Reklama
Reklama

Svet od 28. januára do 3. februára 2018

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 2468

NE 28. 1. 2018

Internetový portál britského časopisu The Economist konštatuje, že zvýšená konkurencia medzi USA, Ruskom a Čínou predstavuje hrozbu pre medzinárodný poriadok a má vojenskú dimenziu. Hlavným dôvodom, prečo sa vojna veľmocí stala pravdepodobnejšou ako kedykoľvek od konca studenej vojny je to, že Rusko a Čína sú nespokojné veľmoci, odhodlané zmeniť podmienky medzinárodného usporiadania vytvoreného Západom – pod americkou kontrolou –, o ktorom sú presvedčení, že neslúži ich záujmom.
https://www.economist.com/…/21735480-great-powers-seem-have…


UT 30. 1. 2018

Ruský denník Kommersant informoval o tom, že v nedeľu sa prívrženci opozičného aktivistu Alexeja Navalného zhromaždili na prvej tohoročnej celoruskej akcii „Štrajk“. Navalnyj ich vyzval, aby vyhlásili 18. marca bojkot prezidentských volieb, pretože ústredná volebná komisia ho odmietla zaregistrovať ako kandidáta na úrad prezidenta z dôvodu jeho odsúdenia. Na nepovolenom sprievode v Moskve sa podľa rôznych odhadov zúčastnilo tisíc až 2,5 tisíca aktivistov, ktorí dokázali dočasne zablokovať Mochovskú ulicu a potom sa dostali k Bielemu domu. Polícia celkovo zadržala 16 osôb.
https://www.kommersant.ru/doc/3533383


UT 30. 1. 2018

Ruský internetový portál „mir-press“ uverejnil reportáž o rezidenciách prezidenta Vladimíra Putina. Keď sa presťahoval zo Sankt-Petersburgu do Moskvy, býval v 4-izbovom byte s rozlohou 152 m2 na Ulici akademika Zelenského č. 6, kde má doteraz oficiálnu adresu svojho bydliska, hoci v roku 2000 sa presťahoval do vily v Novoje-Ogarevo pri Moskve. Od mája 2013 lieta odtiaľ helikoptérou do Kremľa, pretože tu úraduje a vykonáva oficiálne povinnosti prezidenta Ruskej federácie.
https://mir-press.com/108805-kak-vyglyadyat-doma-vladimira-…


UT 30. 1. 2018

Internetový portál britskej agentúry Reuters informoval o tom, že predseda sociálnych demokratov (SPD) Martin Schulz vyjadril skepticizmus k prvému kolu koaličných rozhovorov s konzervatívcami a zdôraznil hlavné sporné otázky. Patria medzi ne zlučovanie rodín utečencov, ktorí majú povolené zostať v Nemecku, zdravotné poistenie a politika zamestnanosti. SPD uprednostňuje miernejší prístup k utečencom, snažiacim sa priviesť do Nemecka rodinných príslušníkov, ktorých zanechali doma v Sýrii a v Iraku. Konzervatívci zastávajú prísnejšiu líniu v oblasti prisťahovalectva, aby nestratili viac hlasov v prospech krajnej pravicovej Alternatívy pre Nemecko, ktorá sa po prvýkrát v septembrových voľbách dostala do parlamentu.
German SPD leader dampens hopes for quick coalition deal - source


UT 30. 1. 2018

Ruský denník Kommersant upozornil, že bývalý americký veľvyslanec v Rusku Michael McFaul kritizoval na Twitteri správu „Kremeľ“ amerického ministerstva financií so zoznamom osôb, voči ktorým môžu byť zavedené nové protiruské sankcie ako voči nepriateľom USA . „Tento čin by sa mohol uskutočniť bez takého absurdne širokého a nezmyselného zoznamu ... Viete, že existujú oligarchovia, ktorí nemajú úzke vzťahy s Putinom, dokonca naopak. Niektorí tam nie sú. Je to nedbalá práca.“
https://www.kommersant.ru/doc/3534208?from=doc_vrez


UT 30. 1. 2018

Ruský denník Kommersant informoval o správe televízie CNN, že ruská stíhačka vykonala v medzinárodnom vzdušnom priestore nebezpečný manéver v blízkosti prieskumného lietadla P-3 Orion US Navy nad Čiernym morom. Americkí piloti uviedli, že stíhačka sa priblížila k ich lietadlu na vzdialenosť 1,5 metra. Ruské ministerstvo obrany vydalo správu, že na zachytenie cieľa bola vyslaná stíhačka Su-27, ktorá sa dostala do bezpečnej vzdialenosti objektu a identifikovala ho ako lietadlo E-3E Aries II amerického námorníctva. Posádka stíhačky identifikovala americké prieskumné lietadlo a eskortovala ho, aby mu zabránila v porušovaní hraníc ruského vzdušného priestoru.
https://www.kommersant.ru/doc/3534051?from=hotnews


UT 30. 1. 2018

Internetový portál ruského denníka Vzgľad informoval o tom, že predseda belgickej vlády Charles Michel po stretnutí s jeho ruským partnerom Dmitrijom Medvedevom zdôraznil, že EÚ sa rozhodla nepodporiť posilnenie sankcií proti Rusku. Obsahuje to návrh uznesenia predloženého do Snemovne reprezentantov belgického federálneho parlamentu, belgická vláda v Európskej rade iniciovala zrušenie sankcií EÚ proti Rusku.
ЕС отказался поддерживать усиление санкций против России


ST 31. 1. 2018

Internetový portál amerického denníka The Wall Street Journal uvádza, že Moskva neustále obnovuje vzťahy s krajinami v Karibiku a Latinskej Amerike. V posledných mesiacoch Rusko rozvinulo multidimenzionálny vzťah s malým štátom Grenada, ktorého meno rezonovalo u mnohých Američanov odvtedy, čo prezident Ronald Reagan napadol túto krajinu v roku 1983, aby nenasledovala príklad ľavicovo-revolučnej vlády Kuby. Grenade ide o investície, obchod a rozvoj cestovného ruchu.
Russia Returns to U.S.’s Backyard


ST 31. 1. 2018

Americký denník The Wall Street Journal komentuje návštevu predsedníčky vlády Spojeného kráľovstva Theresy Mayovej v Pekingu. „Spojené kráľovstvo a Čína sú globálne mocnosti s globálnym záberom,“ povedala premiérka Mayová na spoločnej tlačovej konferencii s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom. Premiér Li –  muž číslo 2 v Číne – vyhlásil, že „Čína dvere do Veľkej Británie otvorí širšie“ v nasledujúcich rokoch, keď Veľká Británia vystúpi z Európskej únie.
Theresa May’s Trade Trip to China Overshadowed by Brexit Troubles
 

ST 31. 1. 2018

Internetový portál BBC informoval o tom, že podľa štúdie BBC Taliban má teraz plnú kontrolu nad 14 okresmi (teda 4% krajiny) a má aktívnu a otvorenú fyzickú prítomnosť v ďalších 263 okresoch (66%), čo je výrazne vyššia úroveň, ako uvádzali predchádzajúce odhady vplyvu Talibanu v Afganistane. Asi 15 miliónov ľudí – polovica obyvateľstva krajiny – žije v oblastiach, ktoré sú buď kontrolované Talibanom, alebo tam, kde sú bojovníci Talibanu otvorene prítomní a pravidelne útočia. V posledných desiatich dňoch januára 2018 pri troch útokoch Talibanu v Kábule zomrelo vyše 130 ľudí.


ST 31. 1. 2018

Podľa ruského internetového portálu Mirtesen generálmajor leteckých síl Ukrajiny, prvý a zatiaľ jediný kozmonaut nezávislej Ukrajiny, Leonid Kadeňuk, zomrel vo veku 68. rokov. Zdroj z jeho blízkeho okolia uviedol, že v parku Carskoe Selo v Kyjeve podľahol srdcovému infarktu počas tradičného raňajšieho joggingu.
Единственный украинский космонавт умер, не дождавшись скорой помощи


ŠT 1. 2. 2018

Ruský internetový portál Focus uverejnil vyjadrenie bývalého generála FSB vo výslužbe Alexandra Michajlova, člena Rady pre zahraničnú a obrannú politiku Ruska, ktorý urobil ostré vyhlásenie v súvislosti s novými protiruskými sankciami plánovanými Spojenými štátmi. Konštatoval: „Posledné zoznamy sankcií naznačujú, že nedokázali argumentovať. Potom sme v slepej uličke. Zavedenie špičkových politických lídrov do zoznamov je prvou líniou pred prerušením diplomatických stykov. Na druhú nemusia čakať.... Je to smiešne hovoriť – Poľsko, Litva a ďalšie krajiny štvrtého sveta. A čo? Je čas vstúpiť do Donbasu !
Александр Михайлов, Генерал ФСБ: "Что теперь делать? Пора присоединять Донбасс!"
 

ŠT 1. 2. 2018

Redakcia ukrajinský internetových novín Strana.ua uverejnila otvorený list prezidentovi Petrovi Porošenkovi, v ktorom píše o prenasledovaní redakcie mocenskými štruktúrami kyjevského režimu. Šéfredaktor novín bol dokonca niekoľko dní väznený, a preto po prepustení z väzenia odcestoval do Rakúska, kde požiadal o politický azyl. Po fyzickom zastrašovaní a vyhrážke zavraždením opustil Ukrajinu, kde bezpečnostná služba SBU zastrašuje novinárov, ktorí poukazujú na korupciu a zneužívanie moci.
Обращение редакции интернет-газеты "Страна" к президенту Украины Петру Порошенко


ŠT 1. 2. 2018

Bývalý námestník amerického ministra financií Paul Craig Roberts, ktorý pôsobil v administratíve prezidenta Ronalda Reagana. uverejnil na svojej internetovej stránke komentár s titulkom „Washington dosahuje nové výšky šialenstva s Kremeľskou správou". Podľa jeho názoru „Washington považuje Rusko za hrozbu, pretože Rusko nie je pod palcom Washingtonu“. Paul Craig Roberts konštatuje, že „všetci na svete by si mali uvedomiť hrozbu jadrovej vojny, ktorá je základom politiky Washingtonu voči Rusku, a všetci na svete by mali pochopiť, že jedinou hrozbou, ktorú Rusko predstavuje, je jednostranný prístup Washingtonu.“
https://www.paulcraigroberts.org/…/washington-reaches-new-…/


ŠT 1. 2. 2018

Internetový portál ruskej agentúry TASS prezentoval najmodernejšiu ruskú stíhačku Mig-35, ktorá bola pred rokom predvedená verejnosti. Multifunkčné lietadlo 4. generácie niektorými parametrami inklinuje k bojovým lietadlám 5. generácie a počíta sa s tým, že postupne všetky útvary ruských vzdušných síl budú vyzbrojené lietadlami MiG-35. Okrem silného radaru komplexný MiG-35 je vybavený optoelektronikou zodpovedajúce západným stíhačkám piatej generácie. Systém umožňuje identifikovať aj lietadlá, ktoré sú sotva viditeľné radarmi. Môže štartovať z diaľnice na krátku vzdialenosťou 190 metrov.
http://mig35.tass.ru/istrebitel-mig-35/…


ŠT 1. 2. 2018

Internetový portál denníka The Washington Times prezentoval najmodernejšiu stíhačku na svete, ktorou je F-22 RAPTOR Lockheed Martin F-22. Ide o lietadlo piatej generácie nadzvukových stíhačiek, ktoré používajú technológiu stealth. Okrem útokov na všetky druhy cieľov umožňuje aj nasadenie do elektronického boja a elektronickú špionáž. Do prevádzky boli lietadlá F-22A nasadené v decembri 2005. Vojenské letectvo USA považuje F-22 za lietadlo, aké nemajú žiadne ozbrojené sily.
https://www.washingtontimes.com/…/col…/top-10-fighter-jets/…


ŠT 1. 2. 2018

Britský denník uvádza, že Nemecko podstatne zvýšilo svoje prognózy hospodárskeho rastu, pričom očakáva, že tento rok bude ešte silnejší ako rok 2017. Ministerka hospodárstva Brigitte Zypriesová povedala, že vláda očakáva rast tohto roka o 2,4 percenta v porovnaní s predchádzajúcou predpoveďou 1,9 percenta. Odborový zväz IG Metall požiadal o zvýšenie platov pre zamestnancov v metalurgii a c chemickom priemysle o 6 %. Vyzvala tiež firmy, aby pracovníkom umožnili väčšiu flexibilitu tým, že osobám s malými deťmi alebo chorým rodičom znížia pracovný týždeň z 35 na 28 hodín bez primeraného poklesu mzdy.
Germany raises growth forecast to 2.4% and looks out for overheating


ŠT 1. 2. 2018

Britský denník Financial Times v súvislosti s talianskymi parlamentnými voľbami, ktoré budú o mesiac, špekuluje o tom, aký bude mať vplyv na taliansku politiku bývalý premiér Silvio Berlusconi, ak sa jeho strana Forza Italia dostane do vlády. Stefano Stefanini, bývalý taliansky veľvyslanec v NATO, hovorí, že „starý Berlusconi“ by mohol byť „skutočným stabilizátorom pre EÚ“ prijatím nacionalistických pozícií, ktoré sú blízke postoju Viktora Orbana a Jaroslawa Kaczynského, vodcu poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť. Vzhľadom na jeho dlhodobé priateľstvo s Vladimirom Putinom je tiež potrebné preskúmať jeho stanovisko k sankciám Európskej únie voči Rusku, ktoré kritizoval. Taktiež by mohol vyvíjať úsilie na miernejšiu líniu smerom k Británii v rokovaniach o Brexite.
Italian election: the resurrection of ‘Saint’ Silvio Berlusconi


ŠT 1. 2. 2018

Podľa internetového portálu Gazeta.ru Rada federácie pripravila návrh zákona o ochrane štátnej suverenity Ruska. Formuluje definíciu vonkajšieho zasahovania do domácej politiky krajiny. Zároveň autori žiadajú, aby sa ich iniciatíva nepovažovala za odpoveď na správu „Kremeľ“, ktorú Washington uverejnil tento týždeň. Odborníci napriek tomu nepochybujú o tom, že tento dokument je pokusom o reakciu na správu „Kremeľ“. Politológ Viačeslav Smirnov je presvedčený o tom, že takáto odpoveď na americkú správu je „skôr PR-akcia“.
«Кремлевское досье»: каким будет ответ России
 

ŠT 1. 2. 2018

Britský časopis The Spectator uverejnil komentár, v ktorom napísal, že britská premiérka Theresa Mayová musí konať ako vodca alebo odísť! Doteraz nedokázala poskytnúť odpoveď na jednu z najväčších otázok, ktorým čelí Veľká Británia: Ako bude vyzerať „koncový štatút“ vzťahov s Európskou úniou?
Theresa May must lead or go | The Spectator


ŠT 1. 2. 2018

Britský denník The Guardian uverejnil recenziu dvoch filmov s námetmi z britskej histórie: „Dunkirk“ a „Darkest Hour“, ktoré získali 14 nominácii na Oscara. Recenzent Ian Jack konštatoval, že „bohužiaľ pre naše chápanie britskej minulosti a naše odhady jej pravdepodobnej budúcnosti, Oscary nemajú kategóriu pre nepravdivé ,filmy‘“. Konštatuje, že po Brexite slávne mýty o úlohe Británie vo vojne znovu získavajú pôdu.
Dunkirk and Darkest Hour fuel Brexit fantasies – even if they weren’t meant to | Ian Jack


PI 2. 2. 2018

Britský denník Financial Times napísal, že Veľká Británia sa riadi politikou, ktorej kurz stanovili pred 50 rokmi. Premiérka Theresa Mayová neodvažuje sa stanoviť svoj preferovaný kurz pre riešenie po Brexite, aby ju neodstavili jej konzervatívni poslanci. Namiesto toho prosí nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, aby jej povedala, čo môže Berlín ponúknuť Londýnu v súvislosti s ich budúcim vzťahom. Poníženie je neznesiteľné. Väčšina poslancov poslaneckej snemovne považuje Brexit za hlúposť. Budú však hlasovať proti svojmu úsudku, pretože referendum by bolo absurdným, takmer mystickým stavom. Nikto sa neodvážiť spýtať sa na „vôľu ľudu“.
Brexit Britain’s nervous breakdown


PI 2. 2. 2018

Podľa britského internetového portálu RUSI bude 21.februára v Londýne medzinárodná konferencia, na ktorej predstavitelia leteckých síl USA, Veľkej Británie spolu s predstaviteľmi viacerých vzdušných síl v Európe budú diskutovať o vplyve rozširovania pokrokových technológií v letectve na špičkové letecké stratégie. Keďže niekoľko krajín NATO sa chystá prevziať piatu generáciu lietadiel F-35 Joint Strike Fighter v najbližších rokoch a Francúzsko a Nemecko oznámili zámer spolupracovať pri navrhovaní a obstarávaní európskeho bojového lietadla piatej alebo šiestej generácie, konferencia môže priniesť nové pohľady na stratégiu bojového letectva.
https://rusi.org/…/rusi-conference-air-forces-weapons-syste…


SO 3. 2. 2018

Podľa internetového portálu ruského denníka Kommersant sýrski povstalci zostrelili ruské vojenské lietadlo Su-25 v severozápadnej sýrskej provincii Idlib.  „Rebeli zničili Su-25. Ruský pilot vyskočil s padákom, bol zajatý,- citovala agentúra AFP šéfa sýrskeho monitorovacieho strediska pre ľudské práva Rami Abdela Rahmana. Zdroje Sky News Arabia uvádzajú, že lietadlo bolo zničené pomocou amerického prenosného raketového systému MANPADS. Iné zdroje tvrdili, že pilot lietadla bol zabitý. Povstalci na kanáli YouTube publikovali video zachytávajúce pád lietadla.
https://www.kommersant.ru/doc/3539888?from=hotnews


SO 3. 2. 2018

Internetový portál denníka The Jerusalem Post citoval bývalého brigádneho generála Udi Dekela, ktorý na 11. výročnej konferencii Inštitútu pre národné bezpečnostné štúdie uviedol: „Hodnotenie strategickej situácie Izraela je takmer najlepšie od založenia štátu.“ Vyslúžilý generál konštatoval, že väčšina sunnitských arabských krajín, ktoré v minulosti považovali Izrael za svojho hlavného nepriateľa, zmenila svoj názor a pozerajú sa na Izrael ako možného priateľa, krajinu, s ktorou by mohli potenciálne spolupracovať.
Israel is in its best strategic situation despite regional conflicts


SO 3. 2. 2018

Internetový portál Lug-Info.com priniesol správu o tom, že predstavitelia separatistických republík v Donbase podpísali protokol o zámere vytvoriť spoločný colný priestor medzi Luganskom a Doneckom.
Луганский Информационный Центр — Лидеры ЛНР и ДНР подписали протокол о намерениях создать единое таможенное пространство (ФОТО)


SO 3. 2. 2018

Internetový portál amerického časopisu The National Interest cituje experta Yu Maochuna z Americkej námornej akadémie, že „geopolitickou a geostrategickou prioritou Číny je revidovať alebo zmeniť existujúci medzinárodný poriadok založený na zložitom systéme pravidiel, zákonov a zvykov, ktoré riadia rôzne globálne spoločenstvá, vrátane Juhočínskeho mora“. V súčasnosti čínske námorníctvo a vzdušné sily vládnu tomuto regiónu, a preto konfrontácia s USA nie je vylúčená.
China Will 'Pull the Trigger' in the South China Sea

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama