Spoločný menovateľ: pomery v spoločnosti

Počet zobrazení: 4019

Nasledovné riadky sú inšpirované smutnou udalosťou – streľbou na ľudí v Uherskom Brode. Vraždenie v reštaurácii v Uherskom Brode odborníci pripisujú psychicky narušenej osobe, ktorá skončila samovraždou. Teraz logicky nastane obdobie sprísnenia kontroly osôb, ktoré žiadajú z rôznych dôvodov o vydanie povolenia vlastniť zbraň a opakovaná kontrola zdravotnej spôsobilosti ľudí, ktorí zbraň už legálne majú. Iste to preberú aj naše orgány. Bude dlho trvať, kým z hláv povolaných vyjde nejaký návrh riešenia, aby bol vzápätí rozporovaný inými odborníkmi. Napr. podľa amerických skúseností právom chrániť si život na verejnosti i doma. Nič však, a už vôbec nie obmedzenia, nerieši príčiny, prečo počet „psychicky narušených osôb“ medzi nami rastie.

bezpecnostna_kamera_1.jpg

Spoločným menovateľom sú pomery, do ktorých sa toto spoločenstvo ako celok prepracovalo. Stačí vnímať dennodenné udalosti okolo nás, ktoré práve „psychicky labilných“ občanov vybudia k snahe vziať riešenie svojej situácie do vlastných rúk, podľa svojho videnia a možností rozhodnúť konečne a nezvratne, nie však opakovane.

Iste sa nájdu apologéti, vykladači písma, že vždy v dejinách existovali vážne sociálne problémy i ich naprávatelia, reformátori – ale nikdy neboli tak jalovo pretriasané ako teraz, až kým nie sú prevrstvené iným humusom rovnakej kvality. Vraždy, zlodejstvá neslýchaných parametrov, úžera, výpalníctvo, tajné kontá v najlepších bankách sveta, drogy, opakované prípady korupcie, podvody i prírodné katastrofy, požiare, výbuchy i stanové tábory s tisíckami utečencov pred hrôzami vojnových konfliktov, demonštrácie za spravodlivé odmeňovanie za prácu i pátranie po zločincoch na úteku sú nám denne predkladané vo večernom spravodajstve ako rozprávky na dobrú noc. To všetko pod nálepkou a z dôvodov rýchleho, no povrchného informovania bez obnaženia skutočnej pravdy, sa spája s demokraciou, s jedným z jej nosných prvkov, že občan má právo byť informovaný.

K tomu sa pridružujú individuálne problémy rodín, zdravotné, sociálne i komunálne i ľudí bez perspektívy, ľudí bez práce a možností starať sa primerane o rodinu, nemať vlastné bývanie, či mať hypotéku s hrozbou exekúcie. Chcete ešte viac, aby sa človek dostal do pozície „psychicky narušeného jedinca“?

Uvedené spoločenské i osobné problémy rieši štátna moc len technickými prostriedkami – kamerami, sledovaním osôb na letiskách a v uliciach, pri vstupoch do dôležitých budov, a zaznamenávaním hovorov. No nikdy zatiaľ sa štátna moc neodhodlala k definovaniu ochrany pred nedoložiteľným získavaním bohatstva a následne k povinnosti dokazovať vlastníctvo. Mať viac ako iní patrí k základnej motivácii, často bez ohľadu na to ako, akým spôsobom sa majetok nadobudne. O tom, ako prišli roľníci o pozemky a dobytok počas združstevňovania, sa píšu divadelné hry, no ako sa tvorila naša kapitálotvorná vrstva s miliardovými majetkami, zatiaľ nič. Možno len to, že jej príslušníci sa zabarikádovali v honosných vilách za vysokými plotmi a kamerami pri zvončeku, aby do areálu nemali vstup  osoby nepovolané .

K výpočtu rôznych vplyvov na psychiku ľudí  patria TV programy so surovými inscenáciami prekladané stupídnou reklamou na všetko možné za ceny, ktorým nik nemôže odolať. Len pravdivosť o produktoch sa krčí niekde v suteréne.

V reakcii na situáciu v našej spoločnosti a problémy, ktoré ju tvoria v celom rozsahu, i s rastom počtu psychicky narušených jednotlivcov, sa ľudia zabarikádovali vo svojich domovoch  a prestali sa zaujímať, čo sa deje okolo nich, dúfajúc, že za zamknutými dverami opatrenými bezpečnostným uzáverom sa ich to netýka. To je však smutná pravdu, alebo naplnenie zámeru, aby sa ľudia do politiky nemiešali a nechávali ju na dobrodruhov či odvážlivcov. Aby boli vzdialení od podstaty, hlavne znechutení tým, čo vidia a čo pretrváva roky bez spravodlivého riešenia.

Ani budúcnosť neveští zlepšenie situácie a stavu vecí verejných, pretože naši mladí spoluobčania sa na veci dívajú ako na 3D film, ktorý je síce zaujímavý, ale ich sa za počítačom, vo virtuálnom svete, netýka. Na to sú predsa iní. Ale kde sú?

Ilustračné foto: Frédéric BISSON / Creative Commons

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa PeterPeter
#1
Peter Krumpál
03. marec 2015, 21:38

Zdá sa, že mal Engels pravdu.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984