Uzbekistan - prezidentské voľby
sa zaľudnili

Počet zobrazení: 2648

Prvého augusta 2021 sme na stránkach Slova v článku Uzbekistan - prezidentské voľby sa blížia[1] informovali a uvažovali o téme prvých riadnych prezidentských volieb (po odchode na večnosť I. Karimova) v Uzbekistane, ktoré sa budú (mali by sa) konať 24. októbra 2021.

Dnes už je jasné aj to, kto sa menovite bude uchádzať o post prezidenta Uzbeckej republiky na obdobie piatich rokov. V Ústave Uzbekistanu je v článku 90 nekompromisne uvedené: „... tá istá osoba môže byť prezidentom Uzbeckej republiky maximálne dve volebné obdobia za sebou... prezident sa volí v tajnej voľbe na päť rokov...“ [2]

V čase, keď Ústredná volebná komisia Uzbekistanu ohlásila spustenie volebnej kampane[3], podľa miestnych foršriftov nebolo potrebné, aby boli známi (menovite) kandidáti na post prezidenta.

logo-kuz-volby.jpg

V súlade s volebnými zákonmi a Ústavou Uzbekistanu všetky oficiálne politické strany krajiny majú právo po ohlásení volieb nominovať svojich kandidátov. Tak sa aj stalo, a na osvieženie pamäti, v Uzbekistane legálne (v danej chvíli) funguje a je zaregistrovaných päť politických strán.
 

Kto sú tí ľudia

Takže, ako sme šípili a predpokladali, kandidátom za – v zásade vládny politický subjekt Hnutie podnikateľov – Liberálno-demokratická strana Uzbekistanu (UzLiDeP), Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston liberal-demokratik partiyasi (OʻzLiDeP), sa stal súčasný prezident Šavkat Mirzijojev (Shavkat Miromonovich Mirziyoyev).

Demokratická strana „Milij tiklaniš“(Národné obrodenie), Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” – demokratik partiyasi, nominovala svojho predsedu Ališera Kadyrova (Alisher Keldiyevich Qodirov). Ide o dlhoročného poslanca Olij Mažilisu, špecialistu na finančné otázky (o.i. študoval v Turecku), ktorého si autor textu pamätá ako rozumného a absorbčného poslucháča Akadémie budovania štátu a sociálneho rozvoja pri prezidentovi Uzbekistanu v Taškente v čase jeho akademického pôsobenia na tejto Akadémii. Inak pánu prezidentovi Rudolfovi Schusterovi bol akademickým senátom Akadémie v marci 2003 udelený čestný titul Doctor honoris causa a po slávnostnom akte sa bol poprechádzať po Bratislavskej ulici v Taškente. Lenže pusipajtáši dneška, ak sú v Taškente, na tento symbol a kultové miesto (programovo?) zabúdajú.

Ekologická strana Uzbekistanu, Oʻzbekiston ekologik partiyasi, jej nominantnom je predseda Narluzo Oblomurodov (Narzullo Naimovich Oblomurodov).

Bachrom Abduchalimov (Bahrom Abdurahimovich Abduhalimov), predseda strany bude kandidátom za Sociálnodemokratickú stranu „Adolat“ (Spravodlivosť), Oʻzbekiston Adolat” sotsial-demokratik partiyasi.

Ako jedinú ženu, na mimoriadnom zjazde v sobotu 7. augusta 2021 nominovala Ľudovo-demokratická strana Uzbekistanu, O‘zbekiston xalq demokratik partiyasi. Stala sa ňou podpredsedníčka ústrednej rady strany Maksuda Borisova (Maqsuda Azizovna Varisova).
 

Volebné témy a programy[4]

Začnime Ekologickou stranou Uzbekistanu, ktorá je nováčikom v prezidentskom volebnom súboji. Hlavným (nosným) heslom, s ktorý ide N. Oblomurodov do volieb je: „My zodpovedáme za budúcnosť!“ No a medzi priority patrí realizácia štátnej politiky pri zaistení ekologickej bezpečnosti a zvýšenie efektívnosti reforiem a činnosti štátnej správy.

Kandidát A. Kadyrov za Millij Tiklaniš  považuje za základ, aby sa akýkoľvek vývoj a smerovanie krajiny opieralo tradičné a ľudové hodnoty. A tomu sa podriadi (v prípade volebného úspechu) aj ďalší program.

Ľudovo-demokratická strana Uzbekistanu a jej kandidátka akcentovali, že ich elektorát sú ľudia, ktorí potrebujú sociálnu ochranu a podporu (dôchodcovia, viacdetné matky, siroty...). Ďalej sa chcú zameriavť na pracovné miesta, vzdelávanie, zdravotníctvo, bytové otázky a ochranu práv ľudí... Samozrejme, vraj nezbudnú ani na ekonomické a zahraničnopolitické aspekty.

Strana Adolat ústami kandidáta na post prezidenta, podpredsedu Akadémie vied Uzbekistanu, arabistu a predsedu strany B. Abduchalimova tvrdí, že cieľom je spravodlivá spoločnosť a v strategickom vnímaní – uspokojiť zákonné požiadavky každého občana Uzbekistanu. Samozrejme, ako akademik ešte považuje za dôležitú reformu (najmä vysokého) školstva a pozornosť postkovidovým spoločenským vzťahom v Uzbekistane.

Na záver témy, ktoré bude preferovať Hnutie podnikateľov - Liberálno-demokratická strana Uzbekistanu a ich kandidát a kandidát na víťazstvo No 1, súčasný prezident Š. Mirzijojev. Samozrejme, okrem všeobjímajúcich téz a o potrebe dokončenia sľúbeného v predchádzajúcich (mimoriadnych) voľbách 4. decembra 2016 a dotiahnutia reforiem (čítaj privatizácia pre radosť liberálov) v ekonomike, témou bude aj niečo zo súčasnosti. Tak napríklad: zvýšenie efektívnosti využívania poľnohospodárskej pôdy, vytvorenie spravodlivého systému vlastníckych vzťahov k pôde. Alebo povinný presun všetkej komunikácie štátu a komerčných vzťahov do digitalizovanej podoby...
 

Aký bude výsledok?

Samozrejme, že nemožno radiť uzbeckým priateľom, ako a koho majú (ne)voliť. Ale podľa nášho pohľadu z Bratislavy (staro)nový prezident krajiny bude musieť vo volebnom období 2021 – 2026 riešiť a mať pod palcom predovšetkým tieto témy:

  • udržať si svoju podporu v spoločnosti a minimalizovať možnú a vznikajúcu priekopu medzi úradníkmi a občanom;
  • strániť sa možného politického konfliktu v spoločnosti, ako sa pod vonkajším vplyvom vyvinul napr. na Ukrajine;
  • analyzovať vývoj v regióne a efektívne realizovať viacvektorovú zahraničnú politiku s konceptuálnym akcentom na Rusko a Čínu;
  • priebežne zvyšovať vnútroregionálnu rovnováhu Uzbekistanu;
  • spustiť reformu politického a straníckeho systému a zvyšovať efektívnosť riadiaceho kapitálu.

Do prezidentských volieb v Uzbekistane, ktoré budú 24. októbra 2021, je pomerne ešte ďaleko. Je jasné, že Taškent nečaká a nespolieha sa na žiaden delibáb.

Preto sa v zásade možno stotožniť s názorom poslanca Olij Mažilisu za UzLiDeP Rasula Kušerbaeva (Расул Қыдыралиұлы Көшербаев), ktorý vyslovil tesne predtým, než politické strany nominovali svojich kandidátov: „... ak súčasný prezident bude kandidovať v prezidentských voľbách v Uzbekistane, tak bude s najväčšou pravdepodobnosťou zvolený a ostatné politické strany budú proste štatistami...“

No a potom možno jedným z prvých krokov nového prezidenta bude aj dovysvetlenie, že volebné obdobie od predčasných volieb sa neráta ako normálne volebné obdobie, takže bude mať pred sebou ešte dve volebné obdobia.

Nakoniec niekto na Slovensku dodržiava zákon zákonov? Tak prečo by malo platiť (dodržiavanie) v Uzbekistane, keď v ich Ústave jasne napísané: „... maximálne dve volebné obdobia...“. Keď bude treba, v rámci právnej pomoci môžu košickí právnici (ako fušku pre Taškent) vysvetliť, že to prvé (volebné obdobie, ktoré vzniklo ako výsledok predčasných volieb) sa vlastne neráta.

Tak to asi bude, ako v tejto, tak aj v tamtej krajine.

(Autor je vysokoškolský učiteľ)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984