Reklama
Reklama

Svet od 31. decembra 2017 do 6. januára 2018

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 2049

NE 31. 12. 2017

Internetový portál ruského denníka Kommersant informoval o novoročnom blahoželaní  čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi, v ktorom vyjadril pripravenosť Číny posilniť politickú a strategickú dôveru voči Rusku. Prezident Si Ťin-pching napísal, že je „pripravený sa pripojiť k jeho ruskému partnerovi, aby posilnili vzájomnú politickú a strategickú dôveru, ako aj rozšírili pragmatickú dvojstrannú spoluprácu vo všetkých smeroch“.


NE 31. 12. 2017

História zmien hraníc medzi Ruskom a Čínou. Mapa z knižnice Kongresu USA ukazuje, ktoré čínske územie získalo Rusko od Číny dohodami v rokoch 1858 a 1860.

cina-rusko.jpg
 

NE 31. 12. 2017

Internetový portál ruského denníka Vedomosti uverejnil príhovor prezidenta Vladimíra Putina, v ktorom oslovil občanov Ruska, že „pred začiatkom roka 2018 len na sekundu je čas povedať najcennejšie slovo odpustenia chýb, nevraživosti, objať sa, priznať sa k láske, vrúcnosti, prejaviť starostlivosť a pozornosť.  Nech sa v novom roku život každého človeka, každá rodina zmení k lepšiemu.“
https://www.vedomosti.ru/politics/articles/2017/12/31/747008-vladimir-putin
 

PO 1. 1. 2018

Český internetový portál Parlamentní listy uverejnil rozhovor s prezidentom Milošom Zemanom, v ktorom český prezident kritizoval Slovensko, že v OSN hlasovalo za rezolúciu, ktorou drvivá väčšina štátov odmietla akceptovať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. V tejto súvislosti sa Zeman vyjadril, že „je mi trochu líto, že pro ni hlasovalo Slovensko. Tedy země, jejíž bývalý prezident expedoval 60 tisíc slovenských Židů do Osvětimi. Očekával bych, že slovenská vláda a slovenský prezident si tuto historii uvědomí a alespoň se tak jako Česká republika při hlasování o rezoluci zdrží.“
Miloš Zeman na PL ostře připomněl Slovensku jeho vražednou minulost. A sdělil, jak přesně povede volby


PO 1. 1. 2018

Americký internetový portál The Hill upozornil, že prezident Donald Trump zmenil prístup k Afganistanu, aby prelomil patovú situáciu v najdlhšej americkej vojne v histórii a porazil opätovne vzkriesený Taliban a Islamský štát (ISIS). Cieľom posilnenia prítomnosti USA v krajine je udržať Afganistan politicky stabilný a tlačiť Pakistan k obmedzeniu priestoru pre Taliban a ďalšie teroristické skupiny.
Trump shifts gears on Afghanistan


PO 1. 1. 2018

Internetový portál izraelského denníka The Jerusalem Post informoval o tom, že predseda vlády Benjamin Netanjahu a ruský prezident Vladimír Putin spolu telefonovali a dohodli sa, že sa čoskoro stretnú, aby diskutovali o najnovšom regionálnom vývoji. Naposledy sa dvaja vodcovia stretli v auguste v Soči, ale odvtedy už niekoľkokrát spolu hovorili, pričom sa zameriavali predovšetkým na situáciu v Sýrii. V nedeľu vydal Netanjahu vyhlásenie, v ktorom chválil Putina za „vynikajúce vzťahy“ medzi týmito dvoma krajinami.
Netanyahu, Putin to meet 'soo


UT 2. 1. 2018

Ruský internetový portál Mirtesen uviedol, že Rusko sa rozhodlo uložiť niekoľko obmedzení pozorovateľom zo Spojených štátov, ktorí lietajú nad územím štátu v rámci zmluvy o otvorenom nebi. Moskva tak reagovala na obmedzenie počtu letísk dostupných v Spojených štátoch od 1. januára 2018 pre ruských pozorovateľov. Ruská strana tiež informovala USA o pozastavení dvojstranných dohôd od 1. januára 2018, ktoré sa týkajú zjednodušenia prevádzky letov podľa zmluvy o otvorenom nebi.
Всему есть предел: Россия ввела ответные меры на действия США


UT 2. 1. 2018

Podľa amerického internetového portálu Bloomberg 18. januára začne svoju činnosť prvá čínska komoditná burza v zóne voľného obchodu v Šanghaji. Čína je najväčší svetovým kupcom ropy a burza Shanghai International Energy Exchange umožní Číňanom dohodnúť ceny ropy a platiť v miestnej mene. Uvádzanie cien v ropných zmluvách v juanoch podporí používanie čínskej meny v globálnom obchode, čo je jedným z kľúčových dlhodobých cieľov krajiny.
How China Will Shake Up the Oil Futures Market


UT 2. 1. 2018

Britský denník Financial Times uverejnil fotografiu z cvičenia NATO minulý mesiac v Poľsku. V tejto súvislosti napísal, že na vysunutých základniach v Poľsku a v pobaltských štátoch Lotyšsku, Litve a Estónsku existuje prvá línia obrany, ktorú tvorí okolo tridsaťtisíc vojakov NATO. Od roku 2015 bola v Európe dislokovaná americká obrnená brigáda s počtom približne 3 300 mužov.
https://www.ft.com/con…/90345ab8-dff5-11e7-a8a4-0a1e63a52f9c


UT 2. 1. 2018

Podľa čínskeho internetového portálu En.People Čína vybudovala najväčšiu vysokorýchlostnú železničnú sieť na svete, ktorá má 22 000 kilometrov vysokorýchlostných železničných tratí a je najdlhšia na svete. Celková dĺžka čínskych vysokorýchlostných železničných tratí má dosiahnuť 38 000 km do roku 2025 a do roku 2030 45 000 km.
China builds world’s largest high-speed rail network - People's Daily Online


UT 2. 1. 2018

Internetový portál amerického časopisu Politico uverejnil v súvislosti s nepokojmi v Iráne článok, v ktorom žiada, aby USA podporili nespokojných Iráncov v akciách proti režimu v Teheráne. Pripomína, že americkí daňoví poplatníci investovali stovky miliónov dolárov do perzskej služby Voice of America a Radio Farda. Vysielanie televízie a rozhlasu v perzskom jazyku by malo vyjadriť podporu ľudským právam a túžbam iránskeho ľudu.
Where We Can Agree on Iran
 

UT 2. 1. 2018

Podľa denníka The Wall Street Journal Francúzsko očakáva prehĺbenie obchodných vzťahov s Ruskom a Čínou. Francúzsky minister hospodárstva a financií Bruno Le Mairei na stretnutí v Moskve 19. decembra 2017 s ministrom hospodárstva Maximom Oreškinom povedal, že Francúzsko očakáva od Číny a Ruska, že budú pôsobiť ako protiváha neustále rastúcich obchodných vzťahov USA s Veľkou Britániou.
France Looks to Deepen Trade Ties With Russia and China
 

UT 2. 1. 2018

Internetový portál denníka The Wall Street Journal uvádza, že napriek sýrskym a irackým tvrdeniam o víťazstve nad Islamským štátom tisíce militantov v púštnych alebo horských oblastiach alebo medzi civilnými obyvateľmi v susedných krajinách predstavujú potenciálnu hrozbu. Mnohí sa zamiešali medzi vysídlených civilistov a utiekli, a preto bezpečnostné sily pripravujú ďalšie vyčisťovacie operácie.
Islamic State Returns to Guerrilla Warfare in Iraq and Syria
 

ST 3. 1. 2018

Internetový portál Kennanovho inštitútu vo Washingtone uverejnil analýzu aktuálnej situácie na Ukrajine od sociológa Viktora Štepanenka. Podľa údajov celoštátneho reprezentatívneho prieskumu Ústavu sociológie Národnej akadémie vied Ukrajiny v rokoch 2016 a 2017 až 75 % Ukrajincov neverilo súdnemu systému v ich krajine. Po „Euromajdane“ nezanikol ani „vydieračský štát“, teda štátny systém vybudovaný na netransparentných, väčšinou neformálnych pravidlách monopolnej kontroly a korupčného rozdeľovania verejného bohatstva medzi oligarchické klany. Hoci podľa ukazovateľov Svetovej banky Ukrajina od roku 2012 výrazne zlepšila svoj index podnikateľského prostredia, stále zaostáva za Gruzínskom, Kazachstanom, Moldavskom, Azerbajdžanom a dokonca aj za Bieloruskom. V korupcii sa nachádza na dne svetového korupčného rebríčka.
Ukraine’s Disappearing Chance for Inclusive Institutions


ST  3. 1. 2018

Americký časopis Foreign Affairs prezentoval analýzu aktuálnej stratégie Ruska v Afganistane, ktorej autorkou je Julia Gurganusová, posledné dve desaťročia pôsobiaca v americkej spravodajskej komunite. Uznávaná analytička poukazuje na to, že Rusko a USA mali za posledných 15 rokov v Afganistane z veľkej časti podobné ciele: zabrániť chaosu a opätovnému vzniku nebezpečného útočiska pre teroristov. Americký prístup je založený na vytvorení silnej centrálnej vlády v Kábule a dobre vyškolených národných bezpečnostných silách. Rusko spolupracuje so širokým spektrom aktérov, z ktorých niektorí priamo súťažia s vládou v Kábule. Moskva sa dokonca dostala do kontaktu s Talibanom, čím legitimizuje skupinu, ktorá aj naďalej ohrozuje bezpečnosť afganskej vlády a síl USA a NATO.
http://www.orientacia.sk/…/rusko-opakuje-v-afganistane-niek…


ST  3. 1. 2018

Podľa ruskej agentúry TASS ruská armáda začala v roku 2016 zavádzať do výzbroje modernizované protivzdušné systémy Tor-M2. Sú schopné zničiť ciele lietajúce rýchlosťou až do 700 m/s, do vzdialenosti 12 kilometrov a v nadmorských výškach do 10 km. Batéria pozostávajúca zo štyroch strojov môže súčasne napadnúť 16 cieľov.
http://tass.ru/armiya-i-opk/4842017…


ŠT 4. 1. 2018

Americký internetový portál Defense One upozornil,že iránske bezpečnostné služby v rámci boja proti odporcom režimu v Teheráne rozosielajú škodlivý softvér, ktorý sa zameriava na zahraničné letecké a vojenské obchodné záujmy, ale tiež aj na jednotlivcov. Iránski hackeri posielajú balíčky PowerPoint s malware vloženým do titulnej snímky. Po kliknutí naň inštaluje softvér, ktorý sa môže použiť na prihlásenie do PC a odstránenie údajov.
Iran’s Cyber War on Dissidents Could Infiltrate Your Mailbox


ŠT 4. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Vzgľad oznámil, že islamistom sa podarilo „obísť“ systém protivzdušnej obrany ruskej základne v Chmejmime, čo sa považuje za najväčší ozbrojený incident v Sýrii za posledné dva roky, ktorý spôsobil ruskej armáde vážne straty. Ruské ministerstvo obrany popiera správy o zničení 7 ruských lietadiel, ale denník Kommersant potvrdil úmrtie dvoch ruských vojakov.
Исламистам удалось обойти систему ПВО российской базы в Хмеймиме


ŠT 4. 1. 2018

Podľa britského denníka Financial Times právnici prezidenta Donalda Trumpa sa vo štvrtok snažili zastaviť publikovanie novej knihy bývalého poradcu Steveva Bannona. ktorá už vyvolala ostrú verejnú roztržku medzi prezidentom USA a jeho bývalým poradcom Bannonom. Právnici uvádzajú, že kniha obsahuje falošné vyjadrenia o Trumpovi, okrem iného nepravdivé tvrdenia, ako aj k hanobenie, urážky a zásahy do súkromia.
Trump tries to stop publication of explosive book


ŠT 4. 1. 2018

Podľa amerického internetového portálu Stars and Stripes spoločnosť Bell nedávno uskutočnila prvý testovací let vrtuľníka V-280 Valor nad základňou Amarillo v štáte Texas. Má nahradiť stroje Apache a UH-60 Black Hawk. Prepraví 12 vojakov a 4-člennú posádku do maximálnej vzdialenosti 2100 námorných míľ.
One size won’t fit all for Army’s future helicopter fleet, official says


SO 6. 1. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times informoval o tom, že bavorský premiér Horst Seehofer pozval premiéra Viktora Orbána na zimnú konferenciu svojej Kresťanskej sociálnej únie, bavorského spojenca kresťanských demokratov Angely Merkelove. Predseda sociálnych demokratov Martin Schulz verejne pripomenul, že pán Seehofer by mal čeliť pánovi Orbanovi v jeho postoji voči utečencom, kde Maďari sledujú „nebezpečnú logiku“.
Bavarian leader under fire for inviting Viktor Orban


SO 6.1.2018

Podľa internetového portálu ruského denníka Vzgľad ruské vojenské základne v Sýrii potrebujú obranný systém proti militantom, sabotážnym a prieskumným skupinám vo vzdialenosti 10 kilometrov od základní. Vojenský expert Konstantin Sivkov povedal, že je potrebné neustále hliadkovať s vrtuľníkmi a mať inteligentný systém, ktorý by umožnil včasné odhalenie prístupu teroristov a poskytol údaje na preventívny úder proti nim.
Эксперт: Базам в Хмеймиме и Тартусе нужна 10-километровая система обороны

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

 

Priemer: 3.4 (7 hlasov)
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Reklama
Reklama
Reklama