Svetlá a tiene Bielej noci

Fotoreportáž
Počet zobrazení: 7045

Minulú sobotu (29. 9.) večer sa širšie historické jadro Bratislavy po štvrtý raz neponorilo do tmy. Slovo opäť dostala Biela tma. Po vlaňajšej až nebezpečnej tlačenici sa organizátori rozhodli predĺžiť akciu, aspoň čiastočne, v interiéroch od piatka do nedele.

Nový bratislavský župan Juraj Droba na ňu obmedzil dotácie – pomerne odôvodnene. Na také masové podujatie by malo prispievať hlavné mesto a komerčné zdroje. Napokon veľkú radosť z neho mali majitelia reštaurácií, ktorým sa v posezónnom období na tri dni vrátila bohatá klientela.

V každom prípade bolo na námestiach a uliciach podstatne menej monumentálnych svetelných inštalácií ako minulú jeseň. O to viac atrakcií sa presunulo do vnútorných priestorov viacerých budov. Tam však už bolo treba platiť vstupné, navyše sa vytvárali nekonečné rady, čo prispievalo k nervozite alebo rezignácii tých, ktorí na svojskú horúčku sobotňajšej noci nemali až toľko času.

 

V sobotu prišlo o niečo viac ľudí
 

Celkovo mohli návštevníci zažiť 44 umeleckých zastávok, na ktorých predstavili svoje statické i dynamické moderné diela takmer dve stovky slovenských i zahraničných umelcov, performerov, hudobníkov a dizajnérov. V sobotu večer si ich prezrelo o pätinu menej ľudí ako minulý rok, ale aj tak sa ich počet odhaduje na 170-tisíc.

Takže keď médiá deň predtým šírili informácie, že sa na nadstraníckom protivládnom pochode slušných Slovákov a Sloveniek v piatok zúčastnili tisíce Bratislavčanov, a v skutočnosti ich bolo štyritisíc, tak na Bielu noc podľa týchto kalkulácií zrejme prišlo státisíce zvedavcov. Popritom sa odohralo viacero iných akcií, vrátane slovenského pivárskeho Oktoberfestu a Noci výskumníkov.

Počas najväčšieho slovenského festivalu vizuálneho umenia vznikla na dunajskom nábreží od River Parku až po Euroveu City dočasná pešia zóna, po ktorej až do noci jazdili iba električky. Na nej sa rozsvietilo osemtisíc svetelných bodov, 102 farebných kosoštvorcov a 238 neónových trubíc, 52 textových balónov, 78 tancujúcich vreciek a údajne aj 168-metrový mrakodrap, ktorý som však nevidel.

Pri Zuckermandli na Dvořákovom námestí ľudia obdivovali osvietený „kvet“ z plechových kontajnerov (Lubo Mikle: Floculus 2), Waterlight Graffiti od Francúza Antonina Fourneaua a plastový svet Petoten od Šimona Kerna, na Vajanskom nábreží zase dýchajúci strom umelca Lousyho Aubera. Z niekdajšej kaviarne Bystrica, dnes Ufo, na vrchole pylóna Mostu SNP vyžarovali na všetky strany laserové lúče (Medúza), dočasný farebný šat dostal aj Starý most a Most Apollo.

 

Licht, mehr Licht nielen pre túto noc
 

V rámci „historickej“ vetvy podujatia boli viaceré projekty videné iba v sálach niektorých verejných budov a na ich nádvoriach. Pozornosti sa tešil farebný dážď v areáli Starej radnice, ktorý tvorilo päťtisíc žiaroviek meniacich farbu.

Zaujalo aj predstavenie ďalšieho francúzskeho umelca Guillauma Marmina na tému posledných Goetheových slov „Licht, mehr Licht! (Svetlo, viac svetla!)“ v bývalom kostole klarisiek, obrovská hlava Mega Viki od Viktora Freša v Moyzesovej sieni oproti Univerzite Komenského a niekoľkometrové figuríny Borisa Vitázka a Zuzany Sabovej na dvore ruiny Estreháziho paláca na Kapitulskej ulici.

Z tých v exteriéri to bola obrovská raja vznášajúca sa na fasádach domov na Hlavnom námestí či nafukovacie písmená Ilony Némethovej nad susedným Primaciálnym námestím, ktoré tvorili akýsi odkaz protestom po zavraždení Martiny Kušnírovej a jej snúbenca: Často prichádzame o moc, lebo si myslíme, že ju nemáme.

Šiesteho októbra sa podstatná časť tohto úspešného medzinárodného projektu presťahuje do centra Košíc. Veľa trpezlivosti im prajem.

Foto: Autor

1_waterlight.jpg
Waterlight v River Parku prezentoval nový druh reaktívneho materiálu, na ktorom mohli návštevníci, ktorí si vystáli rad, prstom kresliť.

2_kvet_z_kontajnerov.jpg
Na Dvořákovom námestí ľudia obdivovali „kvet“ z plechových kontajnerov (Floculus 2)
od slovenského sochára Luba Mikleho.

3_meduza_nad_mostom_snp.jpg
Laserová Medúza nad Mostom SNP.

4_bublinova_sou.jpg 
Bublinová show pri Starom moste.

5_most_apollo.jpg
Most Apollo v dočasnom svetelnom šate.

6_kamenne_nam.jpg
Jedno zo svetelných diel pred Starou tržnicou.

7_plavajuca_raja.jpg
Plávajúca raja na fasádach domov na Hlavnom námestí.

8_napis_primacialne_namestie.jpg
Nápis ponad Primaciálne námestie.

9_farebny_dazd.jpg
Farebný dážď, spoločné dielo umelcov z viacerých krajín, žiaril na nádvorí Starej radnice.

10_vtacia_fontana.jpg
Vtáčia fontána na križovatke Ventúrskej a Panskej ulice v nedeľu o 1:45, krátko pred ukončením nočnej prezentácie..

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984