Reklama
Reklama

Svet od 7. januára do 13. januára 2018

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 1829

7. 1. 2018

Internetový portál denníka The Jerusalem Post informoval o tom, že izraelské ministerstvo strategických záležitostí vydalo zoznam 21 medzinárodných organizácií, ktorých predstavitelia majú zakázaný vstup do Izraela pre ich výzvy na bojkot židovského štátu. Minister pre strategické záležitosti Gilad Erdan uviedol, že žiadna krajina by „neposkytla vstup návštevníkom, ktorí sa ju snažia poškodiť, najmä tým, ktorých cieľom je zlikvidovať Izrael ako židovský štát“.
http://www.jpost.com/…/Israel-lists-international-pro-BDS-o…


7. 1. 2018

Internetový portál denníka The Washington Post popisuje vojenskú kariéru terajšieho personálneho šéfa Bieleho domu Johna Kellyho, ktorý pôsobil na Južnom veliteľstve americkej armády SOUTHCOM v Fort Sam Houstone v štáte Texas, ktorému podliehajú jednotky v regióne Latinskej Ameriky a Karibiku. Vyslúžilý 67-ročný generál Kelly je známy tým, že pracuje 16 hodín denne a prezident Donald Trump ho prijal na základe odporúčania ministra obrany Jima Mattisa – takisto bývalého generála – aby v Bielom dome urobil poriadok a zaviedol tam systém.
https://www.washingtonpost.com/…/8ac11db0-de9b-11e7-89e8-ed…
 

7. 1. 2018

Americký internetový portál INSIDER uverejnil aktuálnu reportáž z Moskvy, kde sa možno dočítať aj o tom, že v stenách Kremľa inštalovaný počítačový spoofingový hardvér slúži na to, aby rušil drony, blokoval fanatických hráčov hry Pokemon Go a zavádzal miestnych obyvateľov a turistov. V takých prípadoch sa treba spoliehať na papierovú mapu mesta, pokyny ochotných cudzincov alebo miestnych, ktorí sa tu vedia orientovať.
http://www.thisisinsider.com/tips-for-visiting-moscow-2018-…


8. 1. 2018

Ruský internetový portál Rambler informoval, že ruská letecká základňa Chmeimim v Sýrii bola napadnutá automatickým mínometom 82-milimetrového kalibru „Vasilek“, ktorým je vyzbrojená aj ruská armáda. Zbraň váži niečo viac ako 630 kilogramov, má kadenciu až 120 nábojov za minútu. Jedna strela sa môže rozpadnúť na 600 fragmentov. Usudzuje sa, že pravdepodobne tieto zbrane prišli militantom z Turecka.
https://news.rambler.ru/army/38824552/…
 

8. 1. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times napísal, že Donald Trump a Brexit už nie sú dvojčatá. Podľa denníka niektorí ideológovia podporujúci Brexit zastávajú myšlienku, že Británia je súčasťou „Anglosféry“ – anglicky hovoriacich národov – pod vedením USA a Veľkej Británie. Ale britská zahraničnopolitická voľba po hlasovaní o Brexite naznačuje, že Spojenému kráľovstvu je skutočne prijateľnejší francúzsko-nemecký svetonázor ako americký. Ak sa rokovania o Brexite dostanú k rozumne prijateľnému záveru a Donald Trump zostane v Bielom dome, post-brexitová Británia by mohla ľahko skončiť bližšie k Európskej únii ako k USA.
Donald Trump and Brexit are no longer identical twins
 

8. 1. 2018

Iránska islamská republika je regionálna mocnosť, ktorá do značnej miery ovplyvňuje dianie v krajinách Stredného východu. Z toho dôvodu viaceré vlády venovali zvýšenú pozornosť búrlivým udalostiam v niektorých iránskych mestách, kde došlo k protestom hlavne mladých ľudí, nespokojných so sociálno-ekonomickou situáciou v Iráne, ako aj s niektorými zahranično-politickými aktivitami režimu v Teheráne.
Nepokoje v Iráne prekvapili reformistov aj islamských fundamentalistov - stredná trieda opatrne pozorovala demonštrácie
 

9. 1. 2018

Internetový portál agentúry Bloomberg informoval o tom, že izraelská televízia vysielala nahrávku z roku 2015, na ktorej je počuť syna premiéra Benjamina Netanjahua Yaira so synom akcionára plynárenskej spoločnosti, ktorá od vlády získala práva na ťažbu v pobrežných vodách. Yair Netanjahu žiadal kamaráta, aby mu zaplatil striptérku, keď jeho otec vybavil kamarátovmu otcovi dohodu v hodnote vyše 20 miliárd dolárov. Rodina Netanjahua vydala vyhlásenie, že ide o „lacné, zlomyseľné klebety“ a nahrávka je súčasťou „lovu na čarodejnice“, ktorého cieľom je zvrhnúť premiéra.
https://www.bloomberg.com/…/recording-of-netanyahu-son-outs…


9. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Vedomosti formoval o tom, že hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov odmietol prezradiť meno jediného človeka, ktorý previedol finančné prostriedky na volebný fond Vladimira Putina. Podľa volebnej komisie Putin získal najviac finančných prostriedkov zo všetkých kandidátovi: 5. januára mal jeho fond 400 miliónov rubľov, čo je maximálna suma povolená zákonom. Z právnických osôb do volebného fondu Putina najviac prispela strana Jednotné Rusko: 28 miliónov rubľov.
https://www.vedomosti.ru/…/747221-imya-edinstvennogo-sponso…


9. 1. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times uvádza názory niektorých amerických predstaviteľov, ktorí sa pokúšali odpovedať na otázku, aký je skutočný cieľ severokórejského vodcu Kim Čong-una pri vývoji jadrových zbraní. Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že chce jednoducho zabrániť americkému útoku, iní tvrdia, že zbrane vidí ako nástroj na zjednotenie Kórejského polostrova. Niektorí tiež poukazujú na to, že si je vedomý osudu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorého zabili opoziční povstalci niekoľko rokov po tom, keď sa vzdal svojich jadrových zbraní.
Trump and North Korea: the perils of a pre-emptive strike
 

9. 1. 2018

Internetový portál Evropejskaja pravda informoval, že medzinárodná spoločnosť Lindab, ktorá má výrobné zariadenia v blízkosti Varšavy, nariadila zamestnancom Ukrajincom, že musia nosiť oblečenie v farbách národnej vlajky, a preto čelila obvineniam z diskriminácie. Vedúci závodu Michal Wroblewski tieto obvinenia poprel. Vysvetlil, že týmto spôsobom „označujú“ zamestnancov, ktorí neovládajú poľský jazyk. Inak všetci zamestnanci nosia modré nohavice a rôzne košele. Mechanici sú zelení, majstri sú červení. Ide o identifikačný systém.
Скандал в Польше: работников-украинцев заставляют носить сине-желтую униформу


10. 1. 2018

Internetový portál denníka The Jerusalem Post informoval, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa stretol s veľvyslancami štátov NATO v hoteli King David v Jeruzaleme, kde hovoril o tom, ako izraelská spravodajská služba znemožnila masové teroristické útoky v Európe, ktoré boli plánované proti európskym cieľom s použitím unesených lietadiel. Izrael takisto pomáha Európe a NATO bojovať proti Islamskému štátu – a to zabraňuje vzniku „ISIS West“ na Sinaji. Okrem toho izraelské spravodajské služby poskytli informácie, ktoré zastavili niekoľko desiatok veľkých teroristických útokov vo viacerých európskych krajinách.
Netanyahu: Israel thwarted 'major' terror attacks in Europe involving planes
 

10. 1. 2018

Iránsky internetový portál Alalam Newsuviedol správu agentúry Reuters, podľa ktorej turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu povedal, že vzťahy so Spojenými štátmi boli najviac poškodené odmietnutím Washingtonu vydať duchovného Fethullaha Gulena a poskytovaním amerických zbraní kurdským milíciám YPG. Podľa vyjadrenia tureckého ministra väzby medzi spojencami NATO môžu byť ešte viac zhoršené, ak Washington nedokáže napraviť svoje chyby.
Turkey, U.S. relations may deteriorate if Washington don't fix mistakes
 

10. 1. 2018

Internetový portál ruskej informačnej agentúry TASS uviedol vyjadrenie tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Cavusoglua, že Rusko a Irán musia urobiť všetko potrebné na zabránenie porušovania prímeria v Sýrii, najmä v provincii Idlib, sýrskymi vládnymi jednotkami. Podľa jeho slov „sily Assadovho režimu postupujú na hraniciach s územím Idlibu s podporou Ruska a Iránu. Z tohto dôvodu boli naše obavy tlmočené predstaviteľom Ruska a Iránu."
http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/4863450


10. 1. 2018

Internetový portál americkej agentúry Bloomberg uviedol, že medzi americkými spojencami a partnermi v regióne Ázie a Tichého oceánu vzniká neistota, či USA môžu vyhrať prebiehajúcu súťaž o vplyv s Čínou, a preto sa musia začať pripravovať na regionálny poriadok na čele s Pekingom. Je nepopierateľným faktom, že Čína v posledných rokoch uskutočňuje urýchľujúce kroky k regionálnej nadradenosti – a že USA sa snažili efektívne reagovať. Vojenská rovnováha moci sa však v posledných dvoch desaťročiach značne posunula.
China Hasn't Won the Pacific (Unless You Think It Has)


11. 1. 2018

Internetový portál neziskovej organizácie InSerbia informoval, že srbský filmový režisér Emir Kusturica v prejave na slávnostnom vyhlasovaní štátnych cien v Banja Luke, hlavnom meste Republiky srbskej, ktorá je súčasťou Bosny a Hercegoviny, povedal, že Západ presadzuje po stáročia politiku genocídy proti Srbom. V závere svojho vystúpenia Kusturica zablahoželal prezidentovi Republiky Srbskej Miloradovi Dodikovi ku Dňu republiky.
Kustirica: West conducting centuries-long genocide against Serbs | InSerbia Today
 

11. 1. 2018

Britský denník Financial Times komentoval vystúpenie známej americkej moderátorky, herečky a vydavateľky Oprah Winfreyovej pri odovzdávaní Zlatých glóbusov, v ktorom naznačila možnosť, že by sa uchádzala o post prezidenta USA proti Donaldovi Trumpovi. Podľa komentára jej prípadná nominácia na prezidentskú kandidatúru by bola akceptovaním tvrdenia, že demokracia je televízna reality show. Denník pripomenul, že prezident Obama bol kritizovaný za nedostatok skúseností, ale v porovnaní s pani Winfrey bol veteránom.
The temptation of Oprah Winfrey


11. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Kommersant v súvislosti s útokom 13 dronov sýrskych povstalcov informoval o tom, že ruské ministerstvo obrany za útokom bezpilotných lietadiel vidí súvislosti, ktoré naznačujú angažovanosť USA v tejto operácii. Útočníci totiž disponovali nielen vyspelými technológiami, ale aj presnými súradnicami cieľov získanými na základe vesmírnych prieskumných dát.
https://www.kommersant.ru/doc/3515431


12. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Nezavisimaja gazeta uverejnil tvrdenie poslanca ruskej Štátnej dumy Ruslana Balbeka, že ukrajinské špeciálne služby pripravujú „útok lietadiel“ na polostrove Krym. Malo by ísť o bezpilotné lietadlá riadené podľa navigačných údajov získaných pomocou prieskumných lietadiel US Navy Poseidon. Podľa neho táto operácia bude prezentovaná v Kyjeve ako akcia krymsko-tatárskeho odboja proti Rusku.
Станет ли Украина атаковать Крым боевыми дронами?


12. 1. 2018

Podľa amerického internetového portálu Defense One švédska obranná firma Saab je pripravená predviesť americkému námorníctvu podmorský dron, ktorý simuluje ponorku, aby uľahčil lodiam a lietadlám vykonávať boj proti ponorkám. Spoločnosť tvrdí, že systém AUV62-AT „úplne nahrádza používanie ponorky ako manévrovacieho tréningového cieľa“ a hovorí, že sa už používa v niekoľkých krajinách po celom svete.


12. 1. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times píše o tom, že Nemci sa už dlho sťažovali na absenciu vážneho partnera v Paríži: „Berlín si zvykol písať program EÚ. Teraz má pán Macron pódium pre seba. Británia, Theresa May, nemá čas na nič okrem Brexitu. Taliansko čelí nepríjemným voľbám. Španielsko bolo postihnuté katalánskou krízou. Prezident Emmanuel Macron zahaľuje európskou vlajkou národné záujmy Francúzska. Angela Merkelová teraz vstupuje do tieňa Emmanuela Macrona.“
Now Angela Merkel steps into Emmanuel Macron’s shadow
 

12. 1. 2018

Ruský denník Nezavisimaja gazeta uviedol, že v roku 2017 vzrástol podiel moderných rakiet v ruských strategických raketových silách o 66 %. Nový mobilný raketový systém Jars nahradí raketové komplexy Topol, ktorým sa pomaly končí životnosť.
http://nvo.ng.ru/nvoevents/2018-01-12/2_979_shield.html

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

 

Priemer: 3 (2 hlasy)
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Reklama
Reklama
Reklama