„Som Slovák a som na to hrdý“

Počet zobrazení: 4775

dscf6996_600x450.jpgdscf6997_600x450.jpgOdznak a hrdá slovenská dorastenka.

Pasujem sa do role odborníka na Maďarov, presnejšie za odborníka na Maďarov v slovenskom kontexte. Osobitne ma zaujíma situácia Slovákov v Maďarsku, ktorú poznám nielen z počutia. Udržiavam dlhoročné priateľstvá. Sledujem a navštevujem množstvo akcií, pokiaľ mi to čas a zdravie dovoľujú.

Slováci v Maďarsku združení v Zväze Slovákov v Maďarsku (ZSM) uskutočnili v piatok 29. 11. 2013 (už tretiu v novodobej histórii a na všetkých som sa zúčastnil) konferenciu s názvom: „Ako ďalej, Slováci v Maďarsku?“ Diskusia sa zameriava na aktuálne otázky života Slovákov v Maďarsku. Panuje všeobecné presvedčenie o posledných minútach slovenského života v Maďarsku. Skutočne, situácia je neradostná, priamo povedané smutná. Ale, slovenskí „zväzáci“ v Maďarsku sa s týmto konštatovaním neuspokojujú, nehádžu slovenskú flintu do maďarského žita. Stretávajú sa a zamýšľajú práve preto, aby sa poradili, ako ďalej kráčať v takmer slepej uličke a potme. Na ostatnej konferencii sústredili pozornosť najmä na otázky:

Slovenské školstvo. Tamojší Slováci nemajú plnohodnotnú školu vyučujúcu v slovenskom jazyku. Práve preto sa zameriavajú na zachovanie prípadné rozšírenie výučby slovenčiny v aktuálnom školskom systéme. Potvrdilo sa, že rozhodujúcu úlohu zohrávajú kvalitné vzťahy s miestnymi samosprávami. Dobrý, Slovákom naklonený starosta je dar zo slovenského neba pre zachovanie slovenskej identity.

Slovenský dorast. Prežitie nielen v biologickom slova zmysle znamená kontinuita generácií. Aj Slováci v Maďarsku si to uvedomujú. Na konferenciách aj v spolkovom živote aktívne vytvárajú priestor pre „nástup“ slovenskej mlade. Pozoruhodná je iniciatíva ZSM, ktorá už dlhodobo organizuje tábory slovenského jazyka pre mladých na Slovensku.

Slovenský podiel na riadení vecí verejných v maďarskom štáte. Národnostný a volebný zákon Maďarska verbálne umožňujú slovenský politický a verejný život. Ich implementácia slovenskou menšinou je zložitá. V tejto stručnej informácii sa to nedá vysvetliť. Aj z tohto dôvodu Slováci vo verejných výmenách názorov venujú značnú pozornosť koordinovaniu svojho postupu. Aj preto, lebo vzťahy medzi slovenskou menšinovou samosprávou (maďarská špecialita kolektívnych národnostných práv) a občianskou organizáciou ako ZSM nie sú, jemne povedané, na najlepšej úrovni.

Vzťah k materskému štátu. Na konferenciách dostáva pravidelne slovo aj materská krajina – SR. Nemožno uprieť snahu „pomôcť“ Slovákom v Maďarsku. Tohtoročné vystúpenie predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí I. Furdíka a následné diskusie potvrdili nielen slovnú podporu, ale aj ponuku konkrétnych riešení a najmä postupov pri zachovaní slovenskej identity v Maďarsku. Na konferencii sa zúčastnili aj zástupcovia Krajanského múzea Matice slovenskej s konkrétnymi ponukami spolupráce.

dscf7003_600x450.jpgPrichádzajú účastníci oslavy, zľava Z. Pavelcová a D. Zemančík pracovníci Krajanského múzea MS v Martine, I. Furdík predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a v pozadí Imro Fuhl, šéf portálu oslovma.hu.

Konferencia  zvyčajne býva dvojdenná. V tomto prípade sa jej účastníci v sobotu presunuli do Budapešti, kde v kultúrnom centre Atillu Józsefa „svätili“ 65 rokov od založenia Zväzu Slovákov v Maďarsku.  Oslava to bola vydarená. Okrem „povinných“, ale skutočne vecných rečí sa prezentovali aj kultúrnym programom z vlastných slovenských zdrojov v Maďarsku. Veľmi pekným a kvalitným. Ocenili aj najlepších z vlastných radov – tieto ocenenia dávajú len každých päť rokov. Oslavy vyvrcholili vystúpením folklórneho súboru Železiar z Košíc, ktorý radostne šíril hrdosť na všetko slovenské.

Apropo hrdosť. Do názvu príspevku som dal slová „Som Slovák a som na to hrdý“. Nie náhodou. Pri vstupe a prezentácii na oslave 65 rokov ZSM sme dostávali veľký odznak (placku) s uvedeným textom a logom zväzu. A tak sa budapeštianska kultúrna sála priam hemžila hrdými Slovákmi. Nielen Slovákmi. Organizátori nezabudli na rovnosť pohlaví, na oslave bolo množstvo milých dám, žien, dievčat, ktoré hlásali: „Som Slovenka a som na to hrdá.“

dscf7034_600x450.jpg
Slovenský spevácky súbor z Mlynkov.
dscf7039_600x450.jpg

Nádejný slovenský dorast v Maďarsku pri vystúpení.
dscf7040_450x600.jpg

dscf7048_600x450.jpg
Folklórny súbor Železiar tancuje.

dscf7049_450x600.jpg
Slovenský básnik z Maďarska Juraj Dolnozemský, vpravo, s autorom príspevku.
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa anton b.
#1
anton braxatoris
28. december 2013, 11:14

pan Schwarz, velmi spravne a podnetne. moj stary otec zazil madarizaciu a mi o tom svojho casu rozpraval, boli to horory co s nami robili. hlboka ucta pred kazdym, kto si v Madarsku dokazal do dnesnych dni zachovat svoju narodnu identitu...

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984