Vládny hyenizmus: chýbajúce testy na privátny biznis

Počet zobrazení: 3239

Prvú obeť koronavírusu sme zaznamenali v nemocnici, ktorá ani po úmrtí pacienta nemá dosť testov, aby nimi prešli všetci zdravotníci, ktorí s nakazeným prišli do styku. Vláda pritom dovolila súkromným laboratóriám míňať testy na hocikoho, kto si za ne zaplatí. Aj keď nevykazuje príznaky, nikam necestoval a prestal chodiť do práce, a teda je nepravdepodobné, že by bol nakazený.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) úmrtie prešetrí, lebo sa zdá nepochopiteľné, prečo do domácej liečby poslali človeka, ktorý bol pozitívne testovaný na COVID-19. Vedenie Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach vysvetľuje, že pacient bol v dobrom stave, bez horúčky, nemal bolesti, ani iné problémy. A takýto postup odporučil regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ).

Na prípade je šokujúci fakt, že hoci pacient ležal na pľúcnom oddelení s príznakmi ochorenia, vyše týždňa ho nikto netestoval. Námestník riaditeľa NsP Prievidza Milan Henčel objasňuje, že „cestovateľská a epidemiologická anamnéza, opakovane dopytovaná, bola zo strany pacienta negatívna“. Test podstúpil až v momente, keď koronavírus objavili u jeho kolegu, ktorý sa nakazil od manželky. A ten upozornil, že jeho nadriadený leží na pľúcnom.

Námestník Henčel vysvetľuje, že testov majú zúfalo málo, preto musia prísne rozlišovať, koho testovať v prvom rade. Prednosť dostávajú, prirodzene, rizikové skupiny: ľudia s príznakmi, s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, tí, ktorí prišli do styku s preukázateľne nakazeným človekom. Testov je zúfalo málo napriek siláckym rečiam premiéra Matoviča, ktorý už prvý deň vo funkcii vyhlásil, že sa zbavíme 200-tisíc „zbytočných“ rýchlotestov: „Rysuje sa, že by sme mohli dostať 200 000 regulárnych testov, naisto to však budeme vedieť potvrdiť dnes-zajtra, detaily budú známe neskôr.“
 

Premiér šliape po vlastných sľuboch

V skutočnosti sa nič bombastického nestalo ani „dnes“, ani „zajtra“, ani žiadny ďalší deň. To, čo sa premiérovi „rysovalo“ minulý pondelok sa nikdy neuskutočnilo a vláda nedokázala kúpiť ani len tretinu z veľkolepo ohlasovaného množstva. Do 48 hodín I. Matovič poprel vlastný sľub: „Štát má aktuálne k dispozícii 13 000 testov a objednáva ďalších 19 000, ktoré by mali prísť v priebehu pár dní,“ informoval na tlačovke pred týždňom, kedy už o 200-tisícoch testov iba cudne mlčal.

testovani.jpg
Zdroj: https://www.korona.gov.sk/

Ani toto fiasko ho nezabrzdilo. Minulý týždeň odštartoval vyhlásením, že robí spolu s novou vládou „všetko pre to, aby sme mohli na koronavírus testovať na Slovensku približne 10-násobne viac, ako tomu bolo počas vládnutia Petra Pellegriniho. Keď sme teda mali v posledných dňoch kapacity na 300 testov, cieľom je nimi disponovať v počte do 3 000 na deň.“ A ani táto bublina Matovičovi nestačila a nezmyselne ju nafukuje ďalej. Minulý piatok na úrade vlády oznámil: „Počet testovaných na nový koronavírus na Slovensku sa výrazne zvýši. V horizonte desiatich dní by mohlo prísť k testovaniu 4 000 ľudí.“

Megalomanstvo predsedu vlády je zoči-voči realite šokujúce. V nedeľu na celom Slovensku vykonali 401 testov, v pondelok ich bolo 688. Počet stúpa, ale k 3 000, či dokonca k 4 000 testom denne sme sa ani len nepriblížili. Premiér chce vysnívaný počet dosiahnuť „zapojením súkromných laboratórií“. Tým však nejde len o ľudí, u ktorých o potrebe vyšetrenia rozhodne lekár. Testujú aj tých, ktorí na to nemajú objektívny medicínsky dôvod, ale sú ochotní platiť z vlastného vrecka. Spoločnosť Alpha Medical túto možnosť avizuje a spoločnosť Medirex už dokonca umožňuje objednať sa. Stačí si zvoliť odberné miesto a aj dnes ráno bolo pri každom plné priehrštie voľných termínov. Potom už len zadáte meno a kontakt a kliknete na tlačidlo Zaplatiť.
 

Dvere dokorán pre súkromné zisky

A teraz sa vráťme do Bojníc. Zatiaľ čo súkromníkom vláda otvorila možnosť lukratívneho biznisu, na hornej Nitre bojujú aj dnes s akútnym nedostatkom testov. Na pľúcnom oddelení ležia viacerí pacienti, ktorí majú príznaky koronavírusu. Nemocnica ich zatiaľ po konzultácii na RÚVZ netestovala. „Budeme realizovať testy u tých, ktorí majú príznaky, ale aktuálne nie je dostupnosť testov. Chcel by som apelovať na vyššie inštancie, aby nám dodali tieto testy,“ prosí námestník Milan Henčel. Dodáva, že situácia s nedostatkom testov je taká zúfalá, že nemôžu testovať ani všetkých zdravotníkov, ktorí prišli do kontaktu s nákazou. A pacienti, „ak nemajú akútne príznaky, podľa všetkého by mohli byť prepustení do domácej karantény a až následne budú v spolupráci s RÚVZ ‘dotestovaní‘.“

Toto je najvyšší hyenizmus. Premiér „razantne“ vyhlási, že „budem od kompetentných vyžadovať, aby každé zariadenie malo pomôcky“, námestník bojnickej nemocnice štyri dni potom konštatuje, že „ešte nám neboli dodané žiadne ochranné pomôcky zo štátnych hmotných rezerv, ako bolo sľúbené, stále si zháňame len sponzorsky, na vlastné náklady“. Minister zdravotníctva Marek Krajčí „starostlivo“ zdôrazňuje, že „potrebujeme testovať aj zdravotníkov“, v bojnickej nemocnici „naškrabali“ testy pre 9 pracovníkov jediného oddelenia.

A vrcholom cynizmu vlády je „prizvanie“ súkromných firiem, ktoré na tomto marazme idú lukratívne zarábať. Podľa webu jednej z nich stojí vyšetrenie samoplatcu 70 €, podľa premiéra budú zdravotné poisťovne platiť 48 €. Rozdiel – čistý zisk, 31 percent na jednom vyšetrení!

Najhoršie je, že vláda testovanie vedome neriadi, ale umožnila tento biznis súkromníkom v situácii, keď nemocniciam testy chýbajú. Zdroje (testy) sú stále obmedzené a v takej situácii a v zákonne vyhlásenom núdzovom stave ich nepoužiť pre tých, ktorí ich nevyhnutne potrebujú, ale ponechať ich na kšeft poskytuje odporný obraz premiéra, ktorý roky verejnosť presviedča, že patrí medzi „obyčajných ľudí“.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984