Reklama
Reklama

Svet od 11. februára do 17. februára 2018

(očami plukovníka rozviedky)
Počet zobrazení: 2832

NE 11. 2. 2018

Podľa amerického internetového portálu Military.com Námorná kriminálna vyšetrovacia služba začala vyšetrovanie správ o tom, že určitý počet námorníkov na palube lietadlovej lode USS Ronald Reagan a v prístave Yokosuka v Japonsku používa a distribuuje drogy. Denník The Wall Street Journal uviedol, že najmenej 12 amerických námorníkov v Japonsku bolo vyšetrovaných za údajné predávanie a používanie nelegálnych drog, vrátane LSD a extázy. V správe o vyšetrovaní sa hovorí, že vyšetrovanie zisťuje, či námorníci distribuovali drogy aj japonským civilistom.
Navy Investigating Allegations Japan-Based Sailors Used, Sold Drugs


PO 12. 2. 2018

Americký internetový portál Defense News uvádza, že Pentagon dostane v rozpočte na rok 2019 686 miliárd dolárov. Rozpočet počíta s nákupom 10 vojnových lodí a zvýšenou produkciou lietadiel F-35 a F/A-18. Jeden z najväčších prírastkov rozpočtu na obranu predstavujú nejasne formulované „aktivity na podporu misií“, ktoré zo 49,9 miliárd dolárov vo fiškálnom roku 2018 stúpnu na 66,8 miliárd dolárov vo fiškálnom roku 2019.
Pentagon unveils $686 billion military budget for 2019


PO 12. 2. 2018

Ruský denník Nezavisimaja gazeta uverejnil článok profesora Ruskej univerzity priateľstva národov Jurija Tavrovského, ktorý sa domnieva, že zbližovanie medzi Ruskom a Čínou môže byť ovplyvnené udalosťami nasledujúcich mesiacov. Mohlo by to byť vypuknutie vojny na kórejskom polostrove. Mohlo by to byť vyhlásenie „nezávislosti“ Tajwanu pod vplyvom protičínských politikov vo Washingtone. Mohol by to byť „náhodný“ konflikt amerických a čínskych vojnových lodí alebo lietadiel v oblasti Juhočínskeho mora. Mohol by to byť útok ukrajinskej armády na separatistické republiky v Donbase a následné zapojenie ruskej regulárnej armády na jednej strane a vojakov NATO na strane druhej. Môže to byť niečo iné, čo dokáže otestovať silu rusko-čínskych partnerských vzťahov a prinútiť Moskvu a Peking, aby premýšľali o vojensko-politickom spojenectve.
Российско-китайские отношения нуждаются в ручном управлении


PO 12. 2. 2018

Ruský internetový denník Vzgľad napísal, že vyjadrenia o bezprostrednom vzniku ruských hypersonických zbraní sú príliš optimistické. Američania síce skromne pripúšťajú, že v tejto oblasti Rusi pokročili ďalej ako oni, ale nie je také jednoduché. Spomína sa ruská raketa Cirkon, ale stále nie je vyriešený problém, aby sa pri hypersonickej rýchlosti jednoducho neroztopila. Ak sa o hypersonických zbraniach hovorí v USA, tak je to prvok psychologickej vojny a na druhej strane spôsob, ako získať od Kongresu ďalšie peniaze na zbrojenie.
Слова о скором появлении у России гиперзвукового оружия слишком оптимистичны


PO 12. 2. 2018

Podľa internetového portálu amerického denníka The New York Times úradníci Organizácie Spojených národov varujú, že dvojmiliónová Gaza sa blíži k úplnému kolapsu, kolabuje zásobovanie zdravotníckym materiálom, zatvárajú sa kliniky a 12-hodinové výpadky elektrickej energie ohrozujú nemocnice. Takmer chýba pitná voda a znečistené odpadové vody zaplavujú pláže a rybárske oblasti. Izraelskí úradníci a humanitárni pracovníci sa každý deň snažia zabrániť vypuknutiu cholery. Chýbajú finančné prostriedky a ekonomika Gazy sa dusí. New York Times varuje, že v Gaze hrozí „výbuch“.
With Gaza in Financial Crisis, Fears That ‘an Explosion’s Coming’


PO 12. 2. 2018

Internetový portál maďarského ministerstva zahraničných vec a obchodu uverejnil vyjadrenie ministra Pétera Szijjártó, že Maďarsko sa nevzdá svojej súčasnej politiky v súvislosti s ukrajinským školským zákonom bez právnych záruk. „NATO plánovalo stretnutie ministrov obrany medzi NATO a Ukrajinou 14. – 15. februára, ktoré Maďarsko vetovalo, a preto generálny tajomník aliancie informoval členské štáty, že schôdza sa nebude konať,“ povedal Szijjártó. Podľa jeho vyjadrenia nie je to bilaterálna otázka vzhľadom na skutočnosť, že Ukrajina nedodržiava svoje medzinárodné záväzky a porušuje zákony a základné normy medzinárodné práva.
Hungary will not give up its current policy with regard to the Ukrainian Education Act without legal guarantees
 

PO 12. 2. 2018.

Internetový portál RIA Novosti Ukrajina informuje o tom, že v Poľsku narastá diskriminácia Ukrajincov, pribúdajú prejavy netolerancie a nenávisti voči príslušníkom ukrajinskej komunity, dokonca sa množia prípady fyzických útokov na Ukrajincov. Pred niekoľkými dňami rokoval o súčasných problémoch ukrajinskej menšiny Výbor pre národnostné a etnické menšiny poľského Sejmu.
Вперед к украинско-польской драке по дорожке, проторенной Соросом?


UT 13. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times informoval o tom, že izraelská polícia odporučila obžalobu 4-násobného premiéra Benjamina Netanjahua v dvoch kauzách, ktoré sa týkajú darov v hodnote desiatok tisíc dolárov preňho a jeho manželku. Vyšetrovanie dospelo k záveru, že existujú „dostatočné dôkazy proti premiérovi o podozreniach z trestných činov prijímania úplatkov, podvodu a porušenia dôvery“. Netanjahu v utorok večer vystúpil v národnej televízii, aby sa obhajoval a prisľúbil, že jeho vláda napriek bude plniť svoj mandát. Prípad je teraz v rukách generálneho prokurátora Avicha Mandelbita, ktorý obhajoval políciu pred obvineniami zo zaujatosti, ale neuviedol, ako bude postupovať.
Israeli police recommend Netanyahu indictment


UT 13. 2. 2018

Ruský internetový portál Gazeta.ru uviedol, že podľa štatistického úradu Rosstat pôrodnosť v Rusku v roku 2017 klesla o 10,7 % – na 1,69 milióna detí. Úmrtnosť takisto klesla, ale prirodzený pokles obyvateľstva – 134 tisíc ľudí – túto tendenciu neprevýšil. Podľa generálneho riaditeľa Inštitútu vedecko-spoločenských expertíz Sergeja Rybalčenka Rusko počtom narodených osôb kleslo pod úroveň roku 2008, to znamená, že sa vrátilo nazad o desať rokov. Rybalčenko konštatoval, že „priemerná dĺžka života dosiahla 72 rokov, ale tu sme stále veľmi ďaleko nielen za vyspelými krajinami, ale aj za mnohými rozvojovými krajinami“. Preto je podpora mladých rodín najlepším opatrením v ekonomicky nestabilnej dobe.
«Мы вступили в демографическую яму»
 

ST 14. 2. 2018

Internetový portál britskej BBC sa venuje modernizácii čínskej armády a uvádza, že čínska modernizácia ozbrojených síl prebieha rýchlejšie, ako očakávali mnohí analytici. Podľa odborníkov Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie (IISS) v Londýne, Čína, a už nie Rusko, čoraz viac poskytuje referenčnú hodnotu, podľa ktorej Washington posudzuje požiadavky na spôsobilosť vlastných ozbrojených síl; platí to najmä pre letecké a námorné sily.
China's 'globalised' military power
 

ST 14. 2. 2018

Internetový portál BBC uviedol, že vodca Severnej Kórey Kim Čong-un nemusí vypáliť raketu, aby získal svetovú pozornosť. Jeho 30-ročná sestra Kim Jo-čong fascinovala juhokórejské publikum. Keď vstúpila do prezidentského paláca v Soule s ručne písanými poznámkami od svojho brata, všetko prenášala televízia. Ukazázala, aké mala vlasy, každé jej malé gesto. Spravodajské siete sa dokonca rozhodli diskutovať o jej pehách, ale neuviedli, že je na americkej čiernej listine pre porušovanie ľudských práv. Dala diktátorskému režimu ľudskú tvár. BBC ju nazvala tajnou zbraňou Severnej Kórey.
Kim's sister and North Korea's secret weapon
 

ST 14. 2. 2018

Internetový portál denníka The Jerusalem Post uviedol, že Izrael sa stále viac spolieha na to, aby Rusko riešilo najnaliehavejšie diplomatické a bezpečnostné problémy regiónu, ktoré súvisia s angažovanosťou Iránu v Sýrii. V tejto súvislosti nemenovaný izraelský predstaviteľ povedal, že „Rusi určite chápu charakter tejto hrozby. Strana, ktorá zrejme nedokáže si uvedomiť dôsledky, sú Iránci a Hizballáh s Iránom a to nás znepokojuje“.
Russia becomes a player on critical Israeli fronts


ST 14. 2. 2018

Internetový portál britského denníka The Guardian informoval o vyjadrení filipínskeho prezidenta Rodriga Duarteho ženám, ktoré bojujú na strane komunistických povstalcov: „Nebudeme vás zabíjať. Len budeme strieľať do vagíny.“Ďalej povedal, že bez vagín by ženy boli „zbytočné“.Jeho drsné výrazy vyvolali hnev zo strany organizácií ľudských práv a žien v regióne. Jeho hovorca následne Duarteho vyjadrenia poprel.
Philippines: Rodrigo Duterte orders soldiers to shoot female rebels 'in the vagina'


ŠT 15. 2. 2018

Ekonomický komentátor britského denníka Financial Times Martin Wolf uviedol, že jediná vec, ktorej sa treba obávať, je „samotný nedostatok strachu“. Podľa neho svet čelí značným neistotám. Myslí si, že pokiaľ niekto taký nestabilný ako Donald Trump zodpovedá za najdôležitejšiu krajinu, potom vojna, obchodná vojna alebo iný neočakávaný šok by mohli destabilizovať súčasnú ekonomickú expanziu.
A bit of fear is good for markets


ŠT 15. 2. 2018

Internetový portál americkej agentúry Bloomberg upozornil na zvyšovanie napätia v regióne Stredného východu a uverejnil mapu, na ktorej sú vyznačené miesta posledných 4 incidentov; v oblasti mesta Afrin na severe Sýrie Kurdi zostrelili tureckú helikoptéru, v regióne bohatom na ropu Američania a ich spojenci ostreľovali nájomných vojakov ruskej súkromnej spoločnosti Wagner, ktorí utrpeli vážne straty, pri Palmýre izraelské lietadlá F-16 zničili riadiace stredisko iránskych dronov a pri Hardufe v izraelskom pohraničí sýrska raketa zostrelila izraelské lietadlo F-16.
https://www.bloomberg.com/…/u-s-strikes-said-to-kill-scores…
 

ŠT 15. 2. 2018

Britský denník Financial Times uverejnil komentár s titulkom Kim Čong-un dáva Donaldovi Trumpovi lekciu z diplomacie, v ktorom konštatoval, že rozhodnutie severokórejského diktátora o vyslaní delegácie na vysokej úrovni na zimné olympijské hry v Južnej Kórei bolo majstrovskou triedou v medzinárodnej diplomacii, čo spôsobilo, že Spojené štáty vyzerajú ako slabé. Cieľ bol jasný –vrazenie klinu medzi Washington a Soul a predstavenie humánnejšieho obrazu Severnej Kórey na celom svete. Pani Kim nepovedala nič verejne, ale v správnych chvíľach sa usmievala – v porovnaní s nepríjemnou prítomnosťou amerického viceprezidenta Mika Pencea.
Kim Jong Un gives Donald Trump a lesson in diplomacy


ŠT 15. 2. 2018

Podľa ukrajinského internetového portálu Segodnia tajomník Rady obrany a bezpečnosti Ukrajiny Alexander Turčynov povedal, že Ukrajina nemohla a nemôže vyhlásiť vojnu Rusku, pretože Ruská federácia disponuje jadrovými zbraňami, zatiaľ čo Ukrajina sa ich na základe tzv. Budapeštianskeho memoranda vzdala za prísľub signatárov, že v prípade ohrozenia budú brániť bezpečnosť Ukrajiny. Konštatoval, že „teraz, keď sme postavili efektívnu armádu a vojensko-priemyselný komplex, máme dostatok zbraní na obranu krajiny, ale nemôžeme vyhlásiť vojnu na agresorovi, pretože Rusko je nukleárny štát“.
Турчинов рассказал, почему Украина не объявила войну России
 

ŠT 15. 2. 2018

Internetový portál britského denníka Financial Times napísal, že zlatú medailu za najlepší propagandistický výkon na zimných olympijských hrách musí ísť na Kim Čong-un. Diktátor Severnej Kórey získal diplomatické víťazstvo, keď presvedčil Južnú Kóreu, aby zorganizovala spoločný ženský tím v ľadovom hokeji, pochodovala pod vlajkou severokórejských športovcov na úvodnom ceremoniáli a hostila Kimovu vplyvnú sestru. Potom použil tajnú zbraň: 229 roztlieskavačiek v červených kostýmoch, ktoré sa predstavili v neobyčajnej synchronizácii, čo osobitne oslnilo publikum.
North Korea’s cheerleaders and the art of political distraction
 

ŠT 15. 2. 2018

Internetový portál ruského denníka Kommesant uverejnil rozhovor s veľvyslancom EÚ v Moskve Markusom Edererom, ktorý konštatoval, že „súčasné obdobie sa môže stať nebezpečnejším ako studená vojna“. V rozhovore okrem iného uviedol, že Rusko má významný vplyv na predstaviteľov ukrajinských regiónov Lugansk a Doneck – inými slovami – na separatistov. V tejto súvislosti povedal: „Očakávame, že Moskva ich bude v každom prípade povzbudzovať k tomu, aby implementovali Minské dohody. Na druhej strane, Kyjev tiež musí splniť svoje povinnosti.“
https://www.kommersant.ru/doc/3548904
 

ŠT 15. 2. 2018

Internetový portál agentúr Bloomberg komentuje návrh na vyslanie stredne veľkých medzinárodných síl pod záštitou OSN – asi 20 000 vojakov – do Donbasu, aby umožnili ukončiť konflikt na východe Ukrajiny bez toho, aby boli povstalci vystavení pomste Kyjeva a Ukrajina mohla získať svoje územie a kontrolu hranice s Ruskom. Netvorili by ich príslušníci z členských krajín NATO, ale skôr skúsené mierové sily z Latinskej Ameriky, vojaci z bývalých sovietskych republík – ktoré nie sú nepriateľské voči Ukrajine ani voči Rusku – a kontingent z neutrálnych európskych krajín, ako sú Švédsko, Fínsko a Rakúsko.
How to Fix the Eastern Ukraine Problem


PI 16. 2. 2018

Internetový portál ruského denníka Vedomosti uverejnil informáciu o tom, že Rosoboronexport a indonézske ministerstvo obrany podpísali zmluvu na dodávku 11 viacúčelových stíhačiek Su-35. Zmluva s Indonéziou je dôležitá predovšetkým z dôvodu, že USA vytvárajú tlak na potenciálnych kupcov ruských zbraní; v auguste 2017 Kongres prijal nový sankčný zákon (CAATSA), ktorý by mal tomu zabrániť.
https://www.vedomosti.ru/…/751153-indoneziya-kupit-11-rosss…


PI 16. 2. 2018

Britský denník Financial Times uviedol vyjadrenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na tlačovej oknferencii v Bruseli, že Európa potrebuje „politickú revíziu“ a „ideologické objasnenie“, keď sa budú na budúci rok konať voľby orgánov Európskej únie. Macronova nová strana En Marche nadviazala kontakty so španielskymi centristickou stranou Ciudadanos, stranou Mattea Renziho v Taliansku a so Zelenými a sociálnymi demokratmi v Nemecku, aby spoločne presadili Macronovu „revolúciu“ v EÚ.
Macron’s tempered European revolution


PI 16. 2. 2018

Internetový portál britského denníka The Guardian informoval o tom, že Japonsko prijalo vlani len 20 žiadateľov o azyl – napriek rekordným 19 628 žiadostiam. Podľa údajov uverejnených tento týždeň počet žiadateľov v roku 2017 vzrástol o 80 % oproti predchádzajúcemu roku, keď bolo uznaných 28 z takmer 11 000 žiadostí.
Japan had 20,000 applications for asylum in 2017. It accepted 20
 

PI 16. 2. 2018

Ruský denník Vzgliad uverejnil informáciu od zástupcu vedúceho osobitnej monitorovacej misie OBSE v Donbase Alexandra Huga, že ukrajinská armáda dosiahla významný pokrok v operácii pri obci Novoaleksandrovka v Luganskej oblasti. Tajomník Rady národnej bezpečnosti Ukrajiny Oleksandr Turčynov povedal, že v uplynulom roku ukrajinské sily na niektorých častiach frontu v Donbase postúpili viac ako 10 kilometrov. K tomuto vyjadreniu splnomocnenec Ruska v kontaktnej skupine Minských dohôd Boris Gryzlov uviedol, že Turčynov týmito slovami uznal porušenie Minských dohôd.
https://vz.ru/news/2018/2/16/908695.html
 

PI 16. 2. 2018

Denník The Washington Post uverejnil článok odborníka z Washingtonského inštitútu pre politiku Blízkeho východu Sonera Cagaptaya, ktorý konštatoval, že v dlho sekulárnom Turecku začína postupne prevládať právo šaría. V posledných týždňoch tureckí predstavitelia začali opisovať vojenskú inváziu do Sýrie ako „džihád“. Počas prvých dvoch dní operácie – ktorá začala 20. Januára – vládne riaditeľstvo pre náboženské záležitosti nariadilo všetkým tureckým takmer 90 000 mešitám vysielať cez reproduktory na minaretoch verš Al-Fath z Koránu –Modlitbu dobývania.
Opinion | In long-secular Turkey, sharia is gradually taking over
 

PI 16. 2. 2018

Ruský internetový portál EurAsia Daily informoval o tom, že minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre Euronews uviedol: „Americké špeciálne sily a ostatné jednotky sú v Sýrii nelegálne, bez pozvania z Damasku – od legitímnej vlády – alebo poverenia Bezpečnostnej rady OSN.“ USA sa chcú usadiť v Sýrii so svojimi základňami na úkor Kurdov. Podľa Lavrova Američania sa už zaoberajú tým, ako zabezpečiť izoláciu obrovskej časti sýrskeho územia od zvyšku krajiny v rozpore so zvrchovanosťou územnej celistvosti Sýrskej arabskej republiky.
Лавров: США хотят поселиться в Сирии со своими базами за счет курдов: EADaily
 

PI 16. 2. 2018

Internetový portál denníka The Washington Post uverejnil názor Jasona Bergera na nariadenie prezidenta Donalda Trumpa, aby Pentagon zorganizoval vo Washingtone vojenskú prehliadku podľa vzoru prehliadky, ktorú videl počas návštevy v Paríži v Deň dobytia Bastily. Veterán z Iraku napísal, že vojenské prehliadky sú populárne v diktatúrach. Skrývajú utrpenie obyvateľstva za radmi vojenských vozidiel a stíhačiek, ktorých hodinové prevádzkové náklady sú dostatočné na to, aby mohli kŕmiť, obliekať a ubytovať štyri rodiny celý rok.
Perspective | Trump’s military parade would turn U.S. troops into toy soldiers


PI 16. 2. 2018

Americký spisovateľ a publicista Fareed Zakaria v denníku The Washington Post citoval názor, že v boji o moc na Blízkom východe v týchto dňoch chýbajú Arabi: „Všetky nearabské mocnosti – Iránci, Turci, Rusi, Izraelčania a Američania – sa zúčastňujú bojových operácií, aby určili, kto bude formovať arabský svet.“ Rusko sa stalo jediným sprostredkovateľom na Strednom východe, s ktorým hovorí každý. Nie je to preto, že Rusko je silné, ale preto, že bolo chytré.
Opinion | There’s a lot to be optimistic about these days. And then there’s the Middle East.
 

PI 16. 2. 2018

Podľa internetového portálu amerického časopisu The National Interest armáda USA simulovala v roku 1984 americko-ruskú vojnu v Ázii. Výsledky boli šokujúce. Podľa priebehu a výsledkov vojnových hier – píše časopis – všetci účastníci simulovaného konfliktu mali šťastie, že nedošlo k skutočnému otvorenému boju.
In 1984, the U.S. Military Simulated a U.S.-Russia War in Asia. The Results Were Shocking.
 

PI 16. 2. 2018

Internetový portál americkej agentúry Bloomberg v komentári k Mníchovskej bezpečnostnej konferencii napísal, že pozornosť sa postupne začína presúvať na Čínu. Autori úvodnej správy konferencie v Mníchove zistili, že Rusko - s ekonomikou veľkosti Španielska, problémom medzinárodnej konkurencieschopnosti a veľkým deficitom mäkkej moci - nemôže zostať ústredným bodom diskusie. V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma správami zohráva Čína významnejšiu úlohu.
Geostrategists: Give Russia and China a Rest
 

PI 16. 2. 2018

Internetový portál americkej agentúry Bloomberg uvádza, že kancelárka Angela Merkelová je pod tlakom, aby členom CDU oznámila meno svojho nástupcu. Podľa agentúry miera podpory pre Merkelovú ako kancelárku v prieskume verejnoprávnej rozhlasovej stanice ARD od septembrových volieb klesá. Najnovší prieskum v súbore 1 100 respondentov, ktorý uverejnili vo štvrtok, ukázal, že iba 50 percent opýtaných chce, aby zostala kancelárkou, oproti 61 percentám na začiatku októbra. Už sa hovorí o Merkelovej súmraku, pričom medzi možnými nástupcami sa spomína regionálna líderka kresťanských demokratov, 45-ročná Julia Kloecknerová zo spolkovej krajiny Porýnie-Falcko.
Merkel's Fiercest Rivals Are Coming Back to Haunt Her
 

SO 17. 2. 2018

Podľa internetového portálu ruského denníka Vedomosti nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel hovoril na bezpečnostnej konferencii v Mníchove v prospech uvoľnenia sankcií proti Rusku po uzavretí prímeria v Donbase za pomoci mierových síl OSN. Podľa Gabriela nie je reálne úplné vykonávanie zmlúv v Minsku bez čiastočného zrušenia protiruských sankcií. Minister uviedol, že chápe, že jeho postoj sa líši od oficiálnej pozície Európskej únie, ktorá považuje splnenie Minských dohôd za záväznú podmienku na zmiernenie sankcií. Ale čiastočné zrušenie im umožní prelomiť uviaznutie - zdôraznil Gabriel.


SO 17. 2. 2018

Internetový portál amerického denníka The Wall Street Journal uvádza, že turecká ofenzíva proti Kurdom , ktorá priviedla Turecko na pokraj konfliktu s USA, prichádza v čase, keď krajina bojuje, aby zachovala svoj vplyv v rozbitej Sýrii. Sýrski Kurdi – spojenci USA – rozširujú svoju prítomnosť na hraniciach Turecka. Rusko a Irán, spojení s režimom prezidenta Asada v Sýrii, podnikajú útoky do vnútrozemia Sýrie. A sýrski povstalci – spojenci Turecka – zrejme strácajú svoje posledné pozície v severozápadnej Sýrii.
Behind Turkey’s Actions in Syria: A Fear of Waning Influence

Výber z Facebookovej stránky Igora Cibulu, spravodajského dôstojníka, analytika a publicistu

www.orientacia.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama