Reklama
Reklama

Včera ho velebili, dnes ho zatracujú

Počet zobrazení: 3500


Nie som už žiadnym sympatizantom strany Smer-SD ani Roberta Fica. Za tri roky strávené v tejto strane som si urobil o Smere a mnohých ľudí v ňom pomerne jasný obraz. Politika je takou zvláštnou kategóriou, pre niektorých doslova drogou. Môže vás vyniesť veľmi vysoko, no tak isto zraziť úplne k zemi. Kto nie je na to pripravený, nech si vstup do politiky dobre zváži. To, čo sa však dnes deje na slovenskej politickej scéne, tu naozaj ešte nebolo. Ale skúsim pekne po poriadku.

Nevychádzam z údivu, ako mnohí z tých, ktorí majú za sebou väčšie lapsusy ako predseda Smeru, zvolávajú tlačovky s jediným cieľom, vyhnať z politiky jeho predsedu. Vraj idú vrátiť Slovensko občanom. Skôr si myslím, že si ho idú privlastniť. Keby mal Robert Fico za sebou len polovicu škandálov týchto pánov, tak už by ho dávno asi verejne popravili. Oni sa však bez problémov postavia pred kamery a tvária sa ako svätí za dedinou. Na strane druhej musím priznať, že Robert Fico si to zavinil hlavne sám. Nie tým, že by robil to, z čoho je týmito staronovými bojovníkmi nezmyselne obviňovaný. Ale tým, že podcenil dôležité veci v politickej práci. Odtrhol sa od členskej základne, vybral si nesprávnych ľudí okolo seba. Viem, ono je to ťažké, lebo keď sa darí a ste na výslní, tak sa na vás nalepí toľko ľudí, ktorí vám budú rozprávať o vašej genialite, že tomu uveríte a podľahnete. Na vojne sme tomu hovorili „falošné kamarátstvo“.  Neviem, ako sa tomu hovorí dnes. Proste, cesta nahor je veľmi príjemná a nič nie je krajšie ako úspech a popularita. Lenže. Život je už taký, nič netrvá večne a všetko, čo sa raz začne, sa raz aj skončí. Je to nepísaný zákon života na tejto zemi. Na tento zákon treba myslieť stále a robiť všetko preto, aby koniec nebol bolestivý, resp. plný sklamaní. Politika jednoducho nebýva vďačnou spoločníčkou. Mnohokrát môžete byť slušný, čestný, skromný, dokonca aj chudobný, aj tak vás to zomelie s ostatnými. Preto jednoducho musíte byť pripravený na to, že keď nastane čas ísť po schodoch dole, ľudia už nebudú tlieskať a možno nepodajú ani ruku, aj keď vďaka vám aj oni dosiahli slušnú politickú pozíciu. O tom je však už moja druhá poznámka.

Len opakujem nemusím Smer ani jeho predsedu, no na to, ako sa teraz k nemu začínajú správať a vyjadrovať niektorí jeho spolu straníci, sa naozaj len ťažko hľadajú slová. Akosi prirýchlo zabudli, kto ich dostal na politický piedestál. Bol to práve Robert Fico, ktorý tú káru roky ťahal a ostatní sa len pohodlne viezli. Na straníckych snemoch mu tlieskali, pri návštevách v regiónoch ho presviedčali, ako stoja za ním, ako si nevedia stranu bez neho predstaviť. Veď prečo aj nie. Bol to najmä Robert Fico, ktorý dokázal vyhrávať voľby a tým zabezpečoval mnohým skvelé fleky na úrovni celoštátnej či regionálnej. Teraz sa mnohým začínajú tieto postavenia otriasať. Tak treba rýchlo nájsť vinníka. Namiesto toho, aby sa zamysleli nad svojou činnosťou v regiónoch, nad svojimi výsledkami straníckej práce na okresných úrovniach, hľadajú jednoduchšie riešenie. Presne ako napr. vo futbale. Keď sa nedarí, tak je takmer vždy zodpovedný tréner. Všetci akosi rýchlo zabudli, že ešte včera nedali na svojho predsedu dopustiť jediné krivé slovo. Práve teraz, keď by predseda potreboval jasnú podporu svojich členov, zvlášť keď tzv. demokratická opozícia využíva všetky prostriedky, aby doslova zlikvidovala Roberta Fica, začínajú niektorí odťahovať pomocnú ruku. Aj toto je politika. Tu sa neodpúšťa mnohokrát ani úspech, nieto ešte neúspech. Je pravda, že teraz ide len o pár vzbúrencov, no ak voľby dopadnú tak, že moc uchopia súčasní opozičníci, mám obavu, že tých odchodov bude viac. Ak sa stratia funkcie, už nebude dôvod sa tváriť, že som ľavicový, sociálny, že som v strane pre určité hodnoty, nie pre flek.

Tu sa naplno ukáže, kto je kto, kto bol skutočný, nie falošný priateľ. Na takéto poznanie sa, žiaľ, prichádza, keď je už neskoro. Najsmutnejšie na tom je, že títo falošní kamaráti si nájdu veľmi rýchlo svoj priestor niekde inde. Majú v tom bohaté skúsenosti. Našli ho veľmi rýchlo v Smere, nájdu ho aj inde. Manažérsky systém v stranách im to umožní.

Takže čo na záver? Zjednotenie ľavice bola určite dobrá myšlienka. No tak, ako som už minule napísal, ak ju realizujú nesprávni ľudia, stráca svoj zmysel. Najväčší omyl Roberta Fica bol v tom, že ju realizoval s ľuďmi, ktorí mali len málo spoločné s ľavicovým myslením a sociálnym cítením.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama