Väčšina Slovenska drží palce vedeniu RTVS

Počet zobrazení: 5184

Reportéri bez hraníc vraj kritizujú vedenie RTVS. Za to, že sa snaží zachrániť verejnoprávnosť a vysvetliť mladým nabudeným aktivistom, že novinárčina nie je to isté ako práca pre neoliberálny think-tank či opozičnú politickú stranu. Vraj je to zásah do slobody novinárov. Preboha – akej slobody? Slobody manipulovať? Slobody klamať? Slobody zavádzať verejnosť?

Nie je zásahom do slobody novinárov skôr to, že ak ste ľavicový novinár, dnes vás jednoducho nikde nezamestnajú? Nie je zásahom do slobody to, že médiá vlastnia finančné skupiny, ktoré ich zneužívajú na svoje politické útoky proti vláde? Nie je zásahom do slobody to, že akonáhle poviete názor, ktorým vybočíte z neoliberálneho a prozápadného diskurzu, tak z vás robia nepriateľa štátu a dajú vás na index? Nie je zásahom do slobody to, že ľudia, ktorí aspoň od verejnoprávnej televízie očakávajú nestranné informácie, musia povinne znášať jednostranné výlevy od neoliberálnych „jehovistov“ typu Dobšinský či Hanzelová? To nemyslia vážne!

Kritika RTVS zo strany Reportérov bez hraníc potvrdzuje, že občianska spoločnosť v zmysle väčšej angažovanosti ľudí vo verejnom živote je síce fantastický ideál, ale v skutočnosti tzv. občiansku spoločnosť v Európe aj na Slovensku okupuje niekoľko neoliberálnych mimovládnych organizácií a záujmových skupín, ktoré výdatne financujú západné vlády a nadnárodné spoločnosti, aby napĺňali ich záujmy. Tieto mimovládky vytvorili medzinárodnú mafiánsku sieť a vzájomne sa chránia, akonáhle niekto spochybní ich neoliberálne projekty.

Prenikli všade. Sú v grantových komisiách, ktoré rozdeľujú štátne dotácie pre mimovládky. Sú v redakciách najvplyvnejších denníkov, ktoré manipulujú verejnosťou. Sú v najbohatších think-tankoch, ktoré svoju prestíž odvíjajú od zahraničných donorov, ktorých záujem je okupácia verejného priestoru v každom európskom štáte. Spoločným menovateľom je šírenie neoliberálnej viery a záujmov nadnárodných koncernov, podpora vojensko-priemyselných komplexov a oslabovanie štátu, kolektívnych identít a akejkoľvek komunitárnejšej vízie spoločnosti, najmä tej ľavicovej, socialistickej. Zneužívajú na to myšlienku ľudských práv, ktorú redukujú na slobodu pre neoliberálov. Vzájomne si pomáhajú a útočia na demokratické vlády, za ktorými stojí väčšina obyvateľstva.

Výsledok je, že v jednej krajine za druhou sú ľudia čoraz imúnnejší proti týmto medzinárodným „mafiám“: ak niečo povie nejaký strašne prestížny bruselský think-tank, väčšina ľudí len znechutene mávne rukou; ak niečo povie nejaká nekonečne chýrna asociácia z USA, ľudí to už vôbec nezaujíma; ak niečo povedia Amnesty International, Reportéri bez hraníc či nejaké ďalšie svetové mimovládne „mafie“, ľudia tomu už automaticky neveria – a majú dobrý dôvod. Mimovládny sektor čoraz viac dokazuje, že mu nejde o ochranu verejného záujmu, ochranu slabších, ochranu spravodlivosti. Ide mu prevažne o záujmy západných veľmocí, nadnárodných korporácií, finančných skupín a mestských liberálov, ktorí ich financujú a tvoria väčšinu ich aktivistov po celej Európe.

Občianska spoločnosť sa stáva neslušným slovom a je to veľká škoda, pretože pôvodná myšlienka bola ozaj krásna: väčšia angažovanosť ľudí, viac demokracie, viac participácie. Občiansku spoločnosť však všade v Európe ukradli neoliberáli. A ľudia to vidia. Skutočne pokrokové mimovládky chradnú, odbory strácajú vplyv, lokálne združenia nemajú priestor. Pokiaľ nie ste napojený na medzinárodné mimovládne „mafie“, nemáte šancu. Vyhladujú vás. A zákonite budú celý „tretí sektor“ ovládať vždy oni – lebo majú peniaze, vplyv, kontakty v zahraničí a sú rozlezení všade... Smutný koniec autentickej občianskej spoločnosti.

Väčšina Slovenska drží palce vedeniu RTVS, aby konečne urobila vo verejnoprávnej televízii a rozhlase poriadok. Nikto nechce, aby informovali provládne či protivládne. Jediné, čo ľudia chcú, je, aby RTVS konečne plnila svoje zákonné funkcie, a teda informovala nielen o názoroch hŕstky bratislavských neoliberálov, ale aby ponúkla niečo aj pre väčšinu spoločnosti, ktorá má neoliberálov plné zuby. Ak to Reportéri bez hraníc nevidia, buď sú súčasťou neoliberálnej mafie, alebo robia užitočných idiotov pre slovenskú pravicu. Nech je to akokoľvek, na Slovensku ich už nikto neberie vážne.

Status na FB, 13. 4. 2018

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984