Správa o medzinárodnej iniciatíve Zjednotení za mier

Počet zobrazení: 7872
AKTUALIZOVANÉ 16. 6. 2015zjednoteni_za_mier.jpgDo dnešného dňa, teda 16. júna 2015  je pod iniciatívou takmer 4 000 podpisov ľudí z 19 krajín, z toho piatich mimoeurópskych. Najpočetnejšie sú, samozrejme, podpisy ľudí zo Slovenska a z Českej republiky, treťou dosť početnou skupinou sú podpísaní dolnozemskí Slováci zo Srbska. Dva a viac podpisov, či už Čechov alebo Slovákov žijúcich alebo pôsobiacich v tých krajinách, ale aj domácich, sú z Veľkej Británie, Nemecka, Rakúska, Poľska, Maďarska, Dánska, Švédska, Holandska a USA, po jednom podpise pripojili krajania v Taliansku, Francúzsku, Švajčiarsku, Kanade a v Juhoafrickej republike, Malajzii či Austrálii.

Zjednotení za mier
FB Zjednotení za mier
Slovo: Medzinárodná iniciatíva Zjednotení za mierSvoj podpis k iniciatíve môžete pripojiť stránke Zjednotení za mier .

Preklady textu deklarácie:
Společně za mírUnited for PeaceВсе за мирEgységesen a békéért  – Razem o Pokój
Gemainsam für Frieden


 
 

Články, vyjadrenia, informácie


Videozáznam z Klubu Nového slova:
Jan Kavan a Eduard Chmelár o iniciatíve Zjednotení za mier

Milan Daniel: Každý dělníkem míru
„Výzva expanduje do zahraničí, ale doma je pod Tatrami a v české kotlině. Uložte si text výzvy Společně za mír do svého chytrého telefonu. Nebo si ji prostě vytiskněte a složte do peněženky tak, jako jsme to dělali na konci osmdesátých let, když se sbíraly podpisy pod Několik vět. Máte i jiné možnosti. Využijte pro dobro věci principu řetězových dopisů. Rozešlete mailem text výzvy svým přátelům a požádejte je, aby udělali totéž. Nevěřte tomu, že nic nezmůžeme. Zmůžeme toho úměrně tomu, kolik nás bude odhodlaných."
Literární noviny

Katarína Pucovská: Nechcem násilie. Chcem mier!
„Aj po šestnástich rokoch počujem zvuk vojnových bombardérov nad hlavou a výkriky nevinných: Prečo?! Hluk ťažkých zbraní hrôzostrašne znel aj na včerajšej paráde v Moskve. Ubehlo už 70 rokov, mnohé rany sa však ešte vždy nezahojili. Preto je každá snaha za mier a pokoj veľmi vzácna."
kulpin.net

Gabriela Rothmayerová: O mediálnej tyranii a duchovnom bratstve„Mne by úplne stačilo, ak by naša deklarácia znamenala toto: oslobodiť sa od strachu jedných pred druhými. A tým aj od skrytej nenávisti. Vedieť sa prijať v rôznosti. Vytvárať nálady mieru.“
Evropané proti válce

Etela Farkašová, filozofka a spisovateľka
„Fakt, že toľkí ľudia už podporili túto výzvu v spoločenskej atmosfére, kde sa objavuje aj tendencia prispievať k eskalácii napätia a vnímať vojnu ako jedinú cestu k usporiadaniu pomerov na východe Európy, dokazuje, že pre nich všetkých je myšlienka zachovania mieru nadovšetko dôležitá.“
Zjednotení za mier

Ludvík Nábělek, psychiater
„Mám pocit, že tu, prostredníctvom tejto výzvy, by sme mohli smerovať k inému víťazstvu. Chcel by som veľmi oceniť, že na základoch víťazstva, ktoré nám umožnilo, že tu teraz takto sedíme a žijeme, sa medzi podporovateľmi tejto výzvy vynorili tisícky normálnych jednoduchých ľudí so svojimi životmi. Tu sa práve ponúka možnosť, že napriek hrôzam všetkých situácií, ktoré všetci zažívame, by mohlo vzklíčiť také ozajstné zjednotenie za mier, vedomie, že sme tu, obyčajní ľudia, že zrazu vidíme, koľko nás je, že to podpísal aj ten, aj tá, aj v tom meste, aj v tej dedine. Podľa mňa to dáva obrovskú silu, optimizmus a nádej pre budúcnosť.“
Zjednotení za mier

 Michal Kováč, prvý prezident Slovenskej republiky
„Iniciatíva Zjednotení za mier mi hovorí z duše.“
Zjednotení za mier

Pavol Barabáš, režisér, scenárista a cestovateľ
„Pygmejovia v džungli afrického Konga každý jeden spor riešili spevom a tancom. Takto naakumulovaná pozitívna energia kmeňom naozaj vyriešila väčšinu problémov v etniku, preto s nikým neviedli vojnu. Preto k tejto výzve pripájam pozitívny hlas aj ja. A mali by všetci, aby takéto výzvy už nemuseli byť.“
Zjednotení za mier

Literární noviny  – Milan Daniel: Společně za mír? Podepsat se nestačí
Teraz.sk: Osobnosti spoločenského života spustili iniciatívu Zjednotení za mier
Sme.sk: Bývalí prezidenti Slovenska podporili iniciatívu Zjednotení za mier
Aktuálne.sk:Bývalí prezidenti a chartisti podporili iniciatívu Zjednotení za mier
Literární noviny: Dokument: Společně za mír
Parlamentní listy.cz: Společně za mír, hlásá iniciativa Čechů a Slováků. Žádá například výchovu detí k míru
První zprávy – Petr Žantovský: Zjednocení za mír
Webnoviny.sk: Tisíce ľudí podpisujú iniciatívu, svetu chýba učenie k mieru
Parlamentní listy.cz: Žádáme mír a nový světový pořádek. Pod tuto petici se podepsaly opravdu význačné české a slovenské osobnosti.
Nová republika – Milan Daniel: Společně za mír


Z FB stránky Zjednotení za mier


zjednoteni_cele_def_300.jpg
Zjednotení za mier

Fantastická správa prišla z Banskej Bystrice od známeho psychiatra a poslanca tamojšieho mestského zastupiteľstva Ludvíka Nábělka:
DNES, 19. MÁJA 2015, MESTSKÉ ZASTUPITEĽSTVO V BANSKEJ BYSTRICI PODPORILO SVOJÍM UZNESENÍM INICIATÍVU ZJEDNOTENÍ ZA MIER!
*
Eduard Chmelár v rozhovore pre Parlamentní listy.cz:
 „Je třeba hledat úplně novou bezpečnostní architekturu, která bude odpovídat potřebám a zkušenostem současnosti a která bude zavazovat všechny národy ke společné práci ve prospěch posilňování globálního míru, spolupráce a spravedlnosti. Právě o to usilujeme v mezinárodní iniciativě Sjednoceni za mír. Válka se nedá odvrátit smluvními dohodami mezi suverénními státy, suverenita v bezpečnostních otázkách ponechávala rivalizujícím mocnostem vždy zvůli, v důsledku které se mezinárodní právo uplatňuje jen vůči malým a slabým státům. Mír si vyžaduje organizaci a mírové mezinárodní vztahy vyšší regulaci.“
*
Medzinárodná iniciatíva Zjednotení za mier už existuje v šiestich jazykoch. Okrem slovenčiny v češtine, poľštine, maďarčine, angličtine a ruštine. Pošlite ju aj svojim priateľom v zahraničí.
*
Okrem ľudí zo Slovenska a Česka podpisujú mierovú iniciatívu Zjednotení za mier najmä naši krajania v Srbsku. Dobre si pamätajú hrôzy bombardovania Juhoslávie spred šestnástich rokov a už nikdy viac to nechcú zažiť. Medzi signatárkami zo Srbska nájdeme aj predsedníčku Matice slovenskej v Srbsku Katarínu Melegovú-Melichovú, spisovateľku Vieru Benkovú, ale i novinárku Katarínu Pucovskú, ktorá našu výzvu propaguje medzi Slovákmi v Srbsku takýmto spôsobom: Nechcem násilie. Chcem mier! Ďakujeme.
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984