Svet od 12. do 18. novembra 2017

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 3869


NE 12. 11. 2017

Britský denník The Times informoval o tom, že štyridsať konzervatívnych poslancov súhlasilo s podpísaním listu o vyslovení nedôvery premiérke Therese Mayeovej, keďže vyjednávači Európskej únie hrozia, že zablokujú obchodné rozhovory s Londýnom až do marca, ak Británia nebude súhlasiť s uzavretím dohody o Brexite.
Tory turmoil as 40 MPs say May must go
 

NE 12. 11. 2017

Ruský denník „Kommersant“ upozornil, že prvýkrát za posledných desať rokov na námornom cvičení blízko Kórejského polostrova budú až tri americké lietadlové lode – Ronald Reagan, Theodor Roosevelt a Nimitz. Budú vytvorené tri úderné skupiny, ktoré budú zahrňovať 11 amerických vojnových lodí, vybavených systémom protiraketovej obrany „AEGIS“. Soul pošle do oblasti manévrov sedem lodí: tri torpédoborce a štyri eskortné lode.
https://www.kommersant.ru/doc/3465487?from=four_mir


NE 12. 11. 2017

Denník The New York Times komentoval demonštráciu krajne pravicových nacionalistov, ktorí pochodovali v sobotu vo Varšave, mávajúc červeno-bielymi poľskými vlajkami a ožarujúc ulice svetlicami. Dav na pochode pri príležitosti Dňa nezávislosti Poľska ďaleko prevýšil počet ľudí na oficiálnych vládnych podujatiach. Mnohí účastníci niesli kresťanské symboly. Agentúra The Associated Press uviedla, že mali heslá, ako napr. „Biela Európa bratských národov“ a transparenty Národného radikálneho tábora, antisemitskej skupiny založenej pred druhou svetovou vojnou.
Nationalist March Dominates Poland’s Independence Day


NE 12. 11. 2017

Internetový portál „24 BUSINESSREPORT“ pripomenul, že pred siedmymi rokmi vznikla internetová mena Bitcoin. Uvádza príklad, že ak by ste si vtedy kúpili 2 000 Bitcoinov za 5 amerických dolárov, dnes by ste boli bohatší o 4,4 milióna dolárov. Milionársky podnikateľ z Argentíny Wences Casares, ktorý sa špecializuje na technológie a finančné záležitosti, tvrdí, že ešte stále nie je príliš neskoro pre ľudí zaujímajúcich sa o Bitcoin. Odporúča, aby ste si 1 % alebo menej z toho, čo vlastníte, investovali do Bitcoinu.


PO 13. 11. 2017

Katarská televízna stanica Al-Jazeera uviedla, že rozhodnutie Turecka kúpiť pokročilý systém protiraketovej obrany z Ruska nie je zamerané na vysielanie žiadnych politických posolstiev. Povedal to Ahmet Berat Conkar, šéf tureckej delegácie v Parlamentnom zhromaždení NATO. Podľa jeho vyjadrenia nákup protileteckých rakiet S-400 sa zakladal výlučne na technických a finančných dôvodoch. Turecký predstaviteľ zdôraznil, že „Turecko si vybralo systém S-400 z viacerých možností, pretože raketový systém disponuje pokročilejšími technickými vlastnosťami, ako jeho konkurenti s vyššou cenou a kratšou dodacou dobou.“
Turkey's S-400 purchase not a message to NATO: official


PO 13. 11. 2017

Britské vláde komunikačné centrum GCHQ, ktoré sa zaoberá elektronickou špionážou, sa obáva, že antivírusový softvér firmy Kaspersky Lab – ktorý spoločnosť Barclays bezplatne poskytne viac ako 2 miliónom zákazníkov – môže byť ruským vládnym orgánom FSB použitý ako nástroj na zhromažďovanie informácií. Predstavitelia spoločnosti Barclays uviedli, že sa snažia ukončiť dohodu s ruskou firmou Kaspersky Lab z obchodných dôvodov a že tento krok nemá žiadnu súvislosť so záujmami GCHQ.
UK spymasters raise suspicions over Kaspersky software’s Russia links
 

PO 13. 11. 2017

Poľská premiérka Beata Szydlová v rozhovore pre denník Financial Times uviedla, že „ľudia v Európe čoraz viac cítia, že elity v Bruseli už nie sú v kontakte s problémami, ktoré by ich mali znepokojovať – ako napríklad bezpečnosť občanov EÚ, pracovná situácia, zvýšenie zamestnanosti a zvýšenie miezd“. Povedala, že „sú čoraz viac zameraní na byrokraciu, ktorú sami vytvorili. Vedie to ku kríze –- preto mali by sme o týchto otázkach rokovať najmä teraz, keď sa Spojené kráľovstvo rozhodlo opustiť Európsku úniu.“
Polish PM hails pushback against deeper European integration


UT 14. 11. 2017

Britská agentúra Reuters vo svojom komentári o nasadení ozbrojených síl USA v Ázii uvádza, že Spojené štáty majú vo svojom rozpočte na obranu položku vo výške 825 miliárd dolárov. Čína vynakladá na obranu 146 miliárd a Rusko 70 miliárd dolárov. Na rozdiel od globálneho pôsobenia USA uvedené dve krajiny sú agresívnejšie zamerané na svojich bezprostredných susedov. Sústreďujú sa na prostriedky kybernetickej vojny a rakety, čo vyvoláva znepokojenie Američanov, že by tým mohli získať prevahu v lokálnych konfliktoch.
Commentary: The truth behind the U.S. show of force in Asia


UT 14. 11. 2017

Ruský denník „Nezavisimaja gazeta“ prezentoval názory doktora historických vied z Ústavu orientálnych štúdií Ruskej akadémie vied Alexeja Kivu, ktorý sa pýta, kde je príčina zaostávania Ruska za vyspelými krajinami, ale aj „rozvinutými rozvojovými krajinami“. Pripomína údaj uvádzaný bývalým ministrom financií Alexejom Kudrinom, že v období 2008 až 2017 ruské hospodárstvo vzrástlo iba o 1,7 %. Poukazuje na zistenie ekonóma prof. Jakova Mirkina, že Rusko v 25 postsovietskych rokoch sotva dosiahlo úroveň z roku 1990, pričom takmer zanikla výroba obrábacích strojov, laboratórnych zariadení a nástrojov. Prof. Mirkin napísal, že „ekonomika bola zničená a na jej ruinách bol vytvorený latinsko-americký model periférneho surovinového štátneho kapitalizmu“.
Национальные интересы: откуда идет угроза
 

UT 14. 11. 2017

Ruská agentúra TASS uviedla, že hodnota Bitcoinu v priebehu piatich dní sa znížila takmer o tretinu, teda o vyše 2 000 $. Začiatku novembra sa jeho hodnota vyšplhala na 7 800 $. A dnes sa obchoduje za 5 600 $. Kryptomena sa považuje za vysoko výnosný, ale najrizikovejší typ investície. Mnohí odborníci uvádzajú, že sa nepodarí predpovedať jej osud a ani nenaznačili približný „strop“ jeho hodnoty.
Почему непредсказуемы курсы криптовалют
 

UT 14. 11. 2017

Denník The New York Times informoval o tom, že ochranu americkému veľvyslanectvu v Moskve a konzulátom v Petrohrade, Jekaterinburgu a vo Vladivostoku poskytne spoločnosť Elite Security Holdings, úzko spojená s bývalý vysokým predstaviteľ KGB Viktorom G. Budanovom, ktorý bol šéfom sovietskej kontrarozviedky. Príslušníci americkej námornej pechoty budú naďalej strážiť americké diplomatické misie, ale úlohy, ako je prezeranie návštevníkov a iné druhy kontroly, prevezmú strážnici uvedenej ruskej SBS. Bývalý dôstojník KGB Michail Ljubimov povedal, že ruské veľvyslanectvo vo Washingtone by nikdy nezverilo svoju bezpečnosť americkej spoločnosti, o ktorej sa vie, že má vzťahy so CIA.
U.S. Hires Company With K.G.B. Link to Guard Moscow Embassy


UT 14. 11. 2017

Agentúra Reuters oznámila, že predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová v utorok povedala, že vláda Spojeného kráľovstva musí urobiť zmeny v návrhu zákona o Brexite, ak chce získať podporu jej vlády v Edinburghu. Vlády v Škótsku a vo Walese nemôžu vetovať návrh zákona o odchode z EÚ, ale neúspech pri získaní ich súhlasu by znamenal nepríjemné problémy pre vládu britskej premiérky Theresy Mayovej.
Scotland's Sturgeon demands changes in EU exit bill after meeting May


UT 14. 11. 2017

Americký časopis The National Interest uverejnil úvahu politológa spoločnosti RAND Andrewa Radina o tom, ako by mohlo NATO náhodou spustiť vojnu s Ruskom. Zvýšená prítomnosť vojsk NATO v Pobaltí by mohla viesť k tomu, že Rusko by pociťovalo motiváciu pre inváziu, aj keď by západné sily nasadené v pobaltských štátoch nemohli v skutočnosti napadnúť ruskú armádu.
How NATO Could Accidentally Trigger a War with Russia


ST 15. 11. 2017

Podľa ruského denníka „Vedomosti“ významný ruský ekonóm, bývalý minister financií, predseda Centra pre strategický výskum (CSR) Alexej Kudrin začal aktívne spolupracovať s tímom prezidenta Vladimíra Putina. I keď Kudrin nie je formálne členom prezidentovej administratívy, jeho koncepcia reformy ruskej ekonomiky by mohla byť jednou z tém prezidentskej predvolebnej kampane. Špekuluje sa nad tým, že by po voľbách mohol vystriedať premiéra Dmitrija Medvedeva.
https://www.vedomosti.ru/…/741717-kudrin-podklyuchilsya-k-s…


ST 15. 11. 2017

Podľa ruského denníka „Nezavisimaja gazeta“ výdavky na obranu v Rusku prekročili 5,3% HDP a priblížili sa úrovni 70 miliárd dolárov. Agentúra Interfax citovala správu z programu obrany spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Odborníci sa domnievajú, že komplexná medzinárodná situácia prispeje k ďalšiemu rastu výdavkov na obranu. Výškou výdajov na obranu sa Rusko umiestnilo na treťom mieste v absolútnych nákladoch po Spojených štátoch so 611 miliardami a Číne s 215 miliardami dolárov. V pomere k HDP náklady uvedených krajín na obranu predstavujú 3,3% a 1,1%.
Бюджет страны все больше походит на предвоенный
 

ST 15. 11. 2017

Podľa denníka The Wall Street Journal obchod Stefanel v Miláne bol posledných 10 rokov deväť rokov v strate. Firma reštrukturalizovala svoj bankový dlh najmenej šesťkrát, vrátane niekoľkých období odkladu, keď spoločnosť Stefanel musela platiť iba úroky z toho, čo dlhuje. Takéto spoločnosti sú rizikom pre budúcu životnú úroveň, uviedol Klaas Knot, guvernér Európskej centrálnej banky a riaditeľ holandskej centrálnej banky. Viažu bankový kapitál, ktorý by sa mohol použiť inde.
A Specter is Haunting Europe’s Recovery: Zombie Companies


ST 15. 11. 2017

Denník The Washington Post v súvislosti s vývojom v Zimbabwe uviedol, že zimbabwianská armáda prevzala kontrolu nad krajinou a zadržala svojho dlhoročného prezidenta Roberta Mugabeho – a tým uzavrela politické zúčtovanie súvisiace so zjavnými pokusmi Mugabeho inštalovať svoju manželku Grace ako jeho nástupcu na poste prezidenta.


ST 15. 11. 2017

Britský denník Financial Times informoval o tom, že angolský prezident João Lourenço odvolal najbohatšiu africkú ženu Isabel dos Santosovú z pozície šéfky štátnej ropnej spoločnosti Sonangol. Dcéra bývalého prezidenta José Eduardo dos Santosa, ktorý vládol Angole 38 rokoch bol vymenovaná na tento post prezidentským dekrétom v júni 2016. Jej odvolanie svedčí o odhodlaní prezidenta Lourenca rýchlo sa postaviť proti starému režimu a vytvoriť si vlastnú mocenskú základňu.
Africa’s richest woman removed as head of Angola state oil group
 

ŠT 16. 11. 2017

Britský denník Financial Times pripomína, že nie je to tak dávno, čo poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyslovil požiadavku na rozhodujúce nemecké vedenie v Európskej únii. Teraz súčasná vláda vo Varšave požiadala Berlín o náhradu za škôd spôsobených za druhej svetovej vojny Nemeckom. Denník sa domnieva, že ak Británia opustí EÚ, pravdepodobné Nemecko bude stále viac dominantné. Preto je dôležité, aby nemecká kancelárka Angela Merkelová – rovnako ako francúzsky prezident Emmanuel Macron – vybudovali skutočné partnerstvo medzi Berlínom a Parížom.
When German power meets Polish nationalism


PIA 17. 11. 2017

Fínska agentúra Yle News informovala, že vojenský špecialista fínskej Národnej univerzity obrany na Rusko Juhani Pihlajamaa tvrdí, že i keď komplexná fínska analýza cvičení Západ 2017 ešte nie je ukončená, nemyslí si, že cvičenia majú byť interpretované ako hrozba pre NATO.
Finnish expert: Russia's Zapad 2017 war games were not anti-Nato drills
 

PIA 17. 11. 2017

Český prezident Miloš Zeman pred návštevou Moskvy poskytol rozhovor ruskej agentúre TASS, v ktorom okrem iného povedal, že v Európe je veľa politikov, ktorí považujú pripojenie Krymu za „dokončenú záležitosť“, ale chýba im odvaha priznať to otvorene. Pripomenul, že ak sa dnes Kosovo považuje za nezávislý štát a na základe výsledkov referenda sa rozhodol Krym pripojiť k Rusku, nebude protestovať. „Preto som použil francúzsky výraz fait accompli“ – uviedol prezident Zeman.
Милош Земан: я сторонник экономической дипломатии


SO 18. 11. 2017

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov informoval o tom, že počas návštevy ruského prezidenta Vladimíra Putina na kultúrnom fóre v Petrohrade prijali viac ako 60 falošných telefonických výziev s hláseniami o bombách, ktoré mali byť položené pozdĺž cesty prezidentskej kolóny. Telefonické varovania neovplyvnili program prezidenta. Peskov uviedol, že správy prichádzali zo zahraničia, ale doteraz nebolo presne určené, odkiaľ.
https://www.vedomosti.ru/…/20…/11/18/742224-peskov-rasskazal


SO 18. 11. 2017

Americký internetový portál Defense One prezentoval názor Josepha Cirincioneho – prezidenta nadácie Ploughshares, zameranej na politiku jadrových zbraní a riešenie konfliktov – že „Rusi majú túto novú teóriu – a začíname ju kopírovať – ​​že v konvenčnej vojne, v ktorej začnú strácať, budú ju eskalovať, aby ju obmedzili. Najprv použijú jadrovú zbraň, aby nám ukázali, aké vážne to je, a myslím si, že potom sa zastaví eskalácia.“
Can Two Nuclear Powers Fight a Conventional War?


SO 18. 11. 2017

Podľa denníka Financial Times americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo dohodu o predaji raketových obranných systémov Patriot v hodnote 10,5 mld. USD do Poľska. Je jedným z mála členov aliancie NATO, ktorý vynakladá 2 % svojho HDP na obranu a minulý mesiac sa zaviazal zvýšiť výdavky na obranu na 2,5 % do roku 2030.
US and Poland agree $10.5bn missile defence deal
 

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984