Sociálne balíčky a „zóna nenávisti“

Počet zobrazení: 7579

Ešte Robert Fico ani poriadne neukončil svoje vystúpenie na zjazde sociálnodemokratickej strany Smer a už sa ozvali kritické hlasy na jeho adresu z radov opozície. Ako prví sa ozvali v súvislosti so sociálnym balíčkom politici z KDH, potom Béla Bugár a, samozrejme, OĽaNO a SaS. Poslanca Igora Matoviča sme mali možnosť zazrieť aj s plagátom s opovržlivým textom, ktorý rozvinul pred kamerami. Len ľudí okolo neho nebolo vidieť. Slovo dostal aj Sulík a netreba sa vari ani rozpisovať o jeho názoroch na túto tému. Všetci do jedného sa zhodli na tom, že Robert Fico si touto populistickou sociálnou politikou v predvolebnom roku naháňa voličov. Najčastejšie sa však vyjadrovali v tom zmysle, že chudobe dáva iba „omrvinky“, zatiaľ čo jeho kamaráti oligarchovia získavajú oveľa viac. Už pravidelne  mu je toto tzv. kamarátstvo s najbohatšími ľuďmi na Slovensku vyčítané. Akoby oni všetci, keď predávali naše strategický dôležité podniky, stretávali sa iba s obyčajnými živnostníkmi z Francúzska, Nemecka alebo Talianska. Čo z toho kamarátenia zo zahraničnými oligarchami vzniklo, aký dopad to malo na našu životnú úroveň, všetci veľmi dobre vieme. Aj dvakrát do roka nám boli zvyšované ceny plynu a elektriny, ktoré tvoria najvyššie položky z rozpočtu každej domácnosti. Človek by musel ochorieť na stratu pamäti, ak by si tento ich „sociálny balíček“ nepamätal.

O druhej vlne sociálnych balíčkov budú hovoriť a písať ešte mnohí, takže to tu nebudem rozoberať. Už teraz je však každému jasné, že opozícii nie je po chuti, keď počúva reči o zvyšovaní napr. minimálnej mzdy, tak ako jej nebolo po chuti cestovanie vlakom pre dôchodcov a študentov zadarmo. Budeme si musieť ešte veľa vypočuť aj ďalšej kritiky, keď bude nasledovať tretia vlna sociálnych balíčkov avizovaných ku koncu roka. Toto všetko totiž môže skutočne ovplyvniť výsledky volieb a poriadne im skomplikovať plány na zostavenie ďalšieho „zlepenca“ podobného tomu, ktorý sme si užili za vlády Ivety Radičovej. Predviedol sa nám v podobe, ako keby ste uviazali chvosty mačkám a psom do kopy. Vrčali na seba, škrabali a hrýzli sa po celý čas. Už teraz však uvažujú o čomsi podobnom a to len preto, aby porazili vo voľbách vládu Roberta Fica. Za seba môžem povedať iba jedno – takéto vlny sociálnych balíčkov sú mi oveľa sympatickejšie ako všetky tie vlny zdražovania, ktoré som si už „užil“. Jediné, čo ma znepokojuje, že už na budúci rok z nich nemusí zostať kameň na kameni. Volič je, ako dobre vieme, kočovné plemeno a ľahko mu môže kde kto hlavu pomútiť.

Predvolebný rok, ako sledujem opozíciu a hlavne jej najväčších krikľúňov, ktorí sa nedokážu vpratať do kože, si ešte len poriadne užijeme a nebude to, akože ani nie je, iba normálna kritika sociálnej politiky vlády. Budú to aj hrubšie nadávky, osočovania, vulgarizmy a pod, ktoré sa už stali bežnou rétorikou niektorých poslancov. Klamár, podvodník, zlodej, banda, chamraď, zbabelec... to sú už celkom bežné nálepky, akými sa dnes tituluje pred verejnosťou a pred kamerami naša politická elita. Kedysi to boli najhoršie nadávky, kvôli ktorým sa viedli súboje a za ktoré sa pokutovalo aj zatváralo. Kde sa berie toľko nenávisti a zloby, v ľuďoch vysokoškolský vzdelaných, ktorí, ako predpokladám, vyrastali v slušných rodinách a učili ich kvalitní učitelia? Odpoveďou na to by mohlo byť veľa, no zaujal ma jeden z nich: v Anglicku vraj už prišli na to, prečo sú na seba ľudia zlí, prečo sa nedokážu ovládať a ohrozujú alebo obťažujú okolie svojou agresivitou. Oznámili to svetu, uznávaní profesori z jednej špecializovanej univerzity v Londýne.

V ľudskom mozgu sa vraj nachádza akási „zóna nenávisti“. Je to maličké teliesko umiestené kdesi v záhyboch mozgu. Ak cez toto teliesko prúdia všetky informácie nepretržitým tokom, potom je človek v poriadku. Ak je však tento tok z nejakého dôvodu nepravidelný a prerušovaný, človek začína mať problémy, nastávajú depresie, menia sa jeho nálady, začína byť zlostným a stáva sa pre svoje okolie nepríjemným, dokonca nebezpečným voči svojim oponentom i voči sebe samému. Otázkou ostáva, ako by sa dalo túto „chorobu“ liečiť a ako tok  znormalizovať. Zo všetkého, čo počúvam a čítam v súvislosti so sociálnymi balíčkami, vyzerá to tak, že vylepšili síce obyčajným ľuďom ich životnú úroveň, no na druhej strane poškodili nepretržitý tok informácií cez tzv. zónu nenávisti v hlavách niektorých našich opozičných politikov. Preto toľko kritiky a zlosti už pri ich zrode a zavádzaní do života. Už aby boli na svete aj príslušné „pirule“, ktoré by im dali hlavy do poriadku.

Fotozdroj: strana-smer.sk

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa jaromal
#1
Jaroslav Mališ
25. máj 2015, 12:21
Veľký problém je v činnosti médií, ktoré tieto nenávistné a kriminalizujúce výkriky buď podporujú, alebo priamo vytvárajú za aktívnej nadpráci opozičných strán a mimovládnych organizácií. Vytváranie mediálneho obrazu nepriateľa ľavicových strán má spoločný menovateľ - a to je vlastníctvo médií ich podpora pravic. stranám, financovanie mimovládiek a ich nepochybná spojitosť s ambasádou USA.
Obrázok používateľa jaromal
#2
Jaroslav Mališ
25. máj 2015, 12:21
Veľký problém je v činnosti médií, ktoré tieto nenávistné a kriminalizujúce výkriky buď podporujú, alebo priamo vytvárajú za aktívnej nadpráci opozičných strán a mimovládnych organizácií. Vytváranie mediálneho obrazu nepriateľa ľavicových strán má spoločný menovateľ - a to je vlastníctvo médií ich podpora pravic. stranám, financovanie mimovládiek a ich nepochybná spojitosť s ambasádou USA.
Obrázok používateľa Palo
#3
Pavel Novota
25. máj 2015, 14:22

 

Pán Slezák, ale oni, tí pravičiaci okolo Figeľa, Matoviča … majú vlastne pravdu. Kto sú tí čo sa točia okolo Fica či ako ministri, poradcovia, alebo ďalšie „spriaznené duše“ so stranou Smer-SD ? Ako argumentačný príklad môže poslúžiť pán exminister Malatinský.

Podobný dialóg by sa niesol i ak by pozície týchto našich „špičkových“ politikov boli obrátené. Veď sme to už zažili.

Nechcem tým povedať, že medzi „ľavicovou“ stranou Smer-SD a tými ostatnými, pravičiarmi, nie je rozdiel. Kým strana Smer-SD, ako aj sám Fico hovorí štandartná sociálnodemokratická strana, sa snaží o väčšiu ingerenciu štátu pre občanov aby prežili, tí pravicoví oponenti preferujú spriaznených jednotlivcov, čo sa ale ani u sociálnodemokratickej strany nevylučuje, aby sa snažili rozšíriť svoje aktivity, pochopiteľne vo svoj prospech, v čom vidia aj možnosť pre prežitie ostatnej populácie, tak potrebnej pre blahobyt vyvolených.

Suma sumárum daný stav vyhovuje všetkým naším špičkovým politikom bez rozdielu ako farbu vyznávajú. Srana Smer-SD sa skutočne chová ako štandartná socialnodemokratická strana v intenciách sociálnodemokratických strán ako sa zachovali aj v minulosti či už to bol postoj pri nástupe fašizmu k moci, obdobie Výmarskej republiky a ďaľšie historické údalosti. Lebo ako si je možno vysvetliť rétoriku jej predstaviteľa k dianiu na Ukrajine a potriasanie si ruky s Porošenkom ?

A „zóna nenávisti“, neviem, možno je aj v mozgu, ale tá čo sa prejavuje navonok je v úradujúcom spoločenskom systéme. Veď stačí sa trocha zamyslieť a uvedomiť si čo tento systém preferuje. Stačí sa trocha analyticky pozrieť na súvislosti dvoch základných parametrov tohto systému – súkromné vlastníctvo a voľný trh, trh, kde aj pracovná sila je objektom trhu. Zo vzťahov, ktoré tu panujú je zrejmé, že každý každému je v prvom rade konkurentom počnúc od jednotlivca cez skupiny až po štátne a súkromné korporácie. Udržať sa, či dostať sa hore znamená „prevaľcovať“ konkurenciu. A čím to urobím razantnejšie a nemilosrdnejšie tým je výsledok výraznejší. Preto si nemyslím, že by v tomto systéme pomohli nejaké pirule, ale že je potrebná zmena systému.   

Obrázok používateľa Peter Zajac-Vanka
#4
Peter Zajac-Vanka
25. máj 2015, 16:40

Počkal som si, reagujem až po treťom diskusnom príspevku, Rudolf.

Čo za stranícku "častušku" oslavujúcu Smer Sociálnu demokraciu, dnes jasne stredovú politickú stranu, tu predvádzate?

PO PRVÉ: Kritika SPRAVA je očakávaná, pretože rozdrobená pravica musí mať nejakého viditeľného protívníka, okolo ktorého sa môže cielene zjednocovať - a tiež preto, lebo Smer SD vlastne "sklamal" i pravicových politikov, keďže robí také opatrenia v makroekonomike a vo financiách, ktoré by pravdepodobne robila i politická pravica, ale robí to ten SmerSD "lepšie" - stabilizuje podnikateľské a zamestnávateľské prostredie pre korporácie a súkromný sektor a vo financiách nemilosrdne ide po daniach... takže súhlasím s Pavlom Novotom, že "tí pravičáci majú vlastne pravdu"... robia si svoj "džob" dobre.

PO DRUHÉ: V tom nadšení z "častušky" ste si, Rudolf, ani len nevšimli kritiku ZĽAVA: A tá sa týka predvolebných prísľubov takmer radikálnych v oblasti "zmeny korporátneho kapitalizmu ku trhovej ekonomike so sociálnymi a občianskymi charakteristikami. To je súhrnné pomenovanie všetkých tých opatrení, ktoré boli očakávané HNEĎ po víťazných voľbách začiatkom roka 2012: 1. Zrušenie II.piliera dôchodkovej reformy ( medzitým sa tak stalo v Maďarsku, deje sa tak v Českej republike, atď), 2. Skonsolidovanie zdravotníctva zjednotením zdravotného poistenia do jedinej štátnej zdravotnej poisťovne tak, aby v nákladoch bolo možné všetky odvody občanov do zdravotníctva vracať do zdravotníctva a povedzme ponechať súkromné poisťovne konkurovať "nadštandartnými službami", priordzene nak omerčnom základe poisťovňa - klient (tak ako to má každá životná poisťovňa).  Pri tom výrazný takmer štátny monopol na liekovú distribúciu a posilnenie investícií do zdravotníckej infraštruktúry.

3. Rad za radom rušiť "výdobytky" štátnokorporátneho kapitalizmu" od dotácií zahraničným investorom cez ich ochranu pred zamestnancami až po zvyšovanie daní, ochranu spotrebiteľa nielen kontrolou pred reťazcami ale i znížením obratovej dane honosne volanej "daň-z-pridanej-hodnoty" ( on by Vám to, smeráci, profesor Haluška aj vysvetlil, ak by ste ho počúvali) a 4. Všetky tie "vylepšenia" aké doteraz boli robiť "na páse" a prirodzene, nie ako "balíčky" ( čo sú Smeráci Mikulášovia, že hádžu ľuďom balíčky?").

PO TRETIE: Smer SD mal obrovskú dôveru a podporu celej ľavice, veď preto aj tak "prečíslil" volebným výsledkom ostatných a mohol vládnuť sám vo vláde i v parlamente. Nakoniec sa ukazuje, že naozaj straníckymi a vládnymi špičkami sa stali ľudia oddaní straníckym sponzorom a "ľavicovým podnikateľom", ktorí si žiaľ ale svojim postavením ozaj zaslúžia pomenovanie "slovenskí oligarchovia".

O túto dôveru a o podporu ľavicového voličstva Smer SD prišiel. Tie balíčky sú, presne pomenované, požičiam si názov, ktorý vymyslel naposledy v inej súvislosti Marian Vitkovič, "mentálnou lumbálkou" pre verejnosť, teda skôr strednú triedu slovenskej spoločnosti, ktorá si povie: no ale veď ten Smer rozdáva a v balíčkoch štedro platí..."

No a k "zóne nenávisti" - to ste si robili srandu, však? Ak je podľa štatistiky 660 tisíc občanov Slovenska v pásme skutočnej chudoby a asi dva a pol milióna občanov sa drží nad vodou z mesiaca na mesiac, čo chcete, aby ľudia na uliciach tancovali?! Okrem toho, tie kroky riešenia nezamestnanosť síce zasiahli povedzme až dve percentá nezamestnaných, buďme radi, že ide prevažne o mladých ľudí a absolventov škôr, ale vôbec to nevyriešilo roztrúsenú štrukturálnu nezamestnanosť dlhodobo nezamestnaných sociálne slabších skupín (Rómovia, obyvatelia "zabudnutých" dedín, ľudia nad 50 rokov a dokonca sám som v skupine šesťdesiatročných nezamestnaných, ktorým "vďaka" slovenskej demokratickej legislatíve nie je povolené ísť do dôchodku skôr ako o dva roky, ale do práce ich už nik nevezme.

Takže ak sa táto ľudská "zóna nespokojnosti" premení v uliciach na "zónu nenávisti", až potom to bude tvrdé. Zatiaľ radím, nekupujte tlač, nečítajte mainstream, prepnite na lepšie tv kanále ako tie slovenské spravodajské...túto "zónu nenávisti" ešte dokážete jednoduchým kliknutím eliminovať, ale s tými ľuďmi v uliciach to už pôjde ťažko.

Nevyhrážam sa, spoznal som na uliciach SLovenska sociálnu realitu...

Obrázok používateľa jaromal
#5
Jaroslav Mališ
25. máj 2015, 19:38

Dovolil by som si ešte zareagovať. Je úplne jasné, že podmienky pre život bežného pracujúceho človeka a jeho rodinu, boli pred r. 1989 ďaleko priznivejšie aké sú v súčasnosti. Po toľkých rokoch po majetkovom prevrate v 89 už máme dosť overiteľných faktov na porovnanie A tu je problém, že čo sa dostáva do "uší" mladšej generácie, ktorá toto nezažila - zosmiešňovanie zovšeobecňnovanie marginálnych javov, strašenie neslobodou a iné vyložené výmysly. Toto všetko sa dostáva von cez neobjektívne média, ktoré deformujú pravdu a realitu. Od toho sa aj odvíja možnosť systémových zmien a v takom prostredí je veľmi zložité uskutočniť demontáž ranokapitalistických praktík. Bohužiaľ, nie je na Slovensku relevantná sila na presadzovanie ľavicových téz, ale aspoň ja osobne fandím SMERU, že aspoň čiastkovo uskutočňuje kroky na zlepšovanie postavenia pracujúceho človeka, či nezamestnaných mladých, starých, dôchodcov.

Obrázok používateľa Jozef Gazarek
#6
Jozef Gazarek
25. máj 2015, 20:51

Volil  som R. Fica za prezidenta a  stranu nikdy. Povedalo mladé dievča, že tým mladým pripravujem zlú bodúcnosť. Rosprával som sa s voličom KDH alebo už Sieť, ktorý si myslí, že ak oni vyhrajú voľby budú odhalné všetci politicí za  privatizáciu a za podvody oberania štátu o peniaze. A iný, že to radí Fico, preto z 2. dôchodku nevystúpi. Všetko čo urobí Fico má iný význam a pohnútku,  ako hovorí.  A to je politická perspektíva mnohých. Kto im to hovorí, TA3 nie, tá ich klame aj v správach o počasí, ale pravdu majú iní v rukách zahraničných, tí mnoho peňazí dajú, aby Fico prehral   a ľavica mimo  jeho stranu  a intelektuáli  toho názoru tárajú o Ficovi hlúpe dôvody, prečo je zlým. A podporujú tých, ktorých som spomínal a odrázajú od volenia Fica ostatných, a prečo to robia, pretože sa nedokážu posunúť za obzor kapitalizmu  a aj z dôvodu nezáujmu verejnosti.  Pán Fico vytvára podmienky, aby sa z verjenosťou dalo, viac ako robí robiť nemôže, ale nevedia to využiť ľavicoví intlektuáli  a tak si  sami  odrádzajú verejnosť.       

Obrázok používateľa Palo
#7
Pavel Novota
25. máj 2015, 22:25

a Páni, kedy pochopíte, že aj Smer-SD ako štandartná socdemácka strana slúži tomuto systému, respektíve tej vrstvy, ktorá na ňom profituje. Tu nie je žiadny relevantný záujem na veci niečo zmeniť. To znamená zachovať nájomnú pracovnú silu ako výkonnú silu pre tvorbu hodnôt, ktoré si prisvojujú majitelia výrobných prostriedkov. Je pochopiteľné, že je potrebné robiť opatrenia aby táto nájomná sila prežila.

Príčinou súčasných pomerov nie je nezáujem verejnosti. Uvedomte si, že voľba moci je založená na parlamentnom systéme štátu cez politické strany. Nemyslím si, že nízka účasť v parlamentných voľbách je prejavom nezáujmu verejnosti. Viac ako nezáujem ovplyvňuje voličov ich politická úroveň, masmediálna kampaň a k dnešnej situácii by som povedal aj sklamania a sklon k rezignácii. Dokonca si myslím, že niektorých aj strach.

A na Slovensku je aj Komunistická strana Slovenska, ktorá je relventnou stranou na zmenu. Je mi známe, že ju opustilo mnoho jej členov. Niektorí otočili kabáty hneď po "nežnej", tých škoda nieje, však dosť ich bolo aj neskôr. S tými čo som hovoril, mali výhrady proti vedeniu strany. Prosím, je to každého osobná vec ako sa zachová, ale neviem či je to riešenie. Inak aj mne sa nepáčilo, že predseda strany sa napísal na prvé miesto kandidátky do europského parlamentu, keď si myslím, že ako predseda by v prvom rade mal mať starosť o stranu tu doma a ozaj je na čom pracovať. Zotrvávam však na tom, že hlavným cieľom komunistickej strany je zmena spoločenského systému, čo budete marne očakávať od Smeru-SD. Ozaj sa nedokážu posunúť za obzor kapitalizmu, ale nie z dôvodu nezáujmu verejnosti, ale z vlastného nezáujmu. 

Obrázok používateľa Palo
#8
Pavel Novota
25. máj 2015, 22:29

Neviem prečo sa do môjho príspevku dostal Peter Zajac-Vanka ja som klikol na odpoveď pre pánov Mališa a Gazarka. Prosím, prepáčte.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#9
Peter Dolina
26. máj 2015, 06:44


Toto, Peter, je KO, jedine, co by som Ti chcel vytknut, ze neprispejes vlastnou uvahou v tomto smere, inac si uvahu pana Slezaka polozil na lopatky.

Obrázok používateľa Jozef Gazarek
#10
Jozef Gazarek
26. máj 2015, 09:36

Samozrejme ja som člen KSS a známy neprijateľný pre Slovenko ÚV KSS, lebo som pre predsedu ....  Problém v nej je v tom, že členovia veria a nevedia ako svoju vieru prezentovať verejnosti,  a to o sebe ani nevedia, takže môžu akurát byť verejnosti za to, za čo mňa pokladá predseda KSS.  Samozrejme, že som predložil v lete 2014,  pol roka pred tremínom zjazdu podľa stanov, program pre KSS a samozrejme, že vám dám tézy zmeny systému demkratizáciou  demokracie,  teda na základoch získania občanov voličov pre túto politiku.  Problém, ktorý treba pochopiť. V demokracii ( dnešnej) nie je možné uchvátiť moc nad štátom politicky predtým, než k tomu nezískam občiansku spoločnosť, teda programom sa sústreďujem na občiansku spoločnsoť.  Musím jej dnes povedať, čo reálne  urobím aj pri volebnom získaní toho najmenšieho volebného obvodu, teda čo je malé je to isté, čo bude veľké.  Občiaska spoločnosť sú výrobné (ekonomické) vzťahy.  Politická strana zastupuje občiansku spoločnosť a je tým štát, teda poltická strana  ( štát) vytvára podmienky pre  ekonomiku, a to znemená odmietnutie šátneho výrobného vlastníctva a strany v ekonomike.  V ekonomike pôsobia pracovníci  odborári, oni občania búdú subjketom vlastníctva výrbných prostriedkov, ktoré nadobudnú ekonomicky v konkurencii s kapitálom. A to každý uzná žiada smelú politiku odberať kapitálu jeho reprodukciu.  A to je ..... a načo ďalej.  A čo tak asi pán Fico môže robiť viac v tejto Európe, ako robí, môže robiť čo robí, aby nám nevládli ľudia z presvedčenia privatizéri štátneho majetku a odhodlaní dosiahnuť  sprvadlivosť ( pre bohatých) cez nepriame štátne dane.               

Obrázok používateľa Rudolf Slezák
#11
Rudolf Slezak
27. máj 2015, 10:16

Ak som sa doteraz v diskúzii neozval, neznamená to, že som skutočne dostal KO od pána PZV a "ležím" niekde v kóme, alebo na lopatkách, ako to avizoval pán Peter Dolina. Predovšetkým by  som sa chcel zmieniť o tom, čo ma vlastne inšpirovalo k napísaniu tohoto príspevku. Na jeho začiatku bolo stretnutie s robotníčkou zo Záhoria, ktorej dve deti chodia každý deň, na strednú školu do Bratislavy. Povedala mi doslovne - Viete pán Slezák, Fico je ako môj manžel. Nepočúva, odvráva, robí si čo sa mu len zachce...no radšej s nim, ako bez neho. To že mi deti budú cestovať do školy zadarmo, znamená pre mňa, akoby mi na plate pridali. Potom sa mi vyžalovala jedna stará dôchodkyňa, ktorá sa vydala pred pol storočím na Záhorie. - Konečne budem môcť ísť na východ zapáliť na hrob sviečku, svojim rodičom. Mám mizerný dôchodok, stále som to odkladala. Vlak zadarmo splnil jej sen. Aj tieto dva príbehy, by mohli byť odpoveďou pre tých, čo si robia posmešky zo sociálnych balíčkov, alebo sa ironický a opovržlivo vyjadrujú na ich adresu.Títo ľudia nepotrebujú k životu nejaké zložité ekonomické alebo sociálne úvahy, vážia si každé Euro, ktoré im urobí radosť zo života. Ak niekto bude tvrdiť, že Robert Fico robí rozdávaním takýchto balíčkov zo seba štedrého "Mikuláša", potom si pripomeňme aj toho "Mikuláša", ktorý rozdával balíčky vo forme odmien, počas ministrovania pána Figela - poštárke Hrdej, železničiarom Kravec a spol. Títo ľudia a výška ich odmien, sa stali priam legendami. Už teraz však kde komu vŕta v hlave, ako chudobu obrať aj o tieto "omrvinky",pretože podľa ich rétoriky, nič v tomto štáte, by nemalo byť zadarmo. Ak som napísal riadky v prospech týchto ľudí, ktorým to doprajem, nepovažujem to za "častušky", ktoré  som nadšene skladal na stranu Smer SD a Roberta Fica. Za "častušky", považujem tvorbu takých autorov, ktorí budú nadávať a hanobiť vládu Roberta Fica aj vtedy, ak im fazuľová polievka vyvrie.

Ďakujem touto cestou pánovi PZN, ktorý mi doporučil, aby som čítal aj z iných zdrojov, ako sú naše mienkotvorné noviny. Už sa stalo, prečítal som si celú jeho kritiku, no nijako ma to neobohatilo. Dúfam, že nemyslel na Matovičové regionalné noviny, ktoré zásobuje svojimi protificovskými výpadmi. Tak, ako to robila svojho času "Inge", ktorá královala v tomto žánri. Žial, ešte stále má svojich pokračovateľov aj na stránkach Slova. Považujú sa síce za lavičiarov, no využijú každú možnosť, aby si kopli do Roberta Fica. Nahrávajú tak vlastne v tomto predvolebnom období, politikom typu ako je Matovič, Hlina, Sulík, Galko, Lipšic... Akoby im duša pišťala potom, aby znova  zasadli do ministerských kresiel. Bude nám potom lepšie? Ak tomu tak nie je, potom aspoň v tomto predvolebnom období, by mohli byť zdržanlivejší, pretože iba Fico im môže zabrániť v ich postupe do vlády.

Ja osobne si myslím, ako tá ženička zo Záhoria -  lepšie je byť s Ficom, ako bez neho. Preto si aj ctím noviny Slovo, že je v nich priestor, v ktorom človek môže niečo napísať aj v jeho prospech a v prospech jeho sociálnej politiky.

 

Obrázok používateľa Palo
#12
Pavel Novota
27. máj 2015, 17:45

Pán Slezák, ako by ste definoval popupizmus ? Lebo to čo vy tu prekladáte ako prejav sociálnej politiky, podľa môjho názoru, je ukázkový príklad populizmu. Pochopiteľne, že nemám nič proti akýmkoľvek úpravám v sociálnym oblastiam, ktoré radovým občanom vylepšia ich postavenie, ale jednoznačne, že tieto opatrenia sa nedajú hodnotiť ako seriózne zásahy do sociálného postavenia obyvateľa, Z tohto pohľadu sú absdolutne marginálne. Že si to nejaká tá ženička pochváli a znamená to pre ňu aj finančnú úľavu, zmení sa tým zasadne nejako jej postavenie ? Možno, že ak by ste sa tej ženičky spýtali na minulosť, tak vám odpovie : "zlatí komunisti", ale pri voľbách bude voliť smer, lebo pán Fico jej umožnil zadarmo cestovať. A ja sa jej v podstate nedivím, informačné prostredie, ktoré ju obklopuje jej inú formu ani neponúka. Divím sa však vzdelaným ľuďom, ktorí by mali dokázať posúdiť racionálnejšie tieto otázky, zvlášť keď je tu historická skúsenosť, že postavenie pracujúceho človeka reálne môže byť aj iné a stupeň sociálnej spravodlivosti môže byť aj vyšší ako je ponúkaný dnes a to aj napriek chybám toho minulého. Iste rozumiete čo mám na mysli.

Inak ešte k samotnému článku, k "zóne nenávisti", antagonistické vzťahy v kapitalizme sú naprosto zákonité. Neviem preto kde sa berú vyjadrenia, že ako kapitalizmus v 60-tich rokoch bol nejaký iný aký je dnes a vôbec úvahy o jeho humánnych aspektoch dobrodenia. Je len otázkou ako v danej situácie sa tieto vzťahy prejavia až k nenávisti, alebo boja o prežitie.

Obrázok používateľa ľavičiar
#13
Ladislav Hvižďák
27. máj 2015, 17:56

A teraz trošku iný pohľad na článok , komentáre a príspevky i ohlasy tých , ktorých sa toto naše súčasné vládne ľavičiarstvo týka. Súčasný premier ťahá za sebou káru smerom doľava,a na tejto ceste sa mu do tej káry nasáčkovali rôzne indivídua, ktoré s ľavičiarstvom a socialnym programom nemajú zhola nič spoločné.Prilepili sa ako muchy na mucholapku, lebo zacítili, že je tu po "zamatovej" ďalšia strana, na ktorej pleciach sa dá naspäť dostať do sfér, ktoré znamenajú byť naspäť na výslní ako po minulé roky , keď zastupovali VPN, KDH, HZDS i SDĽ. či už vo vysokej alebo aj "nízkej" politike alebo pri príslušnom bohato prestretom stole alebo po našom válove pre ..., odkiaľ sa pre plebs občas dostali aj nejaké omrvinky.  

Oceňujem aj ja viaceré kroky, ktoré náš predseda vlády presadil pre bedač, ktorá na svojich bedrách nesie už štvrťstoročie transformáciu, ktorú myslím, že pán profesor Hohoš raz popísal takto: Úzka skupina ľudí , vlastniaca výrobné prostriedky, a nielen tie  / v dnešnom ponímaní aby sa jej tento podvod na ľudoch  darilo realizovať musí vlastníť aj štát, ktorý jej toto okrádačstvo zlegalizoval/, pomocou námedznej sily pracujúcich vytvára tovar, ktorý sa naspäť realizuje cez obchodné reťazce, reklamu a aj služby ku konečnému spotrbiteľovi, ktorým je naspäť , svojím spôsobom pracovník, ktorý ten tovar vyrobil, ale už "zhodnotený" o príslušné nadhodnoty pri svojej ceste od výroby po realizáciu.  A čo robí naša ľavicová "elita" ? Prispôsobila sa novým podmienkam a zapojila sa do deľby zisku. Bohužiaľ na strane silnejších. Vypichnem len niektoré neprávosti, ktoré kompetentným niečo povedia. Okrem veľkých káuz ako boli Gorila a Váhostav máme aj maličké o ktoré sa pričiňujú "miestni ľavicoví politici" ako teplo pre školy od Dalkie      vynajdenie " teplej vody" vo forme dualneho vyučovania a z toho plynúce konzekvencie pre niektoré stredné školy, skoro úplné vykántrenie si štátnych lesov a potom v jarnych mesiacoch bolenie hláv zo záplav."Uspešne"pokračujúca devastácia slovenského poľnohospodárstva a v nemalej miere aj neodvratné ničenie si ornej pôdy. A to sú len niektoré boľačky, ktoré trápia ľavicový plebs. Tí z horných poschdí sa asi viac tešia na smotánku a ples v opere. Ale tak nám treba.

Obrázok používateľa Peter Dolina
#14
Peter Dolina
28. máj 2015, 01:16


Pan Slezak,

Ja som v dost tazkej pozicii diskutovat, moje vedomosti su obmedzene.  Ako ale chapem Petra je takto: "Smer nerobi lavicovu politiku v rozsahu, v ktorom od neho jeho zakladna cakala".  Uviedol aj priklady.  Tym podla mna uplne prekryl (KO) Vasu celkovo pozitivnu uvahu a protirecit mu by znamenalo ukazat, ze Smer skutocne lavicovu politiku uskutocnuje.

U nas to je Obama.  Ja uz si teraz myslim, ze by bolo lepsie, keby zvitazil Romney alebo ten blbec McCain ci Rick Perry.  Pretoze oni by nerobili strategicky nic ine nez Obama.  Akorat by mali proti sebe odhodlalu opoziciu, Senat a Kongres by sa asi zaplnil Demokratmi.

Vezmita si ACA cize reformu zdravotnictva.  Ano, mnohi maju teraz poistku, co predtym nebolo.  Ale ti hlavni hraci stale maju svoj podiel, to predsa ziadna skutocna reforma nebola.  Otazka nie je, ci je to lepsie nez bez ACA, samozrejme, ze je.  Lenze sucasne je to zabezpecenie proti skutocnej reforme.

To iste o tych balickoch.  Samozrejme, ze je lepsie s balickami, ale mozno to je tiez len zabezpecenie proti skutocnej reforme.  Inymi slovami ani Fico ani Obama nie su skutocni laviciari, no a ze zprava sa na nich nadava ich laviciarmi neurobi.

Obrázok používateľa Jozef Gazarek
#15
Jozef Gazarek
28. máj 2015, 08:53

Sa nedohodneme ak si neuznáme, že sme v Európe, NATO a máme tým mantinel, vľavo, vpravo, medzi, to sú všetko liberáli. Už v roku 1914 bolo napísané, že strany reformné ( revizionizmu a oprotunizmu) končia ako strany liberlálne, teda pán Fico sa rozhodol byť politický kapitalista, ten vľavo demokratický. Tak okolo predtým, ale až v roku 1936 pochopili, že socdem a komunisti všetko marxisti majú nebezpečie v nacizme. (1) Takže to by malo byť hneď, lepší pán Fico ako ktorákoľvek iná strana. A iný výber okrem strany kapitálu  v politike nie je. (2) Vôbec sa nebáť malých sociálnych krokov liberálnych demokratov, pretože perspektivne ide o udržanie demokracie, tú chcú dobrodeji pravicoví  podnikatelia so stranou zrušiť tým, že sa do NR SR dostanú. No veď domnelí drobní vlastníci majú hlasy a veľkovýroba má peniaze aby boli sebavedomí domnelí vlastníci a získa hlasy. (3) Kto neveri v demokraciu ničí každú inú než kapitalistickú politiku, tú podporuje.  Kapitál si uzurpoval demokraciu a slobodu morálne, pretože po vojne 1945 a v studenej vojne ju musel reálne dať pracujúcim. Odkedy nemá demokracia všomožné obmedzenie? Rasizmus USA! A čo tie monarchie v EU!  (4) Pracujúci nemajú politickú stranu svojho záujmu v Európe, pretože  teóriu pracujúcich  nik nevypracoval. Tu v SLOVE to bolo a v Prahe povedané dákym Fracúzom, dákym preto, že tiež neviem prečo neprekročil červenú čiaru teórie nakreslenú demokratickým kapitálom. A ľudia v stranách s nevoliteľným názvom, ktoré trvajú od roku 1921 už tým vyčerpali svoje presvedčenie a škodia sebe  archaickým presviedčaním iných. (5) Pradie dňa pre voľnom. Neprekorčiteľná čiara demokracie uzurpovenej kapitálom je nepracovať teoreticky pre záujm práce, teda je to morálna červená čiara,  morálneho záväzku voči demokratickému kapitalizmu. (6) Takže  nehrajme pred tou čiarou divadlo  demokratov pracujúcich, nekritizujme demokratov kapitalistov, to sú spolupracovnici na rozvoji demokracie a (7) začnime za čiarou uzurpátora demokrcie a slobody pracovať na teórie demokracie občana v práci, ale nie na demokratizácii výroby, čo je taká blbosť, že ju môže hlásať iba ten, ktorý  v kolektívne nikdy  nepracoval, ak pracoval mimo písacieho stola, tak iba na svojej maloburžoáznej zahrádke, čo sa prejavuje aj v jeho názore.  On dokazuje, že práca vplýva na vedomie, a preto sa presadzuje z podvedomia maloburžoázne, o čom nevie a preto pokladá to čo píše za objavenie nového sveta myslenia.  Svet posúva vpred výroba a ľudia najskôr pozerajú, ale ľudia skôr čí neskôr prispôsobie svoj svet svetu, ktorý predtým vyrobili. A úloha teórioe práce je ukončiť pozeranie ľudí na tento svet, ktorý ľudia už vyrobili, ale ľudia pozerajú, teoretici vymýšľajú utópie odtrhnuté od výroby a praktici protestujú živelne neúčinne.  Teoretici sú pred červnou čiarou, ale  na praktikov pôsobí trh, všetko v živote plánujú, ale protest proti kapitizmu musi byť voľná ruka trhu bez plánu (programu politického). Takže oni sú tiež iným prostriedkov donútený z vlastnej vôle zotrvať pred červenou čiarou  a máme jednotu teórie a praxe, teda žiadnu červenú čiaru teória a prax neuzná. Takže je to na konci to isté, ako som začal, Sa nedohoneme.         

Obrázok používateľa Jozef Gazarek
#16
Jozef Gazarek
28. máj 2015, 12:15

Tento týždeň opäť možno na čas končím, a preto. Pani Gabriela sme kamaráti na 50%, ja Vás poznám kamarátsky veľmi dlho a Vy mňa ani mžik. (1) Percená sú váhy aj vzťahov, takže nech chlapci vážia politiku podľa Vás, vcelku by to bolo dobré.  (2) Percentá sú váhy  aj vzťahov demokracie, aký je kto demokrat, napríklad pán Fico, sa ukáže aj ak skonči ako predseda politickej strany ( s politkou ), je to tiež  podľa Vás.  (3) Kto povedla, že skončil s polikou, ten povedal, že už rezignoval na  vlastné záujmy alebo sa nad nimi nikdy nezamyslel,  a to už rezignovl na vlastné záumy predtým než skončil s polikou ( volením vo voľbách).  Tu má ten jeden príklad vo Vás, ako to nevzdať.  (4) Výrobné vzťahy sú eknomické vzťahy, správne ekonóm politický program nenapíše som poučený  diskusiou v SLOVE,  ale ja tvrdím, že ho napíše filozof, ale nutne z poznatkov ekonómie, a tie  nie sú o vzťahoch ekonomických vyvolaných softvérom. Teda sú empirické o ekonmických vzťahoch softvérom a čo mať budeme je technologické. A  tu filozofia potrebuje text  o  vzťahy ekonomických vnímaných dialektikou, a tie nemá. Ja ako Vy,  tiež viem čo hovorím, lebo ja tie poznatky dielektické o softvére mám,  som si istý,  napísané  a nemám príbeh. (5) A čo spisovateľka?  Revolučnému času sa schyľuje, to ešte nevedia filozofi, že majú písať politiký program a ekonómovia papkajú z ruky chlebodárcom, ale spisovateľ už píše príbeh budúcej zmeny. Si určite nájdene v dejinách buržoázie. Ono fakt, spoločnská objednávak na politický prgram demokratickej zmeny nie je, opäť viem čo hovorím, mám to potvrdené od relevantnej politckej strany, ktorej som členom.  Ale predtým môže byť opäť príbeh, ktorý spoločenkú objdnávku k programu dovedie. Samozrejme nie jeden alebo jedného spisovateľa a čí iba pisteľa.        

Obrázok používateľa Palo
#17
Pavel Novota
28. máj 2015, 14:50

Vážení diskutujúci, všetky tie úvahy o možnosti, alebo nemožnosti vlády, o mantineloch, mnohí, v súvislosti so svojou voľbou a hodnotením, používajú termín "voľba menšie zla". Neviem či si pri tom uvedomujú, že zlo ostáva zlom, či už je malé, alebo veľké. Naviac merateľnosť, nemerateľných veličín, je veľmi relatívna. Otázna je aj jeho konštantnosť, nakoľko aj stanovenie mantinelov je relatívne. Všetko závisí od danej situácie.

Pokiaľ som spomenul zlo, nie je myslené osobne na nikoho. Určite nechcem pána Fica, alebo niekoho iného označiť za zlého človeka, dokonca som ochotný uveriť v jeho snahu pomôcť ľuďom v sociálnych problémoch. Ide o systémové zlo, dané spoločenským systémom, ktoré vytvára práve aj spomínané mantinely a pre každého kto zotrváva v tomto systéme vytvára jeho tieň. Nikto nie je schopný prekročiť svoj vlastný tieň. Preto aj pán Fico a jeho strena Smer-SD, hlásiaca k štandartnej sociálnej demokracii, ktorá je profilovaná kapitalistickým systémom, nemôže pre spoločnosť priniesť nič nové len to čo kapitalistický systém obnáša. 

Snaha o vylepšenie sociálneho položenia obyvateľstva, sociálne balíčky, je chválihodná a nič proti tomu, ale skutočne sú to marginálne záležitosti z hľadiska problémov spoločnosti. A nie je možné hodnotenie pôsobenia politickej strany redukovať na sociiálnu oblasť, a ešte na takú, s prepáčením, banálnosť či budú dôchodci cestovať vlakom zadarmo. Je tu katastrofálny stav v zdravotníctve, súvisiaci aj so sociálnym postavením obyvateľstva, keď sa ľuďom nedostávajú finančné prostriedky na potrebné liely, ale i v školstve, nehovoriac o pretrvávajúcej nezamestnanosti a hlavne mladých ľudí. 

Je tu aj zahraničná politika štátu. Premier narieka, že kvôli sankciám voči Rusku, došla nejaká stovka Slovákov o prácu, minister zahraničných vecí verejne sankcie obhajuje a označuje ich za nutné. O čom to svedčí, čo sa dá od takéhoto prístupu očakávať ? Že až EU (USA) zavelí bude na Slovensku zákonná branná povinosť, a vôbec by ma neprekvapilo ak by naše ministerstvo obrany, pochopiteľne v rámci obrany Slovenska, poslalo nejaký vojenský kontigent, na "odstraňovanie mín" Porošenkovi na Ukrajinu. To je ten mantinelizmus.

Mnohí politológovia súčasnú situáciu vo svete prirovnávajú situácii či už pred prvou svetovou vojnou, alebo pred druhou svetovou vojnou. Poučme sa z histórie, ako sa zachovali socdemácke strany v tom období ?  

Obrázok používateľa Rudolf Slezák
#18
Rudolf Slezak
28. máj 2015, 20:11

To,čo tu predvádzate za politickú kultúru, pán Novota? Vari ste to odpozorovali z denníka Sme alebo z parlamentu? Tam sa to hemží všelijakými nálepkami, ktorými sa tituluje naša politická elita. Vy dobre viete, že ten príklad ženičky zo Záhoria je iba jeden z mnohých, možno zo statisícov iných, ktorým cestovanie vlakom zadarmo vylepšilo ich finančný rozpočet. A predsa ste ma označili za populistu, kvôli tomu, že im to doprajem. Uisťujem Vás, že nikdy som nebol ani nie som členom strany Smer SD a ani raz som ešte doteraz ako dôchodca, necestoval vlakom zadarmo. Ani z mojej rodiny nikto Jednoduch im to doprajem, tak ako im doprajem vianočný dôchodok, uľavy na lieky a pod. Už ani nebudem spomínať ostatné balíčky z prvej druhej a tretej vlny...asi by tu niekoho aj šlak trafil.Možno to je pre mnohých už posledná radosť akú im tento štát, po novembri 89, dožičil.

K tým nálepkam na ľudí, ešte niečo. Žijeme v dobe, keď môže človeka kde kto onálepkovať ako sa mu len zachce. Stačí, aby ste prejavili sympatie k sociálným balíčkom, je z vas ako vidno populista, ak sa vám začne nepozdávať súčasná situácia na Ukrajine, označí vas hoci kto za Rusofila...ak sa prerieknete a poviete, že aj pred rokom 89, nebolo všetko až tak mizerné, ako sa dnes píše, označia vás za starého bolševíka, prípadne starú štruktúru. Aj ja by som Vás, za toho populistu, mohol kľudnie označiť za "Trojského koňa opozície", ktorý je tu na to, aby znechucoval luďom, aké koľvek prejavy "ficovštiny". Mám však pocit, že ak sa tu začneme olepovať všelijakými nálepkami, je to už iba krôčik od toho, aby sme si ako v parlamente, začali nadávať aj do.... veď viete, ako to tam chodí.

Píšete, že vdelaní ľudia by mali... áno, mali by. Okrem toho by však mali obyčajným ľuďom v prvom rade vysvetlovať aj to, že dnes majú Slováci iba dve možnosti: Buď tu bude naďalej vo vláde Fico alebo "zlepenec", ktorý tu už bol.Niet inej voľby, všetko ostatné je iba zbožné prianie všelijakých vševedkov. Ak by sme sa snažili vymyslieť aj tretiu cestu - potom je to už iba revolúcia. Vzdelaní ľudia by však mali tomuto národu, vysvetlovať aj to, že v dejinách ľudstva, sa doteraz nekonala žiadna revolúcia, po ktorej by sa mal každý dobre.

Obrázok používateľa Palo
#19
Pavel Novota
28. máj 2015, 23:31

Pán Slezák, už som nepredpokladal, že k tomuto článku a ani k diskuzii budem niečo dodávať. Však oslovil ste ma tak považujem za slušné odpovedať.

Nemôžem za to, že ste sa sám označili za populistu. Já som Vás predsa tak neoznačil. Moja otázka bola ako by ste definoval populizmus a že to čo vo Vašom texte vyznievalo ako hodnotenie sociálnej politiky, sú, podľa môjho názoru, vyložene populistické opatrenia, ktoré ste však nie su Vašim dielom. Ak by mal byť niekto označený za populistu, tak si myslím, že by to mal byť autor týchto opatrení. Život však prináša ako zásadné zmeny tak i rôzne drobné zmeny a politika je hra o voliča tak si myslím, že aj populistické opatrenia tu majú svoje miesto. Otázka je aká závažnosť sa týmto opatreniam prisúdi a čo prevažuje, preto ani pána Fica nepovažujem za populistu.

Dávať nálepky niekomu, pokiaľ si ju nedá sám, ozaj nemám v úmysle. Ani vymýšľať nejakú tretiu cestu, stačilo by, ak by sa ľudia zbavili alibizmu a strachu a dokázali využiť systém parlamentnej demokracie ktorá tu je.

 

Obrázok používateľa Peter Dolina
#20
Peter Dolina
29. máj 2015, 07:32

Pan Novota napisal nieco velmi dolezite:

Je tu aj zahraničná politika štátu. Premier narieka, že kvôli sankciám voči Rusku, došla nejaká stovka Slovákov o prácu, minister zahraničných vecí verejne sankcie obhajuje a označuje ich za nutné.

To by presne robil aj "zlepenec".  Takze otazka a povedal by som sanca pre pana Slezaka je reagovat na Petra aj pana Novotu a objasnit, kde sa strategicky lisi Smer od potencialneho "zlepenca".  Ono je to prirodzene inac v pripade Prezidenta USA, pretoze on ma sice velku moc, ale este mame aj Kongres aj Senat a nejaky praviciar by generoval uzasnu opoziciu prave v tychto komorach a pri volbach do nich.  U Vas ma Premier parlament...

Ano, pani Gabriela, u nas sa vycitalo Naderovi, ze zobral hlasy Kerrymu a tak bol skoro zvoleny Bush, ibaze Kerry by nerobil nic podstatne ine nez Bush, ako nerobi Obama ako nerobil Clinton, prirodzene na Slovensku to vyzera inac, nemozem sa k tomu vyjadrit.

Stránky

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984