Svet od 4. februára do 10. februára 2018

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 3498

NE 4. 2. 2018

Ak sa Severná Kórea stane plnohodnotnou jadrovou mocnosťou, Spojené štáty sa musia rozhodnúť, či na ňu zaútočia – alebo sa naučia s ňou žiť. Od tohto rozhodnutia Washingtonu do značnej miery závisí dôveryhodnosť USA v očiach jej spojencov – Japonska a Južnej Kórey, ktoré sa v súčasnosti plne spoliehajú na americký jadrový dáždnik. V súvislosti s jadrovým programom Severnej Kórey si Japonsko a Južná Kórea kladú otázku, ako by v prípade severokórejského útoku proti nim reagovali USA a či by boli ochotné vystaviť americké mestá severokórejskej jadrovej odvete.
Prekročia Južná Kórea a Japonsko prah jadrového zbrojenia – alebo sa budú naďalej spoliehať na „jadrový dáždnik“ Spojených štátov ?


PO 5. 2. 2018

Internetový portál denníka The New York Times priniesol reportáž z jedného z piatich miest, ktoré oddeľuje plot, resp. múr na hranici medzi Spojenými štátmi a Mexikom. Ukazuje plot v meste Nogales z ostrých oceľových panelov, ktoré armáda Spojených štátov používala na pristávanie vrtuľníkov počas vojny vo Vietname. Plot má brániť nelegálnej migrácii Mexičanov do USA a je atrakciou pre amerických turistov, ktorí ho chodia obzerať.
Two Cities, Two Countries, Common Ground
 

UT 6. 2. 2018

Britský denník Financial Times upozorňuje v súvislosti s nedávnou návštevou premiérky Theresy Mayovej v Číne, že podľa novinových správ britské firmy podpísali obchody s čínskymi spoločnosťami vo výške 9 miliárd libier. Ani čínska, ani britská vláda neinformovali, či sú tieto dohody definitívne, alebo len memorandá o porozumení, ktoré nemajú záväznú platnosť. Podpísanie memoránd o porozumení alebo dohody vlád sú často len symbolické. Aj keď vlády skutočne plánujú splniť svoje záväzky v čase podpisu, proces realizácie konkrétnych skutočností nie je nikdy jednoduchý.
Headline numbers rarely add up in China trade deals
 

UT 6. 2. 2018

Takmer polovica Rusov by chcela vidieť svoje deti ako „čekistov“, čo je zaužívané pomenovanie pre spravodajského dôstojníka pochádzajúce ešte zo sovietskych čias, odvodené od skratky boľševickej tajnej služby „Čeka“. Informácie o spáchaných a pripravovaných teroristických útokoch v Rusku i v zahraničí potvrdzujú význam existencie spravodajských služieb pre občanov a nebezpečenstvo ich zasahovania do súkromného života sa vo všeobecnom vnímaní považuje za vedľajšie. Zmýšľanie Rusov ovplyvňuje osobnosť Vladimira Putina a jeho spolubojovníkov zo spravodajských služieb; v očiach mnohých sa to považuje za efektívny sociálny „výťah“ v kariére.
Как спецслужбы стали престижными
 

UT 6. 2. 2018

Britský denník Financial Times uvádza, že Rusko podľa tvrdenia litovskej prezidentky Dalie Grybauskaiteovej stále rozmiestňuje svoje raketové systémy Iskander, schopné dopravovať jadrové zbrane, vo svojej enkláve Kaliningrad. Rakety majú dosah približne 400 km a podľa jej vyjadrenia nie je to len hrozba pre Litvu, ale aj pre polovicu ostatných európskych krajín.
Baltic concern rises at Russian missiles in Kaliningrad
 

UT 6. 2. 2018

Internetový portál britského časopisu The Economist informoval o tom, že líder strany Forza Italia Silvio Berlusconi komentoval sériu útokov medzi prisťahovalcami 3. februára v meste Macerata vo východnej časti stredného Talianska. Šesť ľudí bolo pritom zranených, jeden vážne. Všetky obete boli Afričania. Podľa Berlusconiho do v Talianska prišlo 630 000 prisťahovalcov, z ktorých len 5 % malo právo na azyl ako utečenci. „Ostatní predstavujú sociálnu bombu pripravenú explodovať,“ povedal Berlusconi.
Silvio Berlusconi plays the race card


UT 6. 2. 2018

Podľa internetového portálu Inserbia ruský energetický gigant Gazprom uvažuje o nákupe ďalšieho podielu v spoločnosti Juzni Tok Srbija. Spoločnú projektovú spoločnosť South Stream Srbsko AG (51 % Gazprom a 49 % Srbsko) založili Srbsko a Rusko s cieľom vybudovať v súčasnosti opustený plynovod South Stream, ktorého cieľom bolo diverzifikovať zásobovanie Európy ruským plynom.
Gazprom wants bigger stake in pipeline company in Serbia | InSerbia Today


UT 6. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times informoval o tom, že najsilnejší nemecký odborový zväz IG Metall dosiahol zvýšenie miezd o 4,3 % a právo na 28-hodinový pracovný týždeň. Dosiahnutá dohoda je medzníkom, ktorý bude považovaný za referenčnú hodnotu pre ostatné sektory. Dohoda poukazuje na silu nemeckého hospodárskeho boomu. V uplynulom roku hospodárstvo rástlo najvyššou mierou od roku 2011 a nezamestnanosť je najnižšia od znovuzjednotenia Nemecka v roku 1990.
German union wins right to 28-hour working week and 4.3% pay rise


UT 6. 2. 2018

Britský denník Financial Times uverejnil fotografiu z prehliadky Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády na slávnostnom otvorení vojenskej základne v Džibuti. Podľa denníka od južnej Číny až po Blízky východ USA strácajú svoje postavenie ako bezkonkurenčná superveľmoc. Na niekoľkých miestach je táto strata vplyvu taká zjavná, ako napríklad v Afrike, kde Peking cíti strategickú príležitosť a kde Washington je čoraz viac považovaný za krutého – dokonca chýbajúceho – spojenca.
US abdication in Africa hands political opportunities to China


ŠT 8. 2. 2018

Podľa internetového portálu televízie Al-Džazíra Saudská Arábia prvýkrát udelila povolenie lietadlám spoločnosti Air India smerujúcim do Izraela, aby mohli využívať jej vzdušný priestor, uviedol izraelský denník Haaretz. Rozhodnutie, ktoré začne platiť v marci, skráti lety z New Delhi do Tel Avivu o dve a pol hodiny. Nová trasa znamená, že letecká spoločnosť by znížila náklady na pohonné hmoty a predávala lacnejšie letenky pre cestujúcich.
Saudi grants airspace approval for flights to Israel


ŠT 8. 2. 2018

Internetový portál amerického časopisu The Foreign Affairs uvádza, ako prezident Vladimír Putin zvládol problémy ruskej ekonomiky. Ceny ropy v roku 2014 krachli. Ten istý rok Západ uvalil tvrdé ekonomické sankcie voči ruským bankám, energetickým spoločnostiam a odvetviu obrany, čím vylúčil najväčšie ruské firmy z medzinárodných kapitálových trhov a high-tech ropných vrtných zariadení. Mnohí analytici v Rusku aj v zahraničí si mysleli, že hospodárska kríza by mohla ohroziť výkon moci Vladimira Putina. Ruská ekonomika sa však stabilizovala, inflácia je na historických minimách, rozpočet je takmer vyrovnaný a Putin sa 18. marca bude opätovne zvolený, čím začne štvrté funkčné obdobie ako prezident.
The Surprising Success of Putinomics


ŠT 8. 2. 2018

Hlavný politický komentátor denníka Financial Times Philip Stephens napísal, že Európa sa oslobodila od dedičstva minulosti vytvorením Európskej únie, pričom ekonomická integrácia slúžila ako pôrodná asistentka zmierenia. Bolo to predtým, než autoritárska vláda Poľska opätovne otvorila nárok na vojnové reparácie proti susednému Nemecku a maďarský premiér Viktor Orbán sa snažil očistiť povesť fašistického vojnového vodcu svojej krajiny Miklósa Horthyho. Vládna strana vo Varšave (PiS) chce teraz kriminalizovať akékoľvek vyjadrenie, že niektorí Poliaci boli spoluvinníkmi v nacistických koncentračných táboroch. Podľa Stephensa premiér Orban sa nikdy nezmieril so stratou maďarského územia podľa zmluvy z Trianonu v roku 1920. Jarosław Kaczyński, vodca PiS, zase vidí nemecké alebo ruské sprisahanie v každom kúte. Nový nacionalizmus je zakorenený vo väčšine prezentovaných sťažností.
Pacifist Germany defies Europe’s nationalist tide


PI 9. 2. 2018

Internetový portál ruského denníka Nezavisimaja gazeta uviedol, že bývalý ukrajinský minister obrany Igor Teňuk bol pripravený začať vojnu na Kryme v roku 2014. Ale ukrajinská Rada pre národnú bezpečnosť a obranu (NSDC) rozhodla stiahnuť vojakov z polostrova bez toho, aby kládli odpor ruskej armáde. Za toto stanovisko sa postavili bývalá ukrajinská premiérka Júlia Tymošenková a premiér Arsenij Jaceňuk. Podľa nich by to znamenalo vyprovokovať Rusko k útoku proti celej Ukrajine.
http://www.ng.ru/cis/2018-02-08/100_obzor080218.html


PI 9. 2. 2018

Internetový portál ruského denníka Kommersant informoval o vyjadrení vedúceho Centra pre strategický výskum Alexeja Kudrina na zjazde ruského Zväzu priemyselníkov a podnikateľov k správe amerického ministerstva financií „Kremeľ“, ktorá obsahuje mená 96 ruských podnikateľov s bohatstvom viac ako 1 miliardu dolárov a 114 ruských politikov, voči ktorým by mohli byť uplatňované sankcie. Podľa Kudrina tento krok už ovplyvňuje činnosť ruských spoločností. Zo strany západných partnerov a bánk boli už zavedené dodatočné kontroly voči ruským partnerom, ale „prežijeme to“, povedal Kudrin.
https://www.kommersant.ru/doc/3542831?from=hotnews


PI 9. 2. 2018

Ruský internetový portál Rambler informoval o tom, že Kyjev poslal protest do Berlína kvôli návšteve nemeckých poslancov na Kryme. Delegáciu nemeckých poslancov tvorili zástupcovia strany Alternatíva pre Nemecko z troch krajinských snemov: Berlína, Brandenburska a Severného Porýnia-Vestfálska. Na Ukrajine proti nim začali trestné stíhanie pre nedovolený vstup na „dočasne obsadené územie“ Ukrajiny.
https://news.rambler.ru/world/39101152/…
 

SO 10. 2. 2018

Podľa internetového portálu ruského denníka Nezavisimaja gazeta rokoval vo Washingtone člen Štátnej rady ČĽR Jang Čie-či s ministrom zahraničných vecí USA Rexom Tillersonom. Program ich schôdze nebol zverejnený. Rokovania sa považujú za pokus Pekingu utíšiť „jastrabov“ v Bielom dome, ktorý obvinil Čínu, že vyvíja jadrové zbrane a uplatňuje exportnú politiku poškodzujúcu americké spoločnosti. Komentátori pripomínajú, že Číňania v reakcii na americké obvinenia z dumpingu začali preverovať poľnohospodársky import zo Spojených štátov. Medzi Pekingom a Washingtonom existujú aj rozdiely v kórejskej otázke.
Китай объяснит Америке, что он не Россия


SO 10. 2018

Britský denník Financial Times informoval o tom, že podľa dohody medzi kresťanskými demokratmi Angely Merkelovej a SPD obľúbený starosta Hamburgu Olaf Scholz prevezme funkciu nemeckého ministra financií, druhý najsilnejší post v krajine a oporný bod eurozóny. Niektorí politici CDU sa obávajú, že Scholz zruší všetku dobré kroky svojho predchodcu Wolfganga Schäubleho, fiškálneho jastraba, ktorý vyrovnal rozpočet Nemecka a symbolizoval politiku úsporných opatrení v Európe.
Olaf Scholz, a sound guardian for Germany’s finances
 

SO 10. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times napísal, že žiadny nemecký politik sa tak rýchlo nedostal celkom hore a tak prudko nepadol ako Martin Schulz. Nedávno záchranca ľavice, charizmatický vodca, ktorý vdýchol život demoralizovaným sociálnym demokratom a sľúbil im volebné víťazstvo, doviedol svoju stranu k najhoršiemu volebnému výsledku v povojnovej nemeckej histórii a nestane sa ministrom zahraničných vecí v novej nemeckej vláde. Na poste predsedu strany ho vystrieda Andrea Nahlesová, vedúca parlamentnej skupiny SPD a Martin Schulz zostane bez práce na vysokom politickom poste, na čo bol zvyknutý.
High-flying Martin Schulz plummets back to earth


SO 10. 2. 2018

Internetový portál denníka The New York Times uvádza, že oslavy porážky islamského štátu mohli byť predčasné. Časť jeho bojovníkov jednoducho prešla do podzemia, spájajú sa so spiacimi bunkami a vrátili sa k partizánskemu spôsobu boja v oblastiach, ktoré predtým ovládali. Povstalecké skupiny používajú partizánske taktiku, už majú na svedomí atentáty v Damasku a Aleppo, ktoré kontroluje Asadova vláda.
It’s Hard to Believe, but Syria’s War Is Getting Even Worse


SO 10. 2. 2018

Internetový portál denníka The Washington Post informoval, že americké vojenské letectvo v južnom Afganistane bombardovalo základne čínskej teroristickej ujgurskej skupiny ETIM a Turkistanskej islamskej strany, ktoré prišli do Afganistanu cez Pakistan a spolupracujú s Talibanom. Etnickí ujgurskí militanti chcú vytvoriť samostatný štát v západnom Sing-ťiangskom autonómnom regióne Číny.
Bombing of Chinese separatists in Afghanistan is a sign of how Trump’s war there has changed
 

SO 10. 2. 2018

Internetový portál Kennanovho inštitútu Willsonovho centra vo Washingtone venoval pozornosť spolupráci Ruskej pravoslávnej cirkvi so sovietskou tajnou políciou KGB a súčasnému stavu religiozity v Rusku. Podľa sociologického prieskumu 71 % ruských občanov sa považuje za pravoslávnych kresťanov, pričom do kostola chodí každý týždeň iba 6 % z nich a 17 % sa každý deň modlí. Hromadná kanonizácia nových svätcov prebiehala v období renesancie náboženskej viery v neskorých deväťdesiatych rokoch a na začiatku roku 2000. V dvadsiatom storočí zahynuli tisíce duchovných a veriacich, takže každá diecéza dostala vlastného nového svätca. Diecézy dostali takisto sväté relikvie predrevolučných svätých, ktoré sa „stratili“ počas sovietskeho obdobia. Začiatkom roku 2000 vznikla aj nová náboženská prax – prehliadky relikvií.
Allegations of Collaboration with Secret Police Fail to Tarnish the Russian Church’s Charisma


SO 10. 2. 2018

Internetový portál izraelského denníka The Jerusalem Post uverejnil informáciu, že nemecké lodenice v Kieli začali s výstavbou 4 vojnových lodí typu korveta pre Izrael. Budú chrániť vrtné veže a zariadenia na ťažbu ropy a plynu v pobrežných oblastiach Izraela pred palestínskymi útočníkmi a raketami hnutia Hizballáh. Korvety budú vyzbrojené systémom protiraketovej obrany, ako je námorná „Železná kupola“ a anti-raketami Barak-8. Každá loď bude vybavená presnými útočnými raketami, ako aj systémami kybernetickej obrany a elektronickými bojovými prostriedkami.
German shipyard starts work on state-of-the-art warships for Israel
 

SO 10. 2. 2018

Internetový portál izraelského denníka The Jerusalem Post uviedol vyhlásenie izraelských ozbrojených síl, že „Irán a Sýria sa zahrávajú  s ohňom“. Izraelské letectvo zaútočilo na 12 cieľov, vrátane troch sýrskych batérií a štyroch iránskych cieľov. Operácia bola reakciou na preniknutie iránskeho dronu do izraelského vzdušného priestoru. Izraelská armáda oznámila, že jej lietadlo F-16 sa zrútilo počas útoku iránske letecké zariadenia v Sýrii.
www.jpost.com

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984