Reklama
Reklama

Ukrajina

Počet zobrazení: 4607

ukranian_army_tank_firing_in_donbass.jpgNič nového pod slnkom, poznali sme hitlerovský fašizmus i stalinský totalitný systém, treba si ich len pripomenúť.

Často z úst nejedného politika počúvame, že z histórie sa máme učiť. Prečo sa teda neučíme? Prečo pripúšťame a ospravedlňujeme novodobý teror? V záujme koho? Komu to slúži? Dajme si odpoveď na tieto otázky.

Kto sleduje posledné udalosti na Ukrajine, musí jasne vidieť, že sa tu zrodil nový teror a to ešte radikálnejší, než aký sme poznali z pripomenutej histórie dvadsiateho storočia.

Ozbrojené tlupy na Majdane v čiernom zakuklení – aby sa nedalo zistiť, odkiaľ sú – vyhádzali opozičných poslancov z parlamentu, vyhnali demokraticky zvoleného prezidenta, urobili puč a namiesto nich dosadili svojich. Pred voľbami neželaných kandidátov zmlátili a nahádzali do odpadkových kontajnerov, kým nepodpísali, že sa vzdávajú kandidatúry. Taká je ukrajinská demokracia, vehementne podporovaná USA a EÚ.

Bolo by užitočné poučiť sa z histórie aj o pozitívnej politike správania majoritných národov k minoritným. Nemusíme ísť pre poučenie ďaleko. Poučme sa u Masaryka. Bol znalým a významným kritikom v mnohonacionálnom rakúsko-uhorskom mocnárstve. Bol tvorcom nového mnohonárodného, demokratického štátneho povojnového útvaru – Československa. Poučiť sa môžeme, že majoritný národ sa musí k minoritám chovať tak ako k seberovným, ba dopredu má riešiť ich požiadavky, aby sa cítili spokojní. Jedna z jeho významných myšlienok je, že vôľa národa je nadradená vôli štátnej administratívy. To najhoršie, čo môže majoritný národ urobiť, je vytasiť proti menšine zbrane a začať vraždiť nevinné obyvateľstvo, starcov, ženy a deti. To nevyvolá nič iné ako nenávisť a nemožnosť návratu do predošlých pomerov. Tam, kde si takto národy poubližovali, si to aj stáročia pamätajú. A ešte jedno poučenie od Masaryka: demokracia bez mravnosti je teror.

Touto nezmyselnou cestou vraždenia a nerešpektovania ľudských práv sa vydala terajšia ukrajinská politická reprezentácia. „Vyčistený“ bol  ukrajinský parlament. Jedno z prvých riešení vzťahu ukrajinského a rusky hovoriaceho obyvateľstva bolo zrušenie ruského ako druhého úradného jazyka a to v krajine, kde skoro polovica obyvateľstva iný jazyk neovláda. Takýto šovinistický čin a nasledujúci teror Majdanu a Pravého sektora sa nemohol skončiť inak ako snahou vymaniť sa z tohto fašistického vyčíňania. Neskončilo sa to však ospravedlnením, ale vojenským vraždením vlastného obyvateľstva. A to už nie len „bojůvkami“ Majdanu a Pravého sektora, ale aj regulárnou ukrajinskou armádou. Ruské obyvateľstvo Krymu, Donbaska a Luganska zvolilo na vyjadrenie svojej vôle demokratickú formu vykonaním referenda. Vôľa bola jednoznačná. Pričom Krym bol vždy ruským územím, len Chruščov ho bez súhlasu obyvateľov Krymu daroval Ukrajine, jeho však ani vo sne nenapadlo, že Ukrajina sa raz vymaní zo sovietskeho zväzku. A tak ruské obyvateľstvo nielen v referende s veľkou slávou privítalo návrat do lona Ruskej federácie. Vymanilo sa zo štátneho útvaru, ktorý nie je ochotný garantovať jeho základné ľudské práva. Nie Krymčania, Donbasania a Luganci zaútočili na Kyjev, ale Kyjev na nich! Krymčanom sa našťastie podarilo svoj problém vyriešiť až na jediný výstrel ukrajinského snajpera. Z doneckých a luganských miest si Kyjev vytvoril nový Stalingrad a to s podporou Obamu a Merkelovej – vernej služobnice Obamu. Oni školia Jaceňuka a Porošenka, ako vraždiť ruské obyvateľstvo Ukrajiny. Niektorým Nemcom sa zdá, že ešte bolo málo nešťastia a sĺz, ktoré spôsobili Rusku v dvoch svetových vojnách a ukrajinskí oligarchovia sú učenliví: už chcú nielen vystrieľať, ale aj vyhladovať ruské obyvateľstvo, ako to prednedávnom vyjadril prezident Porošenko, že ich porazia tým, že zastavia vyplácanie sociálnych dávok, penzií, platy učiteľom, dodávky energií, vody atď. To môže vyhlásiť len šialenec. Ale veď to je politika sankcií, s ktorými začal Obama. Také je aj vyhlásenie expremiérky Timošenkovej, že Ukrajinci do polroka pripravia atómovú bombu a zaútočia na Moskvu. Vie si vôbec ona a celé NATO predstaviť, čo by to znamenalo!? To je už ohrozenie existencie našej planéty, nielen Európy. A takýchto šialencov podporuje Amerika, žiaľ, aj EÚ. Ako si po všetkom tomto vraždení na východnej Ukrajine predstavujú urovnanie vzniknutého konfliktu a odstránenie vypestovanej vzájomnej nenávisti? To sa už urovnať nedá. Jedine ich rozdeliť, ale horkosť zostane na stáročia. No a, samozrejme, mal by okamžite zakročiť hágsky súdny tribunál a politikov, ktorí vyhlasujú a realizujú genocídu, zaistiť a odsúdiť. Lenže sa zdá, že medzinárodné súdnictvo riadia Spojené štáty a NATO.

Čudujem sa Nemcom, správnejšie ich predstaviteľom, ktorí v dvoch svetových vojnách spôsobili toľko bolesti a žiaľu i materiálnych škôd slovanským národom východnej a južnej Európy. Prebudili sa v nich opäť fašistické, imperialistické chúťky tiahnuť na východ? Dúfajú, že to, čo sa nepodarilo Hitlerovi, teraz pod vedením USA sa im môže podariť? Miesto atentátu na arcivojvodu si zvolili za zámienku ukrajinský nacionalizmus. A zas by som pripomenul poučenie od Masaryka, že ten, komu ide o mier a spoznal žiaľ a utrpenie ľudstva, nevyhľadáva sváry a boje, ale pochopenie a priateľské spolužitie národov. Dnešná skutočnosť: výzva k všeobecnému zvyšovaniu zbrojenia. Obamov tlak na EÚ.

Čo však je dnes najstrašnejšie, je manipulácia širokých más prostých ľudí – najmä neznalej a neskúsenej mládeže. Verejné i súkromné informačné nástroje tiež využívajú Goebbelsom praktikovaný princíp, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou.
U nás sa vytvára taká psychóza, že všetko, čo je spojené s Ruskom a Putinom, je zlé, že Rusko chce rozširovať svoju nadvládu nad okolitými národmi. Pričom práve opak je pravda. Amerika (a tá sa s tým vôbec netají) chce vládnuť svetu. Kde sa jej zachce, tam sú ohrozované jej záujmy a je oprávnená zjednávať nápravu a zapaľovať vojnové požiare. Všade kde zasiahla, zanechala nielen hory mŕtvych, ale aj požiare národnej nenávisti. Rusi majú nárok, aby sa s nimi jednalo ako rovný s rovným. Na porážke fašistického Nemecka mali najväčší podiel i najviac ľudských i materiálnych obetí. Sú rovnoprávnym členom Bezpečnostnej rady  OSN. Aká škoda, že aj EÚ je Amerikou zmanipulovaná. Pričom by Európa v spolupráci s Ruskom mohla predstavovať skutočne politický i ekonomicky silný celok. Pre Američanov je však výhodnejšia rozhádaná Európa. Keď hovorím Američanov, samozrejme, nemám na mysli prostých Američanov, ale ich politických predstaviteľov a oligarchov, o ktorých záujmy ide! Rusko nikdy nevyvolalo svetový vojnový požiar. Vždy  bolo napadnuté. V prvej svetovej vojne Rakúsko-Uhorskom a Nemeckom, v druhej svetovej vojne Nemeckom, Maďarskom, Talianskom a Bulharskom za účinnej pomoci Anglicka a Francúzska - čiže Západu. A mám veľký strach, že stojíme pred treťou strašnou svetovou vojnou, do ktorej, samozrejme, nenastúpia ani poslanci EÚ, ani poslanci horných či dolných snemovní ani poslanci dúm ani ukrajinskí predstavitelia, ale na jatky opäť budú hnaní prostí vojaci, žoldnieri, ale najviac si to odnesie obyvateľstvo, ktoré na vojne nemá žiaden záujem, čakajú ho len hrôzy vojny.

Už dnes sa na Ukrajine vraždí, ale o tom naše informačné zdroje mlčia. Nenájdete riadok ani obrázok o tom, ako nariekajú starenky a matky nad telíčkami svojich nevinných detí, nad ubitými starými ľuďmi, ženy nad manželmi, ani v Odese domlátených a upálených. Nikomu nie je ľúto hladných bez vody a tepla, ľudí prespávajúcich v pivniciach, ľudí, ktorí prišli o všetko, čo si v potu tváre za svoj život nadobudli. Čo by tak robil, Obama, Merkelová či náš Kiska, keby musel svoje deti roztrhané granátmi zbierať pri škole, dome či ihrisku, dokonca i v kostole. Čo to majú za morálku títo ľudia – sú to vôbec ľudia? Putina obviňujú že posiela humanitárnu pomoc, ale že Obama, Merkelová dokonca i Poliaci posielajú zbrane a inštruktorov vraždenia, školia vrahov – to je v poriadku – to je morálka! To je kresťanská láska k blížnemu!?

Kto toto svinstvo šíriace sa dnešným svetom zastaví? Dnes už ani prezidenti ani pápeži nesmú mať iný názor, než aký má Obama a jeho chlebodarcovia. Ale aj celá pravicovo orientovaná reprezentácia v štátoch EÚ. Malé národy sa musia podriadiť a mnohí ich reprezentanti sa ešte aj predbiehajú v ochote zapáčiť sa Obamovi či Merkelovej a tým tajomným silám, čo ich dirigujú!

Foto: Youtube-CC-BY                                                                  

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Palo
#1
Pavel Novota
20. december 2014, 22:32

Ja som tu tiež už niekoľkokrát spomenul vo svojich príspevkoch , že by sme sa mali z histórie učiť. Zdá sa však, že ľudstvo je nepoučiteľné. Mladšia generácia sa vždy pokladá za múdrejších ako boli ich predkovia. Preto mi to tak aj pripadá, čo sa budeme učiť z toho čo už bolo.

Druhá svetová vojna tiež mala svoju predohru. Anschluss Rakúska, Mníchov - Sudety. Ústupky Hitlerovi so slávnostným prehlásením Chamberlaina "Priniesol som vám mier !"

Dianie okolo Ukrajiny mi až príliš pripomína situáciu pred 2. svetovou vojnou. Ešte aj cieľ je ten istý.

Niektorí tu situáciu porovnávajú so situáciou pred 1. svetovou vojnou. Či už pred 1. , alebo 2. svetovou vojnou, obe priniesli milióny obetí a aké obete by mala táto nasledujúca 3.   

Obrázok používateľa P.Guman
#2
Pavel Guman
21. december 2014, 00:30

Z listov malých školákov v Novorosii (Donbass) Dedovi Mrázovi:

"Zdrastvuj Deduška Moroz!" 

Pozdravujú Vás žiaci 3 triedy Stepanovskej školy. Si veľmi dobrý, podaroval si nám školu. Sme radi, že sa môžme učiť v teplých triedach, stretávať sa, kamarátiť sa a myslieť, že si. Vždy Ťa čakáme. Veľmi sú nám potrebné zázraky:

príjemné, veselé, dobré. A  najviac - nech už viac nestreľajú. Sme už unavený od neustáleho strachu. Nech je mier! A nech sa k nám vráti naša stará škola, prídu všetci naši spolužiaci.

Dopredu Ti ďakujeme Dedo Mráz, nemaj bôľ, príď nás navštíviť s darčekami.

urývok z ďalšieho listu:

...."Ešte chcem poďakovať ľuďom, ktorí položili svoj život za naš šťastný a mierový život. Vďaka!!!!"

ešte z ďalšieho listu:

...."Prečo sme sa stali pre ukrajincov separatistami a teroristami?"

 

Medzi hrdinov bojujúcich na Donbasse patrí aj jeden Slovák, ktorý sa zúčastňuje v bojoch v prednej línii na letisku v Donecku. V rozhovore povedal, že prišiel tu preto, aby bojoval proti fašizmu, aby nebola tretia svetová vojna, a aby nezomierali obyvatelia.

Na vojne prebiehajúcej na území bývalej Ukrajiny sa ukazuje aká je v skutočnosti kapitalistická, "humánna" Európa.

 

 

Obrázok používateľa Peter Dolina
#3
Peter Dolina
21. december 2014, 06:57

Pan Sedliak, toto je dost prehnane co pisete, nie smer, ten je asi dobry, ale tie detaily su neudrzatelne.

Amerika chce vladnut svetu?  To nie je pravda.  Americkemu obyvatelstvu je miesanie sa do zahranicnych zalezitosti protivne a americke elity su vlastne medzinarodne financne kruhy a tym je jedno, ci Amerika ci Rusko, oni proste chcu mat svoje zaujmy kryte.  Blbci to formuluju ako ze "Zidia vladnu svetom" co je prirodzene nezmysel, co som ja chcel povedat, ze tym mocnym osud Ameriky ako naroda ci statu na srdci nelezi.  To, co pisete nie je nepravda, ale ono je to tak, ze kazde ohnisko nepokojov generuje zisky.  To je podstatne.

Ak by tym mocnym lezal na srdci osud Ameriky, tak by nedovolili tu uzasnu priepast ekonomicku a socialnu, ktora tuto krajinu raz znici, nedovolili by znicenie celych priemyselnych odvetvi v tejto krajine.  Ja osobne by som sa ako American citil omnoho menej dotknuty, keby ruske rakety potopili nasu letadlovu lod, nez ked "americki" podnikatelia znicia Detroit.  Ked raz budete v USA, navstivte Seattle, je to krasne mesto, ale prejdite sa po centre a budete mat dojem, ze ste v New Delhi, no a v Redmonde to je este horsie.  A to je len jedna neprisposobiva skupina pritiahnuta zo zahranicia.  Toto by nik, komu lezi na srdci osud tejto krajiny nedovolil, pozrite sa, koho Obama ustanovil za surgeon general. Hovorime Amerika, Amerika, obavam sa ze tento fenomen uz prestava jestvovat, je to este akasi geograficka entita, ale nie som si isty ci aj nieco viac.

Rusko nevyvolalo vojnovy poziar?  Ale vyvolalo, nemuselo predsa vstupovat do I. svetovej vojny.  No a za uzasne ztraty vo vojne s Nemeckom moze mentalita sovietskeho velenia, ktore viedlo operacie bez ohladu na vlastne ztraty.  Pritom stale rovno z armady sli transporty do Gulagu.

Ludske prava su v Rusku posliapavane, ja im to nezazlievam, je to Byzanc, ovsem isto nie vzor pre Slovensko.  Ruske elity tiez nejednaju nejak velmi humanne, isto Ukrajinci robia dojem vysinuteho naroda, ale ubezpecujem Vas, ze keby skutocne zacali pracovat na atomovej bombe (ved keby US tak velmi chceli, mohli by im ku nej pomoct, prec sa to nedeje?) Rusi by ich konecne obsadili.  To mali s tym Luhanskom urobit hned, ale zrejme by sa to ekonomicky nevyplatilo.

A kedy bola Europa humanna?  To len teraz je nehumanna? 

Obrázok používateľa Palo
#4
Pavel Novota
21. december 2014, 21:49

Peter, poznáte "Project for the New American Century"? Pod jeho vypracovanie sú podpísaný aj členovia Reganovej a Bushovej administratívy. 

Mal som stiahnutý pôvodný text tohto dokumentu, ktorý teraz nemôžem najsť. Bol tam text, ktorý v podstate hovoril, že Amerika (USA), už nikdy nesmie dopustiť bilaterálne rozdelenie sveta, a že musí si udržať pozíciu jedinej svetovej veľmoci s právom presadzovať demokraciu na ktoromkoľvek mieste sveta.

Takto je o tom napísané vo Wikipedii : 

The PNAC's stated goal is "to promote American global leadership."[1]Fundamental to the PNAC was the view that "American leadership is good both for America and for the world" and support for "a Reaganite policy of military strength and moral clarity. (PANAC - Project for the New American Century )

Je pochopiteľné, že pod tou Amerikou, kotrá chce vládnuť svetu nie su radoví občania USA. Mal som aj možnosť s niektorými hovoriť a snaď všetci keď došla reč na politiku sa od predstaviteľov svojho štátu dištancovali. Však navonok, kto reprezentuje USA a riadi aj jej aktivity sú práve tí od ktorých sa formálne dištancovali. Tak že pre posudzovanie či Amerika chce vládnuť svetu, alebo nie je aké kroky táto "demokratická" krajina robí.

Obrázok používateľa Sylvia
#5
Sylvia Gabrisova
24. december 2014, 11:16

 

Pan Novota,

 

tento dokument som aj ja citala a stiahla ho k sebe. Kopiu som ulozila aj sem:

http://uloz.to/xNigxaX2/rebuilding-americas-defenses-project-for-the-new-american-century-pdf

Mozte si ho kludne stiahnut a sirit dalej.

Myslim, ze kazdy sudny clovek, ktory tento dokument pozna a sleduje zahranicnu politiku vie o co na Ukrajine a v inych poslednych krizach (Syria, Irak, atd.) v skutocnosti ide.

To ze (niektori) radovi obcania USA sa od tejto politiky distancuju je sice pekne ale oni jedini maju moznost s touto politikou nieco spravit. Bohuzial zapadna propaganda je natolko prepracovana ze bezni ludia ktori nemaju cas a zaujem studovat vsetky okolnosti do hlbky si max. tak pustia raz za cas spravy v TV kde je "ta spravna pravda" a to im staci. Navyse, ked citam rozne americke diskusie, vzdy ma nesmierne zaraza ako su niektori americki diskuteri naozaj hlboko presvedceni ze maju pravo zasahovat vsade vo svete. Naozaj veria tomu ze konaju dobro pretoze ich ich vlada presviedca o tom ze konaju vzdy v zaujme demokracie, slobody a obcanov statu (ktory momentalne bombarduju alebo v ktorom podporuju revoluciu). Oni si naozaj myslia ze su vyvoleni. Konflikty vo svete pre nich neznamenaju bolest, chudobu, utrpenie - pre nich je to len nieco vzdialene co vnimaju ako akcny film alebo pocitacovu hru. Toto je najvacsi problem a kym sa neprebudia obcania prave tohto statu (USA) nadej na akukolvek zmenu ich zahranicnej politiky je nulova. Sanca tu bola pred poslednymi prezidentskymi volbami - senator Ron Paul predstavoval zmenu ktora by ukoncila tuto sialenu zahranicnu politiku vmiesavania sa do inych statov a kutov sveta - no americania ju premrhali a ja len trpnem co sa stane ak sa miesto Obamu dostane k moci sialenec typu McCain alebo Bush.

Obrázok používateľa Dedo
#6
Ján Šteuček
01. január 2015, 15:29

Pán Dolina, pokúšate sa o "nejakú objektivitu", ale takéto tvrdenie : "Rusko nevyvolalo vojnovy poziar?  Ale vyvolalo, nemuselo predsa vstupovat do I. svetovej vojny. " je veľmi SPORNÉ. 

Obrázok používateľa Dedo
#7
Ján Šteuček
01. január 2015, 15:29

Pán Dolina, pokúšate sa o "nejakú objektivitu", ale takéto tvrdenie : "Rusko nevyvolalo vojnovy poziar?  Ale vyvolalo, nemuselo predsa vstupovat do I. svetovej vojny. " je veľmi SPORNÉ. 

Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama