Svet od 24. decembra do 30. decembra 2017

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 3491

NE 24. 12. 2017

Americký Internetový portál novín The Nation napísal, že ruský liberál skutočne verí v stabilitu amerických demokratických inštitúcií ako takých. Samotná myšlienka, že najsilnejšia demokracia na svete by sa mohla otriasť – a najsvätejšia sviatosť, voľby, mohla byť ovplyvnené niektorými hackermi, dokonca aj najvýkonnejšími, je neprípustná a nemožná, takmer urážlivá. Žiadny ruský liberál vážne neverí, že ruskí hackeri, hoci početní a sliediví, by mohli ovplyvniť voľby. Ani čínski, iránski ani americkí hackeri by to nemohli urobiť. Situácia je pre ruských liberálnych novinárov trochu rozčarujúca. „Ruskogate“ zabila prekrásny sen o dokonalosti amerického systému vlády, rešpektovaní práva a vynikajúcej kvality tlače v USA.
The Abyss Between Russian and US Media Just Got Wider


PO 25. 12. 2017

Internetový portál ruského denníka Kommersant informoval o tom, že manželka muftiho Dagestanu Ahmada Abdullajeva, 46-ročná Aina (Patimat) Gamzatová chce oznámiť svoju kandidatúru na post prezidenta Ruskej federácie. Vedie najväčšiu islamskú mediálnu skupinu v Rusku a je šéfredaktorkou časopisu Islam. Dagestanská autonómna republika má okolo 2,9 milióna obyvateľov, bohaté ložiská vysokokvalitnej ropy a udržiava čulé styky s inými islamskými krajinami hlavne v Perzskom zálive.
https://www.kommersant.ru/doc/3508417


UT 26. 12. 2017

Podľa internetového portálu U.S. Army americká armáda preukázala svoju odradzujúcu schopnosť na začiatku tohto roka, keď sa rýchlo rozmiestnilo viac ako 6 000 príslušníkov ozbrojených síl na vzdialenosť 5 000 míľ cez oceán s približne 3 800 kusmi vlastného vybavenia na podporu operácie Atlantic Resolve v Európe.
Army strengthens allied partnerships in 2017 with joint, multinational exercises
 

UT 26. 12. 2017

Ruský internetový portál EurAsia Daily uverejnil správu britskej agentúry Reuters, podľa ktorej hlavná colná správa Čínskej ľudovej republiky potvrdila, že Rusko už deviaty mesiac po sebe je najväčším dodávateľom ropy Číne, čím predstihlo Saudskú Arábiu. Podporu vývozu ropy z Ruska na čínsky trh podnietil rastúci dopyt zo strany domácich rafinérií.
https://eadaily.com/…/rossiya-zavershaet-god-krupneyshim-po…


UT 26. 12. 2017

Internetový portál ruského denníka Vedomosti uvádza, že Čína má v úmysle stať sa lídrom na svetovom trhu v námornej doprave. V tomto roku vynaložila 20 miliárd dolárov na financovanie lodiarskeho priemyslu. Podľa ruského denníka najväčšie flotily sú stále vo vlastníctve európskych bánk: nórskej DNB, švédskej spoločnosti Nordea a francúzskej BNP Paribas. Čína ovláda až 40 % svetovej lodnej kapacity.
https://www.vedomosti.ru/…/…/2017/12/26/746523-kitai-nameren


ST 27. 12. 2017

Americký internetový portál Defense One informoval o tom, že americké vzdušné sily sa chystajú pripraviť bombardéry B-52 s jadrovými zbraňami opäť na 24-hodinový pohotovostný režim, ktorý sa neuplatňoval od skončenia studenej vojny v roku 1991 .
EXCLUSIVE: US Preparing to Put Nuclear Bombers Back on 24-Hour Alert


ST 27. 12. 2017

Podľa internetového portálu ukrajinskej informačnej agentúry UNIAN v Donbase sa začala dlho očakávaná výmena väzňov. Prvých 16 ukrajinských väzňov už bolo prepustených.
На Донбассе начался долгожданный обмен заложниками


ST 27. 12. 2017

Ruský internetový portál South Front uverejnil vyjadrenie generála britskej armády Felixa Gedneyho, že koalícia vedená silami USA nebude viesť operovať na území, ktoré kontroluje armáda prezidenta Baššára Asada. Obvinil sýrsku armádu, že nie je ochotná bojovať proti militantom Islamského štátu. Koalícia vedená USA sa pokúša vytvoriť hranicu medzi územím pod kontrolou Asadovej armády a povstaleckými Sýrskymi demokratickými silami podporovanými USA, aby tak vytvorili enklávu ovládanú Kurdmi.
US-led Coalition Says It Will Not Conduct Operations In Areas Held By Syrian Army
 

ŠT 28. 12. 2017

Podľa britského denníka Financial Times v prípade konfliktu USA so Severnou Kóreou Pentagón sa bude musieť pripraviť na možnosť vážnych odvetných opatrení. Americký admirál na dôchodku Dennis Blair si myslí, že je „nemysliteľné, aby USA použili jadrové zbrane“. Konštatoval: „Urobili by sme tak v histórii ako prvá krajina, ktorá by použila nukleárne zbrane na donucovacie účely od Hirošimy a Nagasaki, čo je absolútne nesprávny signál, ktorý by sme vyslali.“
https://www.ft.com/con…/1cf44ab8-de1a-11e7-a8a4-0a1e63a52f9c


ŠT 28. 12. 2017

Internetový portál ruského denníka Nezavisimaja gazeta uvádza, že geografia nasadenia nových amerických komplexov protiraketovej obrany Aegis v Japonsku hovorí výrečne o ich skutočnom zámere. Podľa ich parametrov tieto komplexy môžu byť použité ako proti Rusku, tak proti Severnej Kórei. Je pravdou, že to nie je aktuálna otázka súčasnosti, pretože ich pripravenosť na bojové nasadenie je naplánovaná na rok 2023.
"Иджис" нависает с Востока


ŠT 28. 12. 2017

Podľa internetového portálu denníka The Wall Street Journal policajné orgány v Teheráne už nebudú zatýkať ľudí za porušenie islamských zákonov, povedal šéf polície v iránskom hlavnom meste, čo je znakom zmiernenia sociálnych stresov v relatívne umiernenom režime prezidenta Hassana Rouhaniho. Podobný posun nastal v Saudskej Arábii, kde polícia zmenila taktiku pri presadzovaní islamských hodnôt  po desaťročiach pokút a zadržaní – dokonca aj v súvislosti s trestnými činmi, ak ženy majú nalakované nechty, „ťažký“ make-up alebo príliš voľne uviazané šatky.
Tehran Police to End Arrests for Breaching ‘Islamic Values’


ŠT 28. 12. 2017

Internetový portál denníka The Washington Post uverejnil dokumenty, ktoré potvrdzujú hypotézu, že Severná Kórea využila pri konštruovaní svojich balistických rakiet sovietsku vojenskú technológiu. V lete 1993 bolo zatknutých viac ako 60 ruských raketových vedcov a členov ich rodín na medzinárodnom letisku Šeremetevo v Moskve, keď sa pripravovali na cestu do Pchjongjangu, aby tam pracovali ako konzultanti. Niektorým vedcom sa nakoniec podarilo vycestovať do Severnej Kórey, aby ponúkli plány a technické rady pre raketový program tejto krajiny.
US rhetoric on North Korea runs into logistical reality


PIA 29. 12. 2017

Internetový portál americkej agentúry Bloomberg informoval o najnovších trendoch ekonomického rozvoja Číny, kde spotreba domácností zaznamenala exponenciálny rast a predstavuje 63,4 % hrubého domáceho produktu. Krajina je čoraz väčším svetovým spotrebiteľom. Rastú sumy investované do filmov, cestovného ruchu a zdravotnej starostlivosti. Čínski spotrebitelia sa stávajú staršími a bohatšími a povzbudzujú tak zdokonaľovanie produktov, ktoré kupujú. Rastie spotreba zdravých a zeleninových potravín, chytrých telefónov a tabletov, športových potrieb a vybavenia, motorových vozidiel a kozmetických výrobkov.
Chinese Consumers Now Rule the World. Get Used to It


PIA 29. 12. 2017

Americký Internetový portál The Hill informoval o tom, že Rusko obviňuje USA z porušenia zmluvy o kontrole zbraní predajom dvoch amerických protiraketových systémov v Japonsku. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharová uviedla, že „takéto akcie sú v priamom rozpore s prioritou budovania vojenskej a politickej dôvery medzi Ruskom a Japonskom a – bohužiaľ – budú negatívne ovplyvňovať celkovú atmosféru v bilaterálnych vzťahoch, vrátane rokovaní o probléme mierovej zmluvy“.
Russia accuses US of violating arms control treaty


PIA 29. 12. 2017

Internetový portál amerického denníka The Washington Post uvádza, že v dôsledku náletov letectva Saudskej Arábie denne umierajú v Jemene desiatky nevinných civilistov. Koalícia vedená Saudskou Arábiou – s použitím amerických a západných zbraní – bojuje proti povstalcom, ktorí stále kontrolujú severné časti krajiny a neprejavujú žiadne známky, že by chceli kapitulovať. Najmenej 20,7 milióna ľudí v Jemene potrebuje humanitárnu pomoc.
Airstrikes in Yemen kill dozens of civilians in one day. But that’s just part of the country’s misery.


PIA 29. 12. 2017

Americký Internetový portál Miltary Times informoval o tom, že americké námorníctvo vynaloží 7 miliónov dolárov na nové lyže a výstroj pre námorníkov na výcvik v Nórsku. Výcvik je zameraný na možné konflikty, ktoré by mohli zahŕňať Rusko alebo Severnú Kóreu. Príslušníci Marine Corps absolvujú lyžiarsky výcvik NATO v počte jednej armádnej brigády.
Thousands of Marines will get new skis for cold-weather ops


PIA 29. 12. 2017

Internetový portál moskovského strediska Nadácie Carnegie uverejnil analýzu zahraničnej politiky Ruska v roku 2017. Jej autorom je riaditeľ tejto výskumnej inštitúcie Dmitrij Trenin, ktorý popri dlhoročnej praxi výskumníka v oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti má aj skúsenosti, nadobudnuté počas služby v sovietskych a neskôr ruských ozbrojených silách (1972 – 1993). Za súčasť ruskej zahraničnej politiky označil Trenin súčasnú verziu ruskej propagandy, ktorá sa zameriava na kritiku moderných západných spoločností. Využíva na to alternatívne médiá a ďalšou inováciou je diverzifikácia politických kontaktov Moskvy s tými silami v Európe, ktoré sú považované za extrémne – zľava či sprava. Rusko odpozorovalo, ako vysokí predstavitelia Západu aktívne komunikujú s nesystémovou opozíciou v krajinách s autoritatívnymi režimami. Treťou inováciou bola angažovanosť občanov a skupín, ktoré nie sú nominálne prepojené s ruským štátom. Vladimír Putin hovoril o „vlasteneckých hackeroch“, ruských dobrovoľníkoch v Donbase a zo Sýrie prišli správy o súkromných vojenských spoločnostiach.
Каким был 2017 год для внешней политики России


PIA 29. 12. 2017

Podľa internetového portálu agentúry Bloomberg existuje prinajmenšom jeden veľký dôvod, prečo je Rusko pripravené zostať dominantným hráčom v arktickom regióne: krajina je bohatá na prírodné zdroje, ktorých neprimerané množstvo leží v Arktíde. To je dôvod, prečo sever už tvorí približne 20 percent ruského hrubého domáceho produktu a Rusko prispieva približne dvoma tretinami k celkovej arktickej ekonomike. Prezident Vladimír Putin vytýčil finančne a technicky ambiciózne ciele prieskumu energetických zdrojov. Oficiálne otvoril kvapalný závod na výrobu zemného plynu vo výške 27 miliárd dolárov – nazvaný Yamal LNG – v prvom decembrovom týždni na poloostrove Yamal v severozápadnej Sibíri.
Russian Ambition Tops World-Changing Arctic To-Do List


PIA 29. 12. 2017

Internetový portál denníka The New York Times v redakčnom úvodníku upozornil, že administratíva prezidenta Trumpa dlhodobo uplatňuje dvojitý štandard voči násiliu v Jemene, kde je najhoršia humanitárna kríza na svete. Rozhorčene odsudzuje Irán za podporu domorodých povstalcov Houthi, ktorým Teherán údajne dodáva balistické rakety krátkeho dosahu a iné zbrane. Zároveň nič nehovorí o divokých útokoch Saudskej Arábie na podporu jemenskej vlády – leteckej kampani, ktorá zvyšuje počet obetí civilistov medzi obyvateľmi, ktorí už trpia hladom a cholerou.
Opinion | The Yemen Crucible


SO 30. 12. 2017

Kto chce pochopiť podstatu palestínsko-židovského konfliktu, mal by si prečítať celý rozhovor s oxfordským profesorom Avi Shlaimom: „Obávám se, že mírové řešení není možné. Hlavní příčinou je asymetrické postavení obou stran. Palestinci jsou v porovnání s Izraelem ve všech ohledech výrazně slabší. Z toho vyplývá, že dohoda, na kterou by dobrovolně přistoupily obě strany, je nemožná. Jedna strana je příliš slabá, druhá příliš silná. Proto bude izraelská okupace pokračovat. Jedinou nadějí je v této situaci intervence třetí strany, konkrétně USA. Jenže nejsou férový prostředník, neboť jednoznačně straní Izraeli. Američané místo, aby se snažili nerovnováhu obou aktéru vybalancovat, se stavějí na stranu silnějšího Izraele. USA mu poskytují zbraně, peníze a diplomatická doporučení. Izraelci si berou zbraně i peníze, ale ignorují doporučení.“
Sto let vytěsňování Arabů v Palestině - ceskapozice.lidovky.cz
 

SO 30. 12. 2017

Internetový portál denníka The Washington Post oznámil, že prezident Donald Trump verejne pokarhal Saudskú Arábiu za jej úlohu v konflikte v Jemene. Tento promptný krok urobil potom, keď predstavitelia spravodajských služieb mu predložili dôkazy o prehlbujúcej sa humanitárnej kríze v Jemene.
Why Trump lashed out at Saudi Arabia about its role in Yemen’s war


SO 30. 12. 2017

Internetový portál britského časopisu The Economist uvádza, že taliansky prezident Sergio Mattarella 28. decembra odštartoval maratónsku volebnú kampaň, ktorá čoskoro môže spôsobiť, že sa Európa bude obávať o trhy i euro. Po stretnutí s predsedom vlády Paolom Gentilonim prezident rozpustil parlament. Obavy pramenia z toho, že ani ľavica, ani pravica nedokáže získať dostatok hlasov pre väčšinu v parlamente a záležitosti komplikuje strana, ktorá vedie v prieskumoch s takmer 30 % hlasov – Päťhviezdičkové hnutie Beppe Grilla (M5S), ktoré doteraz odmietlo pristúpiť na alianciu s ktoroukoľvek z hlavných strán.
Italy heads for fresh elections
 

SO 30. 12. 2017

Internetový portál amerického časopisu Politico informuje o zložitom vzťahu medzi prezidentom Donaldom Trumpom a ministrom obrany Jamesom Mattisom, ktorý patrí k privilegovaným členom Trumpovej administratívy. Generál Mattis tlmí turbulencie, ktoré vznikajú v dôsledku prezidentových radikálnych výrokov – niekedy im dokonca protirečí, ako v prípade Severnej Kórey, voči ktorej radil postupovať diplomatickou cestou. Známy je tiež Mattisov intenzívny vzťah s ministrom zahraničných vecí Rexom Tillersonom, s ktorým niekoľkokrát týždenne konzultujú, majú pravidelné telefonické rozhovory a spoločné raňajky, keď sú obaja vo Washingtone.
Mattis delegates down and manages up in tricky Trump relationship

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984