Reklama
Reklama

Svet od 18. februára do 24. februára 2018

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 2835

NE 18. 2. 2018

Internetový portál nemeckého časopisu Spiegel uviedol, že Nemecko osciluje medzi túžbou po stabilite a túžbou po zmenách. Prieskumy ukazujú, že podpora pre CDU aj SPD sa zvrhla až do tej miery, že keby sa uskutočnili voľby dnes, nie je ani isté, či veľká koalícia získa väčšinu.
http://www.spiegel.de/…/german-political-landscape-crumblin…


NE 18. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times uviedol, že japonský veľvyslanec vo Veľkej Británi Koji Tsuruoka označil Brexit za „riskantnú stávku“.Japonci uznávajú, že rozhodnutie referenda v Británii je demokratické a rešpektujú ho, ale – ako povedal bývalý britský veľvyslanec v Japonsku David Warren – japonské spoločnosti boli pozvané do Spojeného kráľovstva s konkrétnym prísľubom, že zostane súčasťou jednotného trhu a colnej únie. Skutočnosť, že opúšťame jednotný trh, je vecou ich vážneho znepokojenia. Niekedy počujem slovo „zrada“.
Japan’s worries over Brexit


NE 18. 2. 2018

Internetový portál nemeckého časopisu Der Spiegel na margo vyjadrení amerických predstaviteľov na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii konštatoval, že USA pokračujú v eskalácii napätia so Severnou Kóreou. „Musíme vystaviť Kimov režim tlaku – so všetkými možnosťami, ktoré máme,“ povedal Trumpov bezpečnostný poradca H. R. McMaster v Mníchove. Je jasné, že nielen čiastočne nepravdivé tweety prezidenta Donalda Trumpa hovoria o vojne proti diktátorovi Kim Čong-unovi. Najneskôr po skončení zimných olympijských hier – je istý druh prímeria – spor o jadrový program severokórejského režimu sa znovu objaví.
http://www.spiegel.de/…/muenchner-sicherheitskonferenz-2018…


NE 18. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times referoval o vystúpení izraelského premiéra Benjamina Netanyahua na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, kde označil Irán za „najväčšiu hrozbu nášmu svetu“ a povedal, že Izrael bude konať nielen proti iránskym spojencom na Blízkom východe, ale proti samotnej Islamskej republike. Pri svojom prejave zdvihol časť toho, čo označil za iránsky dron, ktorý minulý týždeň vstúpil do izraelského vzdušného priestoru. Netanyahu tiež zopakoval kritiku iránskej jadrovej dohody a porovnal ju s dohodou z roku 1938 v Mníchove a politikou zmierenia s Adolfom Hitlerom v období pred druhou svetovou vojnou.
Israel says it is ready to act against Iran after Syrian incident


NE 18. 2. 2018

Britský denník Financial Times uviedol, že v najbližších piatich rokoch sa technológie na báze umelej inteligencie dostanú do každého odvetvia, z čoho budú mať prospech tí, ktorí sú na samom vrchole s potrebnými zručnosťami a vzdelaním. Pre pracovné miesta, ktoré budú nahradené automatizáciou, existujú ďalšie oblasti – ako sú služba zákazníkom, analýza údajov atď., ktoré zúfalo potrebujú talentovaných ľudí. Firmy, ktoré sa zaviažu udržať pracovníkov a rekvalifikovať ich na nové pracovné miesta, by mali dostať daňové stimuly.
The 25% solution: how to safeguard the labour force against AI


NE 18. 2. 2018

Internetový portál amerického časopisu Politico informoval, že rating francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý uverejnili nedeľu v novinách Le Journal du Dimanche, klesol pod 50 %. Podľa prieskumu volebnej spoločnosti Ifop bolo 44 percent respondentov s Macronom spokojných. Skóre Macrona sa blíži k číslu 42 % z októbri 2017, čo je najnižšia hodnota od jeho nástupu do funkcie prezidenta v máji minulého roka.
Emmanuel Macron’s approval rating falls below 50 percent


PO 19. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times uviedol, že izraelská energetická spoločnosť oznámila dohodu o vývoze zemného plynu do Egypta za 15 miliárd dolárov, pričom zdôraznila prehlbovanie strategických väzieb medzi týmito dvoma krajinami, ako aj ambíciu Káhiry stať sa regionálnym energetickým uzlom. Mnohí Egypťania stále považujú Izrael za nepriateľa a hoci jeden egyptský predstaviteľ presviedčal miestne médiá, že dohoda o plyne je obchodnou a nie politickou dohodou, pravdepodobne bude v egyptskej verejnej mienky nepopulárna.
Israel bolsters Egypt ties with $15bn gas deal


UT 20. 2. 2018

Internetový portál americkej agentúry Bloomberg uviedol, že kancelárka Angela Merkelová vyslala silný signál o svojom favorizovanom nástupcovi tým, že vymenovala svojho blízkeho spojenca Annegret Kramp-Karrenbauerovú za generálnu tajomníčku Kresťansko-demokratickej strany. 55-ročná Kramp-Karrenbauerová podporila Merkelovej politiku otvorených hraníc počas utečeneckej krízy v rokoch 2015 – 2016. Je známa tým, že má blízko k otázkam, ktoré sú pre Merkelovú dôležité: modernizácia nemeckej digitálnej ekonomiky a integrácia migrantov.
Merkel Names Loyalist to Key Post in Signal on Succession


UT 20. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times informoval, že Ankara reagovala nahnevane na rokovania o dohode medzi sýrskym režimom a kurdskou milíciou v severozápadnej Sýrii. Mevlut Cavusoglu, turecký minister zahraničných vecí, povedal, že jeho krajina sa postaví proti silám, ktoré sú verné sýrskemu prezidentovi Bašárovi al-Asadovi, ak poskytnú ochranu kurdskej milícii YPG v enkláne Afrin, kde Turecko uskutočňuje vojenskú operáciu.
Turkey says Syria-Kurds deal will not halt its Afrin offensive


UT 20. 2. 2018

Internetový portál ruského denníka Vzgľad iba teraz informoval o oznámení ruského ministerstva zahraničných vecí, že pri obci Hašam v sýrskej provincii Deir ez-Zor „počas nedávnych bojov“ utrpeli desiatky občanov Ruska a Spoločenstva nezávislých štátov. Podľa ministerstva medzi Rusmi sú „desiatky“ zranených, ktorým úrady pomohli vrátiť sa do Ruska na liečenie. Presné straty mŕtvych sa ešte neuvádzajú s odôvodnením, že telá v dôsledku mohutného leteckého náletu a delostreleckého ostreľovania sú v takom stave, že na ich presnú identifikáciu je potrebná expertíza DNA. Ruskí experti uvádzajú, že „zmluvní vojaci“ súkromnej spoločnosti Wagner nemôžu pôsobiť v Sýrii bez kontroly príslušných orgánov kontrarozviedky a spravodajských štruktúr.
Почему МИД так долго молчал о раненных в Сирии россиянах


ST 21. 2. 2018

Ruský internetový portál Ekonomika segodnja uverejnil názory profesora Moskovskej štátnej univerzity Andreja Manojla na nasadenie mierových síl OSN v Donbase. Podľa neho bude veľmi tvrdá diskusia o úlohe a funkciách mierových síl OSN, pretože Západ trvá na tom, aby „modré prilby“ prevzali kontrolu nad celým územím separatistických republík DNR a LNR, vrátane hranice medzi Ukrajinou a Ruskom. Pozícia Ruska v tejto otázke je úplne odlišná – Moskva je presvedčená, že mierové jednotky musia zaistiť bezpečnosť misie OBSE v Donbase a byť na demarkačnej línii medzi Ukrajinou a separatistickými republikami.
https://rueconomics.ru/307996-siriya-i-ukraina-putin-s-sovb…
 

ST 21. 2. 2018

Internetový portál ruského denníka Kommersant uviedol, že podľa údajov zverejnených americkou štátnou pokladňou o držiteľoch štátnych cenných papierov objem ruských investícií do štátnych dlhopisov USA (US Treasuries) bol k 1. januáru 2018 102,2 miliárd dolárov. Bolo to o 16,1 mld. USD viac ako pred rokom. V súčasnosti je Rusko na 15. mieste z hľadiska objemu medzi držiteľmi týchto cenných papierov. Najväčším držiteľom amerických záväzkov podľa účtov Ministerstva financií USA podľa výsledkov roku 2017 bola Čína - 1,185 miliárd dolárov. na druhom mieste je Japonsko.
https://www.kommersant.ru/doc/3555112


ST 21. 2. 2018

Internetový portál ruského denníka Kommersant informoval o tom, že podľa vyjadrenia predstaviteľa amerického ministerstva zahraničných vecí Heathera Nauerta anti-ruské sankcie v rámci zákona CAATSA viedli k strate ruského vojensko-priemyselného komplexu približne v hodnote 3 miliárd $. Predtým minister zahraničných vecí USA Rex Tillerson uviedol , že Spojené štáty zvažujú možnosť uloženia ďalších sankcií proti Rusku. Poznamenal, že USA už „podnikli kroky v súlade s CAATSA, ktorá zabránila významným obranným obchodom Ruska“.


ST 21. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times uvádza, že podľa hlavného vyjednávača Európskej únie Michela Barniera budúce obchodné vzťahy Spojeného kráľovstva s EÚ budú podobné, ako je to zakotvené v Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode medzi EÚ a Kanadou (CETA) Táto dohoda umožňuje obom stranám uzavrieť samostatné dohody s inými partnermi. Takisto ponecháva Kanadu mimo colnej únie a jednotného trhu EÚ. CETA teda poskytuje len obmedzené výhody.
Britain’s road to becoming the EU’s Canada
 

ST 21. 2. 2018

Podľa internetového portálu ČTK České noviny vznikne v Česku satelitné centrum pre českú armádnu rozviedku a Severoatlantickú alianciu. Jeho úlohou bude vyhodnocovať a spracovávať informácie z leteckých či satelitných záberov. Budú sa používať na spravodajské alebo vojenské účely, ale pomôžu aj civilným záchranárom, napr. pri sledovaní živelných pohrôm.
V Česku vznikne satelitní centrum pro armádní rozvědku a NATO | ČeskéNoviny.cz
 

ST 21. 2. 2018

Internetový portál ruského denníka Izvestija uviedol výsledky prieskumu Všeruského centra pre štúdium verejnej mienky (VCIOM), podľa ktorých asi tretina ruských občanov (31%) považuje ruskú armádu za najsilnejšiu na svete a viac ako polovica (52 %) za jednu z najlepších. Podľa iného prieskumu VCIOM väčšina Rusov – asi 80% – sa spolieha na obnovenie vzťahov s Ukrajinou. Zároveň 44 % respondentov k otázke budúcnosti rusko-ukrajinských vzťahov vyjadrilo presvedčenie, že „situácia bude normálna, ale vzťahy nebudú nejako priateľské“. Ale 35 % opýtaných verí, že „skôr alebo neskôr sa obnovia priateľské, spojenecké vzťahy“.
https://iz.ru/…/tret-rossiian-schitaet-armiiu-rf-silneishei…


ST 21. 2. 2018

Ruský denník Izvestija informoval, že tohto roku doplnia systém protiraketovej obrany, ktorý zahŕňa Moskvu, superrýchle a manévrovateľné antirakety 53T6M Nudol. Sú schopné zachytiť v blízkom vesmírnom priestore a stratosfére jadrové hlavice a pokročilé hypersonické lietadlá. Moderné technológie umožňujú používať konvenčnú hlavicu namiesto jadrovej energie, čo je mimoriadne dôležitá v husto osídlených oblastiach.
Москва получит новую противоракетную защиту
 

ST 21. 2. 2018

Internetový portál britského denníka The Guradian vyvracia vyfabrikované obvinenia proti vodcovi labouristov Jeremy Corbynovi, že je anti-britský zradca. Označil to za hazardnú hru konzervatívnej tlače, ktorá sa pokúša odstrániť demokratickú legitimitu labouristov v situácii, keď je otrasená pozícia konzervatívnej strany. Denník poukazuje na nezmysly eštébáka Jána Sarkocyho, podľa ktorého mu Corbyn dával také informácie zo súkromia premiérky Margaret Thatcherovej, ktoré sa nemohol nijakým spôsobom dozvedieť.
Corbyn’s no anti-British traitor: the Tory press is playing a risky game | Owen Jones
 

ST 21. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times informuje o problémoch kambodžského prístavného mesta Sihanoukville, kde prepukol kasínový boom sprevádzaný prílevom čínskych turistov. Prílev čínskych turistov zvýšil ceny nehnuteľností v meste, priniesol rast počtu výškových budov, ale aj problémy. Vzrástli ceny nájomného, čo ovplyvňuje životnú úroveň vládnych úradníkov, zamestnancov a iných ľudí. Pribúdajú mafiánske skupiny, ktoré sú za množiacimi sa únosmi, zločinnosťou a vzrastá napätie medzi čínskymi návštevníkmi a miestnymi obyvateľmi.
Cambodia’s embrace of China stirs local tension
 

ST 21. 2. 2018

Ruský internetový portál Gazeta.ru informoval o novej leteckej bombe Dreľ – PBK-500U SPBE-K, ktorá je určená proti obrneným vozidlám, radarom, prieskumným rádiolokátorom, riadiacim centrám a systémom protivzdušnej obrany. Predpokladá sa, že bude vypustená vo vysokých výškach a zo stratosféry (základná výška využitie novej munície je 14 km) a zasiahne ciele do vzdialenosti 30 km.
Новое оружие России: «Дрелью» по танкам


ŠT 22. 2. 2018

Internetový portál ruského denníka Kommersant oznámil, že lietadlo 5. generácie rukého vojenského letectva Su-57 pristálo na leteckej základni Chmeimim (provincia Latakia). Do roku 2019 má absolvovať druhú fázu testovacieho programu v bojových podmienkach a potom by malo byť zaradené do zostavy ruského vojenského letectva.
https://www.kommersant.ru/doc/3557683?from=hotnews
 

ŠT 22. 2. 2018

Americký internetový portál Army Times oznámil, že armáda Spojených štátoch plánuje nahradiť radar Patriot pre leteckú a raketovú obranu radarom s perimetrom 360 stupňov, ktorý sa v rámci modernizačného úsilia služby dostal vo fázy vývoja a jeho výroba sa začne vo fiškálnom roku 2022. Radar novej generácie zachytí všetky vzdušné ciele a zefektívni tak účinnosť protiraketového systému Patriot.
Army looking to funnel potential budget boost into modernization
 

PI 23. 2. 2018

Podľa americkej internetovej stránky Military Aerospace spoločnosť Bell Helicopter pripravuje výrobu 27 nových vrtuľníkov AH-1Z pre americké vojenské námorníctvo v hodnote 49,1 milióna dolárov. Vrtuľník má dvojčlennú posádky a je vyzbrojený 20-milimetrovým guľometom Gatling. Okrem toho môže vypáliť 70-milimetrovú raketu Hydra, rakety vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder a rakety typu vzduch-zem AGM-114 Hellfire.
Bell ready to build 27 AH-1Z attack helicopters
 

PI 23. 2. 2018

Internetový portál denníka The Wall Street Journal oznámil, že holandská kancelária CPB pre analýzu hospodárskej politiky v piatok uviedla, že objem vývozu a dovozu tovaru bol v minulom roku o 4,5% vyšší ako v roku 2016, čo znamenalo 1,5% nárastu expanzie v predchádzajúcom roku. Rast obchodných tokov odráža širšie oživenie hospodárskej aktivity na celom svete v roku 2017, takže ekonómovia očakávajú pokračovanie tohto trendu aj v roku 2018.
https://www.wsj.com/…/global-trade-flows-rise-at-quickest-r…
 

PI 23. 2. 2018

Internetový portál amerického časopisu The National Interest uverejnil názor amerických vojenských expertov, podľa ktorých Spojené štáty by mali znovu otvoriť diplomatické a vojenské komunikačné linky s Ruskom. Tieto kanály sú rozhodujúce pre zníženie rizika nesprávnej komunikácie a konfliktov, ktorým sa dá predísť. Bez ohľadu na to, aké náročné sú americko-ruské vzťahy dnes, USA by mali pracovať na opätovnom otvorení komunikačných kanálov, vrátane diplomatických, ako aj vojenských. Niektoré počiatočné kroky – napríklad taktická dekonfliktizácia v Sýrii – sa už uskutočnili, ale je potrebné urobiť oveľa viac.
Averting the U.S.-Russia Warpath
 

PI 23. 2. 2018

Internetový portál amerického časopisu The National Interest popisuje ruské jadrové torpédo Status-6, ktoré sa môže pohybovať v maximálnej podmorskej hĺbke 1 000 metrov s rýchlosťou až 100 – 185 km. Dokáže sa vyhnúť protiraketovej obrane a explózia obrovskej jadrovej nálože pri pobreží protivníka môže spôsobiť vlnu tsunami, ktorá má za následok vážne devastačné účinky na pobreží krajiny, vrátane prístavov a námorných základní.
Status-6: What Russia Is Saying About Its 100-Megaton Nuclear Torpedo
 

PI 23. 2. 2018

Internetový portál ruského denníka Vedomosti priniesol informáciu agentúry AFP o tom, že nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macrona požiadali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ovplyvnil situáciu v sýrskom regióne Východnej Ghuty v prospech prímeria. Tiež turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu vyzval Rusko a Irán, aby vyvinuli vplyv na sýrske úrady, aby zastavili boje vo východnej Ghute.
https://www.vedomosti.ru/…/751890-poprosili-putina-povliyat…
 

SO 24. 2. 2018

Internetový portál South Front uviedol s odvolaním na bulharský portál a-specto.bg, že ekonomické straty v Sýrii sa odhadujú na 226 miliárd dolárov. Podľa správy Svetovej banky z roku 2017 bolo stratených okolo 530 000 pracovných miest a utečenecká vlna presiahla počet 5 miliónov ľudí. Hoci Sýria nie je významným vývozcom ropy, „čierne zlato“ zohráva dôležitú úlohu v sýrskej ekonomike. V roku 2010 vytvoril sýrsky ropný priemysel 25 % príjmov štátneho rozpočtu. Sýria je bohatá na zásoby zemného plynu. Sýrska vláda počíta s tým, že na obnove vojnou poškodeného energetického priemyslu sa bude podieľať Rusko, Čína, Irán, ako aj západné spoločnosti, ktoré participovali na ťažbe ropy a plynu pred vypuknutím občianskej vojny v roku 2011.
Syria, Energy and Reconstruction
 

SO 24. 2. 2018

Internetový portál Al_Monitor uverejnil komentár tureckého novinára Fehima Tastekina, ktorý upozorňuje. že „dobrodružstvo Turecka v Sýrii smeruje do hlbšej neistoty“. Čelí nejasným americkým a ruským manévrom a krutým realitám terénu. Cieľom tureckej armády bolo rýchlo ukončiť operáciu proti Kurdom v Afrine a pochodovať k mestu Manbij, ktoré leží 30 kilometrov od rieky Eufrat. Turecká armáda plánovala prejsť na východný breh Eufratu a zasadiť veľké údery kurdskej „demokratickej autonómie“ v oblastiach, ako sú Ras al-Ain a Tell Abyad, kde Kurdi nemajú etnickú väčšinu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je odhodlaný zlikvidovať kurdské autonómne orgány v Sýrii. Sýria však tento týždeň sa dohodla o vyslaní svojich milícií na podporu Kurdov v Afrine.
Turkey's march on Manbij stalled by wall of reality
 

SO 24. 2. 2018

Internetový portál americkej agentúry Bloomberg uviedol, že čoraz agresívnejší hackeri v Severnej Kórei sa „nabúrali“ do desiatok stolných počítačov a notebookov spoločnosti Orascom Telecom Media a Technology Holding SAE, egyptského obra vo vlastníctve miliardára Naguib Sawirisa, ktorý pomohol vybudovať komunikačné siete Severnej Kórey. Pretože Orascom teraz konkuruje severokórejskej štátnej firme, hackeri sa snažia získať informácie, ktoré by pomohli režimu získať výhodu v podnikaní a pri rokovaniach.
North Korean Hackers Breach Sawiris’ Orascom Network
 

SO 24. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times uvádza, že kancelárka Angela Merkelová narazila na bruselskom summite o rozpočte na opozíciu so svojím plánom na využívanie finančných prostriedkov EÚ na pomoc pri integrácii migrantov. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz povedal, že rozpočet by mal posilniť kontroly vonkajších hraníc na európskej úrovni, a nie odmeňovať krajiny, ktoré sú hostiteľmi migrantov. Zdôraznil, že „solidarita je oveľa viac ako ukrývať utečencov“.
Merkel plan to link EU money to migration policy hits opposition

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama