Reklama
Reklama
www.svetla.sk

Thomas Piketty: Kapitál v 21. storočí – slovenské vydanie

Počet zobrazení: 6425

„Thomas Piketty, jeden z najvýznamnejších odborníkov na dôchodkovú a majetkovú nerovnosť, dokumentuje v diele Kapitál v 21. storočí rastúcu koncentráciu príjmov v rukách neveľkej ekonomickej elity. Zároveň presvedčivo dokazuje, že sa vraciame k „dedičnému kapitalizmu“, k hospodárstvu ovládanému nielen bohatstvom, ale predovšetkým zdedeným bohatstvom, v ktorom hrá pôvod väčšiu rolu než snaha a talent.“
Paul Krugman, New York Times

kapital.jpgKniha vyšla 11. júna 2015 vo Vydavateľstve Ikar
na 752 stranách, cena 39,90  €.

Preložili Peter Fridner a Jakub Minárik.

 


Piketty v knihe analyzuje mimoriadne rozsiahly súbor historických a porovnávacích údajov zahŕňajúcich tri storočia a dvadsiatku štátov a snaží sa odhaliť kľúčové ekonomické a sociálne vzorce. Jeho zistenia sú také zásadné, že pravdepodobne ovplyvnia všetky budúce úvahy o bohatstve a nerovnosti. Dokazuje, že hospodársky rast a šírenie vzdelanosti v modernej ére nám umožnili vyhnúť sa spoločenskej nerovnosti v apokalyptickom meradle predpovedanom Karlom Marxom. Nepozmenili sme však základnú štruktúru kapitalizmu a nerovnosti do takej miery, ako sme predpokladali v optimistických desaťročiach po druhej svetovej vojne.

Dnes hrozí, že základná hnacia sila nerovnosti – teda smerovanie k tomu, aby výnosová miera kapitálu prekračovala mieru rastu ekonomiky – povedie k extrémnej koncentrácii kapitálu a rozvratu demokratických hodnôt, na ktorých stojí dnešná spoločnosť. Ekonomické trendy však nie sú božia vôľa. Piketty tvrdí, že vďaka politickým zásahom sa už v minulosti podarilo potlačiť nebezpečné nerovnosti a môže k tomu dôjsť znova.

Kapitál v 21. storočí je pozoruhodné a originálne vedecké dielo, ktoré môže zmeniť náš pohľad na dejiny ekonomiky a konfrontuje nás s neveselými vyhliadkami dnešnej spoločnosti.

Thomas Piketty je profesorom na parížskej Vysokej škole sociálnych vied (EHESS) a na École d’économie de Paris. Je autorom mnohých historických a teoretických prác, vďaka ktorým v roku 2013 získal cenu Yrjö Jahnssona udeľovanú European Economic Association.
 SÚVISIACE:
Slovo

Seminár ku knihe Thomasa Pikettyho – videozáznam
Slovo
Slavoj Žižek ku Kapitálu 21. storočia Thomasa Pikettyho
Literární noviny: „Je to kniha, kterou si nemůže dovolit ignorovat nikdo, kdo se zabývá tímto základním problémem současnosti,“ napsal o knize francouzského ekonoma Thomase Pikkettyho týdeník The New Yorker. A mnoho recenzí a komentářů ve světových médiích zní podobně. Zdá se, že „Kapitál v 21. století“ je skutečně mimořádně zajímavá studie o kapitalismu a nerovnosti.
Jak zachránit kapitalismus před kapitalisty
Pravda
Francúzsky ekonóm Piketty budí Ameriku zo sna
IHNED.cz
Francouzský ekonom Thomas Piketty křísí Marxe.
TREDND.sk
Bestseller Amazonu: Francúzsky ekonóm, ktorý oživil Marxa
finweb
Za všetky krízy môže majetková nerovnosť, tvrdí ekonóm
Respekt
Pikettyho kouzlo
Patria online
Odstraňte majetkové nerovnosti, krize pak možná nebude, radí expert
E-republika.cz
Piketty alebo Zhroucení zakládajícího mýtu kapitalismu
EP-SHARK
Pikettyho nepravděpodobná data
Týden.cz
Poprask kolem knihy levičáckého ekonoma z Francie
Britské listy
Ohrozí kritika z Financial Times Nobelovu cenu pro Pikettyho?
Finanční noviny
FT: Pikettyho kniha o růstu nerovnosti je založena na chybách

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama