj na „drobnosti“. Vraj ako bude premiér trestať ministra školstva Gröhlinga, ktorý večer predtým vystúpil verejne v televízii s vyhlásením, že školské jedálne budú variť obedy pre dôchodcov a študentov. Najmä, že hovoril v čiernych ochranných gumových rukaviciach, no bez rúška cez ústa a s holou hlavou. Zabávač Matovič oznámil, že nevie o takom rozhodnutí a už vôbec ani len netuší, či má ministra za také porušenie prísnych hygienických opatrení a ignorovanie zákona o mimoriadnej situácii trestať on, NAKA alebo či dostane pokutu od hlavného hygienika... Predvolebný parlamentný šašo sa pred zrakom verejnosti zmenil na ľudového rozprávača „Strýca Igiho“... Jeho tlačová beseda trvala hodinu a pol. Zrejme mu nikto neporadil, že hŕstku novinárov (RTVS, Denník N, SME, Hospodárske noviny, TV JOJ) mohol v takej komornej, klubovej zostave pozvať na pracovný obed priamo v budove Úradu vlády SR. Nezabil by celý éter bľabotaním, keďže 1. apríla si pred kamerami a mikrofónmi chceli určite načeperiť pierka na krídlach aj vtáci zo susedných holubníkov.  

Vedeli ste, že najlepším poštovým holubom Belgicka v pretekoch na dlhé vzdialenosti v dejinách je holub Armando? Vydražili ho za 1,3 milióna eur! No aj jeho slovenský holub Igi tromfol. Tiež mal najdlhšiu tlačovú besedu v histórii, no počas nej sa umne snažil preniesť spoluzodpovednosť za rozhodnutie vlády na celý holubičí národ. Vraj dá hlasovať o tom, či vypnúť alebo nevypnúť celú ekonomiku a spustiť tzv. black out? Keďže od volieb kamsi zmizli všetky prieskumy verejnej mienky, ankety, rebríčky popularity (akoby ich zhltla Jonášova veľryba), urobil som si bleskový prieskum pod borovicami sám. Deviati z desiatich Záhorákov na mňa vypleštili oči ako Boris Kollár pri otváraní schôdze parlamentu a odopli si rúška.

Radšej som veru zutekal ratovať si kožu... No bohatier Igor nie. Chrabro a smelo čelil aj vystrelenému šípu lučištníka z Denníka N. Bol to vlastne taký „zlatý klinec“ prvoaprílovej one man show na Úrade vlády SR. Nejaký pešiačik, vyrastajúci doteraz v tieni Tódovej, sa naivne opýtal: „pán premiér, môžete vysvetliť, prečo je skoro vždy na druhý deň po vašich tlačovkách inak a na tretí deň už ani neplatí?“ No a čože mu už na to mal zmätený Matovič povedať? Odvetil teda značne matne, ako sa na Deň vtákov patrí: „vo voľbách som dostal 25 percent na boj s KO-rupciou, ale k tomu som vyfasoval ešte aj KO-ronu!“  

Pozerám na prognózy vývoja pandémie aj do ornitologického atlasu. Jesenný ťah sťahovavých vtákov sa začína ako školský rok – v septembri...

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984