Vážna bezpečnostná hrozba pre Európu

Počet zobrazení: 3940


skvrnda_150_80x.jpg

Na Ukrajine sa napĺňajú zlovestné predpovede prowashingtonských bezpečnostno-politických expertov, ktorí už na konci vlaňajška tvrdili, že pôjde o najvážnejšiu bezpečnostnú hrozbu pre Európu od čias vojen v Juhoslávii v 90. rokoch minulého storočia. Z masových demonštrácií, ktoré mali byť údajným vyjadrením priania časti Ukrajincov pripojiť sa k Európskej únii (Západu) postupne vznikol za silnej podpory USA, EÚ a NATO konflikt, v ktorom prišli o život už tisícky ľudí. Počet obetí dramaticky stúpa však až odvtedy, ako moc v Kyjeve prevzal za ústavnoprávne nečistých podmienok prozápadný režim a začal antiteroristickú operáciu.

Ukrajinský konflikt sprevádza ekonomická vojna, doplnená dezinformačnou kampaňou, v ktorej zo strany Západu a ním podporovaného ukrajinského režimu dominujú rusofóbne postoje. Dnes už ani nezrátame, koľko ráz sa tvrdilo, že ruské vojská sú vo veľkých počtoch sústredené pri hraniciach s Ukrajinou – pripravené napadnúť ju...

K vystupňovaniu napätia došlo po katastrofe malajzijského Boeingu 777. V sérii rozličných vyhlásení sa pripúšťala bez akýchkoľvek dôkazov len a len ruská vina – či už povstalcov, domobrany („opolčenija“) osamote alebo v spojení s Moskvou a nakoniec priamo Moskvy. 

Verejnosť nevie, že hlavnou úlohou vyšetrovania leteckých katastrof nie je nájsť vinníka, ale zistiť príčiny. Dodnes nie je jasné, čo skutočne bolo príčinou zrútenia lietadla. Ukrajinské orgány neurobili nijaké kroky, aby sa nehoda riadne vyšetrila. S pribúdajúcim časom sa to asi už nikdy presne nestanoví. Vinník je však jasný – „zlí Rusi“, proti ktorým treba preto sprísniť sankcie voči Moskve po krymskom referende.

Ďalšiu vlnu rusofóbie predstavuje dezinformačná kampaň okolo humanitárnej krízy a pomoci. Napriek desivej situácii státisícov utečencov v priestore antiteroristickej operácie nie je podľa Kyjeva na východnej Ukrajine humanitárny kolaps. Kyjevský režim, ktorý sa obáva priveľa vecí (asi vie prečo), sa bojí už aj toho, že pár kilogramov múky môže mať silnejší vplyv ako delostrelecký útok. Navyše ozbrojenci, ktorí sa zúčastňujú na antiteroristickej operácii, majú veľmi chabú bojovú morálku. Podľa toho, čo dosiaľ predviedli, sa kedykoľvek môžu zosypať a akékoľvek zdržanie operácie hrozí jej definitívnym krachom.

Jadro paranoidného pohľadu Západu na Ukrajinu sa prejavuje pri hodnotení použitia vojska. Ak svätá trojica (USA, EÚ a NATO) bola zásadne proti akémukoľvek nasadeniu vojakov v čase konania Euromajdanu, dnes podporuje pôsobenie pestrej zmesi rôznych ozbrojencov a používania ich zbraní proti civilnému obyvateľstvu a zdôvodňuje sa to aj nedokázaným zasahovaním Moskvy.

Aj sama politika sankcií málokedy vedie k dosiahnutiu cieľov. Spojeným štátom, Európskej únii a ich spojencom z nepochopiteľných dôvodov zatiaľ nedošlo, že Ruská federácia v roku 2014 nie je Irak z 90. rokov minulého storočia. S prihliadnutím na dlhotrvajúcu krízu západnej ekonomiky sa ukazuje, že politika sankcií môže byť paradoxná. „Sankcionované“ štáty musia pod tlakom situácie zefektívniť svoju ekonomiku a nakoniec sa môžu namiesto oslabenia či zrútenia upevniť. Sankcie sa však môžu obrátiť aj proti ich tvorcom. Čo vedie EÚ k tomu, aby slepo nasledovala USA, hoci viacerým jej členským štátom reakcia RF na sankcie, ktoré boli na ňu uvalené, veľmi rýchlo priniesla vážne ťažkosti?

Kyjevská moc sa navyše správa samodeštrukčne. Pôsobí dojmom hazardéra, ktorému neostáva nič iné ako hrať vabank. Antiteroristickú operáciu obyvateľstvo vôbec nevíta, súbežne s ňou hrozia aj ťaživé sociálno-ekonomické následky. Na čo slúžia vyhrážky, že sa cez územie Ukrajiny zastaví doprava ropy a plynu? Bude EÚ (a aj Slovensko) taká ústretová, že  podporí aj tento krok v záujme poškodenia „zlých Rusov“ bez ohľadu na následky?

Nemožno sa zbaviť dojmu, a to nemusíme vždy súhlasiť ani s konaním domobrancov, že cieľom západnej podpory kyjevského režimu nie je riešiť problémy Ukrajiny a Ukrajincov, ale len a len škodiť Ruskej federácii. Racionálne ale aj morálne ťažko vysvetlíme, prečo si EÚ viaže na šiju tento ťažký kameň, ktorý nikomu nepomôže a všetkých zúčastnených ťahá len ku dnu.

Rast napätia medzi Ruskom a Západom silne ovplyvňuje súčasné medzinárodné vzťahy. Napriek tomu, že B. Obama sa považuje za „najsilnejšieho muža“ planéty, v imaginárnom súboji s V. Putinom zatiaľ prehráva. V EÚ nie je okrem A. Merkelovej politik, ktorý by bol s ním schopný hrať rovnocennú partiu. A to Moskvu podporuje čínske vedenie na čele so Si Ťin-pchingom a je tu aj vplyv ďalších členov štátov BRICS.

Publikácia Z. Brzezinskeho Veľká šachovnica je stále zaujímavým čítaním,sss ale ide o historicky prekonané dielo. Svet sa v dôsledku nenásytnosti i neschopnosti USA zmenil.  Ak sa chce dnes hrať veľký šach, ťahy na šachovnici sú iné ako pred 15 – 20 rokmi. To by mala zvážiť aj EÚ, ktorej rozvoju v dnešných ťažkých podmienkach prílišné podriaďovanie sa USA a ním ovládaného NATO čoraz väčšmi škodí. Želanie zabrániť koncu úsilia USA o svetovládu je už totiž evidentne nesplniteľné. A nezmení to ani nijaká rusofóbia.

Vyšlo v Literárnom týždenníku 27 – 28/2014

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa anton b.
#1
anton braxatoris
23. august 2014, 19:28

Verejnosť nevie, že hlavnou úlohou vyšetrovania leteckých katastrof nie je nájsť vinníka, ale zistiť príčiny. Dodnes nie je jasné, čo skutočne bolo príčinou zrútenia lietadla. Ukrajinské orgány neurobili nijaké kroky, aby sa nehoda riadne vyšetrila. S pribúdajúcim časom sa to asi už nikdy presne nestanoví. Vinník je však jasný – „zlí Rusi“, proti ktorým treba preto sprísniť sankcie voči Moskve po krymskom referende.

Prave zverejnili informaciu, ze vlady  Ukrajiny,  Holandska,  Austrálie a Belgicka  sa dohodli utajit pricinu padu (teda zostrelenia) letu MH17.  Ostatne staty sa pravdepodobne popridavaju. Co dodat, je v style mafianov  Cosa Nostry.

http://www.globalresearch.ca/the-causes-of-the-mh17-crash-are-classified-ukraine-netherlands-australia-belgium-signed-a-non-disclosure-agreement/5397194

 

 

 

Obrázok používateľa Palo
#2
Pavel Novota
23. august 2014, 21:16

Želanie zabrániť koncu úsilia USA o svetovládu je už totiž evidentne nesplniteľné.  To nie je hrozba len pre Európu, to je celosvetová hrozba.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984