Reklama
Reklama

Sviatočná úvaha

Počet zobrazení: 5328

l._dzurak.jpg„Pre spokojný život nie je dôležité, čo máme vo vreckách, ale to, čo máme v srdciach.“

Aj keď na Ježiška či Santa Clausa som už dosť veľký, je dobré, že Vianoce sú, lebo prinášajú radosť, šťastie, porozumenie a lásku. Neviem, ako pre koho, ale pre mňa je to aj čas na zamyslenie nad životom a vecami, ktoré ma denne obklopujú. Možno, že aj preto, že vždy tesne pred Vianocami (samozrejme, aj v priebehu roka) navštevujeme spolu s kolegami z občianskeho združenia Detský domov v Handlovej a sociálne zariadenie Nový domov v Prievidzi. Tu pri stretnutiach s deťmi, ku ktorým osud nebol práve najspravodlivejší, si človek uvedomí hodnotu života i šťastia. Z očí detí, z ich usmiatych tvári možno vyčítať nepredstieranú radosť a vďaku už len preto, že sme prišli. Tu človek chtiac-nechtiac sa musí zamyslieť nad životom, nad všetkým tým, čo sa deje okolo neho i vo svete.

A to zamyslenie býva väčšinou kruté a smutné. Porozumenie, pokoru, úprimnosť a spolupatričnosť na celej čiare porážajú peniaze, chamtivosť, moc a falošnosť. Po ukončení hrôz z druhej svetovej vojny som si naivne myslel, že to bude dostatočné memento pre celé ľudstvo na tejto planéte. Žiaľ, opak sa stáva pravdou. Honba za mocou a peniazmi nepozná žiadne memento. Náboženská neznášanlivosť v Afrike, bratovražedná vojna na Ukrajine, snaha o ovládnutie nerastných surovín v cudzích krajinách, to všetko je v protiklade tomu, čo prinášajú Vianoce a tieto sviatočné dni.

A tak si dnes kladiem tú najjednoduchšiu otázku s najťažšou odpoveďou. Prečo???

Raz som niekde čítal: „Never moci, je klamlivá. Never bohatstvu, je pominuteľné.“

Krásna a pravdivá myšlienka, len škoda, že nie pre mocných tohto sveta. Možno si teraz niekto pomyslí, to všetko je od nás ďaleko, nás sa to netýka. Omyl. Všetko, čo sa deje na zemeguli, sa nás bezprostredne týka. Záleží totiž aj na nás, v akom stave zanecháme tento svet budúcim generáciám.

Žijeme v dobe, ktorá nám dala obrovské technické vymoženosti, v dobe, v ktorej prekonávame nepredstaviteľné vzdialenosti, no nedokážeme nájsť cestu k sebe. V dobe, keď pár percent ľudí nevie, čo s majetkom a väčšina ledva prežíva. Nie, nikdy som nebol proti bohatstvu a bohatým ľuďom. Nikdy sa však nezmierim s chudobou, zvlášť keď mnohí za ňu nemôžu.

Ale vrátim sa k Vianociam. Je naozaj dobré, že v tomto uponáhľanom a chamtivom svete sú. Aspoň cez Vianoce môžeme vidieť, že sa dá žiť aj inak.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama